Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mpapad είπε

Ναι ακριβώς το ίδιο και σε μένα. Το αστείο είναι όταν μίλησα με τον προμηθευτή μου έκανε αμέσως refund το ποσό και μου είπε οτι μετά από επικοινωνία με τους Ολλανδους το δέμα χαρακτηρίστηκε σαν χαμένο. Τώρα πρέπει να του επιστρέψω τα χρήματα...

image.png.6d33bbca65bdd7119c1242cedced6ba9.png

Δέμα αξίας 80€ από Κίνα τι επιπλέον έξοδα έχει (εκτελωνισμό, φπα, κλπ) από ΕΛΤΑ?

Είναι 15 ευρώ εκτελωνισμός + 24% ΦΠΑ. Αλλά, τι πράγμα είναι φίλε; Μήπως είναι κάτι ελαφρύ, και ο Κινέζος έχει γράψει μικρή τιμή (ή και διαφορετική περιγραφή), και περάσει έτσι στο τελωνείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Είναι 15 ευρώ εκτελωνισμός + 24% ΦΠΑ. Αλλά, τι πράγμα είναι φίλε; Μήπως είναι κάτι ελαφρύ, και ο Κινέζος έχει γράψει μικρή τιμή (ή και διαφορετική περιγραφή), και περάσει έτσι στο τελωνείο!

Το δέμα είναι μικρό. Ανταλλακτικά για κινητά είναι. Ρώτησα ενημερωτικά μήπως και ζητήσουν για να έχω μια εικόνα πάνω κάτω. Ευχαριστώ

Μόλις τώρα, mpapad είπε

Το δέμα είναι μικρό. Ανταλλακτικά για κινητά είναι. Ρώτησα ενημερωτικά μήπως και ζητήσουν για να έχω μια εικόνα πάνω κάτω. Ευχαριστώ

Αν δηλαδή ερχόταν με DHL Express η χρέωση είναι διαφορετική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sebu είπε

Με DHL ισως ειχε μεγαλυτερη πιθανοτητα να περασει τελωνειο αν ερχοταν απο Κινα.

Οκ με το σκεπτικό οτι θα περάσει τελωνείο με DHL ποια ειναι η χρέωση μηπως γνωρίζεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mpapad είπε

Αν δηλαδή ερχόταν με DHL Express η χρέωση είναι διαφορετική?

Με DHL το τελωνείο είναι σίγουρο.

Και η χρέωση είναι πολύ μεγαλύτερη.
Η DHL είναι καρκίνος του συστήματος μεταφορών.

Και ένα άρθρο του 2017. Από τότε, έχω την εντύπωση ότι οι χρεώσεις έχουν ανέβει και άλλο.
https://www.doctorandroid.gr/2017/01/dhl-teloneio.html
 

Με DHL μπλέκουν/παραλαμβάνουν όσοι:
1) Δεν έχουν γνώση τι εστί DHL (και την πατάνε)
2) Έχουν μεγάλη ανάγκη το αντικείμενο και βιάζονται να το παραλάβουν
3) Έχουν φράγκα και δεν τους νοιάζει

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Με DHL το τελωνείο είναι σίγουρο.

Και η χρέωση είναι πολύ μεγαλύτερη.
Η DHL είναι καρκίνος του συστήματος μεταφορών.
 

Με DHL παραλαμβάνουν όσοι:
1) Δεν έχουν γνώση τι εστί DHL (και την πατάνε)
2) Έχουν μεγάλη ανάγκη το αντικείμενο και βιάζονται να το παραλάβουν
3) Έχουν φράγκα και δεν τους νοιάζει

Περα απο το οτι αν παιξει τελωνειο σε γδερνουν,κατα τα αλλα απο DHL εχω δεχθει αψογη εξυπηρετηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Περα απο το οτι αν παιξει τελωνειο σε γδερνουν,κατα τα αλλα απο DHL εχω δεχθει αψογη εξυπηρετηση.

