Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω λίγο. Όταν κάνετε μια αγορά από το Amazon σας μεταφέρει σε ασφαλές τραπεζικό περιβάλλον; Και αν ναι, σε ποια φάση της παραγγελίας; Όταν πατήσετε το κουπί "Buy now" στο τελευταίο βήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Να ρωτήσω λίγο. Όταν κάνετε μια αγορά από το Amazon σας μεταφέρει σε ασφαλές τραπεζικό περιβάλλον; Και αν ναι, σε ποια φάση της παραγγελίας; Όταν πατήσετε το κουπί "Buy now" στο τελευταίο βήμα;

ολο το περιβαλλον ασφαλες ειναι φιλε. εχεις βαλει απο πριν την καρτασου και απλα πατας το κουμπι της αγορας. δεν εχει καμια σχεση με το ντισκογκς λη κατι αλλο που σε πετανε στο πειπαλ ή σε καποιο αλλο ξεχωριστο περιβαλλον. ολα με ssh ειναι. μην αγχωνεσαι για το αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, burnin είπε

καλησπερα παιδια. εμπλεξα στην περιπτωση, και θελω μια συμβουλη. ακουστε πως εχει το πραγμα.

Εκανα μια αγορα απο το γαλλικο αμαζον. ο δισκος ηρθε θεοστραβος. συμβαινουν αυτα. αλλα δυστυχως γαλλικο αμαζον και αγγλικα ισον ογκουνσοτο.

Με τα πολλα και μετα απο δυσκολες συννενοησεις, συμφωνουμε να τους στειλω πισω τον στραβο δισκο και να μου κανουν ριφαντ και τον δισκο και τα μεταφορικα της επιστροφης μιας και ηταν δικο τους θεμα.

Μου δινουν λειμπελ να βαλω πανω στον δισκο (δεν ηταν δωρεαν η επιστροφη). Μου λενε, στειλε καλυτερα με dhl.  παω dhl μου λενε 80 ευρω. φευγω, τους το λεω, μου δινουν τελικα το οκ να το στειλω με ελτα. 11 ευρω.

το εστειλα. εφτασε τη δευτερα. παει ο ταχυδρομος να το παραδοσει (λογικα η deutsche post ηταν, μου δωσαν διευθυνση γερμανιας και οχι γαλλιας) και δεν ηταν εκει κανενας (εβγαλε μηνυμα το συστημα οτι ο παραληπτης δεν ηταν εκει, 9μιση το πρωι).

Σκεφτηκα να περιμενω. μπορει να παει την επομενη ή να πανε απο την αμαζον στο τοπικο καταστημα να παρουν το δεμα. 3 μερες μετα τιποτα.

Και ξεκινα ο γολγοθας. αρχιζω να μιλαω παλι με ιμειλ με το αμαζον. τους εξηγω οτι ο δισκος εχει φτασει και να μιλησουν με το ταχυδρομειο να τον παρουν με καποιον τροπο. Για να τελειωνουμε και να ξεκινησει η επιστροφη των χρηματων μου.

3 μηνυματα ανταλλαξα με 3 διαφορετικους υπαλληλους και ακρη δεν εβγαλα. τους εξηγω οτι ο δισκος ειναι εκει και αυτοι μου λενε περιμενε δεν εχουμε παρει τιποτα τα δεματα κανουν 2-3 βδομαδες να ερθουν γερμανια.

Βρε παιδια, ειναι ηδη γερμανια, ηρθε στη διευθυνση σας και μιναρετε. τιποτα αυτοι. δεν καταλαβαινουν χριστο.

Τι να κανω? κατ αρχας μου φαινεται κουλο να μην ηταν καποιος εκει. βεβαια η διευθυνση ειναι σωστη, πριντ το λειμπελ εκανα.

Κατα δευτερον μου φαινεται επισης κουλο να φυγει καποιος υπαλληλος να παει να το παραλαβει στο τοπικο καταστημα....

Μου το παν και στα ελτα που πηρα τηλεφωνο πως λογικα πρεπει να πανε εκεινοι να το παραλλαβουν. Αλλα πως θα παει καποιος, με τι ονομα κτλ αφου η διευθυνση ελεγε αμαζον ταδε δρομος ταδε αριθμος.

Οποτε τωρα τι κανω? φοβαμαι μην περασουν 2 βδομαδες και μου επιστραφει πισω, και αντε βγαλε ακρη μετα.

ειχατε ποτε τετοια εμπειρια?

εχω ξαναστειλει δισκο πισω ολα καλα. Ποτε ομως με το γαλλικο αμαζον. οι ανθρωποι βλεπουν αγγλικα και βγαζουν καντηλες. δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση ασυννενοησια...

