Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνήθως γράφουν χαμηλό ποσό στο δέμα και περνάει έτσι. Ειδικά τώρα που γίνεται χαμός, εμένα δε μου έχουν ζητήσει παραστατικά εδώ και μήνες. Αν ζητήσουν παραστατικά, την πάτησες δυστυχώς... θα πληρώσεις 15 + ΦΠΑ. Το Ali θα σου δώσει parcial refund τα μεταφορικά αλλά για το extra κόστος τελωνείου τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, tonyz21 είπε

Ειναι μικρής αξίας (ένα βιβλίο) αλλα έτσι κι αλλιώς φαίνεται να ξεκίνησε απο Ιταλία.

Αυτο το αυτοκολλητακι το κολλανε τα PostNL,Belgian Post κλπ οταν προωθούν πακετα απο κινα.... Ουσιαστικά λέει ότι το πακετο παρολο που προερχεται απο Ολλανδία, Βέλγιο κλπ δεν εχει περάσει τελωνειακό ελεγχο στη χωρα "μεσάζοντα" και πρέπει να εκτελωνιστεί στην Ελλάδα

το ίδιο τρόπο χρησιμοποιεί και το Banggood αλλά για κάποιο λόγο δεν μπαίνει το κίτρινο αυτοκόλλητο με αποτέλεσμα να διακινούνται πιο γρήγορα και χωρίς τελωνείο εδω, προφανώς όταν φτάσει το δέμα στην Ολλανδία εκτελωνίζεται εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να ρωτησω κι εγώ κάτι 

 

Όλα τα δέματα που παραγγέλνουμε ταχυδρομικώς από το εξωτερικό εισερχονται στην Ελλάδα αποκλειστικά αεροπορικώς από το αεροδρόμιο της Αθήνας Ελ.Βεν. ;

 

Δεν έχω δει ποτέ στον Ελευθέριο Βενιζέλο αεροπλάνο ούτε από  chinapost ούτε cainiao που χρησιμοποιείται πολύ από το αλιεξπρες

 

2) θα μπορούσε σε γενικές γραμμές να εξηγήσει κάποιος την πορεία ενός δέματος όταν φύγει από την Κίνα κ μέχρι με έρθει στο ταχυδρομείο ή στο γραμματοκιβωτιο μου;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησε με τρένο και στο τέλος αεροπλάνο (διέσχισε όλη την Ασία). Αρχικά με YANWEN και μετά Belgium Post  Άνω των 22€, χωρίς τελωνείο.

Την μέθοδο την επέλεξε μόνος του ο Κινέζος χωρίς εγώ να του ζητήσω κάτι, 18 Μαρτίου παραλαβή από πωλητή σήμερα 7 Μαΐου παρέλαβα !

LD065626522BE

Επεξ/σία από elias54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CT99 είπε

Όλα τα δέματα που παραγγέλνουμε ταχυδρομικώς από το εξωτερικό εισερχονται στην Ελλάδα αποκλειστικά αεροπορικώς από το αεροδρόμιο της Αθήνας Ελ.Βεν. ;

Δεν έχω δει ποτέ στον Ελευθέριο Βενιζέλο αεροπλάνο ούτε από  chinapost ούτε cainiao που χρησιμοποιείται πολύ από το αλιεξπρες

Ναι αεροπορικώς. Εκτός και αν ο πωλητής έχει επιλογή "αποστολή με τραίνο". 

Παλιά έφθαναν και αεροπορικώς κατευθείαν στο "Μακεδονία". Τώρα δεν ξέρω. 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, helenan είπε

Συνήθως γράφουν χαμηλό ποσό στο δέμα και περνάει έτσι. Ειδικά τώρα που γίνεται χαμός, εμένα δε μου έχουν ζητήσει παραστατικά εδώ και μήνες. Αν ζητήσουν παραστατικά, την πάτησες δυστυχώς... θα πληρώσεις 15 + ΦΠΑ. Το Ali θα σου δώσει parcial refund τα μεταφορικά αλλά για το extra κόστος τελωνείου τρέχα γύρευε.

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις προσφατη εμπειρια με Amazon UK και διαδικασια αποστολης στην Ελλαδα;

Αναλαμβανει εξ ολοκληρου η ELTA Courier απο τη στιγμη που πιασει Ελλαδα; Επίσης στους χρονους (3-5 μερες) πεφτουν μεσα;

Αναμένω ενα iPad Pro 2021 τωρα τελη του μηνα για να ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Ναι αεροπορικώς. Εκτός και αν ο πωλητής έχει επιλογή "αποστολή με τραίνο". 

Παλιά έφθαναν και αεροπορικώς κατευθείαν στο "Μακεδονία". Τώρα δεν ξέρω. 

