Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, axvax είπε

Χαίρετε κόσμε..δεν εχω παραγγείλει ποτέ από εξωτερικό.Δεμα από Κίνα με ταχυμεταφορικη(λογικά fedex) θα είναι στα χέρια μου  σε δύο εβδομαδες;

Σκέφτομαι να παραγγείλω μέσω zippy αφου υπόσχονται την κάλυψη των δασμων

ΠΡΟΣΕΞΕ: μιλάνε για κάλυψη των φόρων του τελωνείου (Όχι το κόστος του εκτελωνισμού!). Εκείνο, θα το πληρώσεις κανονικά. Και έχε υπ'οψιν πως έχει ότι έχει το aliexpress, αλλά με αυξημένες τιμές!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/1/2021 στις 6:25 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

SF express είναι είναι λογικά η εταιρία logistics που στο έστειλε. Δεν την ξέρω, αλλά έχω την υποψία ότι πρέπει να έχει 'next tracking number' η αποστολή. Οι εταιρίες logistics, δεν παραδίδουν δέματα οι ίδιες, γιατί δεν είναι ταχυδρομείο ή courier. Ρώτα τον αν έχει next tracking number η αποστολή, και εκεί λογικα θα σου δώσει tracking number από ταχυδρομειο που θα παραδοθεί (συνήθως είναι από Bpost ή PostNL).

Ρώτησα τον πωλητή και μου έδωσε το next tracking number όπως είπες, με PostNL είναι. Αυτό σημαίνει ότι απλά στέλνεται με PostNL ή ότι είναι τριγωνική με ενδιάμεσο την Ολλανδία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

ΠΡΟΣΕΞΕ: μιλάνε για κάλυψη των φόρων του τελωνείου (Όχι το κόστος του εκτελωνισμού!). Εκείνο, θα το πληρώσεις κανονικά. Και έχε υπ'οψιν πως έχει ότι έχει το aliexpress, αλλά με αυξημένες τιμές!

 

Ευχαριστώ! Το θέμα μου είναι  το κλασσικό, θέλω να κάνω αγορά 250 ευρώ και δε θέλω να πληρώσω αλλά τόσα..Ωστοσο αν κάνω μόνη μου τον εκτελωνισμο;Ίσως προτιμήσω το light in the box

 

Είμαι μέσα στις 2 βδομάδες παραγγελνοντας αυριο πχ με ταχυμεταφορικη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παντός πρώτη φορά που μου έχουν στείλει δέμα και δεν ήρθε αεροδρόμιο Αθηνών αλλά μάλλον οδικός Θεσσαλονίκη,από μεγάλη Βρετανία μέσο αριθμού αποστολής Γερμανίας,το ερώτημα είναι με τι θα έρθει;! ΕΛΤΑ,ΕΛΤΑ κούριερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dompred είπε

Ρώτησα τον πωλητή και μου έδωσε το next tracking number όπως είπες, με PostNL είναι. Αυτό σημαίνει ότι απλά στέλνεται με PostNL ή ότι είναι τριγωνική με ενδιάμεσο την Ολλανδία;

Είδες που είναι όπως το μυρίστηκα;  :)       :)       Όπως και να έχει, μέσω Ολλανδίας θα πάει (τριγωνικά). Αυτό σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι 'σκαπούλαρες' το τελωνείο. Το θέμα είναι αν η SF Express κάνει εκτελωνισμό. Μπορείς να μου στείλεις και τα 2 tracking number σε προσωπικό μήνυμα να δούμε τι γίνεται; Κάποιες λίγες φορές, φαίνεται στο αρχικό tracking number της εταιρίας logistics αυτό.

11 ώρες πριν, axvax είπε

Ευχαριστώ! Το θέμα μου είναι  το κλασσικό, θέλω να κάνω αγορά 250 ευρώ και δε θέλω να πληρώσω αλλά τόσα..Ωστοσο αν κάνω μόνη μου τον εκτελωνισμο;Ίσως προτιμήσω το light in the box

 

Είμαι μέσα στις 2 βδομάδες παραγγελνοντας αυριο πχ με ταχυμεταφορικη ; 

Τι προϊόν είναι αυτό που θέλεις να παραγγείλεις;

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, axvax είπε

Bασικα η ερώτηση μου είναι αν θα έρθει δέμα από Κίνα μέσα σε μαξ 1 μήνα με ταχυμεταφορικη τύπου FedEx κτλ

ο,τι κι αν παραγγείλεις με ταχυμεταφορική όπως FedEx ή DHL δεν πρόκειται να γλυτώσεις τελωνείο γιατί αυτές οι εταιρίες δεν υποστηρίζουν τριγωνικές αποστολές και γιατί επίσης, βγάζουν τρελά λεφτά από τους εκτελωνισμούς που κάνουν.
Πχ, για παρόμοιο πακέτο τα ΕΛΤΑ παίρνουν το φιξ 15άρι και η DHL ζητάει 88€. Σαν αμοιβή δικιά τους αυτά και έξτρα ο ΦΠΑ.

Ψάξε αν αυτό που θες να πάρεις υπάρχει σε ευρωπαϊκές αποθήκες. Κυρίως πωλητές του Ali το υποστηρίζουν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soiramk είπε

Βιάζομαι ή έχω ελπίδες γι' αυτή τη βδομάδα;

Screenshot 2021-01-12 at 11.45.08 AM.png

Εχω δεμα στην ιδια κατασταση απο 24/12.

Αρα δυσκολο για αυτη,δυσκολο και για την αλλη 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soiramk είπε

Βιάζομαι ή έχω ελπίδες γι' αυτή τη βδομάδα;

Screenshot 2021-01-12 at 11.45.08 AM.png

Δύο συστημένα δικά μου τον Δεκέμβριο και τον Ιανουάριο κάθησαν εκεί δεκαήμερο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KostasH3 είπε

περιμένει για τελωνείο,μου έχει τύχει και ένα μήνα αναμονή εκεί

Μπα ειναι δεμα απο Αγγλια αρα δε περναει.

Επισης η εκφορτωση ειναι μετα το τελωνειο αρα ουσιαστικα εχει περασει το σταδιο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά εμένα έχει τελειώσει από το τελωνείο, έτσι; 
Γιατί και σε άλλα τρακινγκ sites λέει clearance.

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...