Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αγορες απο amazon.de standard shipping (το φτηνο, νομιζω δεν εχει tracking number) λετε να υπαρχει θεμα η ειναι μονο απο κινα; Πηρα χθες ποντικι και ssd για καινουριο PC, δε τα εχουν στειλει ακομα αν ειναι να κανει 3 μηνες καλυτερα να βγαλω το ssd τουλαχιστον και να το πληρωσω κανα 15ρικο παραπανω στο σκρουτζ, το ποντικι δε με νοιαζει ας ερθει οποτε θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, x_revenge είπε

Με αγορες απο amazon.de standard shipping (το φτηνο, νομιζω δεν εχει tracking number) λετε να υπαρχει θεμα η ειναι μονο απο κινα; Πηρα χθες ποντικι και ssd για καινουριο PC, δε τα εχουν στειλει ακομα αν ειναι να κανει 3 μηνες καλυτερα να βγαλω το ssd τουλαχιστον και να το πληρωσω κανα 15ρικο παραπανω στο σκρουτζ, το ποντικι δε με νοιαζει ας ερθει οποτε θελει.

Εξαρτάται που βρίσκεται ο πωλητής/προϊόν. Γενικά έχει μεγάλες καθυστερήσεις & εντός ΕΕ πλέον αν κ πιστεύω τα untracked πάνε λίγο καλύτερα σε χρόνο. Για την παραγγελία που έχεις κανει χθες είναι σχετικά νωρίς για αποστολή.

Αν έχεις υπομονή αγόρασε τα από Γερμανία διαφορετικά κάνε split αγορά μισό απο εκεί κ μισό από εδώ αν είναι επείγον. Αν είναι πωλητής το ίδιο το Amazon.de δεν θα σε αφήσουν ξεκρέμαστο είναι αρκετά τυπικοί.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aces είπε

Εξαρτάται που βρίσκεται ο πωλητής/προϊόν. Γενικά έχει μεγάλες καθυστερήσεις & εντός ΕΕ πλέον αν κ πιστεύω τα untracked πάνε λίγο καλύτερα σε χρόνο. Για την παραγγελία που έχεις κανει χθες είναι σχετικά νωρίς για αποστολή.

Αν έχεις υπομονή αγόρασε τα από Γερμανία διαφορετικά κάνε split αγορά μισό απο εκεί κ μισό από εδώ αν είναι επείγον. Αν είναι πωλητής το ίδιο το Amazon.de δεν θα σε αφήσουν ξεκρέμαστο είναι αρκετά τυπικοί.

To SSD amazon.de, το ποντικι αλλο μαγαζι αλλα fulfilled by amazon, και τα 2 διαθεσιμα. Το εχω βαλει να ειναι 1 αποστολη, απλα σκεφτομαι οτι το build θα ειναι ετοιμο σε 2-3 βδομαδες και δε θα αξιζει να περιμενω το τελευταιο κομματι για κανα δημηνο για 15-20 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, grfurby είπε

Mου ηρθε μήνυμα απο την DHL για παράδοση 29/3 με επιφυλαξη εκτελωνισμου. Το δεμα ερχεται απο Τσεχια. Γιατι λεει για τελωνείο?

Έρχεται από Τσεχία ή μέσω Τσεχίας;;;

Αν είναι το πρώτο, τότε δεν έχεις φόβο τελωνείου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, grfurby είπε

Mου ηρθε μήνυμα απο την DHL για παράδοση 29/3 με επιφυλαξη εκτελωνισμου. Το δεμα ερχεται απο Τσεχια. Γιατι λεει για τελωνείο?

Nομιζω ειναι τυποποιημενο μηνυμα της DHL. Δεν το αλλαζει δλδ το μηνυμα αναλογα με το αν ειναι απο χωρα εντος ή εκτος. Στελνει ενα κοινο.

Μου εχει τυχει για αυτο το λεω.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, x_revenge είπε

To SSD amazon.de, το ποντικι αλλο μαγαζι αλλα fulfilled by amazon, και τα 2 διαθεσιμα. Το εχω βαλει να ειναι 1 αποστολη, απλα σκεφτομαι οτι το build θα ειναι ετοιμο σε 2-3 βδομαδες και δε θα αξιζει να περιμενω το τελευταιο κομματι για κανα δημηνο για 15-20 ευρω.

Θα τα αφηνα ως εχει & οποτε ερθουν εκτος αν ειναι επειγον ο SSD & τον αλλαξεις με αγορά απο Ελλαδα κ ακυρωσεις εκει αλλα αφου ειναι amazon.de / fullfilled apo amazon.de αφησε τα ως εχει. Οι Γερμανοι δεν κανουν ειναι τυπικοι οπως και οι Αγγλοι ** εκτος αν ειναι πωλητης απο αλλου κ φιλοξενειται στην πλατφορμα του αμαζον!! (που κ παλι εκει τους ελεγχουν)

Αναγκαστικα με Γερμανια κινουμαστε πλεον μιας και μας τελειωσε το δωρεαν απο Αγγλια & η Κινα/3ες χωρες καθυστερουν υπερβολικα.