Και από το αεροδρόμιο για να πάει Θεσσαλονίκη πχ οδικώς με νταλίκα ΕΛΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CT99 είπε

Καλησπέρα θέλω να ρωτησω κι εγώ κάτι 

 

Όλα τα δέματα που παραγγέλνουμε ταχυδρομικώς από το εξωτερικό εισερχονται στην Ελλάδα αποκλειστικά αεροπορικώς από το αεροδρόμιο της Αθήνας Ελ.Βεν. ;

 

Δεν έχω δει ποτέ στον Ελευθέριο Βενιζέλο αεροπλάνο ούτε από  chinapost ούτε cainiao που χρησιμοποιείται πολύ από το αλιεξπρες

 

2) θα μπορούσε σε γενικές γραμμές να εξηγήσει κάποιος την πορεία ενός δέματος όταν φύγει από την Κίνα κ μέχρι με έρθει στο ταχυδρομείο ή στο γραμματοκιβωτιο μου;

 

 

 

Τα κρατικά ταχυδρομεία χρησιμοποιούν επιβατικές πτήσεις και οχι ειδικά Cargo Flights...Δικα τους αεροπλανα εχουν οι εταιριες κουριερ DHL,UPS κλπ....Το πως ερχεται απο την κινα σπιτι σου ειναι σχετικα standard.Ο πωλητης το παραδιδει σε καποιον τοπικο πράκτορα (China post,yanwen κλπ),ο οποίος αναλαμβανει τα logistics εντος της κινας. Ο πράκτορας το πηγαινει σε καποιο κεντρικο αεροδρόμιο απο όπου αποστέλεται στο Hub του συνεργάτη του πρακτορα στην Ευρώπη (ας πουμε η PostNL)...Απο κει ο συνεργάτης προωθει το πακετο στην Ελλάδα συνήθως αεροπορικώς, αλλά υπαρχουν και περιπτώσεις που η διακίνηση γινεται οδικως(DHL Paket,DPD EU κ.α)...Αναλογα το πως θα έρθει,το πακετο εισάγεται και εκτελωνιζεται είτε στην Αθήνα είτε στη Θεσσαλονίκη και στη συνεχεια με νταλικα των ΕΛΤΑ ή της συνεργαζόμενης κουριερ ερχεται στο τοπικο κατάστημα και το σπιτι σου.

37 λεπτά πριν, teol20 είπε

Εχει κανεις προσφατη εμπειρια με Amazon UK και διαδικασια αποστολης στην Ελλαδα;

Αναλαμβανει εξ ολοκληρου η ELTA Courier απο τη στιγμη που πιασει Ελλαδα; Επίσης στους χρονους (3-5 μερες) πεφτουν μεσα;

Αναμένω ενα iPad Pro 2021 τωρα τελη του μηνα για να ξερω

Εγω πηρα ενα βιβλίο απο Amazon UK πριν μερικες μερες.Σταλθηκε προχτές και φαινεται σαν αφετηρία η Ιταλία. Από ότι λεει το τρακινγκ και οπως επιβεβαιωσαν τα παιδιά πιο πανω, κανει μια δυο μερες για Ελλαδα και μετα μια μερα για να ρθει σε σένα (εκτος αν εισαι σε νησι,που θελει 2 μερες)

8 ώρες πριν, radiotv είπε

το ίδιο τρόπο χρησιμοποιεί και το Banggood αλλά για κάποιο λόγο δεν μπαίνει το κίτρινο αυτοκόλλητο με αποτέλεσμα να διακινούνται πιο γρήγορα και χωρίς τελωνείο εδω, προφανώς όταν φτάσει το δέμα στην Ολλανδία εκτελωνίζεται εκεί

Το Banggood κανει άλλο πράγμα... Στέλνει το πακέτο σε ενα PO Box στην Ευρώπη,όπου και εισέρχεται κανονικά στην χωρα και οχι σαν "Ανταποκριση" και απο κει το ξαναστελνει στην Ελλάδα. Οπότε οταν έρθει Ελλάδα έχει σαν χωρα αποστολής τη Γερμανία πχ και όχι την Κίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tonyz21 είπε

Εγω πηρα ενα βιβλίο απο Amazon UK πριν μερικες μερες.Σταλθηκε προχτές και φαινεται σαν αφετηρία η Ιταλία. Από ότι λεει το τρακινγκ και οπως επιβεβαιωσαν τα παιδιά πιο πανω, κανει μια δυο μερες για Ελλαδα και μετα μια μερα για να ρθει σε σένα (εκτος αν εισαι σε νησι,που θελει 2 μερες)

Το Banggood κανει άλλο πράγμα... Στέλνει το πακέτο σε ενα PO Box στην Ευρώπη,όπου και εισέρχεται κανονικά στην χωρα και οχι σαν "Ανταποκριση" και απο κει το ξαναστελνει στην Ελλάδα. Οπότε οταν έρθει Ελλάδα έχει σαν χωρα αποστολής τη Γερμανία πχ και όχι την Κίνα

Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. Σε προBrexit εποχες θυμαμαι παραγγελια Πέμπτη πρωι (07:00 ωρα Ελλάδας) στο amazon uk και Παρασκευή μεσημέρι (14:30) παράδοση με UPS Θεσσαλονικη. Ωραιες εποχες :P Aλλα και παλι απο οτι καταλαβα και τωρα με 2-4 εργασιμες παραδοση ειναι εξαιρετικοι χρονοι δεδομενου πως εχουμε και τελωνειο.

