Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω και εγώ κάποια συμπληρώματα βιταμίνες από το iherb έχει πλέον αλλάξει με νέα μέθοδο για Ελλάδα και σαν αποστολή τώρα έχει 3 επιλογές :

α) Speedex + Prepaid Duties & Taxes included
β) Local Post Plus
γ) Local Post

Εγώ θέλω να επιλέξω την 1η μέθοδο Speedex και ας είναι η ποιο ακριβή. Αφού λέει ότι είναι προπληρωμένο και ότι εκτελούνται μέσο Ηνωμένου Βασιλείου άρα θα έχουμε πρόβλημα στο εδώ τελωνείο? Αξία κοντά στα 26 ευρώ και όλα μαζί κοντά στα 44. Τι λέτε? Έχει κανείς πρόσφατα ψωνίσει από εκεί να μας πει για σίγουρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.

Είχα κάνει μια παραγγελία στις 6 Απριλίου.

Λόγο κορονοιού το δέμα είχε κολλήσει στο ταχυδρομείο του πωλητή, και μετά το tracking number δεν εμφάνιζε τίποτα.

Μίλησα μαζί του και μου επέστρεψε τα λεφτά.

Τώρα βλέπω οτι το δέμα εμφανίστηκε πάλι αλλά είναι κολλημένο απο τις 25 Μαίου, ξέρει κανείς τι παίζει?

Μάλλον δεν θα το παραλάβω ποτέ έτσι όπως πάει.

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα.

Είχα κάνει μια παραγγελία στις 6 Απριλίου.

Λόγο κορονοιού το δέμα είχε κολλήσει στο ταχυδρομείο του πωλητή, και μετά το tracking number δεν εμφάνιζε τίποτα.

Μίλησα μαζί του και μου επέστρεψε τα λεφτά.

Τώρα βλέπω οτι το δέμα εμφανίστηκε πάλι αλλά είναι κολλημένο απο τις 25 Μαίου, ξέρει κανείς τι παίζει?

Μάλλον δεν θα το παραλάβω ποτέ έτσι όπως πάει.

Καταγραφή.JPG

Φιλε μου καλησπερα και εγω τα ιδια μονο που η αποστολες ξεκινησαν εμενα 19 Μαρτιου και εμφανιστηκαν Σιγκαπουρη στις 23 Μαιου οπως και εσενα, 102 μερες μεχρι τωρα 🤣. Εαν φτασουν καποια στιγμη Ελλαδα θα περιμενουμε και 1 μηνα τελωνειο. Τετοιες καθυστερησεις δεν εχω ξαναδει πραγματικα

 

SINGAPOREPOST.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, omokas είπε

Φιλε μου καλησπερα και εγω τα ιδια μονο που η αποστολες ξεκινησαν εμενα 19 Μαρτιου και εμφανιστηκαν Σιγκαπουρη στις 23 Μαιου οπως και εσενα, 102 μερες μεχρι τωρα 🤣. Εαν φτασουν καποια στιγμη Ελλαδα θα περιμενουμε και 1 μηνα τελωνειο. Τετοιες καθυστερησεις δεν εχω ξαναδει πραγματικα

SINGAPOREPOST.jpg

Τόσο καλά. 

Μακάρι να παραλάβουμε τα δέματα, γιατί έτσι οπως το πάνε δεν το βλέπω να έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 3:20 ΜΜ, omokas είπε

Φιλε μου καλησπερα και εγω τα ιδια μονο που η αποστολες ξεκινησαν εμενα 19 Μαρτιου και εμφανιστηκαν Σιγκαπουρη στις 23 Μαιου οπως και εσενα, 102 μερες μεχρι τωρα 🤣. Εαν φτασουν καποια στιγμη Ελλαδα θα περιμενουμε και 1 μηνα τελωνειο. Τετοιες καθυστερησεις δεν εχω ξαναδει πραγματικα

SINGAPOREPOST.jpg

Σήμερα επιτέλους φάνηκε Ελλάδα.

IMG_20200701_122557.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Σήμερα επιτέλους φάνηκε Ελλάδα.

IMG_20200701_122557.jpg

Εμενα ακομη Σιγκαπουρη, δεν κουνησαν ρουπι, ενω εχουμε ιδιες ημερομηνιες αποστολης! Βλεπω δεν στο προωθησαν τελωνειο καλο αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omokas είπε

Εμενα ακομη Σιγκαπουρη, δεν κουνησαν ρουπι, ενω εχουμε ιδιες ημερομηνιες αποστολης! Βλεπω δεν στο προωθησαν τελωνειο καλο αυτο!

Ε λογικά άρχισαν να ξεκολλάνε σιγά σιγά. Μακάρι να ξεκολλήσει και το δικό σου.

