Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, zafitolis είπε

γνωρίζει κάνεις κανένα site για παραγγελία από Αμερική, να στο στείλουν δηλαδή σε αυτούς στην δική  τους διεύθυνση  που λογικά θα ναι Αμερική και αυτοί σε μένα Ελλάδα

Υπάρχουν πολλά και αν διαβάσεις τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου (το link στο πρώτο post) θα βρεις μερικές εταιρείες που κάνουν αυτό που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zafitolis είπε

γνωρίζει κάνεις κανένα site για παραγγελία από Αμερική, να στο στείλουν δηλαδή σε αυτούς στην δική  τους διεύθυνση  που λογικά θα ναι Αμερική και αυτοί σε μένα Ελλάδα

ψαξε στο google reship parcel forwarding και θα σου βγαλει δεν γλειτωνεις δασμους κλπ απλα μπορεις να αγορασεις πραγματα που δεν ειναι διαθεσιμα για αποστολη στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, guzel είπε

Ναι αγορά από gearbest Κίνα

spacer.png

και στις 5/8 εμφανίστηκε στο σύστημα των ΕΛΤΑ

spacer.png

Τώρα ξεκαθαρίζει το θέμα.

Το δέμα σου ταξίδεψε με το νέο τρόπο αποστολής, μέσω Αγγλίας, για τον οποίο έχουν γραφτεί πολλά αρνητικά, αλλά  στη δική σου περίπτωση, αφού εκτελωνίστηκε εκεί ξεκίνησε για την Ελλάδα.

Η συνέχεια στα ΕΛΤΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Τώρα ξεκαθαρίζει το θέμα.

Το δέμα σου ταξίδεψε με το νέο τρόπο αποστολής, μέσω Αγγλίας, για τον οποίο έχουν γραφτεί πολλά αρνητικά, αλλά  στη δική σου περίπτωση, αφού εκτελωνίστηκε εκεί ξεκίνησε για την Ελλάδα.

Η συνέχεια στα ΕΛΤΑ.

Άρα απ' ότι φαίνεται δεν τίθεται ζήτημα τελωνείου στην Ελλάδα ; Μόλις μπει Ελλάδα ξεκινάει απευθείας το ταξίδι του για τον τελικό του προορισμό, σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, με αυτό τον τρόπο αποστολής φαίνεται ότι το δέμα ξεκινάει από Αγγλία, και όχι από Κίνα, για Ελλάδα.

Αυτός ο τρόπος, όμως, έχει πολλά αρνητικά και θα  σταματήσει, βέβαια, όταν ο Άγγλος πρωθυπουργός αποφασίσει να κάνει πράξη το Brexit.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ.

θελω να πάρω 3 ip cameras μέχρι 180 ευρώ συνολικό κόστος.

να κοιτάξω Aliexpress ή gearbest? Και Τελωνειο πως αποφεύγω;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ.

θελω να πάρω 3 ip cameras μέχρι 180 ευρώ συνολικό κόστος.

να κοιτάξω Aliexpress ή gearbest? Και Τελωνειο πως αποφεύγω;

ευχαριστω

Μόνο αν τις βρεις με τριγωνική αποστολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία βοήθεια παρακαλώ, θέλω να κάνω μία παραγγελία απο αμαζον Αμερικής CD μουσικής limited edition (αλλά μέσα θα έχει ηχειάκι και οθονούλα) Το κόστος είναι 37 δολάρια + 7 ταχυδρομικά και δεν αναφέρει δασμούς και τελεωνείο (40 ευρω total)  , αν βάλω amazon global το κόστος ανεβαίνει στα 60 ευρω (με Import fees calculated) .

Τι να προτιμήσω? Προφανώς θέλω να πληρώσω λιγότερα αλλά αν το τελωνείο το έχω σίγουρο τότε τι να κανω θα πάω στο ακριβότερο.

Αν το τελωνείο με πιάσει πόσο είναι εξτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Orgios είπε

Μία βοήθεια παρακαλώ, θέλω να κάνω μία παραγγελία απο αμαζον Αμερικής CD μουσικής limited edition (αλλά μέσα θα έχει ηχειάκι και οθονούλα) Το κόστος είναι 37 δολάρια + 7 ταχυδρομικά και δεν αναφέρει δασμούς και τελεωνείο (40 ευρω total)  , αν βάλω amazon global το κόστος ανεβαίνει στα 60 ευρω (με Import fees calculated) .

