Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Βλέπω από μένα, ότι φεύγουν δέματα το τελευταίο διάστημα τα οποία δεν έχουν 'πράσινο ταμπελάκι', αλλά φεύγουν από το Γ.Ε.Τ.Α. Που σημαίνει ότι πρέπει κανονικά να ελέγχονται στο τελωνείο, άσχετα που δεν κολλάνε το ταμπελάκι!

Κανενα απο τα δικα μου απο οσα ειχα κανονικο track number (απο αυτα τα τελευταια δηλαδη) δεν περασε απο Γ.Ε.Τ.Α...   Μηπως τελικα επειδη γινεται κακος χαμος φευγουν και καποιοι σακοι ετσι οπως να ναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, nick#18 είπε

Κανενα απο τα δικα μου απο οσα ειχα κανονικο track number (απο αυτα τα τελευταια δηλαδη) δεν περασε απο Γ.Ε.Τ.Α...   Μηπως τελικα επειδη γινεται κακος χαμος φευγουν και καποιοι σακοι ετσι οπως να ναι ?

Τα συστημένα περνάνε από Γ.Ε.Τ.Α. κανονικά (εκτός εννοείτε από εκείνα που είναι από Ε.Ε. ή αυτά που έχουν εκτελωνιστεί). Συστημένα από τρίτη χώρα (που δεν εκτελωνίστηκαν εννοείτε) ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Αγόρασα ένα βιβλίο μέσω ebay από Αγγλία. Έπρεπε αναγκαστικά να βάλω επιπλέον μεταφορικά, διότι δεν ερχόταν με standard shipping στην Ελλάδα (με το αιτιολογικλο οτι χάνονται αρκετά δέματα εδώ). Συνολικά, ήταν 26 ευρώ το κόστος, μαζί με τα μεταφορικά. Θα περάσει εκτελωνισμό αυτό; Αν ναι, τί λυπητερή προβλέπετε/προβλέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στη παρέα. Θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Είχα αγοράσει από Amazon.de ένα αντικείμενο αξίας 30€ τον Γενάρη, το οποίο ήταν να φτάσει μέχρι 18 φεβρουαρίου, με παράταση μέχρι τις 1η Μαρτίου.

Το πακέτο δεν έχει φτάσει ακόμα, οπότε είπα να ζητήσω refund προχθές. Ο seller απάντησε χθες ότι ζητάει συγνώμη για την καθυστέρηση και ότι το πακέτο έρχεται. Από το tracking το μόνο που ξέρω είναι ότι εδώ και κοντά 2 εβδομάδες ότι το πακέτο είναι Ελλάδα .

Αυτό όμως εμένα δε με καλύπτει, μπορώ να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Abudi

Δε μπορουμε να ξερουμε αν θα μπει τελωνειο αλλα αν μπει θα πληρωσεις 15 ευρω εκτελωνισμο + 6,24 ευρω φπα.

Δεν το ειχε σε κανα αμαζον που προπληρωνεις τελωνειο και γλιτωνεις εκτελωνισμο και μαλιστα με αρκετα χαμηλα ταχυδρομικα? Η εστω σε αλλο σαϊτ στην εε?

Αν ειναι να δινεις τσαμπα φραγκα να σου στειλω το παυπαλ μου xD

Επεξ/σία από kosutasu22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

@Abudi

Δε μπορουμε να ξερουμε αν θα μπει τελωνειο αλλα αν μπει θα πληρωσεις 15 ευρω εκτελωνισμο + 6,24 ευρω φπα.

Δεν το ειχε σε κανα αμαζον που προπληρωνεις τελωνειο και γλιτωνεις εκτελωνισμο και μαλιστα με αρκετα χαμηλα ταχυδρομικα? Η εστω σε αλλο σαϊτ στην εε?