  

3 ώρες πριν, grfurby είπε

Mου ηρθε μήνυμα απο την DHL για παράδοση 29/3 με επιφυλαξη εκτελωνισμου. Το δεμα ερχεται απο Τσεχια. Γιατι λεει για τελωνείο?

Ειναι direct (απευθειας) απο Τσεχία; ή μεσω Τσεχίας ως ενδιαμεσος σταθμος?

Αν ειναι direct εισαι ΟΚ αν ειναι το 2o παιζει σαν ενδεχομενο το τελωνειο

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, grfurby είπε

Mου ηρθε μήνυμα απο την DHL για παράδοση 29/3 με επιφυλαξη εκτελωνισμου. Το δεμα ερχεται απο Τσεχια. Γιατι λεει για τελωνείο?

αν θέλεις βάλε screenshot χωρίς το tracking number

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aces είπε

Θα τα αφηνα ως εχει & οποτε ερθουν εκτος αν ειναι επειγον ο SSD & τον αλλαξεις με αγορά απο Ελλαδα κ ακυρωσεις εκει αλλα αφου ειναι amazon.de / fullfilled apo amazon.de αφησε τα ως εχει. Οι Γερμανοι δεν κανουν ειναι τυπικοι οπως και οι Αγγλοι ** εκτος αν ειναι πωλητης απο αλλου κ φιλοξενειται στην πλατφορμα του αμαζον!! (που κ παλι εκει τους ελεγχουν)

Αναγκαστικα με Γερμανια κινουμαστε πλεον μιας και μας τελειωσε το δωρεαν απο Αγγλια & η Κινα/3ες χωρες καθυστερουν υπερβολικα.

  

Ειναι direct (απευθειας) απο Τσεχία; ή μεσω Τσεχίας ως ενδιαμεσος σταθμος?

Αν ειναι direct εισαι ΟΚ αν ειναι το 2o παιζει σαν ενδεχομενο το τελωνειο

Η ελληνικη πλευρα ειναι που με φοβιζει οχι η γερμανικη, δεν εχω αμφιβολια οτι θα εχει φτασει ελλαδα σε ~2 βδομαδες το πολυ, αλλα απο κει ποτε θα ερθει σπιτι μου δε ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2021 στις 6:12 ΜΜ, teris3 είπε

Αυτή ειναι η κατάντια στο αεροδρόμιο...Παντως για να ειμαι ειλικρινής ΟΛΑ ή ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ κάποτε ξεκολλάνε, προσωπικά ποτέ δεν έχω χάσει κάτι με tracking number. Υπομονή....

NLPOST.jpg

εμενα απο 11.11.2020 δεν ηρθε ποτε και πηρα refund

5 ώρες πριν, teris3 είπε

Aυτόματο μήνυμα ειναι

πραγματι, τους ρωτησα.

 

 

ξερετε τι παιζει με την ACS? Ενα δεμα ειχε κολλησει στα κεντρικα (ετσι το εδειχνε) και μου ηρθε σπιτι.

Τωρα παραγγειλα απο εξωτερικο, ο πωλητης μου εδωσε νουμερο απο ξενη εταιρεια, μετα μου δωσανε tracking απο ACS.

To νουμερο στο σαιτ τους μου λεει οτι ειναι λαθος. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι δωσανε νουμερο στην παραγγελια αλλα ο εμπορος δεν τους εχει παει το δεμα. Εχει καθυστερηση το συστημα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πραγματα ειναι τραγικα. 41 μερες απο πορτογαλια για να ανοιξει ο σακος στο αεροδρομιο. 41 μερες ασκαναριστο το αντικειμενο στο ελ βενιζελος. καταλαβαινετε τραγικοτητα?

επισης14 μερες αντικειμενο μου στη γερμανια, και η ντοιτσε ποστ παλι δεν εχει ανοιξει το πακετο να σκαναρει οτι εφτασε. ειναι και αυτοι οτι ναναι. καλα παμε γενικως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, x_revenge είπε

Η ελληνικη πλευρα ειναι που με φοβιζει οχι η γερμανικη, δεν εχω αμφιβολια οτι θα εχει φτασει ελλαδα σε ~2 βδομαδες το πολυ, αλλα απο κει ποτε θα ερθει σπιτι μου δε ξερω.

Είναι ρωσική ρουλέτα η ελληνική πλευρά σε συνδυασμό με το ότι τα ΕΛΤΑ υπολειτουργούν αλλά & από Γερμανια έχει καθυστερήσεις αφού πήγανε to lockdown μέχρι 18 απρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Παραγγελια απο aliexpress που ηρθε μεσω Ολλανδιας (και εχει NL tracking number) μου ζητανε στοιχεια για εκτελωνισμο.

Δεν έχει σημασία το tracking number. Αν έρχεται από Κίνα και δεν είναι κάποια μέθοδος τριγωνική όπως του banggood ελέγχεται από το τελωνείο. Στην περίπτωση που σου ζητήσουν αποδεικτικά αγοράς, στέλνεις την κίνηση της κάρτας σου. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...