Κάτω από την ατέλεια είναι το δέμα γι'αυτό δεν πέρασε από τελωνείο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pavloa είπε

Ε λογικά άρχισαν να ξεκολλάνε σιγά σιγά. Μακάρι να ξεκολλήσει και το δικό σου.

Κάτω από την ατέλεια είναι το δέμα γι'αυτό δεν πέρασε από τελωνείο 

Σε ευχαριστω φιλε μου, μακαρι να ξεκολλησει για να δουμε! Το καλο ειναι πως ξεκινησαν τις πτησεις!

Αυτο με το τελωνειο παλι δεν το καταλαβαινω, τα αντικειμενα που παραγγελνω ειναι συνηθως ηλεκτρονικα εξαρτηματα (αντιστασεις, πυκνοτες, αποστατες για πλακετες κλπ) που κοστιζουν ολα απο 1 ευρω μεχρι 10 αν παρω μεγαλες ποσοτητες (μαζι με μεταφορικα). Ολα σε βαρος και μεγεθος ειναι σαν να μην εχει τιποτα μεσα το δεματακι. Απο τελη του 2017 εχουν μπει ολες οι παραγγελιες μου τελωνειο και βγαινουν μετα απο 3-4 βδομαδες με το κλασικο πρασινο αυτοκολλητο τελωνειακος ελευθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, omokas είπε

Σε ευχαριστω φιλε μου, μακαρι να ξεκολλησει για να δουμε! Το καλο ειναι πως ξεκινησαν τις πτησεις!

Αυτο με το τελωνειο παλι δεν το καταλαβαινω, τα αντικειμενα που παραγγελνω ειναι συνηθως ηλεκτρονικα εξαρτηματα (αντιστασεις, πυκνοτες, αποστατες για πλακετες κλπ) που κοστιζουν ολα απο 1 ευρω μεχρι 10 αν παρω μεγαλες ποσοτητες (μαζι με μεταφορικα). Ολα σε βαρος και μεγεθος ειναι σαν να μην εχει τιποτα μεσα το δεματακι. Απο τελη του 2017 εχουν μπει ολες οι παραγγελιες μου τελωνειο και βγαινουν μετα απο 3-4 βδομαδες με το κλασικο πρασινο αυτοκολλητο τελωνειακος ελευθερο.

Τι να πω και εγω δεν ξερω τι παίζει με τα τελωνεία. Εμένα μόνο ένα είχε μπει και έβαλαν πράσινο αυτοκόλλητο. Αυτό που περιμένω τώρα είναι ενας μεταχειρισμένος επεξεργαστής οπότε το δέμα είναι μικρό λογικά.

Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με τα ελτα. Μακάρι να παραλάβεις  και εσύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γερμανια untracked απο Amazon, ηταν να παραλαβω και καλα μεχρι 30/6. Φυσικα ακομη τιποτα. Ξερει κανεις ποσο μπορει να τραβηξει ακομη?  Μετανιωσα που δεν τα εσκασα για πιο γρηγορη αποστολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω καιρό να παραγγείλω από το αμαζον και ειδικότερα από το γερμανικό, εχω βάλει μια παραγγελία απο τεταρτη για προιον που ειναι αμεσα διαθεσιμο απο το ιδιο το αμαζον κι ακομα δεν το εχουν στειλει. Ειναι λογικη καθυστέρηση αυτή; Σε παλιότερες παραγγελίες μου δεν θυμαμαι να ειχαν χρειαστει πανω απο 48 ωρες, και δεν ξερω ποσες ακομα, για να στείλουν μια παραγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.bf854db6eb2a92acf7bfb6ae32995232.png

image.png.e82ceab083589a28f74be5c780547d8f.png

 

περιμενω δεμα δυο μηνες και το aliexpress λεει τελωνειο ενω με το track number λεει οτι εφτασε Ολλανδία.

Τι φάση. έκανε τοσο καιρο απο Ολλανδια θα κανεια αλλο τοσο για Ελλάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hellghan είπε

image.png.bf854db6eb2a92acf7bfb6ae32995232.png

image.png.e82ceab083589a28f74be5c780547d8f.png

περιμενω δεμα δυο μηνες και το aliexpress λεει τελωνειο ενω με το track number λεει οτι εφτασε Ολλανδία.

Τι φάση. έκανε τοσο καιρο απο Ολλανδια θα κανεια αλλο τοσο για Ελλάδα; 

Δε λέει πουθενά για τελωνείο. Από την στιγμή που θα φτάσει Ελλάδα μπορεί να περάσει πάνω από μήνας μέχρι να παραλάβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...