Οποιαδηποτε συμβουλη παιδια, εινα ι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη

ευχαριστω

Άνοιξε ξεχωριστό θέμα.

Ίσως έτσι κάποιος σε βοηθήσει.

Έδω το πιο πιθανό είναι η ανάρτηση σου να χαθεί.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, burnin είπε

ολο το περιβαλλον ασφαλες ειναι φιλε. εχεις βαλει απο πριν την καρτασου και απλα πατας το κουμπι της αγορας. δεν εχει καμια σχεση με το ντισκογκς λη κατι αλλο που σε πετανε στο πειπαλ ή σε καποιο αλλο ξεχωριστο περιβαλλον. ολα με ssh ειναι. μην αγχωνεσαι για το αμαζον

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Το θέμα όμως είναι άλλο. Είχα κάνει μια παραγγελία από το Amazon Γαλλίας. Στην αρχή έβαλα μια κάρτα της Alpha Bank, απορρίφθηκε η συναλλαγή, μετά έβαλα μια άλλη κάρτα της Alpha Bank, απορρίφθηκε ξανά και τέλος έβαλα μια κάρτα της Εθνικής και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. Επικοινώνησα με την Εθνική Τράπεζα και μου είπανε ότι επειδή η παραγγελία είναι πάνω από 150€ θα έπρεπε το Amazon να με κατευθύνει στη σελίδα της τράπεζας όπου θα έβαζα τους κωδικούς μου και κάπως θα επιβεβαίωνα την συναλλαγή. Για αυτό ρώτησα. 

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, burnin είπε

καλησπερα παιδια. εμπλεξα στην περιπτωση, και θελω μια συμβουλη. ακουστε πως εχει το πραγμα.

Εκανα μια αγορα απο το γαλλικο αμαζον. ο δισκος ηρθε θεοστραβος. συμβαινουν αυτα. αλλα δυστυχως γαλλικο αμαζον και αγγλικα ισον ογκουνσοτο.

...

εχω ξαναστειλει δισκο πισω ολα καλα. Ποτε ομως με το γαλλικο αμαζον. οι ανθρωποι βλεπουν αγγλικα και βγαζουν καντηλες. δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση ασυννενοησια...

Οποιαδηποτε συμβουλη παιδια, εινα ι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη

ευχαριστω

κατ' αρχας πώς το εστειλες; με ΕΛΤΑ Συστημενο; Από το site των ΕΛΤΑ  βλέπεις οτι εχει παραδοθεί;

Απο την εμπειρία μου τα συστημενα ελτα προς Γερμανια εχουν κακιστο tracking και σπανιως εμφανιζονται στο site της  Deutsche post.Επρεπε να στειλεις με ACS Europe Economy/GLS με τα ιδια χρηματα και πληρες tracking

Μου εχει τυχει αναλογη περίπτωση με επιστροφη δισκου στο ιταλικο Amazon πριν 3-4 χρονια.Ο δισκος φαινονταν οτι ειχε παραληφθεί απο καποιο ονομα, αλλα η επιστροφη χρηματων (κάπου 300Ε) δεν φαινοταν ενω ειχες περασει 1 μηνας . Τελικα επικοινωνησα μαζι τους μεσω της σελιδας help που εχουν στα Αγγλικα, και εκαναν αμεσως refund. Μου ειχαν ζητησει μια φωτο απο την αποδειξη των ΕΛΤΑ για να δουν  το ποσο των ταχυδρομικων τελών. Εχε υπόψιν σου οτι το Amazon δεν ειναι μικρομαγαζο. Παραλαμβανει κοντεινερς ολοκληρα με επιστροφες απο τα ταχυδρομειο καθημερινα και μπορει να περασουν μερες μεχρι να παραληφθουν  απο το τμημα επιστροφών και να γινει refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, intruder99 είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Το θέμα όμως είναι άλλο. Είχα κάνει μια παραγγελία από το Amazon Γαλλίας. Στην αρχή έβαλα μια κάρτα της Alpha Bank, απορρίφθηκε η συναλλαγή, μετά έβαλα μια άλλη κάρτα της Alpha Bank, απορρίφθηκε ξανά και τέλος έβαλα μια κάρτα της Εθνικής και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. Επικοινώνησα με την Εθνική Τράπεζα και μου είπανε ότι επειδή η παραγγελία είναι πάνω από 150€ θα έπρεπε το Amazon να με κατευθύνει στη σελίδα της τράπεζας όπου θα έβαζα τους κωδικούς μου και κάπως θα επιβεβαίωνα την συναλλαγή. Για αυτό ρώτησα. 

