Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σε κατι τέτοια είμαστε πρώτοι στην εε, σε ολα τα υπόλοιπα πάτος 🤫

παλι καλα,σημερα παραλαμβάνω τις τελευταιες παραγγελιες,απο το συνολο που ειχα πανω απο 40 μικροπραγματα πριν 2 εβδομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Προσοχή! Η επιβολή ΦΠΑ στα μικροδέματα σχετίζεται με τον χρόνο εισόδου τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι ανεξάρτητη από τον χρόνο της ηλεκτρονικής παραγγελίας ή την έναρξη αποστολής από τον πωλητή

 

δλδ αν ενα δέμα μικρής αξίας 3-4€ απο Αλι, εχει γίνει ηλ παραγγελία Ιούνιο φτάσει Ολλανδία Ιούνιο και Ελλάδα Αύγουστο- Σεπ δεν θα πληρώσει ΦΠΑ; 

Επεξ/σία από Toolband
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Προσοχή! Η επιβολή ΦΠΑ στα μικροδέματα σχετίζεται με τον χρόνο εισόδου τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι ανεξάρτητη από τον χρόνο της ηλεκτρονικής παραγγελίας ή την έναρξη αποστολής από τον πωλητή

Αυτό είναι!!!!

Αναμενόμενο.

Το έχουμε πει εδώ πολλές φορές ότι αυτό είναι που μετράει΄και όχι πότε έγινε η παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν θα πρεπει να γραψω εδω το προβλημα μου αλλα ειμαι αρκετα απελπισμενη.

Οι τελευταιες παραγγελιες που ειχα κανει απο το Aliexpress δεν ηρθαν ποτε. Ενα του Δεκεμβρη 2020, Φεβρουαριου-Μαρτιου-Αρχες Απριλιου. Καμια απολυτως! Διευθυνση δεν εχω αλλαξει...και τσεκαρα και στο Ali.

Δεν Μιλαω για συστημενα. Ολα ειναι απλα. Τυπου UHXXXXXXXXXBE, UDXXXXXXXXXMY, UUXXXXXXXXXCN, UAXXXXXXXXXAE.   Στο συνολο τους ειναι 7 πακετακια,  απο διαφορετικους πωλητες.

Με τα tracking number μπαινω στο Parcelapp, Track17, packageradar,  φυσικα και στο site των ΕΛΤΑ και ενω βλεπω πως εχουν φτασει Ελλαδα δεν τα εχω παραλαβει.

Πηγα στο ταχυδρομειο 3 φορες και δεν βρηκαν τιποτα.

Καλεσα πολλες φορες στο ΚΔ αλλα ουτε εκει τιποτα, μεχρι που εστειλα και στο τελωνειο και μου απαντησαν πως δεν τα εχουν.

Αν ηταν κανα δυο πακετα θα ελεγα χαθηκαν, αλλα στο συνολο ειναι 7! Ποτε δεν τα αφηνουν στην πολυκατοικια γιατι θα εξαφανιστουν σε δευτερολεπτα. Παντα αφηναν ειδοποιησεις και τα περναμε απο το ταχυδρομειο, ειτε ειναι απλα, ειτε συστημενα.

Μενω Αθηνα και τα πακετακια πανε πρωτα στο ΚΔ στο μεταξουργειο (Κωνσταντινουπολεως 177, Αθήνα 104 41) και απο εκει στο ταχυδρομειο της περιοχης μου. Αυτη την φορα τιποτα...

Ειχα 3 συστημενα αλλα αυτα ηρθαν κανονικα. Ασχετα που ποτε δεν ηρθαν οι ειδοποιησεις, τα εβλεπα στο site των ΕΛΤΑ και η παραλαβη τους εγινε απο το ταχυδρομειο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KAPSAL είπε

Βασικα δεν εχω καταλαβει ΠΟΤΕ γιατι πρεπει το Δημοσιο να ασχολειται με οτιδηποτε αλλο εκτος απο την Υγεια, Παιδεια, Αμυνα!

