Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]

billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, andysocial είπε

μου είπε οτι με αυτο το πόσο δε θα έχουμε προβλημα

Αυτος σιγουρα δε θα εχει προβλημα, δικη σου ευθυνη ειναι οι τελωνειακες χρεωσεις. Δεν ειναι δικη του υποχρεωση να γνωριζει τα ποσα που χρεωνουν τα τελωνεια καθε χωρας.

Γιατι ομως με κουριερ ρε φιλε, ολοι ξερουν πως ειναι γδαρτες!

Αν εχει καποιος εμπειρια απο αρνηση παραλαβης απο εταιρια κουριερ ας ενημερωσει. Δυσκολο το βλεπω να γλιτωσεις παντως.

Αν παντως υπαρχει περιπτωση να επιστραφει τοτε αν πρωτα παραλαβει ο πωλητης το προϊον και δεν υπαρχει προβλημα ισως σου επιστρεψει την αρχικη τιμη χωρις ταχυδρομικα και paypal/ebay fees. Δεν εχει αλλη υποχρεωση απεναντι σου.

Paypal δε νομιζω πως υπαρχει περιπτωση να σου γυρισει χρηματα και οσο για προστασια καταναλωτη, απο τη στιγμη που ειναι νομιμες χρεωσεις (ακομα κι αν ειναι στα υψη) τι ακριβως μπορει να κανει?

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 3,8k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση 4/7/2019, 08:53:18 Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 4/7/2019, 08:52:14

Μιλα ειλικρινα Βιρνα...

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι δεν εχεις αδικο απλα πιο πολυ παραμιλαω μαλλον και ψαχνω παρηγορια, περα απ τη πλακα σκεφτηκα να ρωτησω μηπως και καποιος εδω μεσα το ειχε τραβηξει λιγο παραπανω! Ισως δε το διατυπωσα σωστα, μου ειπε ο πωλητης οτι δε θα υπαρξει τελωνειο και δε μου ανεφερε με τι θα το στειλει, παντως προς μεγαλη μου εκλπηξη μου απανταει ολη την ωρα και προσπαθει να βρει λυση, γιαυτο ξενερωνω πιο πολυ γιατι και αυτος το θεωρει αδιανοητο αυτο που συμβαινει.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να κάνω μια αγορά από amazon Ιταλίας. Ο πωλητής είναι από UK. Στις λεπτομέρειες λέει ότι η αποστολή θα γίνει από την amazon. Επίσης, στην προεπισκόπηση της παραγγελίας δεν αναφέρει τίποτα για δασμούς και τελώνια. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ τελωνείο;

Επεξ/σία από nikod
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, andysocial είπε

ναι δεν εχεις αδικο απλα πιο πολυ παραμιλαω μαλλον και ψαχνω παρηγορια, περα απ τη πλακα σκεφτηκα να ρωτησω μηπως και καποιος εδω μεσα το ειχε τραβηξει λιγο παραπανω! Ισως δε το διατυπωσα σωστα, μου ειπε ο πωλητης οτι δε θα υπαρξει τελωνειο και δε μου ανεφερε με τι θα το στειλει, παντως προς μεγαλη μου εκλπηξη μου απανταει ολη την ωρα και προσπαθει να βρει λυση, γιαυτο ξενερωνω πιο πολυ γιατι και αυτος το θεωρει αδιανοητο αυτο που συμβαινει.

Το αδιανόητο θα ήταν να μην έπρεπε να πληρώσεις τελωνείο και να την γλύτωνες, έτσι όπως τα έκανες.

Μόνος σου έσκαψες τον λάκο σου και πυροβόλησες τα πόδια σου.

10 ώρες πριν, andysocial είπε

Παρήγγειλα απο Ebay, συννενοήθηκα με πωλήτη απο Κινα μου έστειλε τιμολόγιο 46 usd περίπου 38 ευρω, μου είπε οτι με αυτο το πόσο δε θα έχουμε προβλημα, τελικα ήρθε με Fedex και ζητανε τωρα 120 ευρώ, απο τι διαβασα οσο δε το πληρωνω ανεβαινει.....

Το θέμα με τις αγορές εκτός Ε.Ε. για την ατέλεια των 22€ και την δήλωση χαμηλότερης αξίας από τον πωλητή ώστε να φαίνεται ότι το πακέτο είναι μέσα σε αυτό το όριο, έχει συζητηθεί αμέτρητες φορές εδώ και χρόνια... και στο Insomnia και σε πολλές άλλες ελληνικές ιστοσελίδες.

Όπως και το θέμα με τις ληστρικές χρεώσεις εκτελωνισμού από τις ιδιωτικές εταιρίες Courier (DHL, FEDEX, κτλ).

