Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, molot12 είπε

Και να είναι τριγωνική αποστολή αφού δεν φαίνεται ότι αναχωρεί εκτός ΕΕ γιατί ζητάνε απόδειξη πληρωμής;  

Το έχω πει και θα το ξαναπώ. Σίγουρα έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση το δέμα (Customs declaration note). Από εκεί φαίνεται ότι δεν είναι από το Βέλγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, molot12 είπε

Και να είναι τριγωνική αποστολή αφού δεν φαίνεται ότι αναχωρεί εκτός ΕΕ γιατί ζητάνε απόδειξη πληρωμής;  

Γιατί το έχουν πάρει χαμπάρι από πέρυσι με το GB,(για το Βέλγιο) επίσης τα δέμα/φάκελος έχει και το αυτοκόλλητο που είναι από κάτω(το αρχικό που λέει CN22) αν δεν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Το Βέλγιο βγήκε εκτός ΕΕ και δεν είπαν τίποτα;

image.png.ef247d8380be86a7fd2b4f6a265f8a38.png

Αφου στο λεει

Βέλγιο: παραλαβή απο το εξωτερικό

Ενδιάμεσος σταθμός είναι το βελγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αφου στο λεει

Βέλγιο: παραλαβή απο το εξωτερικό

Ενδιάμεσος σταθμός είναι το βελγιο

Δεν έχει σημασία αυτό! Και τα δέματα της Sunyou που χρησιμοποιούν ενδιάμεση χώρα το Βέλγιο γράφουν το ίδιο. Ποτέ δεν ελέγχονται στο τελωνείο όμως, γιατί δεν έχουν πάνω τους τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note CN22 ή CN23). Προφανώς η Sunyou κάνει μαζικό εκτελωνισμό κάπου αλλού! Δες ένα παράδειγμα με δέμα που πήρα σήμερα (tracking number LB840084601BE). Βλέπεις παραλαβή από πελάτη από το εξωτερικό, αλλά βλέπεις όμως κλείσιμο από Κ.Α.Τ. (και όχι από Γ.Ε.Τ.Α. (ΚΑΤ)) - αυτό σημαίνει ότι δεν ελέγχθηκε στο τελωνείο και δόθηκε στην διανομή. Επίσης θα δεις ότι από την στιγμή που έρχονται εδώ,  τα δίνουν και πιο γρήγορα στην διανομή. Αυτό που προσπαθώ να βγάλω άκρη, αλλά δεν με βοηθάει ούτε το Bpost (καθώς ισχυρίζονται ότι απλά λειτουργούν σαν ενδιάμεση χώρα), είναι το που κάνει εκτελωνισμό. Επίσης, η Sunyou δεν μου απάντησε ποτέ σε κανένα της μήνυμα. Οι 'τολμηροί' (του Aliexpress)που έχουν κατά νου να πάρουν κάτι, και ξέρουν ότι θα πληρώσουν τελωνείο,  δεν έχουν παρά να ζητήσουν από τον Κινέζο να στείλει με αυτόν τον τρόπο, και να μας πουν εδώ τι θα γίνει. Ο τρόπος αποστολής λέγεται Sunyou standard shipping και τον έχει σαν επιλογή η πλατφόρμα του Aliexpress!!! Λυπάμαι που θα το πω, αλλά πολλοί δεν έχουν καταλάβει ακόμα τι παίζει με το Aliexpress!!! Η πλατφόρμα επιτρέπει πάρα πολλά πράγματα!!!

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Δεν έχει σημασία αυτό! Και τα δέματα της Sunyou που χρησιμοποιούν ενδιάμεση χώρα το Βέλγιο γράφουν το ίδιο. Ποτέ δεν ελέγχονται στο τελωνείο όμως, γιατί δεν έχουν πάνω τους τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note CN22 ή CN23). Προφανώς η Sunyou κάνει μαζικό εκτελωνισμό κάπου αλλού! Δες ένα παράδειγμα με δέμα που πήρα σήμερα (tracking number LB840084601BE). Βλέπεις παραλαβή από πελάτη από το εξωτερικό, αλλά βλέπεις όμως κλείσιμο από Κ.Α.Τ. (και όχι από Γ.Ε.Τ.Α. (ΚΑΤ)) - αυτό σημαίνει ότι δεν ελέγχθηκε στο τελωνείο και δόθηκε στην διανομή. Επίσης θα δεις ότι από την στιγμή που έρχονται εδώ,  τα δίνουν και πιο γρήγορα στην διανομή. Αυτό που προσπαθώ να βγάλω άκρη, αλλά δεν με βοηθάει ούτε το Bpost (καθώς ισχυρίζονται ότι απλά λειτουργούν σαν ενδιάμεση χώρα), είναι το που κάνει εκτελωνισμό. Επίσης, η Sunyou δεν μου απάντησε ποτέ σε κανένα της μήνυμα. Οι 'τολμηροί' (του Aliexpress)που έχουν κατά νου να πάρουν κάτι, και ξέρουν ότι θα πληρώσουν τελωνείο,  δεν έχουν παρά να ζητήσουν από τον Κινέζο να στείλει με αυτόν τον τρόπο, και να μας πουν εδώ τι θα γίνει. Ο τρόπος αποστολής λέγεται Sunyou standard shipping και τον έχει σαν επιλογή η πλατφόρμα του Aliexpress!!!

