Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δασμοί δεν θα μπουν στα προϊόντα παραγωγής UK, αυτά που έρχονται από Κίνα με ενδιάμεσο το UK θα αντιμετωπίζονται όπως τα υπόλοιπα από τρίτες Χώρες δλδ ατέλεια μόνο όσα είναι κάτω από 22€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να τσεκάρω το tracking του postnl κάτι λεπτά πριν, ενώ δεν είχε κάνει update το tracking των elta.. Και βλέπω αυτο: Screenshot_20201231-211309_Chrome.jpg.ec20d305bfab8a8237ada68f611e502f.jpg

Θα έπρεπε να ανησυχώ για αυτό η απλά κάτι λάθος έγινε με το τρακινγκ; Πάντως δεν πέρασε κάνεις από το σπίτι μου και ήμουν μέσα. Ούτε άφησαν χαρτί, πήγα και τσέκαρα, και το γεγονός ότι έγινε ένα λεπτό μετά το άλλο μου φαίνεται περίεργο. 

 

Υ.Γ. Καλή χρονιά παίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, doge_mlg είπε

Είπα να τσεκάρω το tracking του postnl κάτι λεπτά πριν, ενώ δεν είχε κάνει update το tracking των elta.. Και βλέπω αυτο: Screenshot_20201231-211309_Chrome.jpg.ec20d305bfab8a8237ada68f611e502f.jpg

Θα έπρεπε να ανησυχώ για αυτό η απλά κάτι λάθος έγινε με το τρακινγκ; Πάντως δεν πέρασε κάνεις από το σπίτι μου και ήμουν μέσα. Ούτε άφησαν χαρτί, πήγα και τσέκαρα, και το γεγονός ότι έγινε ένα λεπτό μετά το άλλο μου φαίνεται περίεργο. 

 

Υ.Γ. Καλή χρονιά παίδες 

Όταν ο ταχυδρόμος βγάλει 'προς παράδοση' ένα δέμα (σημαίνει ότι το παίρνει στα χέρια του), αν μετά εκδώσει ειδοποιητήριο για να πας την επόμενη μέρα να το πάρεις από το τοπικό ΕΛΤΑ (άσχετα αν στο φέρει αυθημερόν το ειδοποιητήριο), τότε τα 'ξένα web page αναζήτησης δεμάτων' θεωρούν ότι πέρασε και δεν σε βρήκε!  Έχεις tracking number φίλος να το δούμε ακριβώς; Απλά, με προβληματίζει ότι λες ότι δεν βλέπεις κάτι στα ΕΛΤΑ

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Όταν ο ταχυδρόμος βγάλει 'προς παράδοση' ένα δέμα (σημαίνει ότι το παίρνει στα χέρια του), αν μετά εκδώσει ειδοποιητήριο για να πας την επόμενη μέρα να το πάρεις από το τοπικό ΕΛΤΑ (άσχετα αν στο φέρει αυθημερόν το ειδοποιητήριο), τότε τα 'ξένα web page αναζήτησης δεμάτων' θεωρούν ότι πέρασε και δεν σε βρήκε!  Έχεις tracking number φίλος να το δούμε ακριβώς; Απλά, με προβληματίζει ότι λες ότι δεν βλέπεις κάτι στα ΕΛΤΑ

3SCAUG2021396 είναι το τρακινγκ number... Κάθε site τα ίδια λέει πάντως... Postnl αυτό που έστειλα πριν και τα ελτά απλά δεν το έχουν ενημερώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, doge_mlg είπε

3SCAUG2021396 είναι το τρακινγκ number... Κάθε site τα ίδια λέει πάντως... Postnl αυτό που έστειλα πριν και τα ελτά απλά δεν το έχουν ενημερώσει 

Περίμενα να δώ το κλασικό LTxxxxxxxxxNL, αλλά είναι πάνω από 2κιλα, οπότε δεν πάει σαν επιστολή. Έχεις δίκιο ότι μόνο το PostNL κάνει αναφορά ότι δεν σε βρήκαν, χωρίς να κάνουν τα ΕΛΤΑ, και είναι περίεργο.Πάντως μου έχει τύχει πολλές φορές να κάνει αναφορά το PostNL και τα ΕΛΤΑ να το εμφανίζουν μετά από μέρες (και ποτέ δεν έκανε λάθος το αρχικό report του PostNL!). Οπότε,δεν νομίζω να κάνει λάθος και εδώ! Μήπως πήγαν σε καμιά λάθος διεύθυνση;

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosgiann78 είπε

Περίμενα να δώ το κλασικό LTxxxxxxxxxNL, αλλά είναι πάνω από 2κιλα, οπότε δεν πάει σαν επιστολή

