Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, enkjel είπε

τελικά γλιτώσαμεν (μόλις έστειλε ειδοποίηση το Aftership). Οσο για τον χρόνο που έκανε... ούτε του παπά συμφωνα μ'αυτα που βλεπω στο θρεντ

 

Την SFExpress την εχει κανενας ακουστα? Πηρα κατι απο αμαζονα Αμερικής και μου ηρθε τρακινγκ απο αυτους. Οταν ομως το βαζω στο site τους κ στο parcels μου βγαζει ζονκ

 

 

 

IMG_20210215_134942.jpg

Την γλίτωσε, γιατί το Γ.Ε.Τ.Α. το δίνει στην διανομή. Αν υπήρχε 'πρόβλημα', θα έβλεπες πρώτα είσοδος στο τελωνείο

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχουν καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ γενικά; Απλά δέματα από Αμερική, από τον Δεκέμβρη δεν έxουν φτάσει ακόμα. Απλά δέματα από Γερμανία - Ιταλία είμαι 1 μήνα σε αναμονή. Τα συστημένα και αυτά με μεγάλη καθυστέρηση έως και 1μιση μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, anaximandros είπε

Υπάρχουν καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ γενικά; Απλά δέματα από Αμερική, από τον Δεκέμβρη δεν έxουν φτάσει ακόμα. Απλά δέματα από Γερμανία - Ιταλία είμαι 1 μήνα σε αναμονή. Τα συστημένα και αυτά με μεγάλη καθυστέρηση έως και 1μιση μήνα.

Διαβασε 1-2 σελιδες πισω και θα καταλαβεις.

Εν συντομια υπαρχουν δεματα απο Νοεμβριο ακομα κολλημενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω παραγγείλει κάτι από Κίνα και εδώ και 15 μέρες το tracking έχει μείνει στο "Item held by export Customs/Security" . Επίσης το 17track δείχνει "Qingdao City, export customs / retention to be verified".   Ο πωλητής όταν τον ρώτησα πριν 10 μέρες περίπου μου είπε πως είναι λογικό λόγω Covid χωρίς κάποια άλλη πληροφορία. Είναι όντως λόγω αυξημένου φόρτου (όπως π.χ. αντίστοιχα στα ΕΛΤΑ) ή παίζει κάτι άλλο ?  Ο αριθμός είναι ο  LZ645978380CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pifilos είπε

Καλησπέρα. Έχω παραγγείλει κάτι από Κίνα και εδώ και 15 μέρες το tracking έχει μείνει στο "Item held by export Customs/Security" . Επίσης το 17track δείχνει "Qingdao City, export customs / retention to be verified".   Ο πωλητής όταν τον ρώτησα πριν 10 μέρες περίπου μου είπε πως είναι λογικό λόγω Covid χωρίς κάποια άλλη πληροφορία. Είναι όντως λόγω αυξημένου φόρτου (όπως π.χ. αντίστοιχα στα ΕΛΤΑ) ή παίζει κάτι άλλο ?  Ο αριθμός είναι ο  LZ645978380CN

Συγγνώμη,  αλλά αγχώνεσαι στις 15 πρώτες ημέρες;;;;;;; 

Τότε οι αγορές από Κίνα δεν είναι για εσένα.... 

Εδώ περιμένουμε δέματα από αρχές Νοεμβρίου ακόμα.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Συγγνώμη,  αλλά αγχώνεσαι στις 15 πρώτες ημέρες;;;;;;; 

Τότε οι αγορές από Κίνα δεν είναι για εσένα.... 

Εδώ περιμένουμε δέματα από αρχές Νοεμβρίου ακόμα.... 

Όχι δεν αγχώνομαι απλά επειδή googlaροντας τη συγκεκριμένη επισήμανση διάβασα πως ίσως υπάρχει ζήτημα με το πακέτο (στοιχεία, είδος κλπ) και πιθανόν να χρειάζεται επικοινωνία με το εκεί τελωνείο είπα να ρωτήσω και εδώ. Γνωρίζω πως καθυστερεί η αποστολή γενικά και δεν με απασχολεί το πότε θα φτάσει. Απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό ζήτημα. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pifilos είπε

Όχι δεν αγχώνομαι απλά επειδή googlaροντας τη συγκεκριμένη επισήμανση διάβασα πως ίσως υπάρχει ζήτημα με το πακέτο (στοιχεία, είδος κλπ) και πιθανόν να χρειάζεται επικοινωνία με το εκεί τελωνείο είπα να ρωτήσω και εδώ. Γνωρίζω πως καθυστερεί η αποστολή γενικά και δεν με απασχολεί το πότε θα φτάσει. Απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό ζήτημα. 

