Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν κινεζο seller που πουλα μεσω amazon γερμανιας.
Αλλα στελνει απο Κινα.
Θελω προιον περι τα 200 ευρω.

Τον ρωτησα περι τελωνειου.
Μου γραφει:
There is no any import fees and extra charges even though it is shipped from China.
We will pay all needed fees to courier company.

Να τον πιστεψω;
Το χειριζεται ετσι η amazon;
Θα φανει αν ειναι υπολογισμενα όλα τα κοστη εντος, πριν την τελικη παραγγελια;
Ή λεει ψεμματα απλα για να πουλησει,
και θα φάω κεραμίδα στο κεφάλι αν παραγγειλω απο αυτον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

Εχω εναν κινεζο seller που πουλα μεσω amazon γερμανιας.
Αλλα στελνει απο Κινα.
Θελω προιον περι τα 200 ευρω.

Τον ρωτησα περι τελωνειου.
Μου γραφει:
There is no any import fees and extra charges even though it is shipped from China.
We will pay all needed fees to courier company.

Να τον πιστεψω;
Το χειριζεται ετσι η amazon;
Θα φανει αν ειναι υπολογισμενα όλα τα κοστη εντος, πριν την τελικη παραγγελια;
Ή λεει ψεμματα απλα για να πουλησει,
και θα φάω κεραμίδα στο κεφάλι αν παραγγειλω απο αυτον;

υπόψιν ότι από 1/7/21 θα επιβάλλεται ΦΠΑ σε όλα τα αντικείμενα που έρχονται από τρίτες χώρες,δες και την αξιολόγηση του πωλητή πριν αποφασίσεις

Επεξ/σία από radiotv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, radiotv είπε

υπόψιν ότι από 1/7/21 θα επιβάλλεται ΦΠΑ σε όλα τα αντικείμενα που έρχονται από τρίτες χώρες,δες και την αξιολόγηση του πωλητή πριν αποφασίσεις

Εχεις δικιο. Με τετοιο θολο τοπιο, ειναι ρισκο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2021 στις 2:35 ΜΜ, vaga1um3 είπε

Θελω να παραγγειλω απο Amazon UK προιοντα αξιας >£20 αλλά εχουν την ενδειξη MADE IN THE UK. 
ωστοσο στο καλαθι υπαρχει η χρεωση των μεταφορικών αλλα και μια εξτρα του τελωνειου (Import fees). 
κατα το νομο τα made in the uk δεν υποκεινται σε περιορισμούς ή εξτρα χρεωσεις. 
Τι κανω σε αυτη την περιπτωση; 
πληρωνω και μου τα επιστρεφουν; Γνωριζει κανεις να με κατευθυνει;;

Ενω εχεις δικιο δυστυχως δεν θα το βρεις. Οντως ειδη που παραγονται στο ΗΒ δεν θα επρεπε να υποκεινται σε δασμους, φορους κτλ.

Αλλα σε προσφατη αγορα που εκανα σε αλλα ειδη, παρολο που ειναι made in UK το τελωνειο εκανε την παπια και ζητουσε ειδικα χαρτια απο το εργοστασιο/εταιρεια παραγωγης που να βεβαιωνει οτι ειναι οντως made in UK. Τα οποια προφανως ο πωλητης δεν τα εχει ή/και δεν μπαινει στη διαδικασια να τα ζητησει για να σου τα στειλει.

Οποτε πληρωνεις το 15ευρω εκτελωνισμο των ΕΛΤΑ και 24% ΦΠΑ συν τυχον δασμους και ησυχαζεις ή δεν ξαναγοραζεις απο ΗΒ μεχρι εδω να γινουν ανθρωποι και να παψουν να ειναι γραφειοκρατες και σοβιετισταν να ζητανε χαρτια, σφραγιδες και πιστοποιητικα.

Επεξ/σία από Sebu
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μπορει να μου εξηγησει κανεις τι γινεται πλεον με αγορες απο Ευρωπη Κινα?

1-κατω των 22 ευρω θα πληρωνουμε οσο πληρωνουμε+ΦΠΑ της τιμης αυτου που πηραμε?

2-αν παρεις απο banggood κινητο?

3-απο Αlie που κοιταξα κατι δν στελνουν πλεον απο Πολωνια(Cannot Deliver to Greece) λογικα λογο αυτης της αλλαγης..ξερουμε τι παιζει και ποτε θα αλλαξει?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, OnePlusLeader είπε

ρε παιδια μπορει να μου εξηγησει κανεις τι γινεται πλεον με αγορες απο Ευρωπη Κινα?

