Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά με debit card απο Caseking ή αγορα απο seller του amazon.de είναι πιο ασφαλές;

Μιλάω για Oculus rift S + Vega 56 pulse.

To Rift είναι στην ίδια τιμή και στα δύο, η Vega 56 έχει διακυμάνσεις στο Amazon απο 311-330ε μόνο απο sellers, ενώ στο Caseking thn έχουν στα 300ε.

Δεν έχω ξανακάνει αγορά απο αυτά τα δύο και δεν ξέρω αν μπορώ να τα εμπιστευτώ για 800 ευρώ αγορά. 

Επεξ/σία από psof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, psof είπε

Αγορά με debit card απο Caseking ή αγορα απο seller του amazon.de είναι πιο ασφαλές;

Μιλάω για Oculus rift S + Vega 56 pulse.

To Rift είναι στην ίδια τιμή και στα δύο, η Vega 56 έχει διακυμάνσεις στο Amazon απο 311-330ε μόνο απο sellers, ενώ στο Caseking thn έχουν στα 300ε.

Δεν έχω ξανακάνει αγορά απο αυτά τα δύο και δεν ξέρω αν μπορώ να τα εμπιστευτώ για 800 ευρώ αγορά. 

Ανεξάρτητα από το το αν ένα από τα 2 πουλιέται από τρίτο πωλητή, η after sales πολιτική της αλυσίδας δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείς ότι σε περίπτωση που χρειαστεί RMA η κάρτα θα ευχαριστώ το Θεό που αγόρασα απο Αμαζον έστω και με 20-30 ευρώ περισσότερα;

O seller έχει πάντως 142,450 total ratings και 91% positive rating με αποστολές απο Γερμανία οπότε δεν πρόκειται να για κάποιον Κινέζο νομίζω.

Επεξ/σία από psof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα απο Amazon τελικά. Μετα απο λίγη ώρα μου έκαναν hold τη παραγγελία, κλείδωσαν τον λογαριασμό μου και μου έστειλαν αυτό το email 

 

Αναφορά σε κείμενο

Hello,

Please note that your order is currently on hold pending the verification of your billing information. We will be happy to proceed with your order as soon as we receive a recent credit card statement for the credit card you referenced for this order.

At your earliest convenience, please fax us a statement which displays the billing name and address for the card. 

You can find our fax number on the Amazon.de Help page:

www.amazon.de/fax

Alternatively, you can ask the issuing bank of your credit card to contact us with verification of these details.

You will not be able to access your account online until this verification procedure has been completed. However, it is not necessary to open a new account or place a new order; we will complete the processing of outstanding orders once your billing information has been verified.

Thank you for your patience with our security measures. 

Sincerely,

Amazon.de
http://www.amazon.de

Τι χαρτί είναι αυτό ακριβώς και υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τους το στείλω εκτος απο fax;

Edit:Προσπαθησα να ρωτήσω περισσοτερες πληροφορίες στο ίδιο email αλλα το gmail μου είπε ότι το email δεν στάλθηκε στον προορισμό γιατί αυτός ο λογαριασμός έπαψε να υπάρχει. Στα messages του λογαριασμού μου στο amazon.de υπάρχει αυτο το ίδιο email παραπάνω οπότε δεν πρόκειται για καποιο είδος fishing νομίζω.

Επεξ/σία από psof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, psof είπε

Αγόρασα απο Amazon τελικά. Μετα απο λίγη ώρα μου έκαναν hold τη παραγγελία, κλείδωσαν τον λογαριασμό μου και μου έστειλαν αυτό το email 

Τι χαρτί είναι αυτό ακριβώς και υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τους το στείλω εκτος απο fax;

Edit:Προσπαθησα να ρωτήσω περισσοτερες πληροφορίες στο ίδιο email αλλα το gmail μου είπε ότι το email δεν στάλθηκε στον προορισμό γιατί αυτός ο λογαριασμός έπαψε να υπάρχει. Στα messages του λογαριασμού μου στο amazon.de υπάρχει αυτο το ίδιο email παραπάνω οπότε δεν πρόκειται για καποιο είδος fishing νομίζω.

