Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/5/2021 στις 1:36 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

Θα αραζει στο τελωνειο, υπομονη οπως ολοι μας...

 

Στις 4/5/2021 στις 2:02 ΜΜ, Aurumnus είπε

4 μήνες αυτή την περίοδο. 

Υπομονή... Μέχρι τέλος Μαΐου θα παραλάβεις, εκτός απροόπτου. 

να υποθεσω η ιδια αναμονη ισχυει και για οσα αποστελλονται με tracked royal mail με φανφαρες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Είπαμε. Μέχρι 22 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Οπότε στο παράδειγμά σου το τελικό ποσό ξεπερνα αυτό το ποσό και θα χρεωθείς. Όλα τα δέματα που έρχονται από χώρες εκτός ΕΕ περνάνε από το τελωνείο, ελέγχονται και για όσα χρειάζεται (άνω των 22 ευρώ) μπαίνει η έξτρα χρέωση

Με συγχωρείς αλλά δεν παιρνούν όλα. Πρίν λίγους μήνες παρέλαβα μκρό δέμα από Αμερική με USPS αξίας συνολικά 80 ευρώ και δεν μπήκε καν στο τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hell_from_the_past είπε

Με συγχωρείς αλλά δεν παιρνούν όλα. Πρίν λίγους μήνες παρέλαβα μκρό δέμα από Αμερική με USPS αξίας συνολικά 80 ευρώ και δεν μπήκε καν στο τελωνείο

Μήπως είχες πληρώσει import fees με την αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nnoutas είπε

Μήπως είχες πληρώσει import fees με την αγορά;

Όχι δεν είχα πληρώσει τίποτα παραπάνω. Μόνο την αξία και τα μεταφορικά

Το EMS με το International speed post είναι το ίδιο; Ξέρει κανείς;

Με το EMS έρχεται με ΕΛΤΑ courier ή με τα ΕΛΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hell_from_the_past είπε

Όχι δεν είχα πληρώσει τίποτα παραπάνω. Μόνο την αξία και τα μεταφορικά

Υπάρχουν και περιπτώσεις που την γλιτώνουν αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2021 στις 12:11 ΜΜ, gousias είπε

Τελευταία ερώτηση (ελπίζω 😃), οι οικονομικότερες επιλογές για αποστολή είναι με AliExpress Standard Shipping 2,6€, Epacket 2,42€, China Post Registered Mail 2,42€. Τι να επιλέξω;

Ευχαριστώ!

 

Στις 3/5/2021 στις 11:37 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

epacket ειναι η πιο γρηγορη αυτη τι στιγμη, στο τελωνειο ομως παλι θα φαει κολλημα

εχουμε εικονα για την Topyou? δυστυχως στα ενδιαφερομενα δεν περιλαμβανεται η china post registered mail/epacket. ισως λογω υλικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2021 στις 1:58 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

Submitted with ACRPI

Tracking ID: PWxxxxxxxxxxxGR

Friday, April 30
6:49 AM
The order has arrived at an Amazon facility
Bergamo, Lombardy IT
Thursday, April 29
12:51 PM
The package came from an Amazon installation
Sabadell, Barcelona IS
8:58 AM
The order has arrived at an Amazon facility
Barcelona, Barcelona ES
Wednesday, April 28
 
The order has been shipped
 
 
 
Το πηγαν απο ισπανια στην Ιταλια μονο

Τελικα που το εκανες track και ποτε ηρθε;Εχω παραγγειλει κι εγω απο Αγγλικο Αμαζον και μου έδωσαν τετοιο τρακινγκ....Μυριζομαι οτι κατι εχει να κανει με το deal με τα ελτα αλλα δεν μου εμφανιζεται στα ελτα/ελτα κουριερ...

Στις 2/5/2021 στις 1:58 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

Submitted with ACRPI

Tracking ID: PWxxxxxxxxxxxGR

Friday, April 30
6:49 AM
The order has arrived at an Amazon facility
Bergamo, Lombardy IT
Thursday, April 29
12:51 PM
The package came from an Amazon installation
Sabadell, Barcelona IS
8:58 AM
The order has arrived at an Amazon facility
Barcelona, Barcelona ES
Wednesday, April 28
 
The order has been shipped
 
 
 
Το πηγαν απο ισπανια στην Ιταλια μονο

Τελικα που το εκανες track και ποτε ηρθε;Εχω παραγγειλει κι εγω απο Αγγλικο Αμαζον και μου έδωσαν τετοιο τρακινγκ....Μυριζομαι οτι κατι εχει να κανει με το deal με τα ελτα αλλα δεν μου εμφανιζεται στα ελτα/ελτα κουριερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, whosethere είπε

 

εχουμε εικονα για την Topyou? δυστυχως στα ενδιαφερομενα δεν περιλαμβανεται η china post registered mail/epacket. ισως λογω υλικων.

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε...

1 ώρα πριν, tonyz21 είπε

Τελικα που το εκανες track και ποτε ηρθε;Εχω παραγγειλει κι εγω απο Αγγλικο Αμαζον και μου έδωσαν τετοιο τρακινγκ....Μυριζομαι οτι κατι εχει να κανει με το deal με τα ελτα αλλα δεν μου εμφανιζεται στα ελτα/ελτα κουριερ...