1-κατω των 22 ευρω θα πληρωνουμε οσο πληρωνουμε+ΦΠΑ της τιμης αυτου που πηραμε?

2-αν παρεις απο banggood κινητο?

3-απο Αlie που κοιταξα κατι δν στελνουν πλεον απο Πολωνια(Cannot Deliver to Greece) λογικα λογο αυτης της αλλαγης..ξερουμε τι παιζει και ποτε θα αλλαξει?ευχαριστω

Πρακτικά, δεν ξέρουμε τι ακριβώς θα γίνει. 

Οι «γενναίοι» που αγοράζουν ακόμα, θα μας δώσουν την απάντηση μετά την 1.7.2021.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Πρακτικά, δεν ξέρουμε τι ακριβώς θα γίνει. 

Οι «γενναίοι» που αγοράζουν ακόμα, θα μας δώσουν την απάντηση μετά την 1.7.2021.

 

31 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Θεωρώ πως θα γίνει όπως με το Η.Β. Οπότε θα είναι για παραγγελίες από 1/7/2021 και μετά.

Ας ελπίσουμε ότι ισχύει αυτό γιατί θα είμαι εγώ ένα από τα πειραματόζωα αλλιώς... Έχω μπόλικα πακέτα "στο δρόμο" που σίγουρα θα έρθουν μετά τις 1 Ιουλίου άρα βλέπω τότε και σας λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bill383 είπε

 

Ας ελπίσουμε ότι ισχύει αυτό γιατί θα είμαι εγώ ένα από τα πειραματόζωα αλλιώς... Έχω μπόλικα πακέτα "στο δρόμο" που σίγουρα θα έρθουν μετά τις 1 Ιουλίου άρα βλέπω τότε και σας λέω.

υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τα ΕΛΤΑ να χρεώνουν για εκτελωνισμό ακόμη και αντικείμενα των 0,01€, όσοι θέλουν να παίξουν ρουλέτα ας συνεχίσουν τις αγορές από τρίτες χώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιμα στο παγκοσμο εμποριο αυτη τη στιγμη δεν ειναι καλο......... Κυρωσεις, Δασμοι, "Αντι"-δασμοι κτλ...... Ειδικα την Κινα την εχουν στη μπουκα και θελουν να τη στριμωξουν..... Οικονομικο "πολεμο" το λενε........... Το αγγουρι μαζι με τους μεγαλους το τρωμε και εμεις δυστυχως..........

Παγκοσμιοποιηση σου λεει μετα......... last year.......

Ας ελπισουμε να ομαλοποιηθουν τα πραγματα συντομα.........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα το φπα δεν νομιζω να ζητανε τα ελτα το φπα. ετσι, θα καθυστερησουν τρομερα οι διαδικασιες και θα παραλαμβανουμε 1 χρονο μετα. δεν παιζει. πιο πιθανο μοιαζει να αγοραζεις χωρις φπα και στο τσεκαουτ να σου βγαζει το φπα της χωρας. να το πληρωνεις στο καταστημα και αυτο να το δινει μετα στην χωρα αποστολης. εσυ μετα πληρωνεις μονο τα εξτρα αν το αντικειμενο ειναι πανω απο ενα μεγαλο ποσο οπως ειναι τωρα, για δασμους. πιστευω ετσι θα πρεπε να γινει. φανταζεστε για σκατολοιδια να πληρωνουμε το φπα στα ελτα? δεν θα ερχεται τιποτα σπιτι, και θα πρεπει να τρεχεις στα ελτα για το παραμικρο. που δεν εχουν υπαλληλους. Απλα δεν παιζει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, burnin είπε

οσον αφορα το φπα δεν νομιζω να ζητανε τα ελτα το φπα. ετσι, θα καθυστερησουν τρομερα οι διαδικασιες και θα παραλαμβανουμε 1 χρονο μετα. δεν παιζει. πιο πιθανο μοιαζει να αγοραζεις χωρις φπα και στο τσεκαουτ να σου βγαζει το φπα της χωρας. να το πληρωνεις στο καταστημα και αυτο να το δινει μετα στην χωρα αποστολης. εσυ μετα πληρωνεις μονο τα εξτρα αν το αντικειμενο ειναι πανω απο ενα μεγαλο ποσο οπως ειναι τωρα, για δασμους. πιστευω ετσι θα πρεπε να γινει. φανταζεστε για σκατολοιδια να πληρωνουμε το φπα στα ελτα? δεν θα ερχεται τιποτα σπιτι, και θα πρεπει να τρεχεις στα ελτα για το παραμικρο. που δεν εχουν υπαλληλους. Απλα δεν παιζει

 

 

Δυστυχως με τα ευχολογια η τι θα θελαμε να γινεται δεν βγαινει καπου..........