Χωρίς τίτλο.png

τι αξία CIF είχε το δέμα αυτό; μήπως ήταν κάτω των 22€ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, radiotv είπε

τι αξία CIF είχε το δέμα αυτό; μήπως ήταν κάτω των 22€ ;

Ήταν λίγο κάτω από 22 ευρώ, αλλά δεν έχει σημασία αυτό. Δεν είχε εννοείτε κανένα ταμπελάκι πάνω το δέμα, αλλά εκτός αυτού, το συγκεκριμένο θα το άνοιγαν  στο τελωνείο λόγω όγκου, καθώς ήταν μεγάλο σαν μαξιλάρι, άσχετα μετά αν το άφηναν ελεύθερο!!!. Έχει και άλλα περίεργα αυτό το δέμα. Όταν τυπώνουν το αυτοκόλλητο για να φύγει το δέμα στο κέντρο διαλογής της Sunyou στην Κίνα, δεν τυπώνουν μαζί του τελωνειακή δήλωση (έτσι μου είπαν οι Κινέζοι πωλητές και το βλέπω και στο δέμα αυτό)!!! Σημασία έχει ότι με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής, φαίνεται ότι υπάρχει εκτελωνισμός του δέματος αλλού, οπότε το δέμα δεν πάει στον τελωνειακό έλεγχο. Για αυτό και ζητώ από ανθρώπους που είναι να πάρουν κάτι ακριβό και ξέρουν ότι θα 'φάνε' τελωνείο, να ζητήσουν από τον Κινέζο να στείλει με αυτόν τον τρόπο αποστολής - Sunyou Standard Shipping ξαναεπαναλαμβάνω είναι ο τρόπος αποστολής. Προσπαθώ να μάθω αν δέχονται να μεταφέρουν και όλα τα προϊόντα, αλλά όπως είπα, η Sunyou ποτέ δεν απαντάει στα e-mails μου (https://sypost.net/). Απλά πάντα πάνω στα δέματα γράφει ότι έχει σαν όριο τα 2KG από βάρος

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, peg είπε

Τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ; Περιμένω πολλά πράγματα από Οκτώβρη και Νοέμβρη.

 

 

IMG_20210127_161659.jpg

IMG_20210127_161711.jpg

Δεν είσαι ο μόνος, εδώ μέσα όλοι περιμένουμε πολλά δέματα εδώ και τρίμηνο και παραπάνω ίσως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, peg είπε

Τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ; Περιμένω πολλά πράγματα από Οκτώβρη και Νοέμβρη.

 

 

IMG_20210127_161659.jpg

IMG_20210127_161711.jpg

5 μέρες μετά είμαι εγώ στη σειρά,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Περιμένω κάτι από Αμερική με tracking τύπου UM*********US. Η τελευταία ενημέρωση ήταν ότι έφυγε τα Χριστούγεννα απ'το Καταρ με προορισμό την Ελλάδα. Νομίζω ότι δε φαίνεται γενικά όταν φτάσει εδώ με τέτοιο tracking number. Είναι φυσιολογική η καθυστέρηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DimitraPs είπε

Καλησπέρα. Περιμένω κάτι από Αμερική με tracking τύπου UM*********US. Η τελευταία ενημέρωση ήταν ότι έφυγε τα Χριστούγεννα απ'το Καταρ με προορισμό την Ελλάδα. Νομίζω ότι δε φαίνεται γενικά όταν φτάσει εδώ με τέτοιο tracking number. Είναι φυσιολογική η καθυστέρηση; 

Στην ίδια σελίδα(τρέχον) αναφέρουν πόλοι όπως κ εγώ ότι υπάρχουν γενικά δέματα από Νοέμβριο που μπήκαν Ελλάδα,οπότε καταλαβαίνετε

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Στην ίδια σελίδα(τρέχον) αναφέρουν πόλοι όπως κ εγώ ότι υπάρχουν γενικά δέματα από Νοέμβριο που μπήκαν Ελλάδα,οπότε καταλαβαίνετε

Ισχύει...κ μένα από τέλη Νοέμβρη ήταν το αρχικό shipping, απλώς τέλη Δεκέμβρη έφυγε απ'τον ενδιάμεσο  κ πιο κοντινό σταθμό για Ελλάδα κ από τότε τίποτα. Δε με νοιάζει η καθυστέρηση αρκεί να μη χάθηκε. Για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DimitraPs είπε

Ισχύει...κ μένα από τέλη Νοέμβρη ήταν το αρχικό shipping, απλώς τέλη Δεκέμβρη έφυγε απ'τον ενδιάμεσο  κ πιο κοντινό σταθμό για Ελλάδα κ από τότε τίποτα. Δε με νοιάζει η καθυστέρηση αρκεί να μη χάθηκε. Για να δούμε.

Εμένα αρχές Νοεμβρίου μπήκε Ελλάδα απλός είναι κάπου στο αεροδρόμιο και  αερίζεται με ελληνικό αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Εμένα αρχές Νοεμβρίου μπήκε Ελλάδα απλός είναι κάπου στο αεροδρόμιο και  αερίζεται με ελληνικό αέρα

Πίνει φραπέ με τα δικά μου δέματα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Πίνει φραπέ με τα δικά μου δέματα 😂

Μου ήρθανε τώρα από ταχυδρομείο 4 απλά δέματα

21 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Μου ήρθανε τώρα από ταχυδρομείο 4 απλά δέματα

1 τέλη Νοεμβρίου και 3 τέλη Δεκεμβρίου τα δέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...