Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και πως θα οργανωθει αυτη η διαδικασια ;   Εγω τα ΕΛΤΑ και το τελωνειο εχουν καθυστερησεις μηνων, και περνουσαν το 90 των δεμάτων χωρις να τα ελεγξουν. τωρα ξαφνικα θα προλαβαινουν να κανουν την διαδικασια σε όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Το 15ρι δεν ειναι σιγουρο ακομα αλλα οπως το πανε δε μας βλεπω να το γλιτωνουμε.

Το φπα σιγουρο 100%

Mαλλον δεν το ειπα καλα. Πες οτι αγοραζουζω κατι με 20€ .Ποσο θα χρεωθω εκτελωνισμο;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zerg13 είπε

Mαλλον δεν το ειπα καλα. Πες οτι αγοραζουζω κατι με 20€ .Ποσο θα χρεωθω εκτελωνισμο;

Αυτή τη στιγμή τίποτα. Από 1/7 και εφόσον δεν αλλάξει κάτι είναι 20 + 24% +15. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2021 στις 10:33 ΜΜ, Nabuko είπε

Ενώ το χαράτσι για την ίδια δουλειά που κάνουν τα ελτα των dhl, ups κλπ, στα 60, 70, 80 ευρώ είναι καλύτερο?

Μέχρι 150 ευρώ κόστος, μετά ανεβαίνει

CIF*22 € έως και 150 € - 15 €

CIF άνω των 150 € έως και 500 € - 20 €

CIF άνω των 500 € έως και 1.000 € - 25 €

CIF άνω των 1.000 € - 50 €

 Kαι γιατι ανεβαίνει?

Ειναι πιο δύσκολο να εκτελωνιστει δεμα των 500 ευρω απο ενα των 100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grfurby είπε

 Kαι γιατι ανεβαίνει?

Ειναι πιο δύσκολο να εκτελωνιστει δεμα των 500 ευρω απο ενα των 100?

Που να ξέρω? ρώτα τα ελτά.

Θα μπορούσαν να βάλουν και τα ελτά ένα 60αρι, 80αρι για όλα ανεξαρτήτως ποσού όπως οι ξένες κούριερ, αλλά και πάλι θα υπήρχαν φωνές διαμαρτυρίας. Προφανώς κάποιοι τα θέλουν όλα τζαμπέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 2:24 ΜΜ, Giannis20vt είπε

Το φαινομενο με τις μεγάλες καθυστερήσεις ειναι γενικό σε ολη την Ελλάδα. Πακετα που χρονολογικά ηταν κοντα στα Χριστουγεννα αργησαν παρα πολύ, μπορει και πανω απο 3 μήνες. Εγω προσωπικά εχω παραδειγματα για δεματα που εκαναν πανω απο 120 ημερες. Η κατασταση θεωρητικά τον τελευταιο μηνα λιγο καλυτερευσε, και υπάρχει το εξης παραδοξο. Δεματα που παραγγελθηκαν αργοτερα, (Μάρτιο, ισως και Απριλιο) να ερχονται νωριτερα απο καποια που παραγγελθηκαν αρχες του έτους.

Ναι όλοι μας αυτό. Και εγώ έκανα πάνω από 20 αγορές γύρω στον Νοέμβριο με τις προσφορές της 11.1 και κάποια ήρθαν νορμάλ ενώ άλλα πήραν 2 μήνες. Ένα συγκεκριμένα ήρθε τον Μάρτιο φαντάσου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, than2031995 είπε

Ναι όλοι μας αυτό. Και εγώ έκανα πάνω από 20 αγορές γύρω στον Νοέμβριο με τις προσφορές της 11.1 και κάποια ήρθαν νορμάλ ενώ άλλα πήραν 2 μήνες. Ένα συγκεκριμένα ήρθε τον Μάρτιο φαντάσου....

Εγώ έχω ακόμα ένα δέμα Νοεμβρίου που το έχω ξεγράψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, than2031995 είπε

Ναι όλοι μας αυτό. Και εγώ έκανα πάνω από 20 αγορές γύρω στον Νοέμβριο με τις προσφορές της 11.1 και κάποια ήρθαν νορμάλ ενώ άλλα πήραν 2 μήνες. Ένα συγκεκριμένα ήρθε τον Μάρτιο φαντάσου....

Αγορες Νοεμβριου - Δεκεμβριου απο Aliexpress ολες σε εμενα ηρθαν Απριλη! Ενα του Δεκεμβρη δεν ηρθε ποτε.

Και αυτο ενω εστειλα mail στα Ελτα και στο τελωνειο, πηρα Τηλ. την εξυπηρετηση πελατων, το ταχυδρομειο της περιοχης μου και τελος το ΚΔ.

Αγορες Φεβρουαριου - Μαρτιου - Απριλιου απο Aliexpress ολα απλα πακετακια στο συνολο τους παμε στα 7 δεν ηρθε καμια εως τωρα που γραφω!

7 στα 7 με  0 παραλαβη. Δεν εχω κανει  αλλαγη διευθυνσης η οποιαδηποτε αλλαγη.

Παντα με τις ειδοποιησεις πηγαινα ταχυδρομειο για απλα αλλα και συστημενα.

Ταχυδρομο δεν ειχα δει ποτε να φερνει δεματα και με αυτο αποκλειω πως καποιο χερακι τα πηρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Amoretti είπε

Αγορες Νοεμβριου - Δεκεμβριου απο Aliexpress ολες σε εμενα ηρθαν Απριλη! Ενα του Δεκεμβρη δεν ηρθε ποτε.

Και αυτο ενω εστειλα mail στα Ελτα και στο τελωνειο, πηρα Τηλ. την εξυπηρετηση πελατων, το ταχυδρομειο της περιοχης μου και τελος το ΚΔ.