 

Φυσικά με DHL έχεις την καλύτερη εξυπηρέτηση, αφού την πληρώνεις χρυσάφι 24Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aurumnus είπε

Φυσικά με DHL έχεις την καλύτερη εξυπηρέτηση, αφού την πληρώνεις χρυσάφι 24Κ.

Ε δε γινεται να τα εχουμε ολα.

Διαλεγεις η ACS που πας και παιρνεις το δεμα απο το καταστημα τους η τα σκας και σου το φερνουν με ολες τις ανεσεις.

Ομολογω οτι μονο απο παραγγελιες απο εξωτερικο μου ερχονται δεματα απο αυτους οποτε δε πληρωνω αμεσα το υψηλο κοστος τους και δε ξερω τι χρεωνουν για μια απλη αγορα απο μαγαζι εσωτερικου,για να εχω και ταξη μεγεθους.

Αν πχ χρεωνει 3Ε η ACS και 5-6Ε η DHL ισως τα εδινα(αν και η acs της περιοχης μου ειναι σχετικα καλη).Αν χρεωνουν 15Ε ,τοτε ναι ειναι υπερβολη.Αλλα προφανως για να δουλευουν,εχουν το κοινο τους και δεν απευθυνονται σε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την DHL την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα οθόνη κινητού αξίας 120€ σε λιγότερο από 7 μέρες, αλλά έσπασα την πληρωμή σε 2. Μια που συμφωνούσε με την αξία της φορτωτικής που γράψανε οι κινέζοι, περίπου 21€ σύνολο και τα υπόλοιπα 99 σε 2η πληρωμή. Φυσικά δεν πέρασε τελωνείο. Αν κάποιος το άνοιγε θα έβλεπε μια οθόνη χωρίς στοιχεία και δεν ξέρω πως θα έβγαζε άκρη αν ήταν των 20 ή των 120€.

Το ερώτημά μου ήταν άλλο. Αν υποθέσουμε οτι δεμα των 80€ περάσει τελωνείο με την DHL ξέρει κάποιος ποια θα είναι τα συνολικά έξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mpapad είπε

Το ερώτημά μου ήταν άλλο. Αν υποθέσουμε οτι δεμα των 80€ περάσει τελωνείο με την DHL ξέρει κάποιος ποια θα είναι τα συνολικά έξοδα?

 

38 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Και ένα άρθρο του 2017. Από τότε, έχω την εντύπωση ότι οι χρεώσεις έχουν ανέβει και άλλο.
https://www.doctorandroid.gr/2017/01/dhl-teloneio.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Κάποτε δεν υπηρχε καθόλου τελωνείο, μετά 22 και τωρα αυτό.

Έτσι και αλλιως για μας εδω οι αγορές απο το εξωτερικό είναι σχεδόν ανέφικτες, λόγο ταχυδρομικών καθυστερήσεων, τωρα ηρθε και αυτο οποτε και το τελος των αγορων.

Απο την μια ειναι κακο απο την αλλη καλο για καποια καταστήματα.

This is the END

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mpapad είπε

Το δέμα είναι μικρό. Ανταλλακτικά για κινητά είναι. Ρώτησα ενημερωτικά μήπως και ζητήσουν για να έχω μια εικόνα πάνω κάτω. Ευχαριστώ

Αν δηλαδή ερχόταν με DHL Express η χρέωση είναι διαφορετική?

Φίλε, αν το δέμα είναι μικρό όπως λες (και ελαφρύ), και γράψει ο Κινέζος πχ. εργαλεία από έξω (έχω δει και γρανάζια να γράφουν), και βάλει καμιά τιμή πχ. 15 δολάρια, εσύ τι λες; Έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να περάσει έτσι από το τελωνείο; (εννοείτε όμως ότι το έχει στείλει με ταχυδρομείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Καλωσορισες στο νεο νημα, για ενα δυσκολο μελλον σε αυτα τα θεματα...

https://www.insomnia.gr/discover/followed-content/?&stream_include_comments=0&before=1582046593&latest=1578605219

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια. εμπλεξα στην περιπτωση, και θελω μια συμβουλη. ακουστε πως εχει το πραγμα.

