Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Αυτό που θέλω να δω εγώ είναι εάν αυτά τα δέματα με πληρωμένο τον ΦΠΑ θα μπαίνουν τελωνείο ή δεν θα μπαίνουν καθόλου. 

IMHO θεωρητικα οτι εχει πληρωμενο φπα δεν θα μπαινει τελωνειο. το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι δειγματοληπτικα να μπαινουν καποια για ελεγχο αν η δηλωμενη τιμη και αρα φπα δεν ειναι πολυ μικροτερη (πχ κινητο δηλωμενο 10ευρω). Απο την αλλη μπορει παλι να μπαινουν ολα τελωνειο. Θα δουμε απο 1/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, ghostrider είπε

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι δειγματοληπτικα να μπαινουν καποια για ελεγχο αν η δηλωμενη τιμη και αρα φπα δεν ειναι πολυ μικροτερη (πχ κινητο δηλωμενο 10ευρω).

Μα η χρέωση του ΦΠΑ θα γίνετε κατά την αγορά – πληρωμή… Ότι χαμηλή τιμή και να γράψει μετά ο Κινέζος δεν έχει καμία σημασία….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μεγαλοι θα ανοιξουν ευρωπαικα κεντρα διαμεταγωγης οι υπολοιποι γεια σας

να δουμε τι θα γινει κ με τα δεματα που περιμενουμε μηπως δωσουν καμια περιοδο χαριτος η ελαστικοτητας ,διαφορετικα πολλα απο αυτα θα ειναι ασυμφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

οι μεγαλοι θα ανοιξουν ευρωπαικα κεντρα διαμεταγωγης οι υπολοιποι γεια σας

να δουμε τι θα γινει κ με τα δεματα που περιμενουμε μηπως δωσουν καμια περιοδο χαριτος η ελαστικοτητας ,διαφορετικα πολλα απο αυτα θα ειναι ασυμφορα

Τα ΕΛΤΑ έχουν τρελό πρόβλημα ρευστότητας... μην περιμένει κανείς περίοδο χάριτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aurumnus είπε

Τα ΕΛΤΑ έχουν τρελό πρόβλημα ρευστότητας... μην περιμένει κανείς περίοδο χάριτος.

ελπιζω στο ψηφοθηρικο του θεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Banggood νομιζω πηρε το ματι μου σε καποια προιοντα δινει πλεον και επιλογη αποθηκης Πολωνιας (νομιζω το ειχε ως PL) επιπλεον της CZ. Αρα θα αρχισει μαλλον πολλα να τα στελνει Πολωνια/Τσεχια ως κεντρο διαμεταγωγης/αποθηκη logistics και θα τα πουλαει απο εκει ή θα τα στελνει απο εκει αν επιλεγες αποθηκη CN.

Δεν παιζει οι "μεγαλοι" του e-shoping να μην βρουν τη λυση.

Εδω βγηκε η Amazon και χαιρετισε/συνεχαρη μαζι με την Google και την Facebook την αποφαση της G7 για παγκοσμιο ελαχιστο εταιρικο φορο 15%, οταν δινει πχ σε Ιρλανδια κατω απο 10%.

Τους δουλευουν οι πολυεθνικες ψιλο γαζι θα βρουν πολλα παραθυρα και κλειδαροτρυπες δεν σταματιεται το παγκοσμιο εμποριο ετσι ειναι πολλα τα λεφτα Αρη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Sebu είπε

Banggood νομιζω πηρε το ματι μου σε καποια προιοντα δινει πλεον και επιλογη αποθηκης Πολωνιας (νομιζω το ειχε ως PL) επιπλεον της CZ. Αρα θα αρχισει μαλλον πολλα να τα στελνει Πολωνια/Τσεχια ως κεντρο διαμεταγωγης/αποθηκη logistics και θα τα πουλαει απο εκει ή θα τα στελνει απο εκει αν επιλεγες αποθηκη CN.

Δεν παιζει οι "μεγαλοι" του e-shoping να μην βρουν τη λυση.

Εδω βγηκε η Amazon και χαιρετισε/συνεχαρη μαζι με την Google και την Facebook την αποφαση της G7 για παγκοσμιο ελαχιστο εταιρικο φορο 15%, οταν δινει πχ σε Ιρλανδια κατω απο 10%.

Τους δουλευουν οι πολυεθνικες ψιλο γαζι θα βρουν πολλα παραθυρα και κλειδαροτρυπες δεν σταματιεται το παγκοσμιο εμποριο ετσι ειναι πολλα τα λεφτα Αρη.....

