Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Το θέμα είναι ότι έχω κ εγώ κάποια εμπειρία από παραγγελίες εδώ και μερικά χρόνια.... 35 σε αναμονή τώρα στο αεροδρόμιο,χα,χα,χα.Δεν το έστειλε με gls οπωσ BG, καθώς ακολούθησε άλλη  διαδρομή,κ όχι Ρουμανία Βουλγαρία κτλ,στο Αλί με τον αριθμό αποστολής έλεγε ότι το τρακ είναι Ισπανίας

για αυτό γράφει 4PXES

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Amazon UK και iPad Pro 2021 μετα απο απειρα τσατ, γκρινια και 20 λιρες credit vouncher για τη ψυχικη οδυνη ΚΑΙ δωρεαν μεταφορικα, το στειλανε σημερα με UPS τελικα και ευελπιστω αυριο ή τη Δευτερα να παραλαβω. Εννοειται πλεον μακρια απο Αμαζον για μενα μετα τα οσα τραβηξα για περιπου 1 μηνα :P

4 ώρες πριν, radiotv είπε

Δείχνει ότι η 4PX το δίνει στην GLS η οποία στην Ελλάδα συνεργάζεται με την Acs, την ίδια μεταφορική μέθοδο χρησιμοποιεί και το Banggood

 

3 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Το θέμα είναι ότι έχω κ εγώ κάποια εμπειρία από παραγγελίες εδώ και μερικά χρόνια.... 35 σε αναμονή τώρα στο αεροδρόμιο,χα,χα,χα.Δεν το έστειλε με gls οπωσ BG, καθώς ακολούθησε άλλη  διαδρομή,κ όχι Ρουμανία Βουλγαρία κτλ,στο Αλί με τον αριθμό αποστολής έλεγε ότι το τρακ είναι Ισπανίας

Ναι ειναι μαλλον η νεα μεθοδος που ακολουθειται απο καποιους πωλητες με ενδιαμεσο Πολωνιες, Τσεχιες, Ισπανιες,Γαλλιες κλπ κλπ και υπαρχει γρηγορο shipping. Θεωρω πολλοι πωλητες που ισχυριζονται για "ευρωπαικες" αποθηκες στο ΑλιΕξπρες ακολουθουν αυτη τη διαδικασια και σε 10-20 μερες γινεται παραλαβη. Κινα-ευρωπαικος προορισμος που εκτελωνιζεται-Ελλαδα. Εγω εφαγα μια χοντρη απογοητευση οταν παραγγειλα κατι μπρελοκ για το airtag απο ευρωπαικες και καλα αποθηκες σε Πολωνια-Γαλλια-Ισπανια απο τον ιδιο πωλητη. Η μουχριτσα χρεωσε shipping κανονικο 2-3 ευρω επειδη και καλα θα φυγουν απο Ευρωπη και τα προιοντα εφυγαν ολα απο Κινα. Σε 10 μερες ληγει η περιοδος για το dispute και ακομα ειναι με...Uzbekistan Post στο Transit Hub. Θα φαει ενα ωραιο dispute και refund για να μαθει να μας δουλευει το Κινεζακι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

υπαρχουν κατι φημες για αλλαγες στα ελτα μετα την 1/7.γνωριζει κανεις τπτ περισσοτερο?

Δεν μας λες τις φήμες για να μπορέσουμε να απαντήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas1gr είπε

Δεν μας λες τις φήμες για να μπορέσουμε να απαντήσουμε;

Η Αννουλα τα φτιαξε με το Γιαννακη που ναι προισταμενος και την εκανε διευθυντρια καταστηματος και εδιωξε το Τακη.

Μα δε τα μαθες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

υπαρχουν κατι φημες για αλλαγες στα ελτα μετα την 1/7.γνωριζει κανεις τπτ περισσοτερο?

Aναφερεσαι σε αυτο που θα ισχυει πανευρωπαικα απο 01/07 οτι δεν θα υπαρχει ατελεια των 22 ευρω και ολα τα προιοντα θα υποκεινται σε ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, teol20 είπε

Aναφερεσαι σε αυτο που θα ισχυει πανευρωπαικα απο 01/07 οτι δεν θα υπαρχει ατελεια των 22 ευρω και ολα τα προιοντα θα υποκεινται σε ΦΠΑ.