Το θεμα ειναι οτι μαλλον δεν θα μπορουμε να γλυτωνουμε κερατιατικα....... το αν θα τα πληρωνουμε στα ελτα, στην παραγγελια ή οπου αλλου μικρη σημασια εχει........ Ακομα και αν τελικα (πραγμα δυσκολο) υπαρχει ποσό πλαφον για τους δασμους....... ενα +24% δεν το λες και λιγο........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KAPSAL είπε

 

Δυστυχως με τα ευχολογια η τι θα θελαμε να γινεται δεν βγαινει καπου..........

Το θεμα ειναι οτι μαλλον δεν θα μπορουμε να γλυτωνουμε κερατιατικα....... το αν θα τα πληρωνουμε στα ελτα, στην παραγγελια ή οπου αλλου μικρη σημασια εχει........ Ακομα και αν τελικα (πραγμα δυσκολο) υπαρχει ποσό πλαφον για τους δασμους....... ενα +24% δεν το λες και λιγο........

το αμαζον εδω και καιρο σου αφαιρει το τοπικο φπα και σου προσθετει στο τσεκαουτ το φπα της χωρας σου. το οποιο προφανως το αποδιδει στην ελλαδα. η αρχη εχει γινει. δεν ειναι δυσκολο να γινει και απο αλλα καταστηματα αυτο. τουλαχιστον στα μεγαλα. δεν προκειται ποτε να πληρωσεις ενα προιον που περιλαμβανει το τοπικο φπα ενσωματωμενο και μετα οι ελληναρες να σε χρεωσουν εξτρα 24%

στο αμαζον σου αφαιρουν το τοπικο φπα (νομιζω19%) και σου προσθετουν το 24% οποτε σου βγαινουν λιιγο πιο ακριβα τα προιοντα

η πληρωμη του φπα δεν ειναι τοσο προβλημα. οσο θα ειναι το να μην πληρωνεις τιποτε αλλο στο τελωνειο. γιατι ολο και κατι θα βγαλουν. πες το τριευρο εξοδα εκτελωνισμου ή οποιος αλλιως θες.

βεβαια ολα τα παραπανω γνωμουλα μου απλη ειναι. θα δειξει συντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, burnin είπε

το αμαζον εδω και καιρο σου αφαιρει το τοπικο φπα και σου προσθετει στο τσεκαουτ το φπα της χωρας σου. το οποιο προφανως το αποδιδει στην ελλαδα. η αρχη εχει γινει. δεν ειναι δυσκολο να γινει και απο αλλα καταστηματα αυτο. τουλαχιστον στα μεγαλα. δεν προκειται ποτε να πληρωσεις ενα προιον που περιλαμβανει το τοπικο φπα ενσωματωμενο και μετα οι ελληναρες να σε χρεωσουν εξτρα 24%

στο αμαζον σου αφαιρουν το τοπικο φπα (νομιζω19%) και σου προσθετουν το 24% οποτε σου βγαινουν λιιγο πιο ακριβα τα προιοντα

η πληρωμη του φπα δεν ειναι τοσο προβλημα. οσο θα ειναι το να μην πληρωνεις τιποτε αλλο στο τελωνειο. γιατι ολο και κατι θα βγαλουν. πες το τριευρο εξοδα εκτελωνισμου ή οποιος αλλιως θες.

βεβαια ολα τα παραπανω γνωμουλα μου απλη ειναι. θα δειξει συντομα

Μακαρι γιατι διαφορετικα τον ηπιαμε.......... Ελπιζω για τα καλυτερα...........

Αν ερθουν τα χειροτερα ας ελπισουμε να κρατησουν λιγο............

Θα δειξει οντως.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό με περισσότερες πληροφορίες για τησ χρεώσεις τον δεμάτων από 1/07/2021

https://www.angroid.gr/android-tutorials/terastia-allagi-diavaste-oposdipote-apostoles-apo-kina-kai-teloneio-nea-provlimata-nees-lyseis?amp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...