Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Abudi είπε

Με Royal Mail ξεκίνησε, tracked, και θα έρθει εδώ με ΕΛΤΑ. Φαίνεται δηλαδή στο tracking του ΕΛΤΑ η αποστολή

Οκ καλο αυτο, μακαρι να μην εχεις κανενα θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα

Εχω δέμα σε αυτή την κατάσταση (SunYou, tracking ξεκινάει με 'SYRM')

Package status: Pick Up
Country: China->Greece
Sunyou: 
2021-02-22 02:01 Greece, Out for Delivery
2021-02-03 11:25 Greece, Arrived at Facility
2020-12-12 16:27 Greece, Arrived at destination country airport
2020-12-09 07:56 GMTC, Departed
2020-12-04 10:39 GMTC, Arrived
2020-12-01 09:28 HONG KONG, Departed HONG KONG Airport
2020-11-30 17:54 CHINA, SHENZHEN, Departed Sunyou Facility
2020-11-26 01:12 CHINA, SHENZHEN, Acceptance, Sent to Greece
2020-11-25 04:07 Pre-Shipment Info Sent to Greece
====================================================

Πριν 2 μέρες η εγγραφή "2021-02-22" ήταν σε κατάσταση "Failed delivery". Από τα ΕΛΤΑ δε μπορούσαν να βοηθήσουν με το SYRM tracking.

Είδα κάπου στο thread για το 'next tracking code' και έστειλα στον Κινέζο. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο στην εδώ πλευρά για να το βρω;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LockonZero είπε

Καλησπέρα

Εχω δέμα σε αυτή την κατάσταση (SunYou, tracking ξεκινάει με 'SYRM')




Package status: Pick Up
Country: China->Greece
Sunyou: 
2021-02-22 02:01 Greece, Out for Delivery
2021-02-03 11:25 Greece, Arrived at Facility
2020-12-12 16:27 Greece, Arrived at destination country airport
2020-12-09 07:56 GMTC, Departed
2020-12-04 10:39 GMTC, Arrived
2020-12-01 09:28 HONG KONG, Departed HONG KONG Airport
2020-11-30 17:54 CHINA, SHENZHEN, Departed Sunyou Facility
2020-11-26 01:12 CHINA, SHENZHEN, Acceptance, Sent to Greece
2020-11-25 04:07 Pre-Shipment Info Sent to Greece
====================================================

Πριν 2 μέρες η εγγραφή "2021-02-22" ήταν σε κατάσταση "Failed delivery". Από τα ΕΛΤΑ δε μπορούσαν να βοηθήσουν με το SYRM tracking.

Είδα κάπου στο thread για το 'next tracking code' και έστειλα στον Κινέζο. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο στην εδώ πλευρά για να το βρω;

 

 

 

Μάλλον θα είδες προηγούμενη παλιά δικιά μου ανάρτηση! Θα πρέπει να βάλεις τον πωλητή, να πάρει το 'next tracking number' από την Sunyou. Λογικά θα είναι από το Bpost (LDxxxxxxxxxBE ή LBxxxxxxxxxBE tracking number). Μόνο έτσι θα δεις τι γίνεται. Το tracking number της Sunyou είναι ότι να'ναι!!! Πάντως αυτό το 'out for delivery' συνήθως είναι όταν φτάνει εδώ στο αεροδρόμιο!!! Λογικά πρέπει στο Bpost tracking number να δούμε άφιξη στην Ελλάδα στις 22 Φεβρουαρίου!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Μάλλον θα είδες προηγούμενη παλιά δικιά μου ανάρτηση! Θα πρέπει να βάλεις τον πωλητή, να πάρει το 'next tracking number' από την Sunyou. Λογικά θα είναι από το Bpost (LDxxxxxxxxxBE ή LBxxxxxxxxxBE tracking number). Μόνο έτσι θα δεις τι γίνεται. Το tracking number της Sunyou είναι ότι να'ναι!!! Πάντως αυτό το 'out for delivery' συνήθως είναι όταν φτάνει εδώ στο αεροδρόμιο!!! Λογικά πρέπει στο Bpost tracking number να δούμε άφιξη στην Ελλάδα στις 22 Φεβρουαρίου!!!

Ωραία, άρα περιμένω ^^

Να σαι καλά μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, LockonZero είπε

Ωραία, άρα περιμένω ^^

Να σαι καλά μαν

Όπως και να έχει, να ζητήσεις το 'next tracking number'. Μόνο με εκείνο, θα δεις ακριβώς τι γίνεται

25 λεπτά πριν, LockonZero είπε

Ωραία, άρα περιμένω ^^

Να σαι καλά μαν

Τώρα πήγα είδα παλιά τέτοια tracking number δικά μου (που είχα και το 'next tracking number εννοείτε!). Λοιπόν, το arrived at facility, είναι το πότε το ξεφόρτωσαν εδώ στο αεροδρόμιο. Το out for delivery 'βγαίνει' όταν το πάρει πρακτικά ο ταχυδρόμος, και βλέπουμε 'προς παράδοση' στα ΕΛΤΑ! Οπότε, υπάρχει περίπτωση να το πήρε ο ταχυδρόμος, να σου έχει εκδώσει ειδοποιητήριο, και να το έχει στείλει στο τοπικό ΕΛΤΑ της περιοχής σου ήδη!!! Μετά το 'CHINA, SHENZHEN, Acceptance, Sent to Greece', τα updates από το Sunyou tracking number, βγάζουν ότι να'ναι!!! Από το 'Greece, Arrived at Facility' και μετά, υπάρχει γενικά σωστός συσχετισμός με το 'next tracking number' (όπου είναι αυτό που σου είπα).