Ολα στον ιδιωτικο τομεα, με κανονες και ελεγχο απο το κρατος μηπως και εξυπηρετηθουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Και αφού το Κράτος τα κάνει χάλια στην διαχείριση, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα τα κάνει χάλια και στον έλεγχο;
Ή στη διαχείριση της Υγείας, Παιδείας, Άμυνας;

Βασικά και εκεί τα ίδια χάλια είναι, αποτέλεσμα των ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ που είναι υπεύθυνοι για την διοικητική διαχείριση ή την εποπτεία και τον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Προσοχή! Η επιβολή ΦΠΑ στα μικροδέματα σχετίζεται με τον χρόνο εισόδου τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι ανεξάρτητη από τον χρόνο της ηλεκτρονικής παραγγελίας ή την έναρξη αποστολής από τον πωλητή

Αυτό είναι!!!!

Να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση τώρα (πάνω σε αυτό); Αν παραγγείλω κάτι τώρα με PostNL, και πάει πχ στις 28 Ιουνίου στο PostNL sorting center στην Ολλανδία, και έρθει μετά τις 1 Ιουλίου στην Ελλάδα, λογικά δεν πρέπει να πληρώσει τίποτα (εφόσον είναι κάτω από 22 ευρώ). Αφού ο χρόνος εισόδου στην Ε.Ε. είναι η 28η Ιουνίου ΚΑΙ ΟΧΙ το μετά την 1η Ιουλίου!!! Σωστά δεν λέω; 

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Έπεσε εδώ κ μία ώρα τουλάχιστον το site τον ΕΛΤΑ

yup

και εδω και ημερες μου βγαζει ανα καιρους server unavailable και τα σχετικα.

το ενα πραγμα που καπως δουλευε πλέον άφαντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση τώρα (πάνω σε αυτό); Αν παραγγείλω κάτι τώρα με PostNL, και πάει πχ στις 28 Ιουνίου στο PostNL sorting center στην Ολλανδία, και έρθει μετά τις 1 Ιουλίου στην Ελλάδα, λογικά δεν πρέπει να πληρώσει τίποτα (εφόσον είναι κάτω από 22 ευρώ). Αφού ο χρόνος εισόδου στην Ε.Ε. είναι η 28η Ιουνίου ΚΑΙ ΟΧΙ το μετά την 1η Ιουλίου!!! Σωστά δεν λέω; 

Βάσει λογικής ναι, αλλά όλα είναι πιθανά,

Δεν έχω δει πολύ καιρό αναρτήσεις από σας εδώ, όπως πρίν με φωτό κτλ με περιγραφή δρομολογίων δεμάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση τώρα (πάνω σε αυτό); Αν παραγγείλω κάτι τώρα με PostNL, και πάει πχ στις 28 Ιουνίου στο PostNL sorting center στην Ολλανδία, και έρθει μετά τις 1 Ιουλίου στην Ελλάδα, λογικά δεν πρέπει να πληρώσει τίποτα (εφόσον είναι κάτω από 22 ευρώ). Αφού ο χρόνος εισόδου στην Ε.Ε. είναι η 28η Ιουνίου ΚΑΙ ΟΧΙ το μετά την 1η Ιουλίου!!! Σωστά δεν λέω; 

Άν δεν είναι κάποια μέθοδος priority από banggod, με το που θα έρθει Ελλάδα, θα φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα και δεν έχει εκτελωνιστεί στην Ολλανδία, οπότε θα χρεωθεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν με το νέο νόμο, από 1η Ιουλίου θα ισχύει και το 15ευρω για παραγγελίες μέχρι 150 ευρώ ή καταργείται αφού θα μπαίνει ΦΠΑ σε όλα τα προϊόντα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση τώρα (πάνω σε αυτό); Αν παραγγείλω κάτι τώρα με PostNL, και πάει πχ στις 28 Ιουνίου στο PostNL sorting center στην Ολλανδία, και έρθει μετά τις 1 Ιουλίου στην Ελλάδα, λογικά δεν πρέπει να πληρώσει τίποτα (εφόσον είναι κάτω από 22 ευρώ). Αφού ο χρόνος εισόδου στην Ε.Ε. είναι η 28η Ιουνίου ΚΑΙ ΟΧΙ το μετά την 1η Ιουλίου!!! Σωστά δεν λέω; 

