Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω από AliExpress δυο cover από laptop αξίας 42 και 30 ευρώ κατά 99% από διαφορετικούς πωλητές.

Ξέρω ότι μέχρι 22 ευρώ δεν πληρώνω ούτε ΦΠΑ ούτε τελωνείο.

Τώρα τι να υπολογίζω από ποιο ποσό και κάτω έχει μόνο ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Θέλω να αγοράσω από AliExpress δυο cover από laptop αξίας 42 και 30 ευρώ κατά 99% από διαφορετικούς πωλητές.

Ξέρω ότι μέχρι 22 ευρώ δεν πληρώνω ούτε ΦΠΑ ούτε τελωνείο.

Τώρα τι να υπολογίζω από ποιο ποσό και κάτω έχει μόνο ΦΠΑ;

Από 22 ευρω και πάνω, έχεις ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ (15 ευρω για την περίπτωση σου ανα δέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, θα κάνεις δυο διαφορετικές παραγγελίες και καλό είναι από διαφορετικούς πωλητές.

Εάν κάθε δέμα σταματήσει στο τελωνείο και ζητήσουν απόδειξη, θα πληρώσεις ΦΠΑ στην αξία CIF (κόστος + μεταφορικά) συν 15€ τέλος ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μήπως ετσι με συμφέρει αγορα από έναν πωλητή να μου κάνει ένα δέμα και τα δύο cover για να πληρώσω μόνο 15 ευρώ στα ΕΛΤΑ;

Η πρόταση για 2 ξεχωριστά δέματα βασίζεται στο ενδεχόμενο να περάσουν και τα δύο δέματα, χωρίς να σταματήσουν στο τελωνείο, οπότε δεν θα χρεωθείς έξοδα, εάν οι πωλητές δηλώσουν χαμηλή αξία.

Η δική σου σκέψη, για ένα δέμα, αποκλείει, μάλλον, αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Η πρόταση για 2 ξεχωριστά δέματα βασίζεται στο ενδεχόμενο να περάσουν και τα δύο δέματα, χωρίς να σταματήσουν στο τελωνείο, οπότε δεν θα χρεωθείς έξοδα, εάν οι πωλητές δηλώσουν χαμηλή αξία.

Η δική σου σκέψη, για ένα δέμα, αποκλείει, μάλλον, αυτή την περίπτωση.

Ναι το κατάλαβα αυτό  αλλά πάλι ρίσκο και στο τέλος ίσως πληρώσω δύο φορές επί 15 ευρώ συν ΦΠΑ.

Δεν ξέρω και αρκετά Αγγλικά για να ζητήσω στον η στους πωλητές να μου γράψουν μικρότερο ποσό στα ρέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, οι αγορές από Κίνα είναι ένα ρίσκο και από τον ΙΟΥΝ 2017, που σφίξανε τα πράγματα με το τελωνείο, γ'ινανε χειρότερα.

Κοίταξε στο Banggood μήπως έχει αυτά που θέλεις, και να επιλέξεις αποστολή με PDM (Priority Direct Mail) που έχει αρκετές πιθανότητες να μην σταματήσει στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, makfil είπε

Ψάξε για Lenovo U330 cover, υπάρχουν πολλά στο ebay και αλλού

Δηλαδή από δω δεν έχω τελωνείο

https://www.ebay.co.uk/itm/FOR-Lenovo-IdeaPad-U330-U330P-Touch-Backlit-us-keyboard-silver-C-cover-Palmrest/332645659954?epid=10019148461&hash=item4d7339f532:g:fgAAAOSwa9Fa8mr3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makfil είπε

Το στέλνει  από Κίνα και έχεις τον ίδιο κίνδυνο, αλλά αν δηλώσει χαμηλή αξία, έχεις ελπίδα.

Το πρόσεξα αυτό ότι βρήκα μόνο από Κίνα είναι η αποστολή οπότε μια η άλλη με το AliExpress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slavador είπε

Γνωριζει κανεις αν ενα δεμα μπει στο τελωνειο αν γινεται να σταλει για εκτελωνισμο σε καποιο αλλο τελωνειο της χωρας?

Όλα τα ταχυδρομικά 0δέματα από το εξωτερικό εισάγονται στη χώρα μόνο  από το αεροδρόμιο Αθηνών και εκτελωνίζονται υποχρεωτικά από το αντίστοιχο τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...