Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσταρα και στο αλλο νημα αλλα δε πηρα απαντηση, σορυ για το διπλο ποστ.


2019-06-02 09:17, Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.
2019-06-01 09:21, Departure to country of destination
2019-05-31 17:18, Parcel is handled
2019-05-25 13:00, Arrival at export hub
2019-05-24 07:43, Item is ready for transport
2019-05-24 06:43, Item is announced / bpost received the information
2019-05-20 08:40, Item is at the shippers warehouse
======================================
Powered by www.17track.net

Η παραγγελια εγινε απο aliexpress.Ειναι φυσιολογικη η καθυστερηση η μηπως πρεπει να κανω dispute?Ευχαριστω!

P.S. Το προιον ειναι μπαταρια κινητου αξιας περιπου 12 ε.

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, makfil είπε

Ψάξτο και σε άλλα tracking sites, όπως elta, parcelaapp κλπ

Το ιδιο εμφανιζει και στο parcelaapp, στα ελτα βγαζει οτι ο κωδικος δεν ειναι εγκυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Noreak είπε

Το ιδιο εμφανιζει και στο parcelaapp, στα ελτα βγαζει οτι ο κωδικος δεν ειναι εγκυρος.

Αφού στα ΕΛΤΑ δεν έχει καταχωρηθεί, σημαίνει ότι δεν ε΄χει ανοιχτεί ο σάκος και δεν έχει σκαναριστεί το δέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2019 στις 8:26 ΠΜ, fingolfingr είπε

Παραγγέλνω συχνά από banggood με priority και μέχρι τώρα όλα φτάνουν κανονικά. Πριν λίγο καιρό έκανα ένα sonoff preorder με priority. Κάποιες μέρες αργότερα που έφυγε μου έστειλαν ένα tracking που είχε μόνο αριθμούς. Επικοινώνησα και μου είπαν ότι υπάρχουν πολλοί εταιρίες αποστολής priority line και ότι θα φτάσει χωρίς πρόβλημα. Έχουν περάσει 20 μέρες και ακόμα. Σε χθεσινή μου επικοινωνία μαζί τους μου ανέφεραν ότι το πακέτο έχει κολλήσει από 1/7 στο τελωνείο στο Λονδίνο

Δεν καίγομαι για το sonoff αλλά.... γιατί; Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

Φιλε μου, είχες καμία εξέληξη;

Εμένο το δικό μου υποτήθεται έρχεται με Royal Mail και μετά από πολύ καιρό φαίνεται ότι ξεκόλησε από Λονδίνο, αλλά ακόμα είναι In transit κάπου Πολωνία. Έχω στείλει email και στο Banggood και στη μεταφορική, αλλά δε μου λένε πότε να περιμένω ότι θα φτάσει.Έχουν περάσει πάνω από 40 μέρες, ενώ έπρεπε να έρθει στις 15-20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω ebay + paypal και ξερο ψωμι,
καποιοι κοντοστεκονται....

Ουτε απατες, ουτε στοιχεια επι στοιχειων, πληρης διασφαλιση,
και ασε αλλους να παλευουν με απατες, να δινουν στοιχεια, να ψαχνουν να βρουν το δικιο τους αν στραβωσει κατι...

Πώς επηρεάζουν τις ελληνικές επιχειρήσεις οι νέοι αυστηροί όροι για το e-εμπόριο
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1501854/pos-epireazoun-tis-ellinikes-epixeiriseis-oi-neoi-austiroi-oroi-gia-to-e-emporio

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχουν αρκετές μέρες από όταν έκανα μια παραγγελία από banggood και priority direct mail, το δέμα δεν έχει φτάσει ούτε καν Ολλανδία (δείτε και την εικόνα).Εχετε παρατηρήσει και εσείς καθυστερήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2019 στις 3:17 ΜΜ, panira είπε

Καλησπέρα,

έχουν αρκετές μέρες από όταν έκανα μια παραγγελία από banggood και priority direct mail, το δέμα δεν έχει φτάσει ούτε καν Ολλανδία (δείτε και την εικόνα).Εχετε παρατηρήσει και εσείς καθυστερήσεις?

http://parcelsapp.com/en/tracking/LX715910761NL

Εγω ελλαδα το βλεπω παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixalis95320 είπε

http://parcelsapp.com/en/tracking/LX715910761NL

Εγω ελλαδα το βλεπω παντως..

Πως κατάλαβες ότι το δέμα του βρίσκεται στην Ελλάδα;

Η Flyt ταξιδεύει το δέμα μέσα στην Κίνα και όχι έξω απ' αυτήν.

