Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Πόσες μέρες κάνει ένα συστημένο δέμα να φτάσει στο Λονδίνο; Έχω στείλει πίσω ένα φόρεμα για να μου αλλάξουν νούμερο σε κατάστημα που έχω παραγγείλει πολλές φορές στο παρελθόν και είναι απολύτως φερέγγυο. Λένε ότι δεν έχουν λάβει το δέμα που έφυγε αεροπορικώς από 28/05.

 

sp.png

Τι φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα εχω παρατηρησει καθυστερησεις σε αποστολες που εχω κανει τον τελευταιο καιρο.

Εχω αποστολη σε Γερμανια, Γαλλια, Αγγλια, Τσεχια  και Ιταλια και ειναι ολες κολλημενες οτι εχουν φυγει αεροπορικως  απο Ελ. Βενιζελος,  με ημερομηνιες αποστολων απο 25-28 αντιστοιχα.

Επισης και σε αποστολες που περιμενω απο Γαλλια και Αυστρια και αυτες δειχνουν κολλημενες στο ιδιο ημερολογιακο διαστημα.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι λογω του δεν υπαρχαν/υπαρχουν εμπορικες πτησεις, πρεπει να τα βαζουν σε cargo αεροπλανα και ειναι περιορισμενος ο χωρος κσι ειτε να μενουν πισω ειτε  να φευγουν οδικα.

Ακομα ομως και οδικα, απο 25/5 μεχρι σημερα ειναι πολυ ο χρονος.

Αντιστοιχα το μονο πακετο που μου ηρθε ειναι ενα απο Γερμανια που ηρθε 100% απλο οδικο, ουτε καν συστημενο που ειχε σταλει 25/5.

 

Επεξ/σία από christos_75
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, christos_75 είπε

Γενικα εχω παρατηρησει καθυστερησεις σε αποστολες που εχω κανει τον τελευταιο καιρο.

Εχω αποστολη σε Γερμανια, Γαλλια, Αγγλια, Τσεχια  και Ιταλια και ειναι ολες κολλημενες οτι εχουν φυγει αεροπορικως  απο Ελ. Βενιζελος,  με ημερομηνιες αποστολων απο 25-28 αντιστοιχα.

Επισης και σε αποστολες που περιμενω απο Γαλλια και Αυστρια και αυτες δειχνουν κολλημενες στο ιδιο ημερολογιακο διαστημα.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι λογω του δεν υπαρχαν/υπαρχουν εμπορικες πτησεις, πρεπει να τα βαζουν σε cargo αεροπλανα και ειναι περιορισμενος ο χωρος κσι ειτε να μενουν πισω ειτε  να φευγουν οδικα.

Ακομα ομως και οδικα, απο 25/5 μεχρι σημερα ειναι πολυ ο χρονος.

Αντιστοιχα το μονο πακετο που μου ηρθε ειναι ενα απο Γερμανια που ηρθε 100% απλο οδικο, ουτε καν συστημενο που ειχε σταλει 25/5.

Ναι 3-4 βδομαδες εχουν κανει και οσα εχω στειλει εγω ενω κανονικα θα εφταναν σε 1-2 βδομαδες το πολυ.

Επισης παραγγελια απο Γερμανια, απλο, απο 29 Μαϊου εφτασε σημερα.

Τωρα που διαβαζω πως ξανακλεινουν στην Κινα για κορονογιο, ελπιζω να μην εχουμε αλλο λοκνταουν εδω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολή  που στην χειρότερη των περιπτώσεων  Θα έπρεπε να είχα λάβει σε διάστημα 3 εβδομάδων μόλις σήμερα έφτασε Ελλάδα.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
17/6/2020, 10:17:00 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)
17/6/2020, 07:08:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
31/5/2020, 15:36:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
25/4/2020, 09:47:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
25/4/2020, 09:47:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
25/4/2020, 09:47:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
25/4/2020, 09:47:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
25/4/2020, 09:47:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ


 

June 1, 2020, 7:00 pm 
Departed 
CHICAGO, UNITED STATES 
Your item departed a transfer airport in O'HARE INTERNATIONAL, CHICAGO, UNITED STATES on June 1, 2020 at 7:00 pm. The item is currently in transit to the destination. 


June 1, 2020, 11:10 am 
Arrived 
CHICAGO, UNITED STATES 


May 31, 2020, 3:36 pm 
Processed Through Regional Facility 
CHICAGO IL INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER  


May 31, 2020, 3:36 pm 
Processed Through Facility 
ISC CHICAGO IL (USPS)  


April 25, 2020, 9:47 am 
Processed Through Regional Facility 
LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER  


April 25, 2020, 9:47 am 
Arrived at Regional Facility 
LOS ANGELES CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER  


April 24, 2020, 5:23 pm 
Departed Shipping Partner Facility, USPS Awaiting Item 
BELL GARDENS, CA 90201  
Shipping Partner:  ASENDIA USA 


April 23, 2020, 3:37 pm 
Departed Shipping Partner Facility, USPS Awaiting Item 
BELL GARDENS, CA 90201  
Shipping Partner:  ASENDIA USA 


April 15, 2020, 6:50 pm 
Shipping Label Created, USPS Awaiting Item 


April 15, 2020, 6:29 pm 
Arrived Shipping Partner Facility, USPS Awaiting Item 
BELL GARDENS, CA 90201  
Shipping Partner:  ASENDIA USA 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει καποιος αν για αγορα απο Banggood αποθηκη Αμερικής, αντικείμενο συνολική αξία με μεταφορικά περι τα 15 ευρω, παιζει τελωνειο?