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 28/4/2021 στις 10:39 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

Το amazon.es μου εδωσε αυτον τον αριθμο αποστολης PWχχχχχχχχGR και λεει DHL σαν carrier, πρωτη φορα μου δινουν τετοιο tracking number

και μενα το amazon.fr και λεει στο site dhl, στο μαιλ που μου ηρθε ελεγε ταχυδρομεια Κροατιας, παντως ο κωδικος μοιαζει για etla courier, εσενα τελικα που ειναι 5 μερες πριν με ποια εταιρια κινειται? γιατι εμενα ακομα δεν εχει κουνηθει απο σημερα το πρωι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Submitted with ACRPI

Tracking ID: PWxxxxxxxxxxxGR

Friday, April 30
6:49 AM
The order has arrived at an Amazon facility
Bergamo, Lombardy IT
Thursday, April 29
12:51 PM
The package came from an Amazon installation
Sabadell, Barcelona IS
8:58 AM
Barcelona, Barcelona ES
Wednesday, April 28

The order has been shipped

Το πηγαν απο ισπανια στην Ιταλια μονο
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

16 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Submitted with ACRPI

Tracking ID: PWxxxxxxxxxxxGR

Friday, April 30
6:49 AM
Bergamo, Lombardy IT
Thursday, April 29
12:51 PM
The package came from an Amazon installation
Sabadell, Barcelona IS
8:58 AM
Barcelona, Barcelona ES
Wednesday, April 28

The order has been shipped

Το πηγαν απο ισπανια στην Ιταλια μονο

φαίνεται σαν να διακινείται απο το ιδιο το αμαζον εντός του αμαζον

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, vasilismf είπε

φαίνεται σαν να διακινείται απο το ιδιο το αμαζον εντός του αμαζον

Το estimated delivery date ειναι 7 Μαιου, με την καμια δεν θα ειναι εδω στις 7

• Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλημέρα, χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!

Αγορά από Ali Express, έχει επιλογές με έξοδα αποστολής περί τα 2€. Το προϊόν κυμαίνεται στα 15-16€. Υπάρχει περίπτωση να προστεθούν λοιπά έξοδα, δασμοί, φόροι κλπ όταν έρθει Ελλάδα; 

Επίσης, το ίδιο προϊόν όπως διακρίνεται με εικόνες στο Ali Express, αλλά κάπως τροποποιημένη περιγραφή στον τίτλο, πωλείται στο ένα χωρίς να υπάρχουν κριτικές αλλά ελαφρώς φθηνότερα και στο άλλο με κριτικές 5.0 και λίγο παραπάνω σε τιμή. Τι προτείνετε, έχει σημασία ή όλα ξεκινούν από τα ίδια κινέζικα εργοστάσια; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
10 λεπτά πριν, gousias είπε

Αγορά από Ali Express, έχει επιλογές με έξοδα αποστολής περί τα 2€. Το προϊόν κυμαίνεται στα 15-16€. Υπάρχει περίπτωση να προστεθούν λοιπά έξοδα, δασμοί, φόροι κλπ όταν έρθει Ελλάδα; 

Μέχρι 30/6 όχι

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εννοείς ότι περάσει μέχρι 30/6 από τελωνεία ή αν έχει γίνει η αγορά / έχει ξεκινήσει η αποστολή το κατάστημα έως τότε;

Σχετικά με την υψηλή κριτική του ενός πωλητή και την ανύπαρκτη του άλλου, παίζει ρόλο στο Ali;

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
12 λεπτά πριν, gousias είπε

Εννοείς ότι περάσει μέχρι 30/6 από τελωνεία ή αν έχει γίνει η αγορά / έχει ξεκινήσει η αποστολή το κατάστημα έως τότε;

Δεν ξέρω πως θα ερμηνεύσουν τα σαΐνια μας την ευρωπαϊκή οδηγία. Ίδωμεν

13 λεπτά πριν, gousias είπε

Σχετικά με την υψηλή κριτική του ενός πωλητή και την ανύπαρκτη του άλλου, παίζει ρόλο στο Ali;

Φυσικά, παντού παίζει. Και στο αλι και στο ημπεη και στο σκρουτζ

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Άρα θα υπάρχει ένα ρίσκο, σχετικά με την εφαρμογή της οδηγίας. Πόσο φόρο να προστεθεί αν εφαρμοστεί; 5€ / 10€ ή ...θα λέω καλύτερα να μην το είχα αγοράσει;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
19 λεπτά πριν, gousias είπε

Άρα θα υπάρχει ένα ρίσκο, σχετικά με την εφαρμογή της οδηγίας. Πόσο φόρο να προστεθεί αν εφαρμοστεί; 5€ / 10€ ή ...θα λέω καλύτερα να μην το είχα αγοράσει;

Εντάξει έχουμε 2 μήνες ακόμα. Εγώ πάντως παρήγγειλα και ότι γίνει. Θα δούμε αν εφαρμοστεί και πως τότε

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τελευταία ερώτηση (ελπίζω 😃), οι οικονομικότερες επιλογές για αποστολή είναι με AliExpress Standard Shipping 2,6€, Epacket 2,42€, China Post Registered Mail 2,42€. Τι να επιλέξω;

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.