Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Nexus.gr είπε

Έχει παραγγείλει κανείς προσφατα από Ισλανδία? Δεν περνάει από τελωνείο έτσι? 

Η Ισλανδία συμμετέχει στην ΕΟΧ και δεν έχει δασμούς. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν μπαίνει τελωνείο και αν χρεώνεσαι με έξοδα εκτελωνισμού.

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 25/8/2020 στις 9:41 ΠΜ, angelol είπε

Υπάρχει κανένας που να έχει ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ απο 23/7 και να έχει παραλάβει; 

Μπορει να σου παρει μεχρι 3 μηνες.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, stavagg31 είπε

Μπορει να σου παρει μεχρι 3 μηνες.....

Μη με τρελαίνεις ρε δικέ μου τώρα.. Πήρα τηλ τα ΕΛΤΑ την τρίτη που μας πέρασε, και μου είπαν ότι έβλεπαν τα δέματα που βρίσκονταν στο στάδιο αυτό της περιόδου 15-20 Ιουλίου. Επίσης χτες, προστέθηκε "καινούρια" κατάσταση στο tracking των ΕΛΤΑ που έλεγε ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ, πράγμα που μέχρι τότε εμφανιζόταν μόνο στο tracking των ΕΛΤΑ courier, οπότε σκέφτηκα ότι από βδομάδα θα πάρει μπρος. 68 μέρες στο δρόμο, τι διάολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά περιμένω ένα δέμα από Αμερική. 

Ο πωλητής μου λέει πιθανόν χάθηκε και θα μου στείλει refund. Το θέμα είναι ότι το έψαχνα δύο μήνες αυτό το καταραμένο πράγμα κ δεν υπάρχει Ευρώπη. Δηλαδή θα ήθελα να έρθει..  Έχω ελπίδες λέτε; 

 

Screenshot_20200830_005531_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giannisww είπε

Αυτό θα έχει χρεώσεις? από ότι φαίνεται εδώ?

Screenshot_2020-08-30-06-54-28-186_com.android.chrome.jpg

Αν εννοείς τελωνείο, δεν νομίζω εφόσον λέει ότι ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες. Ενδέχεται να μη πρόλαβε να στο παραδώσει ο διανομέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα για πρώτη φορά παραγγελία από Alliexpress και παρατηρώντας την πορεία του δέματος με το track number, μεχρι ενός σημείου όλα καλά, ώσπου σε ένα σημειο στις 28 του μήνα (προχθές) αναφέρει 2 ενεργείες και συγκεκριμένα ότι "the parcel has reached the parcel center" κάι στην συνέχεια ότι "the parcel has left the parcel center" χωρίς ομως να αναφέρει σε πια περιοχη/πολη/χώρα βρίσκεται! Μέχρι τότε έγραφε τα ίδια αλλά με την διαφορά ότι έγραφε και την πόλη μπροστά και έβλεπες που είναι. Ξεκίνησε από Ισπανία, πήγε Γερμανία, μετά Ρουμανία και στην συνέχεια αναφέρει ότι κάπου πήγε το δέμα και έφυγε αλλά δεν λέει που. Έχει τύχη ποτέ σε κανένα άλλον αυτό? 

Αναφέρομαι στις 2 πιο πρόσφατες ενημερωσεις:

Screenshot_20200830_144501.jpg

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, angelol είπε

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
Σήμερα είχα αυτο το update. Τι σημαίνει?

Έχω την εντύπωση ότι έφυγε ή είναι να φύγει από εκεί, λογικά έχεις ξεμπερδέψει και θα σου παραδοθεί εντός σύντομου διαστήματος.

Εμένα από 21/8 βρίσκεται στο ΓΕΤΑ Αθήνας (ΚΑΤ) και αυτό το διαπίστωσα αφού μπήκα στο site των ΕΛΤΑ γιατί στη UPS με την οποία ξεκίνησε δεν το ξεκαθάριζε. Επίσης αναφέρουν ότι απαιτείται ΑΠΟΔΕΙΞΗ PAYPAL ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

Άραγε θα υπάρξει επιπλέον δασμός, φόροι κλπ για αποστολή από USA;

Έστειλα ερωτηματικό email πριν καμία εβδομάδα και απάντηση δεν έχει επιστρέψει.