 

@panira

Η περίπτωσή σου μου θυμίζει την τελευταία  αγορά από Banggood, όταν το δέμα μου έμεινε στην κατάσταση "pre-advised" για 2 μήνες περίπου και στο site του μαγαζιού έδειχνε τον κωδικό παρακολούθησης "Not Found"  με κόκκινα γράμματα.

Ταλαιπωρήθηκα αρκετά για να πάρω τα χρήματά μου πίσω και αυτό έγινε μετά από την παρέμβαση του Paypal.

Το μαγαζί που το θεωρούσαμε πρώτο εδώ και χρόνια κάνει πολλά νερά τελευταία και εγώ, προσωπικά, σταμάτησα να αγοράζω από εκεί μέχρι να  στρώσει η κατάσταση.

Πολλά περιστατικά αναφέρονται τελευταία.

Εύχομαι και ελπίζω να μην είναι ίδια η περίπτωσή σου με τη δική μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Πως κατάλαβες ότι το δέμα του βρίσκεται στην Ελλάδα;

Η Flyt ταξιδεύει το δέμα μέσα στην Κίνα και όχι έξω απ' αυτήν.

 

No ofence αλλα orgin GB λεει...οτι βλεπω λεω, αν γνωριζεις καλυτερα εσυ παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixalis95320 είπε

No ofence αλλα orgin GB λεει...οτι βλεπω λεω, αν γνωριζεις καλυτερα εσυ παω πασο.

Στο προηγούμενο έγραψες ότι βρίσκεται στην Ελλάδα, τώρα γράφεις GB, εγώ, όμως, δεν βλέπω GB στο link που έβαλες, ανεξάρτητα ότι GB δεν έχει σχέση με Ολλανδία (PostNL)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, makfil είπε

Στο προηγούμενο έγραψες ότι βρίσκεται στην Ελλάδα, τώρα γράφεις GB, εγώ, όμως, δεν βλέπω GB στο link που έβαλες, ανεξάρτητα ότι GB δεν έχει σχέση με Ολλανδία (PostNL)

Δεν ειπα ποτε οτι ειναι μια εδω μια εκει, μην λες πραγματα που δεν στεκουν. Ειπα οτι ειναι ελλαδα μιας και εγραφε arrived at destination country. Λαθος η σωστο θα φανει. 

Στα δεξια σου ειναι και το origin ( απο που  αποστελλεται) και το destination ( που παει). 

Καταλαβαινω οτι ισως να μην βγαζουν νοημα για εσενα, οπως και σε εμενα αυτα που λες εσυ σε σχεση με αυτα που βλεπω.

Και ξανα λεω, σχολιαζω με βαση αυτα που βλεπω και οχι με αυτα που νομιζω οτι ξερω. Απλα για να μην υπαρξει παρεξηγηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μαθαίνεις, λοιπόν.

Ένα δέμα που ταξιδεύει με PostNL και με τη μέθοδο PDM του Banggood, Φτάνει πρώτα στην Ολλανδία, εκτελωνίζεται και από εκεί ταξιδεύει για τη χώρα προορισμού, και στην περίπτωση του συμφορουμίτη, στην Ελλάδα.

Όλα τα βήματα που διάβασες στο parcelsapp είναι το ταξίδι του δέματος μέσα στην αχανή Κίνα, με την FLYT Express.

Το δέμα είναι pre-advised για την PostNL, δηλαδή το Ολλανδικό Ταχυδρομείο. και το κακό είναι ότι παραμένει για αρκετές μέρες στην ίδια κατάσταση.

Καλό είναι να μην παραπληροφορούμε, όταν δεν γνωρίζουμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέσα σε όλα αυτά να προσθέσω και εγώ, πως θεωρώ τα Ολλανδικά τα Τελωνείαι -  Ταχυδρομεία τα χειρότερα Ever. Δυο φορές είχα την ΑΤΥΧΙΑ πράγματα από Κίνα να περάσουν από Ολλανδία για κακή μου τύχη και όπως και στην πιο πάνω περίπτωση, δεν μπορείτε να φανταστείτε το τι καθυστέρησε και κόλλημα είχαν. Αυτό απλά για να δουν μερικοί που κατεβάζουν τα Ελληνικά Τελωνεία και οι άσχετοι τον ΕΛΤΑ από τον γάιδαρο, πως υπάρχουν και πιο προηγμένες υποτίθεται εταιρείες στην Ευρώπη που είναι άκρως χειρότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...