Από τι εξαρτάται αν όχι αντικειμενικά απο την τιμή (άραγε αυτό το 22 ευρώ είναι με τα μεταφορικά;) το αν θα μπει τελωνείο; Έχει να κάνει με το είδος ας πούμε;

 

Όσο για το δεύτερο σκέλος, υπήρχε και αλλού απ'ότι βλέπω τώρα, αλλά το διέγραψα τελείως από το μυαλό μου αυτό με το brexit καθότι έχω και πολύ καιρό να κάνω αγορές απ'έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωριζω κατι παραπανω, τυπικα ειναι η τιμη (με μεταφορικα κλπ) αλλα εχει τυχει αντικειμενα να περασουν χωρις χρεωση αν και ξεπερνανε το οριο.

Τα αντικειμενα τεχνολογιας νομιζω ομως πως εχουν περισσοτερες πιθανοτητες για τελωνειο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Καλημέρα στη παρέα. Θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Είχα αγοράσει από Amazon.de ένα αντικείμενο αξίας 30€ τον Γενάρη, το οποίο ήταν να φτάσει μέχρι 18 φεβρουαρίου, με παράταση μέχρι τις 1η Μαρτίου.

Το πακέτο δεν έχει φτάσει ακόμα, οπότε είπα να ζητήσω refund προχθές. Ο seller απάντησε χθες ότι ζητάει συγνώμη για την καθυστέρηση και ότι το πακέτο έρχεται. Από το tracking το μόνο που ξέρω είναι ότι εδώ και κοντά 2 εβδομάδες ότι το πακέτο είναι Ελλάδα .

Αυτό όμως εμένα δε με καλύπτει, μπορώ να κάνω κάτι;

Εφοσον ειναι Ελλαδα δεν φταει ο πωλητης περιμενε λιγο παραπανω απο οσο πρεπει!! Μπορει να μην εχει σκαναριστει ακομα το δεμα, μπορει να ειναι ξεχασμενο σε κανενα σακο που τον αφησαν παραπερα να ""ξεκουραστει"" στο αεροδρομιο χιλια δυο... Σε 2-3 εβδομαδες το βλεπεις αν θα φανει καποια κινηση στο tracking. Αλλιως γυρω στις 15-20 Μαρτιου ζητας επιστροφη (που κλεινεις και 2μηνο απο την αρχικη παραγγελια). Αν παραλαβεις με καθυστερηση το προιον καλο θα ηταν να τα επιστρεψεις μετα τα χρηματα εφοσον ειναι και απο αμαζον δεν θα εχεις θεμα.Ειχα αναλογη περιπτωση απο ΕΕ Τσεχία και γυρισαν τα χρηματα (refund) κ μετα απο 15 μερες τα ξαναεστειλα πισω αφου εγινε παραλαβη.Εκανε 2 μηνες να σκαναριστει το δεμα (συνολικα εκανε 2.5 μηνες η παραγγελια απο ΕΕ οχι κινα-οχι τριγωνικες) ενω εγω νομιζα οτι χαθηκε εντελως!!

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Abudi είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Αγόρασα ένα βιβλίο μέσω ebay από Αγγλία. Έπρεπε αναγκαστικά να βάλω επιπλέον μεταφορικά, διότι δεν ερχόταν με standard shipping στην Ελλάδα (με το αιτιολογικλο οτι χάνονται αρκετά δέματα εδώ). Συνολικά, ήταν 26 ευρώ το κόστος, μαζί με τα μεταφορικά. Θα περάσει εκτελωνισμό αυτό; Αν ναι, τί λυπητερή προβλέπετε/προβλέπεται;

Αν δεν κανω λάθος, τα βιβλία εξαιρούνται από δασμούς, ψάξε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/3/2021 στις 9:58 ΜΜ, Sebu είπε

Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τις διαφορές μεταξύ EU Priority Mail και EU Priority Line του Banggood?