Εκανα μια αγορα απο το γαλλικο αμαζον. ο δισκος ηρθε θεοστραβος. συμβαινουν αυτα. αλλα δυστυχως γαλλικο αμαζον και αγγλικα ισον ογκουνσοτο.

Με τα πολλα και μετα απο δυσκολες συννενοησεις, συμφωνουμε να τους στειλω πισω τον στραβο δισκο και να μου κανουν ριφαντ και τον δισκο και τα μεταφορικα της επιστροφης μιας και ηταν δικο τους θεμα.

Μου δινουν λειμπελ να βαλω πανω στον δισκο (δεν ηταν δωρεαν η επιστροφη). Μου λενε, στειλε καλυτερα με dhl.  παω dhl μου λενε 80 ευρω. φευγω, τους το λεω, μου δινουν τελικα το οκ να το στειλω με ελτα. 11 ευρω.

το εστειλα. εφτασε τη δευτερα. παει ο ταχυδρομος να το παραδοσει (λογικα η deutsche post ηταν, μου δωσαν διευθυνση γερμανιας και οχι γαλλιας) και δεν ηταν εκει κανενας (εβγαλε μηνυμα το συστημα οτι ο παραληπτης δεν ηταν εκει, 9μιση το πρωι).

Σκεφτηκα να περιμενω. μπορει να παει την επομενη ή να πανε απο την αμαζον στο τοπικο καταστημα να παρουν το δεμα. 3 μερες μετα τιποτα.

Και ξεκινα ο γολγοθας. αρχιζω να μιλαω παλι με ιμειλ με το αμαζον. τους εξηγω οτι ο δισκος εχει φτασει και να μιλησουν με το ταχυδρομειο να τον παρουν με καποιον τροπο. Για να τελειωνουμε και να ξεκινησει η επιστροφη των χρηματων μου.

3 μηνυματα ανταλλαξα με 3 διαφορετικους υπαλληλους και ακρη δεν εβγαλα. τους εξηγω οτι ο δισκος ειναι εκει και αυτοι μου λενε περιμενε δεν εχουμε παρει τιποτα τα δεματα κανουν 2-3 βδομαδες να ερθουν γερμανια.

Βρε παιδια, ειναι ηδη γερμανια, ηρθε στη διευθυνση σας και μιναρετε. τιποτα αυτοι. δεν καταλαβαινουν χριστο.

Τι να κανω? κατ αρχας μου φαινεται κουλο να μην ηταν καποιος εκει. βεβαια η διευθυνση ειναι σωστη, πριντ το λειμπελ εκανα.

Κατα δευτερον μου φαινεται επισης κουλο να φυγει καποιος υπαλληλος να παει να το παραλαβει στο τοπικο καταστημα....

Μου το παν και στα ελτα που πηρα τηλεφωνο πως λογικα πρεπει να πανε εκεινοι να το παραλλαβουν. Αλλα πως θα παει καποιος, με τι ονομα κτλ αφου η διευθυνση ελεγε αμαζον ταδε δρομος ταδε αριθμος.

Οποτε τωρα τι κανω? φοβαμαι μην περασουν 2 βδομαδες και μου επιστραφει πισω, και αντε βγαλε ακρη μετα.

ειχατε ποτε τετοια εμπειρια?

εχω ξαναστειλει δισκο πισω ολα καλα. Ποτε ομως με το γαλλικο αμαζον. οι ανθρωποι βλεπουν αγγλικα και βγαζουν καντηλες. δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση ασυννενοησια...

Οποιαδηποτε συμβουλη παιδια, εινα ι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη

ευχαριστω

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...