Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nikosgiann78 είπε

Θα του έλεγα καταρχήν να το στείλει με Yun express. Αν έλεγε όχι, θα του έλεγα να το έστελνε μετά με Sunyou. Αν πάλι όχι, θα του έλεγα να το στειλει untrackable

Ώραια.... Αυτές οι επιλογές που γράφεις έχουν κάποια χρέωση παραπάνω Η παράδειγμα είναι 3-5 ευρώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Ώραια.... Αυτές οι επιλογές που γράφεις έχουν κάποια χρέωση παραπάνω Η παράδειγμα είναι 3-5 ευρώ; 

Εξαρτάται από τον πωλητή. Εχει τύχει να πέσω σε πωλητή που δεν ζητούσε κάτι για να στείλει με yun express (έχω πέσει και σε άλλον, που μου ζητούσε 10 ευρώ). Η sunyou δεν χρεώνει τίποτα κανονικά (έχε υπ'οψιν σου ότι η εταιρία sunyou είναι logistics. Εκτελωνίζει τα δέματα αλλού, επί του παρόντος (και έχουν όριο βάρους 2 κιλών). Αύριο, μπορεί να αλλάξει αυτό. H yun express κάνει πάντα εκτελωνισμό, αλλα δεν παίρνει 'περίεργα' προιοντα. Εγώ αυτό που προσπαθώ πολύ, είναι να τον πείσω να το στείλει untrackable

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Εξαρτάται από τον πωλητή. Εχει τύχει να πέσω σε πωλητή που δεν ζητούσε κάτι για να στείλει με yun express (έχω πέσει και σε άλλον, που μου ζητούσε 10 ευρώ). Η sunyou δεν χρεώνει τίποτα κανονικά (έχε υπ'οψιν σου ότι η εταιρία sunyou είναι logistics. Εκτελωνίζει τα δέματα αλλού, επί του παρόντος (και έχουν όριο βάρους 2 κιλών). Αύριο, μπορεί να αλλάξει αυτό. H yun express κάνει πάντα εκτελωνισμό, αλλα δεν παίρνει 'περίεργα' προιοντα. Εγώ αυτό που προσπαθώ πολύ, είναι να τον πείσω να το στείλει untrackable

untrackable....επί της ουσίας τι σημαίνει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

untrackable....επί της ουσίας τι σημαίνει αυτό; 

Το δέμα δεν μπορείς πρακτικά να το εντοπίσεις όταν έρθει εδώ στην Ελλάδα,γιατί δεν τα scanaroun. Χοντρικά, όλες οι ψιλοαποστολες στο aliexpress (κάτω από 5 δολλάρια), στέλνονται untrackable

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosgiann78 είπε

Το δέμα δεν μπορείς πρακτικά να το εντοπίσεις όταν έρθει εδώ στην Ελλάδα,γιατί δεν τα scanaroun. Χοντρικά, όλες οι ψιλοαποστολες στο aliexpress (κάτω από 5 δολλάρια), στέλνονται untrackable

Οπότε δεν το βλέπει καν το τελωνειο... 

Το θεμα μας είναι όμως να γίνει αυτό στα Άνω των 22 ευρώ.. Ωραία σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Οπότε δεν το βλέπει καν το τελωνειο... 

Το θεμα μας είναι όμως να γίνει αυτό στα Άνω των 22 ευρώ.. Ωραία σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. 