Το πρώτο είναι ταχυδρομείο (αεροπορικό) και το δεύτερο τρένο? Γιατί και τα δύο λένε ίδιους χρόνους (6-8 μέρες) αλλά το 2ο είναι 1 ευρώ πιο ακριβό ως μέθοδος αποστολής.

Είναι και τα δύο τριγωνικά άρα χωρίς φόβο τελωνείου όπως το PDM?

Ευχαριστώ

Έκανα 2 παραγγελίες για να δοκιμάσω τους τρόπους αποστολής. Στην πρώτη με EU Priority Mail (από αποθήκη Τσεχίας) και ποσό άνω των 22€, έφυγε με DHL, εμφανίστηκε σαν αποστολή από Γερμανία και παρέλαβα σε περίπου 12 ημέρες Ρόδο χωρίς έξτρα χρεώσεις. Στη δεύτερη μου είχε το EU Tracked Shipping από Αγγλική αποθήκη. Το έστειλαν με PostNL, έκανε πάνω από μήνα να φανεί στην Ελλάδα (ΕΛΤΑ) και περιμένω να παραλάβω έως την επόμενη εβδομάδα. Εμφανίστηκε σαν αποστολή από ΟΛΛΑΝΔΙΑ και πέρασε από Γ.Ε.Τ.Α. (Κ.Α.Τ.). Θα δείξει αν υπάρχει χρέωση (αν και το ποσό ήταν 12€). Για το EU Priority Line δεν μου έτυχε ακόμα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mobile_32 είπε

Πάντως δε βλέπω εκεί κάτι συγκεκριμένα για τα βιβλία. (το συγκεκριμένο είναι μηχανολογικό εγχειρίδιο). Βλέπω επίσης μεν για απαλλαγή από δασμούς, αλλά δεν πολύ καταλαβαίνω τί εννοεί με το παρακάτω:

 

Αναφορά σε κείμενο

Τέλη εκτελωνισμού, που επιβάλλουν μεταφορικές εταιρείες και ταχυδρομεία/μεταφορές, λοιπές αμοιβές τους για τις παρεχόμενες υπηρεσίες (πχ., τελωνειακή αντιπροσώπευση) και κόστη για διάφορα δικαιώματα (αποθήκευση, πρακτόρευση, διατακτικές) υπάγονται στη συμβατική σχέση μεταξύ του μεταφορέα και του πελάτη/παραλήπτη.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/52593/xwris-dasmoys-mono-me-fpa-ta-emporeymata-katagwghs-hn-basileioy


Λίγο που έψαξα γενικότερα (κυρίως εδώ) δεν μπόρεσα να βρω κάτι συγκεκριμένο για τα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια ταχυδρομικη ερχεται?

Απο οσο γνωριζω τα αντικειμενα που ερχονται με Royal Mail και ειναι συστημενα τα διαχειριζοταν η GLS και τα εδινε στην ACS για παραδοση.

Ομως αυτες ειναι εταιριες κουριερ και κανουν εκτελωνισμο συμφωνα με τους δικους τους καταλογους, δε δεσμευονται απο τα ποσα που χρεωνουν τα ελτα.

Αν εχει καποιος προσφατη μετα τη Βρεξοδο εμπειρια με συστημενο RM ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Με ποια ταχυδρομικη ερχεται?

Απο οσο γνωριζω τα αντικειμενα που ερχονται με Royal Mail και ειναι συστημενα τα διαχειριζοταν η GLS και τα εδινε στην ACS για παραδοση.

Ομως αυτες ειναι εταιριες κουριερ και κανουν εκτελωνισμο συμφωνα με τους δικους τους καταλογους, δε δεσμευονται απο τα ποσα που χρεωνουν τα ελτα.

Αν εχει καποιος προσφατη μετα τη Βρεξοδο εμπειρια με συστημενο RM ας μας πει.

Με Royal Mail ξεκίνησε, tracked, και θα έρθει εδώ με ΕΛΤΑ. Φαίνεται δηλαδή στο tracking του ΕΛΤΑ η αποστολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...