Τι σημαίνει αυτό για ήδη απεσταλμένα πακέτα τα οποία πιθανά θα φτάσουν μετά από τη 1 Ιουλίου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Bill383 είπε

Τι σημαίνει αυτό για ήδη απεσταλμένα πακέτα τα οποία πιθανά θα φτάσουν μετά από τη 1 Ιουλίου;

Κ εγώ έχω την ίδια απορία έχω,δεν φτάνει που θα είναι το δέμα με άφιξη στη χώρα προορισμού για ένα μήνα,ακόμα θα ζητήσουν και τα ρέστα μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,   θελω να κανω μια αγορα κινητο απο Gearbest ( 234 ευρω αξια ) ,    ξερει κανεις  τι παιζει με τελωνειο ?   Γιατι η μονη επιλογη που εχει  ειναι  η   " Free Shipping to Greece via AliExpress Standard Shipping "  .

Δεν ειναι οπως το Banggood  που εχει το ΕU Priority Line  που εκει οντος δεν εχει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, jimmisk1974 είπε

Γεια σας ,   θελω να κανω μια αγορα κινητο απο Gearbest ( 234 ευρω αξια ) ,    ξερει κανεις  τι παιζει με τελωνειο ?   Γιατι η μονη επιλογη που εχει  ειναι  η   " Free Shipping to Greece via AliExpress Standard Shipping "  .

Δεν ειναι οπως το Banggood  που εχει το ΕU Priority Line  που εκει οντος δεν εχει τελωνειο.

Αγορά από GB και μέθοδος αποστολής από Αλί,δεν έχω ξαναδεί τέτοιες επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Αγορά από GB και μέθοδος αποστολής από Αλί,δεν έχω ξαναδεί τέτοιες επιλογές

το θεμα ειναι να μην εχει τελωνειο το Gerabest  ,  γιατι αν εχει δεν συμφερει.    

Aν καποιος εχει ψωνησει και ξερει  ας μου πει ,   γιατι το συγκεκρινεο προιον δεν το εχω βρει αλλου ,  μονο GearBest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimmisk1974 είπε

το θεμα ειναι να μην εχει τελωνειο το Gerabest  ,  γιατι αν εχει δεν συμφερει.    

Aν καποιος εχει ψωνησει και ξερει  ας μου πει ,   γιατι το συγκεκρινεο προιον δεν το εχω βρει αλλου ,  μονο GearBest.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος εδώ που θα έχει παραγγείλει από GB με αυτή τη μέθοδο αλλά εγώ να σου πώ ότι κατά 99.9% (για να μη πώ 100%) θα περμένεις κοντά ένα τρίμηνο και θα πληρώσεις τελωνείο. Το λέω γιατί αυτή είναι η μέθοδος αποστολής που χρησιμοποιεί το ali και έχω πάρει άπειρα πράγματα (κάτω από την ατέλεια) έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jimmisk1974 είπε

το θεμα ειναι να μην εχει τελωνειο το Gerabest  ,  γιατι αν εχει δεν συμφερει.    

Aν καποιος εχει ψωνησει και ξερει  ας μου πει ,   γιατι το συγκεκρινεο προιον δεν το εχω βρει αλλου ,  μονο GearBest.

Ali express standar shiping έρχεται με postnl και περνάει τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 4:46 ΜΜ, jimmisk1974 είπε

το θεμα ειναι να μην εχει τελωνειο το Gerabest  ,  γιατι αν εχει δεν συμφερει.    

Aν καποιος εχει ψωνησει και ξερει  ας μου πει ,   γιατι το συγκεκρινεο προιον δεν το εχω βρει αλλου ,  μονο GearBest.

φιλε μην παρεις απο Gearbest ,το καταστημα οδεύει προς κλεισιμο και καλυτερα μακρια απο αυτους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...