Δεν ασχολούνται με τα untrackable βασικά, γιατί ξέρουν ότι δεν αξίζει να ανοιξουν ενα σάκο με μπιχλιμπιδια των 2-3 ευρώ ολα, για να βρούν ένα που κάνει 200 ευρώ. Ενω τα συστημμένα, σίγουρα δεν είναι 1 και 2 ευρώ.Εκεί πονταρουν. Πρακτικά ομως να ξέρεις, ότι δεν 'χάνονται' πιο έυκολα τα untrackable!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω ένα προβλημα με μια παραγγελία απο το bandgood.Μου εμφανιζει το παρακατω μηνυμα που απο ότι καταλαβα υπαρχει προβλημα με την διευθυνση( εν το μεταξυ η διευθυνση που γραφει η παραγγελια στο site -email ειναι η σωστή).Σε επικοινωνία που είχα με το bandgood μου είπαν να περάσω απο το Local post και να δώσω tracking number και ονομα και να ρωτησω για την παραγγελια μου,γιατι οπως μου ειπαν,πολλες φορές δεν ειδοποιουνε.Παρολα αυτά βαζοντας το trackin στην αναζητηση στο site των Ελτα δεν βγαζει τιποτα.Η παραγγελια μου για καποιο λογο δειχνει οτι εχει ολοκληρωθει χωρις εγω να εχω πατησει επιβεβαιωση.! Εχει καποιος καμία παρόμοια εμπειρία? Λέω να περιμένω εως Τριτη-Τεταρτη μιας και η παραγγελια ειχε αρχικα οριο παραδοσης εως 2/2/21 μηπως και γίνει κανα θαυμα και έρθει αλλά γενικα πολυ περίεργα πραγματα και δεν ειναι και κανένα μικρο ποσο

  • Jan 29, 2021 18:25Die Sendung wurde im Paketzentrum bearbeitet.
  • Jan 28, 2021 19:54The shipment has been processed in the parcel center
  • Jan 28, 2021 19:46The shipment has arrived in the destination country/destination area
  • Jan 23, 2021 08:05The international shipment has been processed in the export parcel center
  • Jan 22, 2021 20:24The international shipment has been processed in the parcel center of origin
  • Jan 22, 2021 00:01The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.
  • Jan 21, 2021 06:15Package has been sterilized and shipped out.
  • Jan 20, 2021 11:45Our warehouse has started packing your items.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pansar24 είπε

Καλησπέρα, εχω ένα προβλημα με μια παραγγελία απο το bandgood.Μου εμφανιζει το παρακατω μηνυμα που απο ότι καταλαβα υπαρχει προβλημα με την διευθυνση( εν το μεταξυ η διευθυνση που γραφει η παραγγελια στο site -email ειναι η σωστή).Σε επικοινωνία που είχα με το bandgood μου είπαν να περάσω απο το Local post και να δώσω tracking number και ονομα και να ρωτησω για την παραγγελια μου,γιατι οπως μου ειπαν,πολλες φορές δεν ειδοποιουνε.Παρολα αυτά βαζοντας το trackin στην αναζητηση στο site των Ελτα δεν βγαζει τιποτα.Η παραγγελια μου για καποιο λογο δειχνει οτι εχει ολοκληρωθει χωρις εγω να εχω πατησει επιβεβαιωση.! Εχει καποιος καμία παρόμοια εμπειρία? Λέω να περιμένω εως Τριτη-Τεταρτη μιας και η παραγγελια ειχε αρχικα οριο παραδοσης εως 2/2/21 μηπως και γίνει κανα θαυμα και έρθει αλλά γενικα πολυ περίεργα πραγματα και δεν ειναι και κανένα μικρο ποσο

  • Jan 29, 2021 18:25Die Sendung wurde im Paketzentrum bearbeitet.
  • Jan 28, 2021 19:54The shipment has been processed in the parcel center
  • Jan 28, 2021 19:46The shipment has arrived in the destination country/destination area
  • Jan 23, 2021 08:05The international shipment has been processed in the export parcel center
  • Jan 22, 2021 20:24The international shipment has been processed in the parcel center of origin
  • Jan 22, 2021 00:01The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.
  • Jan 21, 2021 06:15Package has been sterilized and shipped out.
  • Jan 20, 2021 11:45Our warehouse has started packing your items.

