Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]

billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, gousias είπε

Το θέμα είναι να μη ζητάνε extra πληρωμές (δασμοί, φόροι κλπ) για ένα πραγματάκι που ο κίνεζman δίνει για 15-16€ περίπου (άνευ εξόδων αποστολής).

Δεν παίζει να πληρώσεις εξτρά εδώ αν η αξία είναι κάτω από 22 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 3,9k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση 4/7/2019, 08:53:18 Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 4/7/2019, 08:52:14

Μιλα ειλικρινα Βιρνα...

αύριο κατά τις 11 και τέταρτο

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2021 στις 11:37 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

epacket ειναι η πιο γρηγορη αυτη τι στιγμη, στο τελωνειο ομως παλι θα φαει κολλημα

Έκανα 2 παραγγελίες από Ali πριν 3ς μέρες με ΕΜS E-packet. H 1η μια χαρά, πήρα tracking LX...........CN. Ο άλλος ο πωλητής το έστειλε με ΑliExpress Standard Shipping (PostNL). Mίλησα στο chat με εκπρόσωπο και μου έδωσε τη δυνατότητα να ανοίξω άμεσα dispute (κανονικά ανοίγει μετά από 10 μέρες). Ο πωλτής δεν έχει αποστείλει ακόμα τη παραγγελία, λέει "Ready for pickup"... στο chat δεν απαντάει. Στο dispute αναγκάστηκα να βάλω logistics tracking problem - no information. Ζήτησα να ακυρώσει την αποστολή με Aliexpress Standard Shipping/PostNL και να στείλει με E-packet ή να ακυρώσει εντελώς τη παραγγελία και να δώσει full refund. To dispute εν τω μεταξύ έγινε κατευθείαν escalated, επειδή η αποστολή φαίνεται πως έγινε με Aliexpress Standard Shipping.

Τέλοσπαντων, προσοχή... ακόμα κι αν παραγγείλετε με E-packet, μπορεί ο πωλητής να κάνει βλακεία και να το στείλει αλλιώς.

Επεξ/σία από helenan
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω από geekbuying έναν διάδρομο Xiaomi που δεν τον φέρνει η ελληνική αντιπροσωπεία. Τον στέλνουν από ευρωπαικές αποθήκες και όλα κομπλέ. Έχει κανείς σχετική πείρα με τις επιστροφές και τα ανταλλακτικά από αυτούς? δηλαδή αν χαλάσει εντός εγγύησης τα μεταφορικά τα πληρώνω εγώ; 

Επεξ/σία από dareios21
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
30 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω από geekbuying έναν διάδρομο Xiaomi που δεν τον φέρνει η ελληνική αντιπροσωπεία. Τον στέλνουν από ευρωπαικές αποθήκες και όλα κομπλέ. Έχει κανείς σχετική πείρα με τις επιστροφές και τα ανταλλακτικά από αυτούς? δηλαδή αν χαλάσει εκτός εγγύησης τα μεταφορικά τα πληρώνω εγώ; 

Και εντός εγγύησης ότι χαλάσει το πληρώνεις εσύ...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
35 λεπτά πριν, panoskir είπε

Και εντός εγγύησης ότι χαλάσει το πληρώνεις εσύ...

Και τότε η εγγύηση που προσφέρουν τι ρόλο παίζει. Δηλαδή να μην το ρισκάρω;; ελλάδα έχει 170-200 ευρώ πιο ακριβά

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
16 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Και τότε η εγγύηση που προσφέρουν τι ρόλο παίζει. Δηλαδή να μην το ρισκάρω;; ελλάδα έχει 170-200 ευρώ πιο ακριβά

Το αγοράζεις και θεωρείς ότι δεν έχει εγγύηση.

Από εκεί και πέρα κοιτάς εάν η εγγύηση αξίζει τα 200€ παραπάνω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Έχω μια παραγγελία από Banggood, η οποία έχει γίνει ήδη ship και θέλω να αλλάξω τελείως τα στοιχεία παραλαβής(διεύθυνση τηλέφωνο κτλ). Γνωρίζετε ποια διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσω; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Έχω μια παραγγελία από Banggood, η οποία έχει γίνει ήδη ship και θέλω να αλλάξω τελείως τα στοιχεία παραλαβής(διεύθυνση τηλέφωνο κτλ). Γνωρίζετε ποια διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσω; 

Και τι θέλεις ακριβώς να γίνει? Να ψάξουν μέσα στο πλοίο να βρουν το δεματάκι σου και να γράψουν με μαρκαδόρο τα νέα στοιχεία? 😅

Στείλε μήνυμα μήπως και δεν το έχουν στείλει ακόμα αλλά απλά να φαίνεται έτσι

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Και τι θέλεις ακριβώς να γίνει? Να ψάξουν μέσα στο πλοίο να βρουν το δεματάκι σου και να γράψουν με μαρκαδόρο τα νέα στοιχεία? 😅

Ρε φιλαράκι δεν κόβεις τις ειρωνείες; Δεν είμαι χαζός για να μου λες τα αυτονόητα.