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Όπως και να έχει, να ζητήσεις το 'next tracking number'. Μόνο με εκείνο, θα δεις ακριβώς τι γίνεται

Τώρα πήγα είδα παλιά τέτοια tracking number δικά μου (που είχα και το 'next tracking number εννοείτε!). Λοιπόν, το arrived at facility, είναι το πότε το ξεφόρτωσαν εδώ στο αεροδρόμιο. Το out for delivery 'βγαίνει' όταν το πάρει πρακτικά ο ταχυδρόμος, και βλέπουμε 'προς παράδοση' στα ΕΛΤΑ! Οπότε, υπάρχει περίπτωση να το πήρε ο ταχυδρόμος, να σου έχει εκδώσει ειδοποιητήριο, και να το έχει στείλει στο τοπικό ΕΛΤΑ της περιοχής σου ήδη!!! Μετά το 'CHINA, SHENZHEN, Acceptance, Sent to Greece', τα updates από το Sunyou tracking number, βγάζουν ότι να'ναι!!! Από το 'Greece, Arrived at Facility' και μετά, υπάρχει γενικά σωστός συσχετισμός με το 'next tracking number' (όπου είναι αυτό που σου είπα).

Θα ρίξω και ενα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχης αυριο, μήπως και το έχουν εκεί. Πάντως ειδοποιητήριο δεν έχω δει στην πολυκατοικία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
24/12/2020, 13:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
4/12/2020, 00:17 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/12/2020, 05:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Νομίζω θα παραλάβω μαζί με τη λαμπάδα το Πάσχα.

Anthony Anderson Reaction GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekfragma είπε
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
24/12/2020, 13:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
4/12/2020, 00:17 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/12/2020, 05:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Νομίζω θα παραλάβω μαζί με τη λαμπάδα το Πάσχα.

Anthony Anderson Reaction GIF

Ελπίζω να έχεις παραγγείλει ήδη και τη λαμπάδα γιατί τη βλέπω να έρχεται για 15αύγουστο xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, greekfragma είπε
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
24/12/2020, 13:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
4/12/2020, 00:17 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/12/2020, 05:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Νομίζω θα παραλάβω μαζί με τη λαμπάδα το Πάσχα.

Anthony Anderson Reaction GIF

Γιατι βιαζεσαι?Ασε που μετα θα κανει και 1 μηνα να παραδοθει απο το σπιτι μου στο σπιτι σου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LockonZero είπε

Ελπίζω να έχεις παραγγείλει ήδη και τη λαμπάδα γιατί τη βλέπω να έρχεται για 15αύγουστο xD

Είπαμε. Εγώ έχω ένα τέτοιο από 17 Δεκεμβρίου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια καλη τσικνοπεμπτη να χουμε
Παρηγγειλα απο αμαζον ενα φιλτρο και ειδα ερχεται με chronopost το οποιο με λιγη βοηθεια απο εδω μεσα ειδα φτανει εδω με ACS (not great not terrible)
Απλα ειδα στο tracking αυτο και με παραξενευσε..Τι σημαινει δεν θα ερθει; Η απλα εχασε το σημερινο


Edit:Οχι απλα ηρθε σε 3 μερες απο την παραγγελια,αλλά τελικα ηρθε και με DHL
Δεν ηξερα την Chronopost αλλα μου γεμισε πολυ το ματι μετα απο αυτη την παραδοση
δρομολογιο;Screenshot_1279.jpg.8b5ceba06cb7f6aa2035df3bac1b8df9.jpg

Επεξ/σία από TheTourist098
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dim_man είπε

Εγω περιμενω παραγγελία που shipping έγινε στις 17/12/2020 untracked (Cainiao Super Economy Global) και ακόμα δεν έχει έρθει... 

Φίλε, έχεις tracking number; Λογικά πρέπει να είναι από Bpost (U?xxxxxxxxxBE). Αν και έχω δει να επιλέγουν την cainiao logistics κάποιες φορές να φαίνεται στην πλατφόρμα, και να βάζουν tracking number της Yanwen !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω κάτι από Κίνα μέσω του ebay. Αξία προϊόντος με μεταφορικά περίπου 130-140 ευρώ. Πόσο περίπου είναι τα έξοδα για το τελωνείο; Πληρώνω τον ΦΠΑ και κάποιο άλλο τέλος; 

Σε κάποια αγορά από ΗΠΑ που έκανα παλιά οι δασμοί ήταν υπολογισμένοι από πριν και προπληρωθηκαν από πριν και το δέμα ήρθε κανονικά, μπορεί να γίνει το ίδιο και με αγορές από Κίνα η πρέπει να έρθει πρώτα εδώ το δέμα και μετά να πάω στο τελωνείο να πληρώσω η να βάλω εκτελωνκστη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...