Φίλε, αν και δεν είμαι 'ειδικός' στο bangood, τί tracking number έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλε, αν και δεν είμαι 'ειδικός' στο bangood, τί tracking number έχεις;

Είναι της μορφής CQxxxxxxxxxDE,οπου χ διαφοροι αριθμοι.Τι ρολο παιζει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 9:10 ΠΜ, nikosgiann78 είπε

Νόμιζα ότι το UJ είναι το 'next tracking number'  της Sunyou (πάντως ότι έχω πει για το συγκεκριμένο tracking UJ ισχύουν κανονικότατα). Αυτά της Sunyou ζήτα του το next tracking number για να δεις τι γίνεται. Πάντα το Sunyou tracking number δείχνει ότι να' ναι. Μια χάρη. Αυτά τα 3 UJ που λες, μπορείς να μου στείλεις και τα 3 tracking number (έστω σε προσωπικό μήνυμα). Θέλω να συνεννοηθώ με έναν πωλητή να μου στείλει ένα ακριβό συμπλήρωμα διατροφής με UJ!!! Είναι λίγο δύσκολο, γιατί δεν μπορούν να το βρουν εύκολα σε όλη την Κίνα με το China post! Έχω την εντύπωση ότι το δίνει βασικά το China post στην πόλη Guangzhou

Το ίδιο και εμένα, ενώ την ίδια στιγμή, αυτά που έφτασαν στις 11 Ιανουαρίου, ξεκίνησαν και τα εκτελώνιζαν την επόμενη μέρα!

Αυτά είναι τα uj αν δεν είναι αργά (τρέχει η εξεταστική και δεν υπάρχει χρόνος για φόρουμ :P😞

UJ780778728CN

UJ783192322CN

UJ792520043CN

 

 

UJ818573156CN

Αν μπορείς να μου πεις τι θα κάνεις με αυτά τα tracking numbers θα με διευκολύνεις να καταλάβω χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pansar24 είπε

Είναι της μορφής CQxxxxxxxxxDE,οπου χ διαφοροι αριθμοι.Τι ρολο παιζει αυτο?

Να βλέπαμε βασικά στο www.parcelsapp.com τι αναφέρουν οι διάφοροι carriers. Χωρίς tracking number, δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα.

37 λεπτά πριν, BiGsTaM είπε

Αυτά είναι τα uj αν δεν είναι αργά (τρέχει η εξεταστική και δεν υπάρχει χρόνος για φόρουμ :P😞

UJ780778728CN

UJ783192322CN

UJ792520043CN

 

 

UJ818573156CN

Αν μπορείς να μου πεις τι θα κάνεις με αυτά τα tracking numbers θα με διευκολύνεις να καταλάβω χαχαχαχ

Είναι tracking number που προσπαθούν βασικά διάφοροι πωλητές να σπρώξουν και 'special goods' με το China post. Έχω έναν πωλητή που είναι στο Shenzhen, και ήθελα να 'δοκιμάσουμε' να μου στείλει κάτι πάνω από 22 ευρώ αλλά είναι συμπλήρωμα διατροφής. Επειδή είναι untrackable τρόπος αποστολής, το δέμα (αν το καταφέρουμε), δεν θα ελεγχθεί στο τελωνείο! Το δίνουν σε συγκεκριμένες περιοχές της Κίνας. Ακόμα, θέλω να τσεκάρω πόσα rejections θα 'φάει' από το safety check point πριν φύγει (αν καταφέρει να φύγει)!! Σε κούφανα ε; Για να σου δώσω να καταλάβεις, το τελευταίο σου tracking number (UJ818573156CN),  από τις 26 Δεκεμβρίου προσπαθεί να φύγει από την Κίνα! Έχει 'φάει' 4 rejections το δέμα σου, και πάνε να το ξαναστείλουν για 5η φορά! Εννοείτε ότι ακόμα δεν έχει φύγει. Βέβαια, παίζει ρόλο ότι πήγε στο κέντρο διαλογής στο Πεκίνο (οπού εκεί έχω εντοπίσει υπάρχει και το μεγαλύτερο πρόβλημα). Τα άλλα σου 3 είναι ήδη κανονικά στην Αθήνα!!! Σε ευχαριστώ πολύ βέβαια, γιατί τα δύο σού έφυγαν από το Shenzhen, οπότε και λογικά πάνω κάτω ίδια διαδρομή θα ακολουθήσουν, αν τα καταφέρω με τον πωλητή που σου λέω. Βλέπω εκείνα πρακτικά έφαγαν από ένα rejection, και έφυγαν κανονικά μετά. Οπότε, πρέπει να είναι πολύ χαλαροί στον έλεγχο!