Hmmmm... Τι διαφορά έχει η επιστολή με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, doge_mlg είπε

Hmmmm... Τι διαφορά έχει η επιστολή με αυτό;

Το δικό σου πάει σαν δέμα, μιας και ξεπερνάει τα 2 κιλά. Οι 'επιστολές' είναι μέχρι 2 κιλά βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2020 στις 12:17 ΜΜ, gsisr είπε

Πριν μια βδομάδα μου ήρθε δέρμα από Κίνα το οποίο εταιρεία με orange pak. Πήγε Μ. Βρετανία και μετά ήρθε Ελλάδα. Δε πλήρωσα τελωνείο με αξία δέματος 50€. Περιμένω ακόμα ένα δέμα ακριβώς το ίδιο το οποίο τώρα ταξιδεύει στο uk. Τι θα παίξει τώρα με το Brexit. Διπλό τελωνείο θα μου χρεώσουν;

 

21 ώρες πριν, cambo99 είπε

Καλό είναι για λίγο καιρό να ξεχάσουμε UK. Λένε ότι δεν θα βάλουν δασμούς , αλλά καλύτερα δώστε χρόνο να το δούμε στην πράξη...

1152911076_.png.2d198ce31c5892ac6577aacd8191d655.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαδικαστικά λεει οτι θα αντιμετωπίζεται. Δεν ξέρω αν θα επιβάλουν δασμούς/φόρους κτλ. Στο κείμενο της συμφωνίας που έχει κυκλοφορήσει για τη συμφωνία uk-eu μας ενημέρωσαν οτι δεν θα έχει δασμούς. Περιμένουμε να δουμε τι θα γίνει στην πράξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, blade_runner είπε

 

8 λεπτά πριν, blade_runner είπε

διαδικαστικά λεει οτι θα αντιμετωπίζεται. Δεν ξέρω αν θα επιβάλουν δασμούς/φόρους κτλ. Στο κείμενο της συμφωνίας που έχει κυκλοφορήσει για τη συμφωνία uk-eu μας ενημέρωσαν οτι δεν θα έχει δασμούς. Περιμένουμε να δουμε τι θα γίνει στην πράξη

Νομίζω είναι καθαρό. Το ΗΒ είναι όπως κάθε τρίτη χώρα. Αρα ΦΠΑ και όλα τα συναφή (κόστος ΕΛΤΑ ή κούριερ κλπ). Δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να κάνω αγορά από Amazon uk και είδη ξεκίνησε να χρεώνει import/fees. Κάποια προϊόντα όπως iPhone 12 / iPad Pro δεν μπορούν να αποσταλούν εκτός ενώ παλιότερα δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, moutsa είπε

Δοκίμασα να κάνω αγορά από Amazon uk και είδη ξεκίνησε να χρεώνει import/fees. Κάποια προϊόντα όπως iPhone 12 / iPad Pro δεν μπορούν να αποσταλούν εκτός ενώ παλιότερα δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

Το παρατήρησα κι εγω. Το import fees που χρεώνει είναι νομίζω ο ελληνικός ΦΠΑ και όχι δασμοί.

Τώρα με τις παραγγελίες που δεν μπορουν αν αποσταλλουν, έχω μια παραγγελία από Amazon uk που ακόμα δεν έχουν στείλει, υπάρχει περίπτωση και να την ακυρώσουν γιατί είναι από τα προϊόντα που πλέον δεν στέλνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, blade_runner είπε

διαδικαστικά λεει οτι θα αντιμετωπίζεται. Δεν ξέρω αν θα επιβάλουν δασμούς/φόρους κτλ. Στο κείμενο της συμφωνίας που έχει κυκλοφορήσει για τη συμφωνία uk-eu μας ενημέρωσαν οτι δεν θα έχει δασμούς. Περιμένουμε να δουμε τι θα γίνει στην πράξη

Από το πρωί, όπως ανακοίνωσε και η ΑΑΔΕ, εφαρμόζεται η απόφαση μεταξύ ΕΕ-ΗΒ…

fff.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alphagamerz είπε

Το παρατήρησα κι εγω. Το import fees που χρεώνει είναι νομίζω ο ελληνικός ΦΠΑ και όχι δασμοί.

Τώρα με τις παραγγελίες που δεν μπορουν αν αποσταλλουν, έχω μια παραγγελία από Amazon uk που ακόμα δεν έχουν στείλει, υπάρχει περίπτωση και να την ακυρώσουν γιατί είναι από τα προϊόντα που πλέον δεν στέλνονται.

Ποια προίντα δεν στέλνονται πλέον από UK?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...