Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, papp0us είπε

το όριο ανεβαίνει στα 150€ που ανοίγει χιλιααααααδες πραγματάκια απο ebay και Ali που μέχρι τώρα ηταν ασύμφορα.

ναι, αυτό ξέχασα που είναι πολύ σημαντικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

περα απο οσα εχουν ανακοινωθει μου φαινεται πολυ περιεργο να μην ελεγχονται τα δεματα... γιατι οπως και να το κανουμε 

υπαρχουν πραγματα που ελεγχεται η εισαγωγη τους πχ φαρμακα 

δεν μπορει το τιμολογιο να γραφει σκληρος δισκος και μεσα να εχει κατι αλλο.......θα σκαναρονται????και αν δουνε κατι περιεργο θα ανοιγεται ??? δε μπορει να ειναι τοσο χυμα οσο και να μας αρεσει αυτο.......ειδομεν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papp0us είπε

Να προσπαθήσω να σας τα κάνω λίγο λιανά γιατι έχετε μπερδέψει.

Πλέον τα καταστήματα/πωλητές έχουν την δυνατότητα να γραφτούν στο IOSS, και να χρεώνουν το ΦΠΑ προκαταβολικά κατα την αγορά σε πακέτα μέχρι 1-150€.

ΑΝ το κάνουν αυτό, εσείς στο Checkout πληρώνεται το ΦΠΑ, δηλαδή παίρνετε κάτι 50€ και χρεώνεστε συνολικά 62€ συν οτι μεταφορικά υπάρχουν.

Αυτά τα πακέτα που έχουν προχρεωθεί ΦΠΑ έρχονται με άλλα χαρτιά απο τα "Απλά" οπότε μπαίνοντας στην χώρα, γίνεται ένας έλεγχος στο τελωνείο για να δουν αν ολα ειναι καλά, και μετά φεύγουν κατευθείαν απο εκει για το σπίτι σας, ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΗ ΧΡΕΩΣΗ.

ΑΝ τώρα, ο πωλητής ΔΕΝ χρησιμοποιήσει το IOSS, και απλά σας στείλει το πακέτο έτσι, όταν το πακέτο μπεί στο τελωνείο και ελεγχθεί, τα ΕΛΤΑ είναι αναγκασμένα να σας ζητήσουν το ΦΠΑ. (Και πάλι αυτό ισχύει για πακέτα απο 1-150€) 

Για τη διαδικασία αυτή τα ΕΛΤΑ όπως και κάθε άλλος μεταφορέας, θα πρέπει να πληρωθεί, γιατι κάποιος πρέπει να κάνει τα χαρτιά για να γίνει ολο αυτό, και έτσι εκτός του ΦΠΑ θα χρεωθείτε και την αμοιβή του μεταφορέα.

Τι κόστος θα έχει αυτή η διαδικασία; Δεν έχω ιδέα, δεν έχουν πεί τα ΕΛΤΑ(ουτε οι άλλοι μεταφορείς)

Για πακέτα μέχρι 150€ ΔΕΝ υπάρχουν δασμοί, το μόνο που θα χρεωθείτε και στη μια και στην άλλη περίπτωση είναι το ΦΠΑ, μόνο που στη δεύτερη θα έχει και χρέωση η διαδικασία απο τον μεταφορέα.

Aliexpress και Ebay χρεώνουν ήδη στις περισσότερες περιπτώσεις το ΦΠΑ στο Checkout οπότε αυτά τα πακέτα που θα πάρετε απο εδώ και πέρα, με χρεωμένο το ΦΠΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΩΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Αν πληρώσετε 30€ θα ειναι η τελική τιμή. 

Αν δεν έχει χρεωθεί το ΦΠΑ στο Checkout τότε μπαίνοντας Ελλάδα, είναι πολύ πιθανό να σας περιμένει έκπληξη.

 

Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι, αυτά έχω κουτσοκαταλάβει.

 

σωστά τα λες,τα ΕΛΤΑ στην σημερινή ανακοίνωση δεν γράφουν τι θα εισπράττουν για την εργασία τους για τα δέματα των πωλητών που δεν έχουν καταχωρηθεί στο IOSS και δεν έχει καταβληθεί ο ΦΠΑ

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας τι γίνεται με το iherb...διότι μπήκα να κάνω παραγγελία από ότι κατάλαβα είναι στο ioss αλλά μου χρεωνει λίγο ΦΠΑ για 27€ βάζει ΦΠΑ περίπου 3 με 4 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Τωρα οι κουρριερ με πια δικαιολογια θα χρεωνουν 45 ευρω εξοδα εκτελωνισμου? Καλο το νεο μετρο αν ειναι οντως ετσι οπως τα λετε! 