Δες και τα 4 rejection που 'εφαγε' ήδη το ένα σου δέμα!!!

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Να βλέπαμε βασικά στο www.parcelsapp.com τι αναφέρουν οι διάφοροι carriers. Χωρίς tracking number, δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα.

Είναι tracking number που προσπαθούν βασικά διάφοροι πωλητές να σπρώξουν και 'special goods' με το China post. Έχω έναν πωλητή που είναι στο Shenzhen, και ήθελα να 'δοκιμάσουμε' να μου στείλει κάτι πάνω από 22 ευρώ αλλά είναι συμπλήρωμα διατροφής. Επειδή είναι untrackable τρόπος αποστολής, το δέμα (αν το καταφέρουμε), δεν θα ελεγχθεί στο τελωνείο! Το δίνουν σε συγκεκριμένες περιοχές της Κίνας. Ακόμα, θέλω να τσεκάρω πόσα rejections θα 'φάει' από το safety check point πριν φύγει (αν καταφέρει να φύγει)!! Σε κούφανα ε; Για να σου δώσω να καταλάβεις, το τελευταίο σου tracking number (UJ818573156CN),  από τις 26 Δεκεμβρίου προσπαθεί να φύγει από την Κίνα! Έχει 'φάει' 4 rejections το δέμα σου, και πάνε να το ξαναστείλουν για 5η φορά! Εννοείτε ότι ακόμα δεν έχει φύγει. Βέβαια, παίζει ρόλο ότι πήγε στο κέντρο διαλογής στο Πεκίνο (οπού εκεί έχω εντοπίσει υπάρχει και το μεγαλύτερο πρόβλημα). Τα άλλα σου 3 είναι ήδη κανονικά στην Αθήνα!!! Σε ευχαριστώ πολύ βέβαια, γιατί τα δύο σού έφυγαν από το Shenzhen, οπότε και λογικά πάνω κάτω ίδια διαδρομή θα ακολουθήσουν, αν τα καταφέρω με τον πωλητή που σου λέω. Βλέπω εκείνα πρακτικά έφαγαν από ένα rejection, και έφυγαν κανονικά μετά. Οπότε, πρέπει να είναι πολύ χαλαροί στον έλεγχο!

Δες και τα 4 rejection που 'εφαγε' ήδη το ένα σου δέμα!!!

Χωρίς τίτλο.png

Δεν κατάλαβα γιατί 2 δαχτυλίδια από resin να τρώνε security return όμως. Λες και είναι κάτι επικίνδυνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Γιατί κακο είναι να τα μάθουν πολλοί; 

Εξαλλου το κόλπο γίνεται λογικά με τον πωλητή. Ούτως ή άλλως κάποτε θα τα μάθουμε κ εμείς. 

τα YWX έρχονται μέσω Emirates περιμένω καμιά δεκαριά τέτοια που έχουν μπει Ελλάδα από αρχές Νοεμβρίου και μετά, παίζει να μην παραλάβω ποτέ

6 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Εξαρτάται από τον πωλητή. Εχει τύχει να πέσω σε πωλητή που δεν ζητούσε κάτι για να στείλει με yun express (έχω πέσει και σε άλλον, που μου ζητούσε 10 ευρώ). Η sunyou δεν χρεώνει τίποτα κανονικά (έχε υπ'οψιν σου ότι η εταιρία sunyou είναι logistics. Εκτελωνίζει τα δέματα αλλού, επί του παρόντος (και έχουν όριο βάρους 2 κιλών). Αύριο, μπορεί να αλλάξει αυτό. H yun express κάνει πάντα εκτελωνισμό, αλλα δεν παίρνει 'περίεργα' προιοντα. Εγώ αυτό που προσπαθώ πολύ, είναι να τον πείσω να το στείλει untrackable