δεν νομιζω οτι εινα ιαυτο φιλε. μαλλον εχει κοφτη η καρτα στα 150. για δες τις ρυθμισεις ασφαλειας. δεν παιζει να σε ανακατευθεινει. εχω κανει αγορα μεγαλη και δεν επαιξε προβλημα

1 ώρα πριν, pomgr είπε

κατ' αρχας πώς το εστειλες; με ΕΛΤΑ Συστημενο; Από το site των ΕΛΤΑ  βλέπεις οτι εχει παραδοθεί;

Απο την εμπειρία μου τα συστημενα ελτα προς Γερμανια εχουν κακιστο tracking και σπανιως εμφανιζονται στο site της  Deutsche post.Επρεπε να στειλεις με ACS Europe Economy/GLS με τα ιδια χρηματα και πληρες tracking

Μου εχει τυχει αναλογη περίπτωση με επιστροφη δισκου στο ιταλικο Amazon πριν 3-4 χρονια.Ο δισκος φαινονταν οτι ειχε παραληφθεί απο καποιο ονομα, αλλα η επιστροφη χρηματων (κάπου 300Ε) δεν φαινοταν ενω ειχες περασει 1 μηνας . Τελικα επικοινωνησα μαζι τους μεσω της σελιδας help που εχουν στα Αγγλικα, και εκαναν αμεσως refund. Μου ειχαν ζητησει μια φωτο απο την αποδειξη των ΕΛΤΑ για να δουν  το ποσο των ταχυδρομικων τελών. Εχε υπόψιν σου οτι το Amazon δεν ειναι μικρομαγαζο. Παραλαμβανει κοντεινερς ολοκληρα με επιστροφες απο τα ταχυδρομειο καθημερινα και μπορει να περασουν μερες μεχρι να παραληφθουν  απο το τμημα επιστροφών και να γινει refund

ελτα συστημενο φιλε. απο το συστημα φαινετα ιτο εξης

 
Date & Time Location Status
30/3/2021, 09:29 GERMANY ADDRESSEE NOT AVAILABLE AT TIME OF DELIVERY
30/3/2021, 09:28 GERMANY ARRIVAL AT DELIVERY OFFICE
27/3/2021, 00:02 GERMANY DEPARTURE FROM INWARD OFFICE OF EXCHANGE
26/3/2021, 19:32 GERMANY RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE
26/3/2021, 18:33 GERMANY RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE
22/3/2021, 17:12 ATHENS AIRMAIL CENTER DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
22/3/2021, 15:48 ATHENS AIRMAIL CENTER ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
22/3/2021, 15:42 ATHENS SORTING CENTER DISPATCH UNLOADED
22/3/2021, 15:06 GERAKA - ELTA DISPATCH LOADED
22/3/2021, 12:17 GERAKA - ELTA DISPATCH CLOS GERAKA - ELTA
22/3/2021, 11:46 GERAKA - ELTA ITEM PICK UP

εγινε δηλαδη προσπαθεια παραδοσης στο warehouse της αμαζον, αλλα δεν ξερω για ποιον λογο, κανεις δεν το παρελαβε. δεν ηταν καποιος εκει? ηταν μπακαλιαρος ο ταχυδρομος? δεν γνωριζω.

πηρα τηλ στα ελτα και μου ειπαν πως μαλλον θα πρεπει να παει καποιος στο τοπικο καταστημα της deutsche post. αλλα να παει να πει τι? αφου δενμ γραφει καποιο ονομα το πακετο. 2 μερες τωρα δεν εγινε καμια προσπαθεια επαναπαραδοσης παντως. και με ανησυχει αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, burnin είπε

δεν νομιζω οτι εινα ιαυτο φιλε. μαλλον εχει κοφτη η καρτα στα 150. για δες τις ρυθμισεις ασφαλειας. δεν παιζει να σε ανακατευθεινει. εχω κανει αγορα μεγαλη και δεν επαιξε προβλημα

Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί πολύ. Ένα άλλο μέλος μου είπε ότι τον έβγαλε σε ασφαλές περιβάλλον και ζήτησε επαλήθευση μέσω εφαρμογής η Εθνική Τράπεζα. Αυτό που μου είπαν δηλαδή και στο τηλέφωνο.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί πολύ. Ένα άλλο μέλος μου είπε ότι τον έβγαλε σε ασφαλές περιβάλλον και ζήτησε επαλήθευση μέσω εφαρμογής η Εθνική Τράπεζα. Αυτό που μου είπαν δηλαδή και στο τηλέφωνο.