Ρωτάω κάτι πολύ απλό, αν και όποτε έρθει Ελλάδα, αν υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και ποια είναι αυτή.

• Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Ρε φιλαράκι δεν κόβεις τις ειρωνείες; Δεν είμαι χαζός για να μου λες τα αυτονόητα.

Δε βλέπω καμιά ειρωνία. Για το άλλο που γράφεις δεν είμαι εγώ αυτός που έγραψα λάθος στοιχεία.

5 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Ρωτάω κάτι πολύ απλό, αν και όποτε έρθει Ελλάδα

Να τα γράφεις από πριν αυτά. Περιμένεις να μαντέψουμε τι σκέφτεσαι εσύ? 

Αν και ξέρω ας σου απαντήσει άλλος. Καλή συνέχεια και συγνώμη που φιλοτιμήθηκα να βοηθήσω. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δε βλέπω καμιά ειρωνία. Για το άλλο που γράφεις δεν είμαι εγώ αυτός που έγραψα λάθος στοιχεία.

"Και τι θέλεις ακριβώς να γίνει? Να ψάξουν μέσα στο πλοίο να βρουν το δεματάκι σου και να γράψουν με μαρκαδόρο τα νέα στοιχεία?"

Όχι δεν είναι καθόλου ειρωνικό αυτό. 😂 Υποτιμάς την νοημοσύνη μου, μου φαίνεται, δεν πειράζει υγεία.

Και ποιος σου είπε ότι έγραψα λάθος στοιχεία; Την στιγμή της παραγγελίας ήταν ολόσωστα.

6 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Να τα γράφεις από πριν αυτά. Περιμένεις να μαντέψουμε τι σκέφτεσαι εσύ? 

Δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι ντε και καλά θέλω να αλλάξω τώρα τα στοιχεία, που το δέμα βρίσκεται στο πλοίο/αεροπλάνο. 

8 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αν και ξέρω ας σου απαντήσει άλλος. Καλή συνέχεια και συγνώμη που φιλοτιμήθηκα να βοηθήσω. 

Φιλιτιμήθηκες να βοηθήσεις ξεκινώντας το μήνυμα με ειρωνικό τόνο. Να μου λείπει, καλή συνέχεια.

• Confused 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
34 λεπτά πριν, stavros750 είπε

ΤΕΛΗ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΟΥ ΤΑΧΥ∆ΡΟΜΕΙΟΥ

Αίτηση για διαβίβαση εισερχόμενου αντικειμένου   σε άλλη διεύθυνση (ανά αντικείμενο)2,00€

Τέλος ∆ιαβίβασης σε άλλη διεύθυνση Τέλος βάρους(στο εσωτερικό της Ελλάδας και σε διεύθυνσηεπιστολικούάλλη από την αρχική του παραλήπτη)εσωτερικού

https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/PDFs/Tim_Epistolikou_02_2020.pdf

Υποθετω αυτο ειναι που ζητας.
Μολις φτασει θα πας στα ελτα και θα ζητησεις να κανεις αιτηση για παραδοση σε αλλη διευθυνση.

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, kosutasu22 είπε

ΤΕΛΗ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΟΥ ΤΑΧΥ∆ΡΟΜΕΙΟΥ

Αίτηση για διαβίβαση εισερχόμενου αντικειμένου   σε άλλη διεύθυνση (ανά αντικείμενο)2,00€

Τέλος ∆ιαβίβασης σε άλλη διεύθυνση Τέλος βάρους(στο εσωτερικό της Ελλάδας και σε διεύθυνσηεπιστολικούάλλη από την αρχική του παραλήπτη)εσωτερικού

https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/PDFs/Tim_Epistolikou_02_2020.pdf

Υποθετω αυτο ειναι που ζητας.
Μολις φτασει θα πας στα ελτα και θα ζητησεις να κανεις αιτηση για παραδοση σε αλλη διευθυνση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, φαντάζομαι η ίδια διαδικασία θα είναι με speedex. Πάω να ψάξω την χρέωση, ελπίζω να μην διαφέρει σημαντικά

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, stavros750 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, φαντάζομαι η ίδια διαδικασία θα είναι με speedex. Πάω να ψάξω την χρέωση, ελπίζω να μην διαφέρει σημαντικά

Δεν ξερω, κανε μια κληση στη σπεεδεξ η ριξε μια ματια στο σαϊτ.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Ε καπετάνιε θέλω να ξεφορτώσεις ένα κοντεινερ γιατί θέλω να αλλάξω την διεύθυνση στο δέμα.... 

globe2_edit_147889514951390.jpg

• Like 1
  • Haha 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.