Στο δευτερο σκέλος, κατι παρόμοιο κανει και η Speedpak με αποστολες απο Ebay. Ο ενδιαμεσος ειναι η Γερμανια. Kαι ουτε τελωνειο Ελλαδα ουτε τιποτα!

3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Ναι αεροπορικώς. Εκτός και αν ο πωλητής έχει επιλογή "αποστολή με τραίνο". 

Παλιά έφθαναν και αεροπορικώς κατευθείαν στο "Μακεδονία". Τώρα δεν ξέρω. 

Τα δεματακια με Speedpak πλεον μπαίνουν απο Θεσσαλονικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teol20 είπε

Εχει κανεις προσφατη εμπειρια με Amazon UK και διαδικασια αποστολης στην Ελλαδα;

Αναλαμβανει εξ ολοκληρου η ELTA Courier απο τη στιγμη που πιασει Ελλαδα; Επίσης στους χρονους (3-5 μερες) πεφτουν μεσα;

Αναμένω ενα iPad Pro 2021 τωρα τελη του μηνα για να ξερω

3/5 παρήγγειλα ένα προϊόν συνολικού κόστους 18€ επιλέγοντας την απλή αποστολή. Το δέμα στάλθηκε στις 6/5 και απ' ότι φαίνεται προς το παρόν δεν έχει φύγει από την Αγγλία. Εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης 18/5 σύμφωνα με το Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, intruder99 είπε

3/5 παρήγγειλα ένα προϊόν συνολικού κόστους 18€ επιλέγοντας την απλή αποστολή. Το δέμα στάλθηκε στις 6/5 και απ' ότι φαίνεται προς το παρόν δεν έχει φύγει από την Αγγλία. Εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης 18/5 σύμφωνα με το Amazon.

Την ημερομηνια αφιξης στην εδωσε προτου παραγγειλεις ή αφοτου εγινε η παραγγελια σε ενημερωσαν με μεηλ;

Εμενα ειναι 1-3 Ιουνιου, και με εκτιμωμενο release date 27/05.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teol20 είπε

Την ημερομηνια αφιξης στην εδωσε προτου παραγγειλεις ή αφοτου εγινε η παραγγελια σε ενημερωσαν με μεηλ;

Εμενα ειναι 1-3 Ιουνιου, και με εκτιμωμενο release date 27/05.

Το 18/5 μου το έδωσε στο τελευταίο email αφότου έγινε η αποστολή. Ενώ στο email που έρχεται μόλις κάνεις την παραγγελία έγραφε "Arriving: Friday, May 21 - Thursday, May 27".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Το 18/5 μου το έδωσε στο τελευταίο email αφότου έγινε η αποστολή. Ενώ στο email που έρχεται μόλις κάνεις την παραγγελία έγραφε "Arriving: Friday, May 21 - Thursday, May 27".

Αρα μοιαζει αρκετα πιθανο η ολη διακινηση μεσα στο Αμαζον μεχρι την Ελλαδα να γινει απο το ιδιο το αμαζον και μετα να το αναλαβει η ΕΛΤΑ κουριερ να το παραδωσει και ας ειναι και απλη αποστολη. Γιατι αν ηταν τα κλασικα ΕΛΤΑ 1-1.5 μηνα ηθελε μεσα στο νερο.

Ολα αυτα ενισχυονται αν ελαβες τρακινγκ της μορφης PW....GR οπως τα υπολοιπα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάτι που ποτέ δε κατάλαβα : σύμφωνα με το τιμολόγιο των ΕΛΤΑ δέματα κάτω από μια τιμή είναι τελωνειακώς ελεύθερα 

Οταν φτάσουν τα δέματα στο Ελευθέριος Βενιζέλος κ περιμένουν να εκτελωνιστουν πώς ξέρει ο εκτελωνιστής ποιά υπερβαίνουν την προκαθορισμένη αξία που μιλήσαμε παραπάνω; 

Πώς ξέρει ο εκτελωνιστης με πρώτη ματιά τι κοστίζει πόσο ;;;

 

Ξεχωρίζουν τα μεγάλα τα περνάνε όλα από τελωνείο και τα μικρά τα περνάνε ελεύθερα;

Ξεχωρίζουν τα μεγάλα τα περνάνε από τελωνείο κ τα μικρά τα κάνουν δειγματοληπτικό έλεγχο;Τυχαία ανοίγουν ένα δύο κ κοιτανε τι έχει μέσα;

Χρησιμοποιούν μηχανήματα με ακτίνες για να ξεχωρίζουν τα αντικείμενα μέσα στα πακέτα;Είναι αυτομτοποιημενος ο έλεγχος ή γίνεται από στελέχη;

 

Σίγουρα γνωρίζω ότι το τελωνείο των ΕΛΤΑ εδώ κ χρόνια ήταν υποστελεχωμένο αλλά έχω την εντύπωση ότι συζητιόταν ότι κάτι άλλαξε σχετικά με αυτό πρόσφατα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...