Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, mikemarios είπε

Καλή Χρονιά. Ακόμη τα ίδια φίλε. Να υποθέσω και συ τα ίδια; 

Καλη σου χρονια, Ναι και κανενας απο την DHL η το αμαζον δεν ξερει να μου πει τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Αυτα που γραφω κάνει ήδη το amazon. Αυτα που λες είναι δική σου ερμηνεία.

Διαβασε τί περιλαμβανει η τελωνειακη συμφωνια Αγγλιας-Ευρωπης και η ερωτηση σου θα απαντηθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teris3 είπε

Διαβασε τί περιλαμβανει η τελωνειακη συμφωνια Αγγλιας-Ευρωπης και η ερωτηση σου θα απαντηθει

Πες τα στον Πιτσιλή (διοικητή της ΑΑΔΕ) που έστειλε εγκύλιο στα τελωνεία και δεν αναφέρει αυτά που γράφεις εδω. Η Αγγλία θα αντιμετωπίζεται όπως κάθε τρίτη χώρα από 1/1/21. Αυτα γραφει η εγκύκλιος, αυτα θα εφαρμόσουν τα τελωνεία. Επίσης το amazon δεν εφαρμόζει αυτα που λες εσυ και χρεωνει ΦΠΑ και στα Αγγλικά προιόντα, ενω πριν δε χρέωνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Πες τα στον Πιτσιλή (διοικητή της ΑΑΔΕ) που έστειλε εγκύλιο στα τελωνεία και δεν αναφέρει αυτά που γράφεις εδω. Η Αγγλία θα αντιμετωπίζεται όπως κάθε τρίτη χώρα από 1/1/21. Αυτα γραφει η εγκύκλιος, αυτα θα εφαρμόσουν τα τελωνεία. Επίσης το amazon δεν εφαρμόζει αυτα που λες εσυ και χρεωνει ΦΠΑ και στα Αγγλικά προιόντα, ενω πριν δε χρέωνε....

Σωστός

1610029956_.png.16c87625537e8b0004e5293dccffc6f1.png

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Για δασμό γράφει όχι ΦΠΑ. Επίσης το amazon γιατί χρεώνει ΦΠΑ ήδη στα Αγγλικά προιόντα;

Σωστός. λάθος δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Καλη σου χρονια, Ναι και κανενας απο την DHL η το αμαζον δεν ξερει να μου πει τι γινεται

Προσωπικά έλαβα refund για την συγκεκριμένη αγορά και θα περιμένω έως την 10/1 μπας και κουνηθεί και έρθει για να το πληρώσω εκ νέου (το αγόρασα σε συμφέρουσα τιμή). Αλλιώς θα το αγοράσω από αλλού. Την 31/12 μίλησα με DHL (Ελλάδας) και μου είπαν ότι είναι σίγουρα Ελλάδα αλλά δεν έχει σκαναριστεί ακόμη γιατί έχουν πολλά δέματα αλλά σίγουρα ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα έρθει😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spartak1 είπε

Για δασμό γράφει όχι ΦΠΑ. Επίσης το amazon γιατί χρεώνει ΦΠΑ ήδη στα Αγγλικά προιόντα;

Γιατι ετσι εκανε παντα. Στην αρχικη οθονη ενός προιοντος τόσα χρόνια εβλεπες την τιμη με αγγλικο ΦΠΑ (20%). Στο τελευταιο σταδιο του check out που πας να πληρωσεις η τιμη ειχε προσαυξηθει ελαχιστα γιατί είχε προσμετρηθεί ο ελληνικός ΦΠΑ (δλδ προσαύξηση 4%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα...(που φτασαμε...), να αγορασω κατι απο UK. Τι μας ειπες τωρα ε; Απο το ebay, απο βρετανο seller. Θα βαζουν δασμους τελωνειου πλεον;

Πρεπει να οργανωθει η υπολοιπη ευρωπη, γιατι πολλα πραγματα στην Ευρωπη, τα εβρισκες μονο απο UK, σε θεματα ecommerce ειναι πιο μπροστα απο αλλα κρατη της ευρωπης, που δειχνουν να κοιμουνται τον υπνο του δικαιου...  Μεγαλο πισωγυρισμα να μην βρισκουμε οσα βρισκαμε online ως τωρα, να μην μπορουμε να εχουμε την επιλογη...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mindreader είπε

Θα ηθελα...(που φτασαμε...), να αγορασω κατι απο UK. Τι μας ειπες τωρα ε; Απο το ebay, απο βρετανο seller. Θα βαζουν δασμους τελωνειου πλεον;

Μέχρι 30 Ιουνίου 2021, ότι είναι μέχρι 22 ευρώ μαζί με μεταφορικά, θα περνάει χωρίς έξοδα εκτελωνισμού και ΦΠΑ.

Από Ιούλιο ΘΑ εκτελωνίζονται όλα, από το πρώτο λεπτό του ευρώ, όχι μόνο ότι έρχεται από ΗΒ αλλά από οποιαδήποτε τρίτη χώρα (Κίνα – ΗΠΑ)!

Εγώ ξεκίνησα να αγοράζω από Κίνα όλα αυτά που δεν βιαζόμουν να πάρω… αλλά θα τα πληρώσω χρυσό αν τα πάρω μετά τον Ιούλιο…

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Μέχρι 30 Ιουνίου 2021, ότι είναι μέχρι 22 ευρώ μαζί με μεταφορικά, θα περνάει χωρίς έξοδα εκτελωνισμού και ΦΠΑ.

Από Ιούλιο ΘΑ εκτελωνίζονται όλα, από το πρώτο λεπτό του ευρώ, όχι μόνο ότι έρχεται από ΗΒ αλλά από οποιαδήποτε τρίτη χώρα (Κίνα – ΗΠΑ)!

Εγώ ξεκίνησα να αγοράζω από Κίνα όλα αυτά που δεν βιαζόμουν να πάρω… αλλά θα τα πληρώσω χρυσό αν τα πάρω μετά τον Ιούλιο…

Ανασανα με ανακουφιση....

αλλα, συγχωρεστε μου την τυχον επαναληψη βρε παιδια,

ειμαστε σιγουροι γι'αυτο, ετσι;

Ρωτω γιατι ξερω οτι επι αρκετες μερες πολυς κοσμος εχει ψαχτει με το θεμα του brexit, κι εμενα προεκυψε αναγκη αγορας για κατι που δεν το βρισκω ουτε στην Ελλαδα ουτε στην υπολοιπη ευρωπη δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mindreader είπε

ειμαστε σιγουροι γι'αυτο, ετσι;

Πιο επίσημο πεθαίνεις…

1909244020_.png.8bafe786d584a5ce4db8ced850071ba2.png

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...