Ναι αλλά πρέπει να υπολογίσεις ότι σε όλη την Κίνα είχαν εορτασμούς της Κινεζικής Πρωτοχρονιάς (12-2)

Και είναι η πιο σπουδαία εορτή τους.... Όπου παίρνουν και άδεια 2-3-4 βδομάδες.... 

Οπότε όλα υπολειτουργούν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Ναι αλλά πρέπει να υπολογίσεις ότι σε όλη την Κίνα είχαν εορτασμούς της Κινεζικής Πρωτοχρονιάς (12-2)

Και είναι η πιο σπουδαία εορτή τους.... Όπου παίρνουν και άδεια 2-3-4 βδομάδες.... 

Οπότε όλα υπολειτουργούν... 

Ενω στην Ελλαδα ολα  υπολειτουργούν ολο τον χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, πριν από πολύ καιρό κάποιος είχε ανεβάσει ένα post με τα πιο γνωστά on line καταστήματα από το Uk που στέλνουν και Ελλάδα. ΕψΞα αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.

περα από τα γνωστά καταστήματα (next, sportsdirect κτλ), έχει να προτείνει κάποιος κάποια αλλά ?

 

Thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 7:43 ΜΜ, pifilos είπε

Καλησπέρα. Έχω παραγγείλει κάτι από Κίνα και εδώ και 15 μέρες το tracking έχει μείνει στο "Item held by export Customs/Security" . Επίσης το 17track δείχνει "Qingdao City, export customs / retention to be verified".   Ο πωλητής όταν τον ρώτησα πριν 10 μέρες περίπου μου είπε πως είναι λογικό λόγω Covid χωρίς κάποια άλλη πληροφορία. Είναι όντως λόγω αυξημένου φόρτου (όπως π.χ. αντίστοιχα στα ΕΛΤΑ) ή παίζει κάτι άλλο ?  Ο αριθμός είναι ο  LZ645978380CN

Θα το ανοίξουν λογικά για έλεγχο και θα το κάνουν returned ή export cancelation (συνήθως αυτό γίνεται). Χλωμό το κόβω να το αφήσουν να φύγει μετά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Ποτέ δεν είδα σε έλεγχο τελωνείου (εγώ προσωπικά), να φεύγει μετά κανονικά!

Φίλος, τι πράγμα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Θα το ανοίξουν λογικά για έλεγχο και θα το κάνουν returned ή export cancelation (συνήθως αυτό γίνεται). Χλωμό το κόβω να το αφήσουν να φύγει μετά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Ποτέ δεν είδα σε έλεγχο τελωνείου (εγώ προσωπικά), να φεύγει μετά κανονικά!

Φίλος, τι πράγμα είναι;

Σε ευχαριστώ. Αυτό ακριβώς που γράφεις ήθελα να επιβεβαιώσω δυστυχώς.  Είναι μια δερμάτινη τσάντα ώμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Εχω κανει μια παραγγελια της κορης μου για ενα funko pop απο amazon.de αλλα δεν ειχα προσεξει οτι το στελνουν απο αμερικη. Την ειχα κανει στις 2/1/21. Στις 19/1 λεει το αμαζον οτι εφτασε Ελλαδα και απο τοτε νεκρα. Ειναι στο τελωνειο; Τι κανουν τοσο καιρο; Ενα funko με 15 ευρω αξια ειναι. Ειναι δυνατον να εχουμε τοσο καθυστερηση; Με dhl global mail ερχεται. Τους πηρα τηλ και μου λενε στο τελωνειο ειναι. Ελεος δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pifilos είπε

Σε ευχαριστώ. Αυτό ακριβώς που γράφεις ήθελα να επιβεβαιώσω δυστυχώς.  Είναι μια δερμάτινη τσάντα ώμου. 

Λογικά θα είσαι πιο κοντά να την ΄σκαπουλάρεις' και να φύγει μετά πιο εύκολα, από ότι εγώ! Λόγω το ότι είναι τσάντα! Δεν θεωρείτε κανονικά αυτό που λέμε 'περίεργο προϊόν'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 με μεταφορικα? αν ναι μαλλον την σκαπουλαρεις. αν με τα μεταφορικα ειναι πανω απο 22 και στο φερνει η dhl/ups θεωρω πως θα σου στειλουν χαρτι για εκτελωνισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...