Λογικα υποθετω πως οτι ερχεται απο US είναι πιο πιθανο να σταματησει τελωνειο στο αεροδρομιο εναντι πακετου απο Κινα με air registered (εσχατως σε καποια πραγματα διαπιστωνων οτι το banggood δινει επιλογη μονο για συστημενο και οχι για PDP ενώ σε άλλα έχει το PDP ως 2η επιλογη μετα το registered).

Το θεμα ειναι οτι απο ΗΠΑ βγαινει οριακα φθηνοτερο και ηλπιζα να ερθει πιο γρηγορα καθως οτι εχω παραγγειλει απο banggood μεταξυ Φλεβαρη και Μαρτη εχει αρχισει να ερχεται το τελευταιο 20ημερο.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Sebu είπε

Γνωριζει καποιος αν για αγορα απο Banggood αποθηκη Αμερικής, αντικείμενο συνολική αξία με μεταφορικά περι τα 15 ευρω, παιζει τελωνειο?

Λογικα υποθετω πως οτι ερχεται απο US είναι πιο πιθανο να σταματησει τελωνειο στο αεροδρομιο εναντι πακετου απο Κινα με air registered (εσχατως σε καποια πραγματα διαπιστωνων οτι το banggood δινει επιλογη μονο για συστημενο και οχι για PDP ενώ σε άλλα έχει το PDP ως 2η επιλογη μετα το registered).

Το θεμα ειναι οτι απο ΗΠΑ βγαινει οριακα φθηνοτερο και ηλπιζα να ερθει πιο γρηγορα καθως οτι εχω παραγγειλει απο banggood μεταξυ Φλεβαρη και Μαρτη εχει αρχισει να ερχεται το τελευταιο 20ημερο.

Η ατέλεια είναι στα 22 ευρώ οπότε είσαι εντάξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Επειδη δεν το ειχα παρακολουθησει το σιριαλ με τις χρεωσεις των ΕΛΤΑ για εκτελωνισμο, τα διαφορα τελη παιζουν ακομα? Δλδ 3/15 ευρω? Ή μεχρι τα 22 ευρω παιρνει πρασινο αυτοκολλητο αν σταματησει για ελεγχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα αγορασει κατι απο το aliexpress αλλα ο πωλητης εβαλε τιμη 15 δολλαρια ενω εκανε 38 αλλα τωρα μου ζητανε αποδειξη επιδη ηταν ογκοδης τι να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sebu είπε

Ευχαριστώ. Επειδη δεν το ειχα παρακολουθησει το σιριαλ με τις χρεωσεις των ΕΛΤΑ για εκτελωνισμο, τα διαφορα τελη παιζουν ακομα? Δλδ 3/15 ευρω? Ή μεχρι τα 22 ευρω παιρνει πρασινο αυτοκολλητο αν σταματησει για ελεγχο?

Μέχρι τα 22 ευρώ παίρνει πράσινο αυτοκόλλητο και σε χρεώνεσαι τίποτα. 

2 ώρες πριν, stavagg31 είπε

Εγω ειχα αγορασει κατι απο το aliexpress αλλα ο πωλητης εβαλε τιμη 15 δολλαρια ενω εκανε 38 αλλα τωρα μου ζητανε αποδειξη επιδη ηταν ογκοδης τι να κανω

Ή στέλνεις απόδειξη και χρεώνεσαι τα ανάλογα ή δεν παραλαμβάνεις. Δεν ξέρω όμως στη δεύτερη περίπτωση, αν σταλθεί πίσω και ο πωλητής σε αποζημειώσει. Αν κάποιος έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία ας απαντήσει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stavagg31 είπε

Εγω ειχα αγορασει κατι απο το aliexpress αλλα ο πωλητης εβαλε τιμη 15 δολλαρια ενω εκανε 38 αλλα τωρα μου ζητανε αποδειξη επιδη ηταν ογκοδης τι να κανω

Τι εννοείς τι να κάνεις?

Στέλνεις τα παραστατικά πληρωμής σου και πληρώνεις ότι σου αναλογεί…

Τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Στις 24/4 έκανα παραγγελία από Banggood με EU priority line. Ακολούθησε αποστολή στις 26/4 (από αποθήκη στην Κίνα) και έκτοτε δεν υπάρχει καμία ενημέρωση. Έχουν περάσει 55 μέρες και το tracking δεν δείχνει κάτι νεότερο. Στο dhl.de δεν αναγνωρίζει το tracking number. Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τόσο μεγάλη καθυστέρηση; Αύριο θα ανοίξω dispute στο Paypal.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την κατάσταση του δέματος:

Στο parcelsapp

1181172893_Annotation2020-06-21164322.png.916ac0577939ffa56c0e6df51508a16f.png

Και στο DHL

1523010215_Annotation2020-06-21164558.png.8ed088dbd7062baf92918e171e41a2e7.png

Επεξ/σία από N_o_S
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μην αγχωνεσαι. Μου συνεβη το ιδιο με PDP προ μηνων. Εκανε σχεδον 2 μηνες (55 μερες) να εμφανιστει στο tracking της DHL και μετα αλλες 10-12 μερες να ερθει Ελλαδα.

Οποτε υπομονη και με το καλο να ερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sebu είπε

Ναι μην αγχωνεσαι. Μου συνεβη το ιδιο με PDP προ μηνων. Εκανε σχεδον 2 μηνες (55 μερες) να εμφανιστει στο tracking της DHL και μετα αλλες 10-12 μερες να ερθει Ελλαδα.

Οποτε υπομονη και με το καλο να ερθει.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Για να δούμε... 56 μέρες και συνεχίζουμε. Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να εμφανιστεί στην DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...