Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αρα, αν αυτο που θελω να αγορασω απο UK, κανει 100 ευρω,

ενω μεχρι 31/12 δεν ειχε δασμους,

πλεον θα εχει.

Σωστα;

Έξοδα εκτελωνισμού και ΦΠΑ 24% (δασμούς αν θυμάμαι καλά πληρώνεις όταν το δέμα κοστίζει πάνω από 150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, ppetr είπε

Αγορα του 2020 απο Αγγλια που δεν εχει φτασει ακομα, θα φαμε καπελο?

Αν έφυγε πριν τις 31/12 οχι, αν έφυγε μετά θεωρητικά τρως αλλά αν είναι πχ απο αμαζον με πωλητη το ιδιο το αμαζον μπορει να τα καλυψουν εκεινοι και να μην σου ζητησουν να πληρωσεις κατι εξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι έχει φύγει απο εκεί πριν λήξει το 2020 λογικά όχι.

Απορία μου η εξής: αν μου στείλει κάποιος φίλος κάποιο προϊόν από ΗΒ, ποιο το καθεστώς? Μιλάμε για δεματακι μικρό. Αξία αγοράς του περιεχομένου 30-35€ από εμένα και παραδόθηκε σ' αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, diosak είπε

Αν κάτι έχει φύγει απο εκεί πριν λήξει το 2020 λογικά όχι.

Απορία μου η εξής: αν μου στείλει κάποιος φίλος κάποιο προϊόν από ΗΒ, ποιο το καθεστώς? Μιλάμε για δεματακι μικρό. Αξία αγοράς του περιεχομένου 30-35€ από εμένα και παραδόθηκε σ' αυτόν.

Oτι ισχυει για δέματα απο τρίτες χώρες. Θα ελεγχθεί και αν κριθεί ότι είναι απο ιδιωτη προς ιδιωτη η ατέλεια είναι στα 45 ευρω κόστος αντικειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Oτι ισχυει για δέματα απο τρίτες χώρες. Θα ελεγχθεί και αν κριθεί ότι είναι απο ιδιωτη προς ιδιωτη η ατέλεια είναι στα 45 ευρω κόστος αντικειμένου.

Θα πληρώσω 45€ έξτρα για κάτι που αξίζει 30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, diosak είπε

Θα πληρώσω 45€ έξτρα για κάτι που αξίζει 30?

Όταν ένας ιδιώτης σου στέλνει ένα δέμα, για να πληρώσεις εκτελωνισμό και ΦΠΑ, αυτό μαζί με τα έξοδα αποστολής θα πρέπει να είναι πάνω από 45€.

Αν πχ το κόστος είναι 46€ και έρθει με ταχυδρομείο, θα πληρώσεις 15€ εκτελωνισμό και 24% επί των 46€.

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Όταν ένας ιδιώτης σου στέλνει ένα δέμα, για να πληρώσεις εκτελωνισμό και ΦΠΑ, αυτό μαζί με τα έξοδα αποστολής θα πρέπει να είναι πάνω από 45€.

Αν πχ το κόστος είναι 46€ και έρθει με ταχυδρομείο, θα πληρώσεις 15€ εκτελωνισμό και 24% επί των 46€.

Τα 45€ πως προέκυψαν? Υπάρχει αναφορά σε κάποιο επίσημο έγγραφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, diosak είπε

Τα 45€ πως προέκυψαν? Υπάρχει αναφορά σε κάποιο επίσημο έγγραφο?

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

Screenshot_20210103_233115.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, diosak είπε

Αν κάτι έχει φύγει απο εκεί πριν λήξει το 2020 λογικά όχι.

Απορία μου η εξής: αν μου στείλει κάποιος φίλος κάποιο προϊόν από ΗΒ, ποιο το καθεστώς? Μιλάμε για δεματακι μικρό. Αξία αγοράς του περιεχομένου 30-35€ από εμένα και παραδόθηκε σ' αυτόν.