Η Yun express φτάνει Θεσσαλονίκη και σου τα παραδίδει η Acs,όσο για την Sunyou είναι από τις χειρότερες εταιρείες μου έχουν χάσει πολλά δέματα

6 ώρες πριν, Pansar24 είπε

Είναι της μορφής CQxxxxxxxxxDE,οπου χ διαφοροι αριθμοι.Τι ρολο παιζει αυτο?

είναι Dhl parcel το εντοπίζεις στην σελίδα Dhl.de όταν φτάσει στην Ελλάδα σου βγάζει άλλο tracking που το βλέπεις στην σελίδα Dhl.gr το παραδίδει η Dhl express

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotv είπε

τα YWX έρχονται μέσω Emirates περιμένω καμιά δεκαριά τέτοια που έχουν μπει Ελλάδα από αρχές Νοεμβρίου και μετά, παίζει να μην παραλάβω ποτέ

Η Yun express φτάνει Θεσσαλονίκη και σου τα παραδίδει η Acs,όσο για την Sunyou είναι από τις χειρότερες εταιρείες μου έχουν χάσει πολλά δέματα

είναι Dhl parcel το εντοπίζεις στην σελίδα Dhl.de όταν φτάσει στην Ελλάδα σου βγάζει άλλο tracking που το βλέπεις στην σελίδα Dhl.gr το παραδίδει η Dhl express

Άρα εσύ τι προτείνεις από τρόπους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BiGsTaM είπε

Δεν κατάλαβα γιατί 2 δαχτυλίδια από resin να τρώνε security return όμως. Λες και είναι κάτι επικίνδυνο

Όπως σου είπα, αυτό πρόσεξα ότι γίνεται στο Πεκίνο. Επίσης, αν μπορείς, ρώτα τον πωλητή να σου πει τι έγραψε σαν περιγραφή πάνω στην τελωνειακή δήλωση (customs declaration note). Και αυτό παίζει τον ρόλο του. Πρέπει να είναι 'περίεργοι' εκεί στον έλεγχο. Ενώ όπως είδες, τα άλλα ... είναι πιο λάσκα. Εμένα 'έφαγε' ζευγάρι παπούτσια 2 rejection στον έλεγχο, πριν φύγει (που κανονικά δεν έπρεπε καν να γίνει αυτό ποτέ σε παπούτσια. Πάλι ήταν στο Πεκίνο). Το china post (και κατ'επέκταση η υπηρεσία ePacket - που είναι δικιά τους- έχει διαφορετική συμπεριφορά, ανάλογα την πόλη ουσιαστικά!!!) Αν νομίζεις ότι τα έχεις δει όλα, δες ένα δικό μου που έφαγε 13 rejection και τελικά την 14η έχει φύγει!!!! (κάθε φορά που γίνεται rejection και το ξαναστέλνουν, βλέπεις στα ΕΛΤΑ ξανά 'αποστολή αντικειμένου' - για τα συστημένα-). Το προϊόν είναι χάπια, και ο Κινέζος έγραψε από έξω 'slimming products' (το έκανε ακόμα χειρότερο αυτό). Εγώ του είπα, έπρεπε να πάει ο νους σου να γράψεις 'tools parts'. Εντωμεταξύ τραβούσε τα μαλλιά του, γιατί δεν το ξαναείδε αυτό (η αλήθεια είναι ότι πριν τον Νοέμβριο, αυτό δεν γινόταν εύκολα. Τώρα 'έσφιξαν' πολύ εκεί στο Πεκίνο στον έλεγχο). Μετά από αυτό, επειδή κατάλαβε ότι δεν είμαι καθόλου άσχετος με αυτά, τον έβαλα να πάρει offline tracking number, και να χρησιμοποιήσει 'direct' PostNL σε ένα δεύτερο ίδιο δέμα(του εξήγησα ξεκάθαρα και κατάλαβε ότι αυτός ο τρόπος αποστολής είναι εντελώς 'ασύμβατος' με χάπια, για αυτό γίνεται αυτό). Το PostNL δέμα, λογικά θα το πάρω μέσα στην εβδομάδα. Αν πουλούσες παπούτσια του είπα, εγώ ο ίδιος θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία ePacket του China post! Παίζει μεγάλο ρόλο τι στέλνει ο άλλος, και δεν είναι ότι χρησιμοποιούμε ότι μας κατέβει για να στείλουμε. Επειδή αγοράζω πολλά συμπληρώματα διατροφής από Κίνα, πρακτικά μόνο το PostNL μεταφέρει τέτοια δέματα (μπορεί να βλέπεις να στέλνονται με Sunyou και με Yanwen, που μετά τα δίνουν στο Bpost (Belgium Post), αλλά καθαρά αυτό γίνεται από τύχη (εδώ υποθέτω ότι κάνει και το Bpost τα 'στραβά' μάτια, γιατί κανονικά δεν μεταφέρει τέτοια προϊόντα, και νομίζω προσπαθεί να 'κλέψει' την πίτα από το PostNL που έχει κυριαρχήσει αυτό το διάστημα, ειδικά με το Aliexpress standard shipping). Sorry αν σε κούρασα, αλλά νομίζω αυτά μπορεί να μην τα έχεις ξαναακούσει!! φιλιά φίλος :)    :)     :)          