φιλε δεν ξερω τι να σου πω. εχω κανει μεγαλες αγορες. πανω απο 150 ευρω. ψωνιζω συνεχεια απο αμαζον. εχω χρησιμοποιησει εθνικη πειραιως και ρεβολουτ. ποτε δεν ανακατευθυνθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, burnin είπε

 

ελτα συστημενο φιλε. απο το συστημα φαινετα ιτο εξης

 
Date & Time Location Status
30/3/2021, 09:29 GERMANY ADDRESSEE NOT AVAILABLE AT TIME OF DELIVERY
30/3/2021, 09:28 GERMANY ARRIVAL AT DELIVERY OFFICE
27/3/2021, 00:02 GERMANY DEPARTURE FROM INWARD OFFICE OF EXCHANGE
26/3/2021, 19:32 GERMANY RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE
26/3/2021, 18:33 GERMANY RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE
22/3/2021, 17:12 ATHENS AIRMAIL CENTER DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
22/3/2021, 15:48 ATHENS AIRMAIL CENTER ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
22/3/2021, 15:42 ATHENS SORTING CENTER DISPATCH UNLOADED
22/3/2021, 15:06 GERAKA - ELTA DISPATCH LOADED
22/3/2021, 12:17 GERAKA - ELTA DISPATCH CLOS GERAKA - ELTA
22/3/2021, 11:46 GERAKA - ELTA ITEM PICK UP

εγινε δηλαδη προσπαθεια παραδοσης στο warehouse της αμαζον, αλλα δεν ξερω για ποιον λογο, κανεις δεν το παρελαβε. δεν ηταν καποιος εκει? ηταν μπακαλιαρος ο ταχυδρομος? δεν γνωριζω.

πηρα τηλ στα ελτα και μου ειπαν πως μαλλον θα πρεπει να παει καποιος στο τοπικο καταστημα της deutsche post. αλλα να παει να πει τι? αφου δενμ γραφει καποιο ονομα το πακετο. 2 μερες τωρα δεν εγινε καμια προσπαθεια επαναπαραδοσης παντως. και με ανησυχει αυτο...

Δοκιμασε στο https://www.deutschepost.de/sendung/simpleQuery.html?locale=en_GB μηπως και το αναγνωρίσει και βγαλει καποια άλλη πληροφορία.

Πάντως το tracking που παραθετεις θυμιζει περισσοτερο tracking ελληνικών κουριερ σε εποχες κορωνοϊου! 😀Να εφτασε στο εκει τοπικό ταχυδρομείο  09:28 η ωρα και 09:29 να το εβγαλέ για παραδοση και να  μη βρηκε κανεναν αποκλείεται!  Προφανως το Amazon παραλαβανει τα δεματα κατα μαζικο τροπο/με συνεννόηση απο το γερμανικο ταχυδρομειο και αυτο δεν εχει συμβει ακομη

Το οτι το πακετο δε γραφει ονομα δε λεει τίποτα. Σε ολες τις εταιρείες παντα υπαρχει καποιος που ειναι εξουσιοδοτημενος να  παραλαμβανει/υπογραφει ολα τα πακετα

Επεξ/σία από pomgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έστειλε η Genesis (η γνωστή εταιρεία με καρέκλες περιφερειακά κτλ) 2 ανταλλακτικά απο Πολωνια. Μου έχουν στείλει τον 9ψηφιο αριθμό παρακολούθησης αλλά δεν εμφανίζει κάτι. Μήπως το κάνω κάπου αλλού τρακ? Στο 17 track δεν βγάζει κάτι 

 

image.png.9e7ca41daec0eb460381abd78759b3ca.png

image.png.87847e0bfe9a93ba35c7bd12da0cdfb1.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, burnin είπε

δεν νομιζω οτι εινα ιαυτο φιλε. μαλλον εχει κοφτη η καρτα στα 150. για δες τις ρυθμισεις ασφαλειας. δεν παιζει να σε ανακατευθεινει. εχω κανει αγορα μεγαλη και δεν επαιξε προβλημα

ελτα συστημενο φιλε. απο το συστημα φαινετα ιτο εξης

 
Date & Time Location Status
30/3/2021, 09:29 GERMANY ADDRESSEE NOT AVAILABLE AT TIME OF DELIVERY
30/3/2021, 09:28 GERMANY ARRIVAL AT DELIVERY OFFICE
27/3/2021, 00:02 GERMANY DEPARTURE FROM INWARD OFFICE OF EXCHANGE
26/3/2021, 19:32 GERMANY RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE
26/3/2021, 18:33 GERMANY RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE
22/3/2021, 17:12 ATHENS AIRMAIL CENTER DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
22/3/2021, 15:48 ATHENS AIRMAIL CENTER ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
22/3/2021, 15:42 ATHENS SORTING CENTER DISPATCH UNLOADED
22/3/2021, 15:06 GERAKA - ELTA DISPATCH LOADED
22/3/2021, 12:17 GERAKA - ELTA DISPATCH CLOS GERAKA - ELTA
22/3/2021, 11:46 GERAKA - ELTA ITEM PICK UP