Καλά όλα αυτά, αλλά υπάρχει μια λεπτομέρεια. Μέχρι στιγμής, φαίνεται ότι τα απλά δέματα δεν πάνε καθόλου στον τελωνειακό έλεγχο (άσχετα με το πόσο κάνουν και τι περιέχουν)!!! Αν σου στείλει κάποιος κάτι με απλό ταχυδρομείο, λογικά δεν έχεις καθόλου πρόβλημα! Το έχω δοκιμάσει με διάφορους Κινέζους πωλητές σε προϊόντα που ήταν πάντα πάνω από 22 ευρώ, και συνέβαινε ΠΑΝΤΑ το εξής (μέχρι στιγμής τουλάχιστον): Το δέμα ΔΕΝ ελέγχεται ποτέ από το τελωνείο (ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ. Και σε ύποπτα λόγω βάρους γινόταν το ίδιο!!!!). Δεν είναι ότι πέρασε γιατί οι τελωνειακοί θεώρησαν ότι είναι μικρό το κόστος του (γιατί ενδεχομένως έγραψε μικρότερη αξία στην τελωνειακή δήλωση), αλλά ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ!!! Το δύσκολο εδώ είναι να πείσεις τον άλλον να αλλάξει τον τρόπο αποστολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως 3 δέματα με αριθμό αποστολής(συστημένα) που έχουν φτάσει στο τοπικό κατάστημα δεν έχει έρθει καν ειδοποίηση σπίτι( μόνο στο σάιτ το λέει για ειδοποίηση και μετά άφιξη στο κατάστημα)οπότε λογικά αυτά που λένε ότι μπήκαν Ελλάδα χωρίς αριθμό αποστολής (μετά την είσοδο Ελλάδα)μάλλον επιστρέφουν πίσω Κίνα,7 μέρες-3 δέματα με αριθμό αποστολής αλλά στο σπίτι καμία ειδοποίηση, επίσης σε ένα δέμα(χωρίς tracking number στην Ελλάδα, μόνο μέχρι να μπει είναι,αυτά τα εντός Κίνας)που μπήκε Ελλάδα αρχές του Δεκέμβρη,μετά από 15 μέρες είδα return to sender,οπότε κάτι γίνεται,κ αν τους πάρω και τηλ στο τοπικό κατάστημα (κάπου κέντρο Αθήνας) απλά σου λένε ότι ούτε βάσει διεύθυνση ούτε βάσει ονόματος δεν μπορούν να ψάξουν (εκεί στα ράφια τους)αν δεν έχεις ειδοποίηση στα χέρια σου, από πολύ όρεξη μάλλον που έχουν για δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ppetr είπε

Αγορα του 2020 απο Αγγλια που δεν εχει φτασει ακομα, θα φαμε καπελο?

Εμενα απο αμαζον μου ειπαν πως ακομα και αν δεν εχει φυγει το προιον απο αυτους αλλα εσυ εχεις καταχωρησει παραγγελια δεν θα πληρωσεις δασμους

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Εμένα πάντως 3 δέματα με αριθμό αποστολής(συστημένα) που έχουν φτάσει στο τοπικό κατάστημα δεν έχει έρθει καν ειδοποίηση σπίτι( μόνο στο σάιτ το λέει για ειδοποίηση και μετά άφιξη στο κατάστημα)οπότε λογικά αυτά που λένε ότι μπήκαν Ελλάδα χωρίς αριθμό αποστολής (μετά την είσοδο Ελλάδα)μάλλον επιστρέφουν πίσω Κίνα,7 μέρες-3 δέματα με αριθμό αποστολής αλλά στο σπίτι καμία ειδοποίηση, επίσης σε ένα δέμα(χωρίς tracking number στην Ελλάδα, μόνο μέχρι να μπει είναι,αυτά τα εντός Κίνας)που μπήκε Ελλάδα αρχές του Δεκέμβρη,μετά από 15 μέρες είδα return to sender,οπότε κάτι γίνεται,κ αν τους πάρω και τηλ στο τοπικό κατάστημα (κάπου κέντρο Αθήνας) απλά σου λένε ότι ούτε βάσει διεύθυνση ούτε βάσει ονόματος δεν μπορούν να ψάξουν (εκεί στα ράφια τους)αν δεν έχεις ειδοποίηση στα χέρια σου, από πολύ όρεξη μάλλον που έχουν για δουλειά

Δυστυχως ειναι σε τι ανθρωπους θα πεσεις... σε μικρα καταστηματα εξυπηρετουν πολυ καλυτερα, ξερουν τους τακτικους πελατες με το ονομα και αμα τους πεις να ψαξουν λιγο χωρις ειδοποιηση το κανουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Gearbest ποιά μέθοδο επιλέγουμε για αποφυγή τελωνείου? Συγκεκριμένα για ένα smartwatch ενδιαφέρομαι, μου βγάζει Unregistered Air Mail (Netherlands Post Unregistered), Priority Line με υπο-επιλογές EU&US priority line (for electricity), EU priority line (WT), Registered Air mail κτλ.

Λογικά κάποιο από τα Priority θα είναι αλλά χάνω τη μπάλα με τόσες επιλογές, στο banggood είναι πιο απλά τα πράγματα.

Επεξ/σία από thomason993
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...