Επεξ/σία από gousias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gousias είπε

Από 21/8 βρίσκεται στο ΓΕΤΑ Αθήνας (ΚΑΤ) και αυτό το διαπίστωσα αφού μπήκα στο site των ΕΛΤΑ γιατί στη UPS με την οποία ξεκίνησε δεν το ξεκαθάριζε. Επίσης αναφέρουν ότι απαιτείται ΑΠΟΔΕΙΞΗ PAYPAL ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

Άραγε θα υπάρξει επιπλέον δασμός, φόροι κλπ για αποστολή από USA;

Έστειλα ερωτηματικό email πριν καμία εβδομάδα και απάντηση δεν έχει επιστρέψει.

Εμένα δεν μ έχει βγάλει ΑΠΟΔΕΙΞΗ PAYPAL ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. Λογικά πρέπει να τους στείλεις απόδειξη αγοράς απ το paypal ή τράπεζα. Και επειδή δεν μου έβγαλε το ίδιο με σένα, για αυτό και ρωτάω τι σημαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Έκανα για πρώτη φορά παραγγελία από Alliexpress και παρατηρώντας την πορεία του δέματος με το track number, μεχρι ενός σημείου όλα καλά, ώσπου σε ένα σημειο στις 28 του μήνα (προχθές) αναφέρει 2 ενεργείες και συγκεκριμένα ότι "the parcel has reached the parcel center" κάι στην συνέχεια ότι "the parcel has left the parcel center" χωρίς ομως να αναφέρει σε πια περιοχη/πολη/χώρα βρίσκεται! Μέχρι τότε έγραφε τα ίδια αλλά με την διαφορά ότι έγραφε και την πόλη μπροστά και έβλεπες που είναι. Ξεκίνησε από Ισπανία, πήγε Γερμανία, μετά Ρουμανία και στην συνέχεια αναφέρει ότι κάπου πήγε το δέμα και έφυγε αλλά δεν λέει που. Έχει τύχη ποτέ σε κανένα άλλον αυτό? 

Αναφέρομαι στις 2 πιο πρόσφατες ενημερωσεις:

Screenshot_20200830_144501.jpg

Θα χρειαστεί να οπλιστείς με υπομονή 3μηνου και να σταματήσει να παρακολουθείς κάθε μέρα το τρακ, δεν εχει κανένα νοημα.

Αν παραλάβεις μέσα στο τρίμηνο οκ

Οταν περάσει το τρίμηνο του αλι τοτε κανεις dispute και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Θα χρειαστεί να οπλιστείς με υπομονή 3μηνου και να σταματήσει να παρακολουθείς κάθε μέρα το τρακ, δεν εχει κανένα νοημα.

Αν παραλάβεις μέσα στο τρίμηνο οκ

Οταν περάσει το τρίμηνο του αλι τοτε κανεις dispute και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω

Για πιο λόγο να περιμένω 3 μήνες? Η παραγγελία και η αποστολή έγινε από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης όχι από Κίνα.  Aναφερει ημερομηνία παραλαβής 24/8 με 3/9 και συνολικα από την ημέρα παραγγελίας μου δίνει 40 μέρες και μετά δικαίωμα dispute. Οι 3 μηνες από που προκύπτουν? 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Έκανα για πρώτη φορά παραγγελία από Alliexpress και παρατηρώντας την πορεία του δέματος με το track number, μεχρι ενός σημείου όλα καλά, ώσπου σε ένα σημειο στις 28 του μήνα (προχθές) αναφέρει 2 ενεργείες και συγκεκριμένα ότι "the parcel has reached the parcel center" κάι στην συνέχεια ότι "the parcel has left the parcel center" χωρίς ομως να αναφέρει σε πια περιοχη/πολη/χώρα βρίσκεται! Μέχρι τότε έγραφε τα ίδια αλλά με την διαφορά ότι έγραφε και την πόλη μπροστά και έβλεπες που είναι. Ξεκίνησε από Ισπανία, πήγε Γερμανία, μετά Ρουμανία και στην συνέχεια αναφέρει ότι κάπου πήγε το δέμα και έφυγε αλλά δεν λέει που. Έχει τύχη ποτέ σε κανένα άλλον αυτό? 

Αναφέρομαι στις 2 πιο πρόσφατες ενημερωσεις:

Screenshot_20200830_144501.jpg

Το δέμα σου ταξιδεύει οδικώς. Γιαυτο και η αργοπορία. Λογικά μετά πάει Βουλγαρία και μετά Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Το δέμα σου ταξιδεύει οδικώς. Γιαυτο και η αργοπορία. Λογικά μετά πάει Βουλγαρία και μετά Ελλάδα

Δέν με κατάλαβες. Δεν μιλάω για αργοπορία. Η ερώτηση είναι πως γίνετε στο τελευταίο τσεκ που έγινε, να μην αναφέρει σε πια περιοχή βρίσκεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...