Τελικα που το εκανες track και ποτε ηρθε;Εχω παραγγειλει κι εγω απο Αγγλικο Αμαζον και μου έδωσαν τετοιο τρακινγκ....Μυριζομαι οτι κατι εχει να κανει με το deal με τα ελτα αλλα δεν μου εμφανιζεται στα ελτα/ελτα κουριερ...

Τελικα το εφερε η ΕΛΤΑ κουρριερ, κοιτουσα το tracking απο το αμαζον και μολις μπηκε Ελλαδα το αναγνωριζει το σιτε των ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε...

Τελικα το εφερε η ΕΛΤΑ κουρριερ, κοιτουσα το tracking απο το αμαζον και μολις μπηκε Ελλαδα το αναγνωριζει το σιτε των ΕΛΤΑ

Στον ποσο καιρο;Εμενα σημερα φαινεται στη Ρωμη στην Ιταλία

Επεξ/σία από tonyz21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε...

Τελικα το εφερε η ΕΛΤΑ κουρριερ, κοιτουσα το tracking απο το αμαζον και μολις μπηκε Ελλαδα το αναγνωριζει το σιτε των ΕΛΤΑ

και εμενα ακριβως το ιδιο

1 ώρα πριν, tonyz21 είπε

Στον ποσο καιρο;Εμενα σημερα φαινεται στη Ρωμη στην Ιταλία

οταν φυγει απο ρωμη την μεθεπόμενη μερα το πιανει ο ελτα κουριερ και μετα απο μια μερα στο φερνει! Εσυ βαλε και το κατι τις γιατι ισως θες εκτελωνισμο, εκτως αν στο εκτελώνισαν στην ευρωπη!

Επεξ/σία από vasilismf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μάγκες και μάγκισσες, ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό; Να επισημάνω ότι ήρθε με πράσινο αυτοκολλητάκι "τελωνειακώς ελεύθερο".

IMG_20210505_121927.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dim_man είπε

Καλησπέρα μάγκες και μάγκισσες, ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό; Να επισημάνω ότι ήρθε με πράσινο αυτοκολλητάκι "τελωνειακώς ελεύθερο".

IMG_20210505_121927.jpg

Τελευταία μου ήρθαν και εμένα κάτι πακέτα με αυτό το αυτοκόλλητο και το έχω και εγώ απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vasilismf είπε

και εμενα ακριβως το ιδιο

οταν φυγει απο ρωμη την μεθεπόμενη μερα το πιανει ο ελτα κουριερ και μετα απο μια μερα στο φερνει! Εσυ βαλε και το κατι τις γιατι ισως θες εκτελωνισμο, εκτως αν στο εκτελώνισαν στην ευρωπη!

Ειναι μικρής αξίας (ένα βιβλίο) αλλα έτσι κι αλλιώς φαίνεται να ξεκίνησε απο Ιταλία.

23 λεπτά πριν, Dim_man είπε

Καλησπέρα μάγκες και μάγκισσες, ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό; Να επισημάνω ότι ήρθε με πράσινο αυτοκολλητάκι "τελωνειακώς ελεύθερο".

IMG_20210505_121927.jpg

Αυτο το αυτοκολλητακι το κολλανε τα PostNL,Belgian Post κλπ οταν προωθούν πακετα απο κινα.... Ουσιαστικά λέει ότι το πακετο παρολο που προερχεται απο Ολλανδία, Βέλγιο κλπ δεν εχει περάσει τελωνειακό ελεγχο στη χωρα "μεσάζοντα" και πρέπει να εκτελωνιστεί στην Ελλάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2021 στις 1:50 ΜΜ, helenan είπε

Έκανα 2 παραγγελίες από Ali πριν 3ς μέρες με ΕΜS E-packet. H 1η μια χαρά, πήρα tracking LX...........CN. Ο άλλος ο πωλητής το έστειλε με ΑliExpress Standard Shipping (PostNL). Mίλησα στο chat με εκπρόσωπο και μου έδωσε τη δυνατότητα να ανοίξω άμεσα dispute (κανονικά ανοίγει μετά από 10 μέρες). Ο πωλτής δεν έχει αποστείλει ακόμα τη παραγγελία, λέει "Ready for pickup"... στο chat δεν απαντάει. Στο dispute αναγκάστηκα να βάλω logistics tracking problem - no information. Ζήτησα να ακυρώσει την αποστολή με Aliexpress Standard Shipping/PostNL και να στείλει με E-packet ή να ακυρώσει εντελώς τη παραγγελία και να δώσει full refund. To dispute εν τω μεταξύ έγινε κατευθείαν escalated, επειδή η αποστολή φαίνεται πως έγινε με Aliexpress Standard Shipping.

Τέλοσπαντων, προσοχή... ακόμα κι αν παραγγείλετε με E-packet, μπορεί ο πωλητής να κάνει βλακεία και να το στείλει αλλιώς.

Συγνωμη αν ενοχλώ... εχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση. Πλήρωσα μεταφορικα 14 ευρω με aliexpress premium shipping (για να το έχω πιο γρηγορα υποτιθεται) και ο πωλητής μου το έστειλε με aliexpress standard shipping που ηταν δωρεάν. Το προβλημα μου είναι ότι η αξία με τα μεταφορικα είναι 28 ευρω και θα πληρώσω επιπλέον φορους στο τελωνείο, ενώ με το λάθος που έκανε ο πωλητης η αξία θα ήταν μόνο 14 ευρω. Θα μπορώ να το αποδείξω αυτό στον τελωνειακό έλεγχο για να μην πληρώσω τους φορους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...