Λογικά δεν θα χρεώνουν τίποτα εφόσον δεν θα χρειαστεί εκτελωνισμό το δέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, annian είπε

Ξέρει κανένας τι γίνεται με το iherb...διότι μπήκα να κάνω παραγγελία από ότι κατάλαβα είναι στο ioss αλλά μου χρεωνει λίγο ΦΠΑ για 27€ βάζει ΦΠΑ περίπου 3 με 4 ευρω

Αμα το καταστημα ειναι απο Ευρωπη χρεωνει μονο την διαφορα στον ΦΠΑ, δηλαδη αμα αγορασεις κατι απο Γερμανια που εχει 100 ευρω θα πληρωσεις 105 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, annian είπε

Ξέρει κανένας τι γίνεται με το iherb...διότι μπήκα να κάνω παραγγελία από ότι κατάλαβα είναι στο ioss αλλά μου χρεωνει λίγο ΦΠΑ για 27€ βάζει ΦΠΑ περίπου 3 με 4 ευρω

Μήπως το ΦΠΑ για αυτά τα προϊόντα που θες να αγοράσεις είναι 13%;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Μήπως το ΦΠΑ για αυτά τα προϊόντα που θες να αγοράσεις είναι 13%;

Είναι από ΗΠΑ...και έχει βιταμίνες...μέχρι τώρα έκανα παραγγελίες μέχρι 22€ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω ...φυσικά γράφει κάτι για το ioss αλλά επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι καλά θέλω να μου επιβεβαίωση κάποιος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν θα μου πάρουν το κεφάλι στο τελωνείο ...

7 λεπτά πριν, annian είπε

Είναι από ΗΠΑ...και έχει βιταμίνες...μέχρι τώρα έκανα παραγγελίες μέχρι 22€ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω ...φυσικά γράφει κάτι για το ioss αλλά επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι καλά θέλω να μου επιβεβαίωση κάποιος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν θα μου πάρουν το κεφάλι στο τελωνείο ...

 

Screenshot_2021-07-03-13-53-24-033_com.iherb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, annian είπε

Είναι από ΗΠΑ...και έχει βιταμίνες...μέχρι τώρα έκανα παραγγελίες μέχρι 22€ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω ...φυσικά γράφει κάτι για το ioss αλλά επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι καλά θέλω να μου επιβεβαίωση κάποιος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν θα μου πάρουν το κεφάλι στο τελωνείο ...

 

Screenshot_2021-07-03-13-53-24-033_com.iherb.jpg

σου λέει ότι εισπράττει και αποδίδει το ΦΠΑ για παραγγελίες έως 150€, λογικά είσαι καλυμμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 10:39 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

Τωρα οι κουρριερ με πια δικαιολογια θα χρεωνουν 45 ευρω εξοδα εκτελωνισμου? Καλο το νεο μετρο αν ειναι οντως ετσι οπως τα λετε! 

Με την ίδια δικαιολογία που το έκαναν ανέκαθεν.

Εφόσον γίνει παραγγελία εκτός του καθεστώτος IOSS ή από πχ Amazon & eBay χωρίς προπληρωμή ΦΠΑ ή Import charges αντίστοιχα και ο διανομέας είναι ιδιωτικό κούριερ, μια χαρά θα συνεχίσει να χρεώνει, που είναι το περίεργο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, draculias είπε

Με την ίδια δικαιολογία που το έκαναν ανέκαθεν.

Εφόσον γίνει παραγγελία εκτός του καθεστώτος IOSS ή από πχ Amazon & eBay χωρίς προπληρωμή ΦΠΑ ή Import charges αντίστοιχα και ο διανομέας είναι ιδιωτικό κούριερ, μια χαρά θα συνεχίσει να χρεώνει, που είναι το περίεργο;

ξερεις με το amazon τι γινετε τωρα που δεν βγαζει πλεον import fees αλλα μονο tax to be collected? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

ξερεις με το amazon τι γινετε τωρα που δεν βγαζει πλεον import fees αλλα μονο tax to be collected? 

Έχω πολύ καιρό να παραγγείλω από Amazon, οπότε προσωπική άποψη δεν έχω.

Αφού όμως λέτε πως εφαρμόζει ήδη το "tax to be collected", πρέπει να είσαι (είστε) ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

ξερεις με το amazon τι γινετε τωρα που δεν βγαζει πλεον import fees αλλα μονο tax to be collected? 

λογικα γραφτηκαν στο ioss οποτε μεχρι 150 ευρω εχεις μονο φπα. δοκιμασες να βαλεις κατι πανω απο 150 ευρω να δεις αν εκει πλεον βγαζει import taxes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...