Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Άρα εσύ τι προτείνεις από τρόπους; 

Είναι θέμα του κάθε πωλητή με ποια μεταφορική θα στείλει τα προϊόντα, εγώ απλώς λέω τι προβλήματα έχω συναντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτα εδω μου βγαζει.Εν το μεταξυ μολις μου ηρθε και mail απο το banggood ''Confirmed succesfully.Thanks for your order bla bla..''.Δοκιμασα να παρω ενα τηλ.  την στην DHL express αλλα δυστυχως ειναι Σαββατο.Νομιζω πως πρεπει να περιμενω τελικα

track2.PNG

tracki.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pansar24 είπε

Αυτα εδω μου βγαζει.Εν το μεταξυ μολις μου ηρθε και mail απο το banggood ''Confirmed succesfully.Thanks for your order bla bla..''.Δοκιμασα να παρω ενα τηλ.  την στην DHL express αλλα δυστυχως ειναι Σαββατο.Νομιζω πως πρεπει να περιμενω τελικα

track2.PNG

tracki.PNG

Έβαλες κανέναν μεταφραστή να να δεις τι ακριβώς λέει στα Γερμανικά; Άσε που αυτό λογικά θα το δεις καλύτερα στην σελίδα της DHL. Δεν έχει καμία σχέση με ΕΛΤΑ

2 ώρες πριν, radiotv είπε

postnl.post

 

στην σελίδα parcelsapp είναι καλύτερα από ότι στην ίδια την σελίδα του PostNL. Πρακτικά έχει φτάσει στο κέντρο διαλογής τoυ PostNL. Θα δεις λογικά ότι θα το επεξεργαστούν τις επόμενες μέρες, και μετά θα το στείλουν Ελλάδα. Βάζω το λογικά, γιατί έχω δει να χάνεται το tracking από εδώ και πέρα (ενώ δεν πρέπει κανονικά, γιατί είναι trackable δέμα), και ξαφνικά το δέμα να βγαίνει από το τελωνείο στην Ελλάδα. Προφανώς βαρέθηκαν να τα σκανάρουν.

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DHL και άλλες δαγκώνουν άσχημα από δική μου εμπειρία. Μόνο με yun έχω φέρει πράγματα χωρίς προβλήματα. Δεν ξέρω που κάνει εκτελωνισμό αλλά δεν είχα θέματα. Η περιγραφή στα τιμολόγια μπορεί και να μην παίξει ρόλο αν το Courier θέλει να βγάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα Αγορα απο αγγλικό site και στάλθηκε από βελγιο με bpost. Θα φάει την ίδια καθυστέρηση με τα δέματα από postnl που στέλνουν από Κίνα μέσω Ολλανδίας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, parts είπε

Εκανα Αγορα απο αγγλικό site και στάλθηκε από βελγιο με bpost. Θα φάει την ίδια καθυστέρηση με τα δέματα από postnl που στέλνουν από Κίνα μέσω Ολλανδίας? 

ένα δικό μου που έφυγε από Κίνα 10/12 και έρχεται μέσω Βελγίου untracked του τύπου U....BE ακόμη δεν έχει μπει στην Ελλάδα, αντίστοιχο θέμα έχω με συστημένο μέσω PostNL, φαίνεται ότι έχουν μπουκώσει και εκεί από τα πολλά δέματα

Screenshot_20210131-192157.png

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, parts είπε

Εκανα Αγορα απο αγγλικό site και στάλθηκε από βελγιο με bpost. Θα φάει την ίδια καθυστέρηση με τα δέματα από postnl που στέλνουν από Κίνα μέσω Ολλανδίας? 

Βασικά, η απάντηση είναι όχι. Και αυτό, γιατί από ότι έχω δει, άλλοι εκτελωνίζουν τα Bpost δέματα (τα συστημένα).Ο αποστολέας είναι από Ε.Ε.;

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

μηπως εχει αγορασει κανεις απο το συγκεκριμενο? ειναι αξιοπιστο?

https://www.uklaptopparts.com/

Αυτη τη στιγμη καλυτερα να απεχεις απο αγορες απο uk .. υπαρχει μια συγχιση στο θεμα τελωνεια - αποστολες λογω brexit. Απο τα φορουμ μοντελισμου που κοιταω ενα καταστημα που το χρησιμοποιουν πολλοι  ευρωπαιοι (hannants) ανεφερε πως σταματαει πληρως τις αποστολες σε eu μιας και τιποτα δεν λειτουργει ακομα οπως πρεπει με αποτελεσμα πολλες αποστολες να ειναι κολλημενες και ελαχιστες να εχουν φτασει στους παραληπτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ghostrider είπε

Αυτη τη στιγμη καλυτερα να απεχεις απο αγορες απο uk .. υπαρχει μια συγχιση στο θεμα τελωνεια - αποστολες λογω brexit.

Καμία σύγχυση δεν υπάρχει... 

Είναι ξεκάθαρη η συμφωνία... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Καμία σύγχυση δεν υπάρχει... 

Είναι ξεκάθαρη η συμφωνία... 

σκεφτομαι να παραγειλω απο εκειαλλα τον μαρτιο οχι τωρα ..φαινεται εγκυρο παροτι ειναι απλοικο επισης εχει paypal το κακο ειναι οτι τους εχω στειλει μειλ εδω και 3 μερες αλλα δεν απαντανε.τεσπα.θα εχω θεμα με αποστολες απο αγγλια?σορρυ που το ρωταω αλλα δεν καταλαβα τι εννουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

θα εχω θεμα με αποστολες απο αγγλια?σορρυ που το ρωταω αλλα δεν καταλαβα τι εννουσες.

Δεν έχεις κανένα θέμα. Το ΗΒ από 1/1/21 είναι επίσημα τρίτη χώρα.

Το γνωρίζουν άπαντες… Θα πληρώσεις ότι σου αναλογεί και θα παραλάβεις την παραγγελία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/1/2021 στις 9:47 ΜΜ, Boubis1411 είπε

Υπάρχει περίπτωση να εξηγήσεις το direct postnl με το standart free shipping; 

Εννοώ ποια η διαφορά; 

Σήμερα παρέλαβα δέμα σταλμένο με 'direct' PostNL. Όπως βλέπεις στις φωτογραφίες, ο πωλητής έχει τυπώσει κατευθείαν το αυτοκόλλητο και το έχει βάλει στο δέμα, όπως και την τελωνειακή δήλωση (customs declaration note). Δεν υπάρχει άλλο χαρτάκι από κάτω. Αυτό το έχει κάνει εννοείτε, παίρνοντας το tracking number εκτός της πλατφόρμας του Aliexpress. Και εννοείτε, το έχω συνεννοηθεί εγώ να το κάνει έτσι. Ταυτόχρονα, σήμερα πήρα και μια αποστολή 'aliexpress standard shipping', που χρησιμοποιήσε όμως το παλιό καλό Singapore Post. Χρόνος ρεκόρ για παράδοση δέματος (tracking number RB053160171SG). Ούτε courier να ήτανε!!!

144797910_688466798481673_5713191244794282447_n.jpg

145141766_328416435138543_1606313237214689169_n.jpg

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...