Στην ουσία ζητάνε εναν αναλυτικο λογαριασμό της κάρτας που να φαίνεται ο αριθμός της, το ονοματεπώνυμο σου και η διεύθυνση σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Στην ουσία ζητάνε εναν αναλυτικο λογαριασμό της κάρτας που να φαίνεται ο αριθμός της, το ονοματεπώνυμο σου και η διεύθυνση σου.

Μπορώ να πάω στην τράπεζα δλδ, να πάρω το χαρτί, να το βγάλω φωτογραφία και να τους το στείλω με ένα online fax;

Edit: Λέτε να πειράζει αν τα στοιχεία μου είναι στα ελληνικά και όχι στα λατινικά όπως είναι γραμμένα στο λογαριασμό μου στο amazon;

Επεξ/σία από psof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, psof είπε

Μπορώ να πάω στην τράπεζα δλδ, να πάρω το χαρτί, να το βγάλω φωτογραφία και να τους το στείλω με ένα online fax;

Edit: Λέτε να πειράζει αν τα στοιχεία μου είναι στα ελληνικά και όχι στα λατινικά όπως είναι γραμμένα στο λογαριασμό μου στο amazon;

Μπορείς να βγάλεις από το web banking της τράπεζας ένα screenshot με τις λεπτομέρειες της κάρτας, αφού γυρίσεις πρώτα το site στα αγγλικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haris013 είπε

παιδια 32 ευρώ παραγγελία από κίνα με τα μεταφορικά μέσα και με courier την sf express τι ραβασάκι να περιμένω;

Το κλασικό, ΦΠΑ συν 15€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Το κλασικό, ΦΠΑ συν 15€

απο ποιο ποσό και κάτω δεν έχει καθόλου δασμούς; 25 ευρώ; με συμφέρει μάλλον να ρίξω 2 παραγγελίες ξεχωριστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, haris013 είπε

απο ποιο ποσό και κάτω δεν έχει καθόλου δασμούς; 25 ευρώ; με συμφέρει μάλλον να ρίξω 2 παραγγελίες ξεχωριστά

Η ατέλεια από τρίτες χώρες είναι 22€, όσο θα ισχύει ακόμη.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ φοβαμαι οτι θα αλλαξουν πολλα προς το χειροτερο συντομα για αγορες ΕΚΤΟΣ ΕΕ παντα. Ισως φυγει και η ατελεια αφου τα κυνηγανε σαν τρελλοι στη ΓΕΤΑ λες και εχουν τιποτα χρυσό ακομη και τα μικροπραγματα απο Κίνα. Και οι Κινεζοι τοσο καιρο δεν εχουν βρει πολλες εναλλακτικες. Ολοκληρο gearbest κ κανει δοκιμες επι δοκιμων κ ακομη κανει τεστ σε μεθοδους αποστολης.

Για εντος ΕΕ οι χρονοι ειναι αρκετοι καλοι απο τα ΕΛΤΑ σε παραδοσεις χωρις προβληματα (Γερμανια,Τσεχια,Αγγλια ακομα, Ιταλια),. Δυστυχως η ΓΕΤΑ καθυστερει τις διαδικασιες για δικους τις λογους ελλειψη προσωπικου, ξεψαχνισμα ολων των δεματων εκτος ΕΕ ακομη και με μικρο-αναλωσιμα μεσα κλπ (κοινως τα ΕΛΤΑ δεν καθυστερουν τη διαδικασια) οποτε αγορες απο Κίνα μόνο & αυστηρα μικροπραγματα πλεον.

