Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα σας. Έχει κάποιος δέμα που έρχεται με DHL και να βρίσκεται στο Feucht της Γερμανίας(export parcel center); Εχω κάνει παραγγελία από aliexpress και βρίσκεται 5 μέρες στην συγκεκριμένη αποθήκη. Μάλλον θα καθυστερήσει όπως το κόβω. 

Δε καθεται.Εχει φυγει απο εκει και θα φανει σε 2-3 μερες εδω Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οταν βλεπεις οτι πακετο με speedpak απο Κινα, περασει τον 1,5 μηνα και ακομη να φτασει, παρε και καταλαβε...

---

Νωρις θυμηθηκαν για εποχικες προσληψεις στα Ελτα...αντι να παρουν κανεναν μονιμο, να μαθει και δρομους και να βελτιωθει με τον καιρο, περνουν οποτε θυμηθουν αλλους, που για να μαθουν τις περιοχες μπορει και να περασουν μηνες...

https://www.diorismos.gr/agora-ergasias/33191/proslipseis-ypallilon-oktaminis-diarkeias-sta-elta

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα από Αμερική ένα πακέτο με ανταλλακτικά για iPod. Στις 17 Μαιου έγινε label, 31 Μαίου έφτασε στο facility Chicago και από τις 4 Ιουνίου λέει μόνο "In Transit to Next Facility
Your package is moving within the USPS network and is on track to be delivered to its final destination. It is currently in transit to the next facility."

Ξερεί κανείς να μου πει πάνω κάτω πότε να το περιμένω και αν θα πληρώσω φέσι? Το tracking number είναι UE392189135US

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eleni89 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα από Αμερική ένα πακέτο με ανταλλακτικά για iPod. Στις 17 Μαιου έγινε label, 31 Μαίου έφτασε στο facility Chicago και από τις 4 Ιουνίου λέει μόνο "In Transit to Next Facility
Your package is moving within the USPS network and is on track to be delivered to its final destination. It is currently in transit to the next facility."

Ξερεί κανείς να μου πει πάνω κάτω πότε να το περιμένω και αν θα πληρώσω φέσι? Το tracking number είναι UE392189135US

Ευχαριστώ πολύ!


Σε κανονικούς ρυθμούς θα είχες παραλάβει το πολύ σε ένα μήνα αλλά λόγο της πανδημίας η συγκεκριμένα υπηρεσία είναι απίστευτα αργή και μπορεί να κάνει έως και 3 μήνες μέχρι να παραλάβεις όποτε υπομονή. Το κακό είναι ότι δεν είναι ανιχνεύσιμη εκτός ΗΠΑ και σε περίπτωση τελωνείου ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται πιθανόν να σε ειδοποιήσουν με γραπτή επιστολή για επιπλέων ενέργειες. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, eleni89 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα από Αμερική ένα πακέτο με ανταλλακτικά για iPod. Στις 17 Μαιου έγινε label, 31 Μαίου έφτασε στο facility Chicago και από τις 4 Ιουνίου λέει μόνο "In Transit to Next Facility
Your package is moving within the USPS network and is on track to be delivered to its final destination. It is currently in transit to the next facility."

Ξερεί κανείς να μου πει πάνω κάτω πότε να το περιμένω και αν θα πληρώσω φέσι? Το tracking number είναι UE392189135US

Ευχαριστώ πολύ!

Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω το tracking number που ξεκινά από UE... δεν είναι ανιχνεύσιμο.

Όσον αφορά το πιθανό φέσι στο τελωνείο, αν δεν μας αναφέρεις το ποσό που πλήρωσες ή αυτό που αναγράφεται ως δηλωμένη αξία στο πακέτο σου, κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, draculias είπε

Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω το tracking number που ξεκινά από UE... δεν είναι ανιχνεύσιμο.

Όσον αφορά το πιθανό φέσι στο τελωνείο, αν δεν μας αναφέρεις το ποσό που πλήρωσες ή αυτό που αναγράφεται ως δηλωμένη αξία στο πακέτο σου, κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει.

Καλησπέρα και πάλι.

Πλήρωσα σύνολο 193 δολλάρια. Είχα βάλει μήνυμα στο μαγαζί να μη βάλει αξία επάνω στο πακέτο αλλά δεν ξέρω αν το έκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μιλάμε για 193 δολλάρια, δλδ περίπου 162 ευρώ

+ 20 ευρώ (νομίζω πάνω από 150 ευρώ τα εκτελωνιστικά των ΕΛΤΑ ανεβαίνουν στα 20 από 15)

+ 38,88 ευρώ φπα (24%)

Σύνολο 58,88 ευρώ επιπλέον.

Αν δεν αναγράφεται αξία πάνω στο πακέτο, ο τελωνιακός υπάλληλος θα ζητήσει να του προσκομίσεις ηλεκτρονικά αποδεικτικό πληρωμής (κίνηση κάρτας, paypal) με την περιγραφή του προϊόντος, οπότε ότι αναφέραμε παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους έχω μια παραγγελία από Amazon που εστάλη από Γαλλία με την Chronopost. Εδώ και 4 εργάσιμες είναι κολλημένη στο ίδιο σημείο, ότι αποχώρησε από το Παρίσι. Μια φορά ακόμα μου έχει τύχει αυτή η μεταφορική και στην δεύτερη εργάσιμη ήταν στην πόρτα μου με acs (εντός πανδημίας). Το περιθώριο του Amazon λήγει σήμερα και αναρωτιέμαι αν αυτή η έλλειψη κάποιου update είναι φυσιολογική ή εάν έχει κολλήσει/χαθεί κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο sticky αρθρο υπαρχει που να εξηγει τι ακριβως ισχυει πλεον με τις αγορες εξωτερικου, ειτε αφορα Ε.Ε, ειτε οχι; Αυτο με την φορολογια απο το 1ο ευρω; Και τι παιζει με το τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Καποιο sticky αρθρο υπαρχει που να εξηγει τι ακριβως ισχυει πλεον με τις αγορες εξωτερικου, ειτε αφορα Ε.Ε, ειτε οχι; Αυτο με την φορολογια απο το 1ο ευρω; Και τι παιζει με το τελωνειο;

 

δεν γνωρίζουμε ακριβώς πέρα από αυτά γιατί δεν έχει γίνει ανακοίνωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, whosethere είπε

 

δεν γνωρίζουμε ακριβώς πέρα από αυτά γιατί δεν έχει γίνει ανακοίνωση

Απο αγορες εντος Ε.Ε δεν υπαρχει θεμα ομως, σωστα; Ουτε τελωνειο, ουτε φορολογια;

Με τριγωνικες αποστολες τι θα παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, radiotv είπε

στο Banggood έχει εξαφανιστεί το priority direct mail και το κόστος των μεταφορικών με EU priority line έχει εκτοξευθεί

Δεν έχω παρατηρήσει αυξήσει σε τρεις παραγγελίες που έκανα τελευταία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...