ο χρόνος εισόδου στην Ελλάδα μετράει,αν είναι από Κίνα μέσω NL Post θεωρείται ότι προέρχεται από τρίτη χώρα και θα πληρώσει και ΦΠΑ και πιθανώς και κάποιο τέλος εκτελωνισμου, περιμένουμε διευκρινιστική εγκύκλιο από την ΑΑΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, glouk7 είπε

Ξέρει κανείς αν με το νέο νόμο, από 1η Ιουλίου θα ισχύει και το 15ευρω για παραγγελίες μέχρι 150 ευρώ ή καταργείται αφού θα μπαίνει ΦΠΑ σε όλα τα προϊόντα ?

Ακόμα δε ξέρουμε για αυτό.

Ξέρουμε όμως ότι τα κρατικά τζιμάνια δύσκολα θα αποχωριστούν τέτοιο επικερδές χαρατσάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Amoretti είπε

Δεν ξερω αν θα πρεπει να γραψω εδω το προβλημα μου αλλα ειμαι αρκετα απελπισμενη.

Οι τελευταιες παραγγελιες που ειχα κανει απο το Aliexpress δεν ηρθαν ποτε. Ενα του Δεκεμβρη 2020, Φεβρουαριου-Μαρτιου-Αρχες Απριλιου. Καμια απολυτως! Διευθυνση δεν εχω αλλαξει...και τσεκαρα και στο Ali.

Δεν Μιλαω για συστημενα. Ολα ειναι απλα. Τυπου UHXXXXXXXXXBE, UDXXXXXXXXXMY, UUXXXXXXXXXCN, UAXXXXXXXXXAE.   Στο συνολο τους ειναι 7 πακετακια,  απο διαφορετικους πωλητες.

Με τα tracking number μπαινω στο Parcelapp, Track17, packageradar,  φυσικα και στο site των ΕΛΤΑ και ενω βλεπω πως εχουν φτασει Ελλαδα δεν τα εχω παραλαβει.

Πηγα στο ταχυδρομειο 3 φορες και δεν βρηκαν τιποτα.

Καλεσα πολλες φορες στο ΚΔ αλλα ουτε εκει τιποτα, μεχρι που εστειλα και στο τελωνειο και μου απαντησαν πως δεν τα εχουν.

Αν ηταν κανα δυο πακετα θα ελεγα χαθηκαν, αλλα στο συνολο ειναι 7! Ποτε δεν τα αφηνουν στην πολυκατοικια γιατι θα εξαφανιστουν σε δευτερολεπτα. Παντα αφηναν ειδοποιησεις και τα περναμε απο το ταχυδρομειο, ειτε ειναι απλα, ειτε συστημενα.

Μενω Αθηνα και τα πακετακια πανε πρωτα στο ΚΔ στο μεταξουργειο (Κωνσταντινουπολεως 177, Αθήνα 104 41) και απο εκει στο ταχυδρομειο της περιοχης μου. Αυτη την φορα τιποτα...

Ειχα 3 συστημενα αλλα αυτα ηρθαν κανονικα. Ασχετα που ποτε δεν ηρθαν οι ειδοποιησεις, τα εβλεπα στο site των ΕΛΤΑ και η παραλαβη τους εγινε απο το ταχυδρομειο.

 

Κι εγώ μια από τα ίδια... 6 παραγγελίες από Aliexpress, οι 5 αρχές Φεβρουαρίου, η 1 αρχές Μαρτίου... Οι 2 του Φεβρουαρίου ήταν με AliExpress Standard Shipping και ήρθαν στην ώρα τους στο ταχυδρομείο, πήγα και τις πήρα εγώ. Οι υπόλοιπες είναι με Cainiao Super Economy Global και δεν έχω ιδέα τι έχουν γίνει. Πάρε refund σε όσα προλαβαίνεις ακόμα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...