Και το pdm του BG δουλεψε οσο δουλεψε δεν σημαινει οτι θα δουλευει για παντα. Δεν μενει κατι σταθερο τα πραγματα αλλαζουν ανα 6μηνο με τους τροπους αποστολης. Ισως βγει καινουργιος τροπος στο μελλον ή πλεον αγορες μόνο απο ΕΕ. Οι Κινεζοι επρεπε ηδη να ειχαν βρει εναλλακτικες αλλα οι ελεγχοι σε ολη την ΕΕ αυστηριοποιουνται αρκετα για αγορες απο τριτες χωρες.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aces είπε

Πολυ φοβαμαι οτι θα αλλαξουν πολλα προς το χειροτερο συντομα για αγορες ΕΚΤΟΣ ΕΕ παντα. Ισως φυγει και η ατελεια αφου τα κυνηγανε σαν τρελλοι στη ΓΕΤΑ λες και εχουν τιποτα χρυσό ακομη και τα μικροπραγματα απο Κίνα. Και οι Κινεζοι τοσο καιρο δεν εχουν βρει πολλες εναλλακτικες. Ολοκληρο gearbest κ κανει δοκιμες επι δοκιμων κ ακομη κανει τεστ σε μεθοδους αποστολης.

Για εντος ΕΕ οι χρονοι ειναι αρκετοι καλοι απο τα ΕΛΤΑ σε παραδοσεις χωρις προβληματα (Γερμανια,Τσεχια,Αγγλια ακομα, Ιταλια),. Δυστυχως η ΓΕΤΑ καθυστερει τις διαδικασιες για δικους τις λογους ελλειψη προσωπικου, ξεψαχνισμα ολων των δεματων εκτος ΕΕ ακομη και με μικρο-αναλωσιμα μεσα κλπ (κοινως τα ΕΛΤΑ δεν καθυστερουν τη διαδικασια) οποτε αγορες απο Κίνα μόνο & αυστηρα μικροπραγματα πλεον.

Και το pdm του BG δουλεψε οσο δουλεψε δεν σημαινει οτι θα δουλευει για παντα. Δεν μενει κατι σταθερο τα πραγματα αλλαζουν ανα 6μηνο με τους τροπους αποστολης. Ισως βγει καινουργιος τροπος στο μελλον ή πλεον αγορες μόνο απο ΕΕ. Οι Κινεζοι επρεπε ηδη να ειχαν βρει εναλλακτικες αλλα οι ελεγχοι σε ολη την ΕΕ αυστηριοποιουνται αρκετα για αγορες απο τριτες χωρες.

Το ότι θα καταργηθεί η ατέλεια είναι γνωστό και έχει ανακοινωθεί σχετική απόφαση από την ΕΕ .

Φυσικά, δεν έχει σχέση  ο έλεγχος του ελληνικού τελωνείου γιαυτό, αλλά η φοροδιαφυγή που γίνεται συστηματικά σε όλα τα κράτη-μέλη της ΕΕ από τις αγορές ιδιωτών από την Κίνα.

Θα εφαρμοστεί νέο σύστημα φορολόγησης των ειδών που θα εισάγονται στην ΕΕ.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2019 στις 1:05 ΠΜ, psof είπε

Μπορώ να πάω στην τράπεζα δλδ, να πάρω το χαρτί, να το βγάλω φωτογραφία και να τους το στείλω με ένα online fax;

Edit: Λέτε να πειράζει αν τα στοιχεία μου είναι στα ελληνικά και όχι στα λατινικά όπως είναι γραμμένα στο λογαριασμό μου στο amazon;

Έστειλα το χαρτί που μου ζήτησαν με fax και παρότι ήταν σταν ελληνικά το δέχθηκαν κανονικά και την επόμενη το μεσημέρι με ενημέρωσαν με ένα mail στα γερμανικά:D ότι ξεκλειδώθηκε ο λογαριασμός μου και η παραγγελία μου θα προχωρήσει κανονικά.

2 ώρες αργότερα πηρα το πρώτο mail ότι κάτι καλώδια που παρήγγειλα στάλθηκαν ξεχωριστά με το UPS arriving 17 July απο Γερμανία σύμφωνα με το tracking. Ενα τεταρτο αργότερα μου έστειλαν παρόμοιο μήνυμα για το Oculus Rift S, UPS arriving 22 July απο Αγγλία. Τόσο μεγάλη διαφορά έχει μεταξύ των δυο χωρών ή έχει σχέση με το βάρος του κάθε πακέτου(το ένα 5 κιλά και το άλλο λίγα γραμμάρια); 

 

Επεξ/σία από psof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...