Αγορες Φεβρουαριου - Μαρτιου - Απριλιου απο Aliexpress ολα απλα πακετακια στο συνολο τους παμε στα 7 δεν ηρθε καμια εως τωρα που γραφω!

7 στα 7 με  0 παραλαβη. Δεν εχω κανει  αλλαγη διευθυνσης η οποιαδηποτε αλλαγη.

Παντα με τις ειδοποιησεις πηγαινα ταχυδρομειο για απλα αλλα και συστημενα.

Ταχυδρομο δεν ειχα δει ποτε να φερνει δεματα και με αυτο αποκλειω πως καποιο χερακι τα πηρε.

Μπορεί να είχα καθυστερήσεις πάντως όλα μου έχουν έρθει δεν έχω χάσει ποτέ κανένα. Άσε που ήρθε και ένα έξτρα άκυρο για κάποιο λόγο το οποίο τελείως άσχετο. Εγώ παραγγέλνω πλακέτες και τέτοια και μου ήρθε ένα ρελέ για fλας μηχανής Suzuki...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νέος νόμος δίνει τη δυνατότητα στον πωλητή να συλλέξει τον ΦΠΑ από τον πελάτη. Αν γίνει κάτι τέτοιο γλυτώνουμε το 15ρι εδώ αφού δεν εκτελωνιζεται το δέμα και ο πωλητής αποδίδει το ΦΠΑ στην ΕΕ. Εγώ έτσι έχω καταλάβει. Οπότε οποίοι Κινέζοι παρέχουν τέτοια υπηρεσία θα είναι καλό για μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xaris33 είπε

Ο νέος νόμος δίνει τη δυνατότητα στον πωλητή να συλλέξει τον ΦΠΑ από τον πελάτη. Αν γίνει κάτι τέτοιο γλυτώνουμε το 15ρι εδώ αφού δεν εκτελωνιζεται το δέμα και ο πωλητής αποδίδει το ΦΠΑ στην ΕΕ. Εγώ έτσι έχω καταλάβει. Οπότε οποίοι Κινέζοι παρέχουν τέτοια υπηρεσία θα είναι καλό για μας.

και ακόμα περιμένουμε αυτό ακριβώς, τις λεπτομέρειες, εάν θα υπάρξει τελωνειακό τέλος και πόσο, τι είδους πλατφόρμα θα δημιουργηθεί για να εξυπηρετηθεί ο καταναλωτής/πωλητης, δεν κάνουμε αγορές μονο από κινέζους κολοσσούς για να σταματά εκεί. Σε ένα σάιτ που πρόσεξα αμερικάνικο δήλωνε πως οι τιμές είναι υπολογισμένες με ελληνικο/αναλογα με χώρα φπα μου φαίνεται μέσω τρίτης υπηρεσίας που ανέγραφε τα όρια των 150ευρω κλπ. Δεν το έψαξα περαιτερω να δω εάν πράγματι διαμορφωνόταν έτσι στην τελική παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρεπει να φανει στην πορεια και να βγουν επισημες ελληνικες οδηγιες και ανακοινωσεις και οχι απλα επιλογες σε sites ξενων εμπορων/πωλητων.

Ο ξενος πωλητης μπορει να δηλωνει οτι χρεωνει European VAT αλλά αυτός να μην αποδίδεται ή/και το ελληνικο δημοσιο να μην το αναγνωριζει στο τιμολογιο αγορας (οπως μου εχει συμβει) και να εκτελωνιζει εδω και να ζηταει ΦΠΑ, τυχον δασμους και τελη εκτελωνισμου.

Αν δεν ξεκαθαρισει με επισημο τροπο η κατασταση θα εχουμε ροντεο τους πρωτους μηνες.

Τουλαχιστον εκτιμω οτι επιλογες CZ και πλεον και PL απο banggood θα ειναι καθαρες και ασφαλεις απο τριτες επιβαρυνσεις.

Ηδη σε αγορα banggood μεσω CZ πρωτη φορα ειδα αυτοκολλητο στο δεμα να αναγραφει οτι προερχεται απο CZ και εχει εκτελωνιστει εκει και συνεπως δεν πρεπει να εκτελωνιστει περαιτερω σε ευρωπαικο εδαφος ή καπως ετσι τελος παντων ηταν η διατυπωση (πανε και μερες και δεν το εβγαλα φωτο).

Πιστευω δλδ οτι και το Banggood θα μετακινησει υλικο και εμπορευμα σε αποθηκες PL και CZ για να καλυψει την ευρωπαικη ενωση χωρις περαιτερω χρεωσεις. Οι μεγαλοι θα την βρουν την ακρη.

Εκει ειναι που επρεπε να ειμαστε εμεις ως χωρα εξυπνοι εχοντας και την προσβαση με την Cosco του Κινεζους και το λιμανι και να κανουμε κεντρο logistics και πανευρωπαικου εκτελωνισμου κινεζικων στον Πειραια και να περνανε απο δω banggood, Ali, Ebay και λοιποι αντι να περνανε απο Πολωνια ή απο Τσεχια ή Ολλανδια.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν επιβληθεί το 15αρι του εκτελωνισμού και ο φπα έχει μπεί στη τιμή απο τον πωλητή, τα δέματα θα φτάνουν γρηγορότερα στα χέρια μας εφόσον δεν θα περνάνε τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχει κάποιος δέμα που έρχεται με DHL και να βρίσκεται στο Feucht της Γερμανίας(export parcel center); Εχω κάνει παραγγελία από aliexpress και βρίσκεται 5 μέρες στην συγκεκριμένη αποθήκη. Μάλλον θα καθυστερήσει όπως το κόβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...