Και να μην ξεχάσω: τα δέματα με tracking number UJ780778728CN & UJ792520043CN, τί είναι;

Χωρίς τίτλο.png

Για την Sunyou που είπες φίλος, ενώ μου έχουν στείλει πολλές φορές, πρακτικά μόνο ένα δικό μου φαίνεται ότι πάει για χάσιμο (ξάδερφος μου έχασε με 'aliexpress standard shipping'). Αυτό που έχει συμβεί τους τελευταίους δύο μήνες, είναι ότι πρέπει να ήταν 'κλειστό' το Bpost στο να κάνει πτήσεις από Βέλγιο- Ελλάδα λόγω covid-19 (στα trackable δέματα. Κάτι untrackable δέματα του Bpost που πάνε μέσω cainiao logistics, ήρθαν κανονικά). (Σημείωση: στα untrackable δέματα της η Sunyou, δεν χρησιμοποιεί το Bpost) Φαίνεται ότι πάρα πολλά trackable δέματα της Sunyou που πήγαν στο Βέλγιο μέσα Νοεμβρίου και όλο τον Δεκέμβριο , άρχισαν τώρα να έρχονται Ελλάδα. Το περίεργο εδώ είναι ότι κάποια που εστάλησαν τελευταίες μέρες του Δεκεμβρίου, έφτασαν στα χέρια μου. Τα προηγούμενα, είναι ακόμα στον δρόμο. Προφανώς, έχουμε φαινόμενο LIFO (Last in, first out), όπως στα δικά μας τελωνεία πολλές φορές!

Και μία ακόμα σημείωση: Στην Sunyou, ζητάμε πάντα από τον πωλητή μετά από 10-15 μέρες που έχει σταλεί το δέμα, να μας δώσει το 'next tracking number' (οι περισσότεροι Κινέζοι δεν το ξέρουν καν. Εμείς όμως επιμένουμε. Τους το ζητάει ο ίδιος) . Αν δεν το κάνουμε αυτό, και κοιτάμε το δέμα μας βάση του tracking number Sunyou logistics, θα βλέπουμε ότι να'ναι (μέχρι και ότι το δέμα ήρθε Ελλάδα 10 μέρες, ενώ αυτό είναι πρακτικά αδύνατο!!!!)

Οπότε απαντάω αυτόματα και στον φίλο που λέει ότι η Sunyou του έχει χάσει πολλά του δέματα!!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...