εγινε δηλαδη προσπαθεια παραδοσης στο warehouse της αμαζον, αλλα δεν ξερω για ποιον λογο, κανεις δεν το παρελαβε. δεν ηταν καποιος εκει? ηταν μπακαλιαρος ο ταχυδρομος? δεν γνωριζω.

πηρα τηλ στα ελτα και μου ειπαν πως μαλλον θα πρεπει να παει καποιος στο τοπικο καταστημα της deutsche post. αλλα να παει να πει τι? αφου δενμ γραφει καποιο ονομα το πακετο. 2 μερες τωρα δεν εγινε καμια προσπαθεια επαναπαραδοσης παντως. και με ανησυχει αυτο...

Εγώ θα έπαιρνα την Deutsche Post και θα προσπαθούσα να βρω τρόπος επικοινωνίας με το τοπικό κατάστημα για να καταλάβω το πρόβλημα και μετά θα πίεζα την Amazon με συγκεκριμένα στοιχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μου έστειλε η Genesis (η γνωστή εταιρεία με καρέκλες περιφερειακά κτλ) 2 ανταλλακτικά απο Πολωνια. Μου έχουν στείλει τον 9ψηφιο αριθμό παρακολούθησης αλλά δεν εμφανίζει κάτι. Μήπως το κάνω κάπου αλλού τρακ? Στο 17 track δεν βγάζει κάτι 

 

image.png.9e7ca41daec0eb460381abd78759b3ca.png

image.png.87847e0bfe9a93ba35c7bd12da0cdfb1.png

parceslapp.com

Παίζει όμως, αν σου έδωσε τώρα το tracking number, να μην έχει κάνει ακόμα shipping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

parceslapp.com

Παίζει όμως, αν σου έδωσε τώρα το tracking number, να μην έχει κάνει ακόμα shipping

Τελικά πήρα τηλ. Το tracking φαίνεται στο tnt που είναι αγορασμένη από την FedEx 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω δύο ερωτήσεις.

1) Έχει ψωνίσει κανείς απο το etsy.com? Πληρώνεις μόνο τα μεταφορικά η σου έρχεται καπέλο και το τελωνείο; Αν είναι όλα κομπλέ με τι μεταφορική έρχονται σε σένα;

Edit: τώρα είδα ότι έχει καταστήματα, οπότε λειτουργεί σαν το ebay έτσι; Δεν είναι εννοώ μόνο Αμερική;

2) Επίσης, δέματα με tracking YANWEN πως έρχονται στην Ελλάδα; Το λέω γιατί με ΕΛΤΑ που προσπάθησα δεν είδα αποτελέσματα στο tracking system τους.

Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από gioiliop7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gioiliop7 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω δύο ερωτήσεις.

1) Έχει ψωνίσει κανείς απο το etsy.com? Πληρώνεις μόνο τα μεταφορικά η σου έρχεται καπέλο και το τελωνείο; Αν είναι όλα κομπλέ με τι μεταφορική έρχονται σε σένα;

Edit: τώρα είδα ότι έχει καταστήματα, οπότε λειτουργεί σαν το ebay έτσι; Δεν είναι εννοώ μόνο Αμερική;

2) Επίσης, δέματα με tracking YANWEN πως έρχονται στην Ελλάδα; Το λέω γιατί με ΕΛΤΑ που προσπάθησα δεν είδα αποτελέσματα στο tracking system τους.

Σας ευχαριστώ.

Για το 2, θα σε βοηθήσω. Πάντα, οι εταιρίες logistics, έχουν αυτό που λέμε 'next tracking number'. Δηλ. το δέμα το δίνει σε κάποιο Post (ταχυδρομείο), οπότε και αλλάζει μετά tracking number (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που τα tracking number τους που ξεκινάνε από S000....... ,  ξαναπαίρνουν το ίδιο tracking number, αλλά από post!!). Σπάνιο αυτό, αλλά μου έχει συμβεί. Κάποιες φορές, στα συστημένα τους, σου δίνει κατευθείαν το next tracking number μέσα στο tracking number της ίδιας της Yanwen logistics!! Αν θες να δούμε συγκεκριμένο tracking number, εδώ είμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...