Τι να προτιμήσω? Προφανώς θέλω να πληρώσω λιγότερα αλλά αν το τελωνείο το έχω σίγουρο τότε τι να κανω θα πάω στο ακριβότερο.

Αν το τελωνείο με πιάσει πόσο είναι εξτρα?

Χαχαχα και εσυ Tool? :lol:
Γιαυτο ρωτησα και εγω χθες
Συμφωνα με την απαντηση που πηρα ειναι καλυτερα να προπληρωσεις τα εξοδα τελωνειου γιατι γλιτωνεις το 15 ευρω του εκτελωνισμου.

 

Αν και θα το πρωτιμουσα σε βινυλιο, το σκεφτομαι σοβαρα και για το cd  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Χαχαχα και εσυ Tool? :lol:
Γιαυτο ρωτησα και εγω χθες
Συμφωνα με την απαντηση που πηρα ειναι καλυτερα να προπληρωσεις τα εξοδα τελωνειου γιατι γλιτωνεις το 15 ευρω του εκτελωνισμου.

Αν και θα το πρωτιμουσα σε βινυλιο, το σκεφτομαι σοβαρα και για το cd  

:) χεχε . το βινύλιο κάτι διάβασα πως θα αργήσει

Ωστε έχουμε 100% σιγουρο το τελωνειο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Orgios είπε

Μία βοήθεια παρακαλώ, θέλω να κάνω μία παραγγελία απο αμαζον Αμερικής CD μουσικής limited edition (αλλά μέσα θα έχει ηχειάκι και οθονούλα) Το κόστος είναι 37 δολάρια + 7 ταχυδρομικά και δεν αναφέρει δασμούς και τελεωνείο (40 ευρω total)  , αν βάλω amazon global το κόστος ανεβαίνει στα 60 ευρω (με Import fees calculated) .

Τι να προτιμήσω? Προφανώς θέλω να πληρώσω λιγότερα αλλά αν το τελωνείο το έχω σίγουρο τότε τι να κανω θα πάω στο ακριβότερο.

Αν το τελωνείο με πιάσει πόσο είναι εξτρα?

Είναι προτιμότερη η αποστολή με το Amazon Global Shipping, γιατί (προ)πληρώνεις λιγότερα  και έχεις σίγουρη την παραλαβή χωρίς άλλα έξοδα και καθυστερήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απάντηση σε σχετική ερώτηση μου απο το amazon

2. Import taxes are zero with standard shipping no tracking, does this mean there will be none?

I looked into the order and see that item is sold by Amazon.com. If the Import fee is not included in the order  total then it means you will not have to pay any Import fee.

We collect Import fee in advance, so that our customers do not have to pay anything extra once they place the order. If import is fee is not included in the order total then it means there will be none. Please be assured of it.

Τους πιστευουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Orgios είπε

H απάντηση σε σχετική ερώτηση μου απο το amazon

2. Import taxes are zero with standard shipping no tracking, does this mean there will be none?

I looked into the order and see that item is sold by Amazon.com. If the Import fee is not included in the order  total then it means you will not have to pay any Import fee.

We collect Import fee in advance, so that our customers do not have to pay anything extra once they place the order. If import is fee is not included in the order total then it means there will be none. Please be assured of it.

Τους πιστευουμε?

Αυτά πιστεύουνε, αυτά λένε.

Η πραγματικότητα λέει άλλα και συγκεκριμένα ότι το δέμα αξίας 40€ θα χρεωθεί με έξοδα  40*24%+15=9,60+15=21,60€

Η διαφορά  είναι μικρή, αλλά αυτό που μετράει  είναι ότι το δέμα σου , εάν κρατηθεί στο τελωνείο, θα καθυστερήσει να φτάσει στα χέρια σου, με όλη τη διαδικασία εκτελωνισμού, ενώ με την αποστολή  Global Shipping δεν θα σταματήσει στο τελωνείο.

Εσύ αποφασίζεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...