Αφού εδώ και πολύ καιρό έχουν αποθήκες στην ΕΕ,δεν είναι τωρινό αυτό με τησ αποθήκες,έχει και Τσεχία,και Πολωνία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Αφού εδώ και πολύ καιρό έχουν αποθήκες στην ΕΕ,δεν είναι τωρινό αυτό με τησ αποθήκες,έχει και Τσεχία,και Πολωνία

Σωστά. Ενίοτε και Ισπανία (συνήθως αυτοί δεν στέλνουν Ελλάδα, δεν παύει ωστόσο να είναι μια υπαρκτή εγκατάσταση με διανομή ανά την Ευρώπη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Banggood αγοράζει ή παίρνει προμήθεια από τους ίδιους χονδρέμπορους (drop shipping) που αγοράζουν πολλοί πωλητές στο AliExpress, προσωπικά έχω αγοράσει από πωλητές του Ali από αποθήκες στην CZ και μετά από κάνα μήνα τα βλέπω τα ίδια πράγματα στο Banggood σε παραπλήσια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 3:47 ΜΜ, grfurby είπε

αυτο ειναι το brexit.

πληρωμενος ΦΠΑ αναγνωριζεται μονο ο ενδοκοινοτικος. Και απο ΗΒ αν ερθεις αεροπορικως εχουν δικαιωμα να σε ελενξουν και να σου χρεωσουν ΦΠΑ σε πραγματα που δεν ειχες δηλωσει κατα την αναχωρηση

Φαινεται η εθελουσια βαρεσε κοκκινα. Μια μερα στο τελωνειο, 10 στο μαρουσι.

Και κατι πιο χοντρο. Ηρθε σημερα ειδοποιηση καθαρισμού οικοπεδου για τη μητερα μου απο Δημο με ημερομηνια  πρωτοκολλου πριν ενος μηνος. Δινουν προθεσμια καθαρισμου 10 ημερες απο την ημερομηνια παραλαβης της επιστολης την οποια ομως τα ζωντανα εκει στο Δημο δεν εστειλαν συστημενη. Αυριο που θα παρω τηλ ελπιζουν να μην εχουν βεβαιωσει κανα προστιμο,

Χωρίς τίτλο.png

Λοιπον συνέχεια της ιστορίας.

Επικοινώνησα με το ΚΔ Αμαρουσίου. Μου βρηκαν το δέμα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει ταχυδρομος να το παει στο ταχυδρομειο της περιοχής μου. Ετσι πήγα και το πηρα απο το Μαρουσι.

Εγώ λεω στο τέλος να πηγαινουμε στο αεροδρόμιο να τα παιρνουμε. Να μαζευουμε και καμια δεκαρια παραγγελιες μια κι εξω. Μιλάμε για εξοικονόμηση χρονου παράδοσης κατα 70%. Αφου εκει οδεύει το πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grfurby είπε

Λοιπον συνέχεια της ιστορίας.

Επικοινώνησα με το ΚΔ Αμαρουσίου. Μου βρηκαν το δέμα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει ταχυδρομος να το παει στο ταχυδρομειο της περιοχής μου. Ετσι πήγα και το πηρα απο το Μαρουσι.

Εγώ λεω στο τέλος να πηγαινουμε στο αεροδρόμιο να τα παιρνουμε. Να μαζευουμε και καμια δεκαρια παραγγελιες μια κι εξω. Μιλάμε για εξοικονόμηση χρονου παράδοσης κατα 70%. Αφου εκει οδεύει το πράγμα.

Εμένα παντός δεν έφερε μια εβδομάδα τίποτα και λαμβάνω δύο ειδοποίησης για απλά δέματα και λέω κ εγώ αφού τα φέρνανε σπίτι τόσο καιρό,πήγα ταχυδρομείο, παρέλαβα 2 σακούλες (17 παραγγελίες στο σύνολο) ξεκόλλησαν τα απλά,τα συστημένα κολλημένα αεροδρόμιο ειδικά αυτά μέσο postnl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.Επειδη θα ηθελα να αγορασω μια μπαταρια για ενα drone απο το joom που κοστιζει 31 ευρω γνωριζεται αν θα περασει απο τελωνειο και ποσο θα πρεπει να πληρωσω.Ισχυει το 15 εκτελωνισμος και +24%?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimislyris είπε

Καλησπερα σας.Επειδη θα ηθελα να αγορασω μια μπαταρια για ενα drone απο το joom που κοστιζει 31 ευρω γνωριζεται αν θα περασει απο τελωνειο και ποσο θα πρεπει να πληρωσω.Ισχυει το 15 εκτελωνισμος και +24%?Ευχαριστω

Ναι αυτα θα πληρωσεις

Αλλα η μπαταρια μπορεί και να μην ερθει ποτε, απαγορεύονται μπαταρίες και πολλες φορες επιστρέφουν πισω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...