Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, radiotv είπε

ΕΛΤΑ - Αθάνατο ελληνικό δημόσιο

 

Δειγματοληπτικός έλεγχος λέει, εκείνα είναι που θα σου χαλάνε την μέρα.. Το ΦΠΑ είναι οκ, το 15άρι τσούζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1722242628_(8).png.332173982053d8f4bc349a21abd549d3.pngΡε παιδια , εχω αγοράσει πριν λιγους μηνες ενα ταμπλετ απο το Γερμανικο Αμαζον το αποιο ξαφνικά σταματησε να λειτουργει , ψαχνω τοση πως να ζητήσω αλλαγη και δεν το βρησκω , ειμαι τοσο στραβος και δεν το βλεπω ? πρεπει να μιλησω με Αμαζον γι'αυτο?

Παω μεχρι αυτη την σελιδα και δεν υπαρχει η επιλογη για "επιστροφή"  

Επεξ/σία από Votritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία σχετικά με την εταιρία Logistics 

SynYou,

Έκανα μια μικρής αξίας παραγγελία από Κίνα στις 2 Ιουνίου, και με αρχικό κωδικό:

SY******(νούμερα) και μετά από μερικές μέρες προέκυψε κωδικός UV******UZ

Το δέμα σύμφωνα με το Sytrack έφτασε στην Ελλάδα στις 19 Ιουνίου 

2021-06-19 06:25 Greece, arrived at the processing center

Ωστόσο καμία πληροφορία από τότε έως σήμερα 6 Ιουλίου.

Μήπως πρέπει να κάνω εγώ κάποια κίνηση με τα ΕΛΤΑ, η να περιμένω ακόμα κανένα 2μηνο ? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε απάντηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, konk25 είπε

Απορία σχετικά με την εταιρία Logistics 

SynYou,

Έκανα μια μικρής αξίας παραγγελία από Κίνα στις 2 Ιουνίου, και με αρχικό κωδικό:

SY******(νούμερα) και μετά από μερικές μέρες προέκυψε κωδικός UV******UZ

Το δέμα σύμφωνα με το Sytrack έφτασε στην Ελλάδα στις 19 Ιουνίου 

2021-06-19 06:25 Greece, arrived at the processing center

Ωστόσο καμία πληροφορία από τότε έως σήμερα 6 Ιουλίου.

Μήπως πρέπει να κάνω εγώ κάποια κίνηση με τα ΕΛΤΑ, η να περιμένω ακόμα κανένα 2μηνο ? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε απάντηση! 

Μόνο να περιμένεις μπορείς. Γενικά οι καθυστερήσεις είναι μεγάλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, konk25 είπε

Απορία σχετικά με την εταιρία Logistics 

SynYou,

Έκανα μια μικρής αξίας παραγγελία από Κίνα στις 2 Ιουνίου, και με αρχικό κωδικό:

SY******(νούμερα) και μετά από μερικές μέρες προέκυψε κωδικός UV******UZ

Το δέμα σύμφωνα με το Sytrack έφτασε στην Ελλάδα στις 19 Ιουνίου 

2021-06-19 06:25 Greece, arrived at the processing center

Ωστόσο καμία πληροφορία από τότε έως σήμερα 6 Ιουλίου.

Μήπως πρέπει να κάνω εγώ κάποια κίνηση με τα ΕΛΤΑ, η να περιμένω ακόμα κανένα 2μηνο ? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε απάντηση! 

Το tracking number της Sunyou ΜΗΝ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ υπ'όψιν, από την στιγμή που το δέμα αναχωρεί για το 'next country post'. Το 'next tracking number' που δίνεις είναι από το ταχυδρομείο του Ουζμπεκιστάν. Τα unregistered δέματα (όπως το δικό σου) που είναι από το ταχυδρομείο του Ουζμπεκιστάν, είναι εντελώς UNTRACKABLE! Ως εκ τούτου, το δέμα σου δεν ξέρεις που είναι στην πραγματικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία τέλη Μαΐου απο Ali πακέτο μικρής αξίας. Μπαίνει Αθήνα μετά την 1η Ιουλίου και λέω την κάτσαμε.

Βγήκε από τελωνείο σήμερα βλέπω αλλά δεν έχει επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου. Πώς γίνεται γενικά η διαδικασία εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ;

image.png.6609b280daff69dcac9a9cfd066fa3e1.png

Επεξ/σία από theodosisp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theodosisp είπε

Παραγγελία τέλη Μαΐου απο Ali πακέτο μικρής αξίας. Μπαίνει Αθήνα μετά την 1η Ιουλίου και λέω την κάτσαμε.

Βγήκε από τελωνείο σήμερα βλέπω αλλά δεν έχει επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου. Πώς γίνεται γενικά η διαδικασία εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ;

image.png.6609b280daff69dcac9a9cfd066fa3e1.png

Μαλλον δωσανε μια ατυπη περιοδο χαριτος για δεματα που εσταλησαν πριν 30/06. και σε εμενα ηρθε αργοπορημενο δεματακι χωρις να πληρωσω κατι πριν μια βδομαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, theodosisp είπε

Παραγγελία τέλη Μαΐου απο Ali πακέτο μικρής αξίας. Μπαίνει Αθήνα μετά την 1η Ιουλίου και λέω την κάτσαμε.

Βγήκε από τελωνείο σήμερα βλέπω αλλά δεν έχει επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου. Πώς γίνεται γενικά η διαδικασία εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ;

image.png.6609b280daff69dcac9a9cfd066fa3e1.png

Μπορεί να χρέωσαν ΦΠΑ (ή και κόστος εκτελωνισμού), ανάλογα με το τι 'νόμιζαν' ότι είναι η αξία του δέματος!!! Η λογική λέει ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ζητάνε από όλους τα αποδεικτικά αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Μπορεί να χρέωσαν ΦΠΑ (ή και κόστος εκτελωνισμού), ανάλογα με το τι 'νόμιζαν' ότι είναι η αξία του δέματος!!! Η λογική λέει ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ζητάνε από όλους τα αποδεικτικά αγοράς

Και πότε θα τα πληρώσω αυτα; Έχει ήδη φτάσει στα Ελτα της περιοχής μου το δέμα. Δεν πρέπει να με ρωτήσουν πρώτα αν θέλω να εκτελωνιστεί;

Αν ήταν έτσι, μπορώ απλά να μην δεχτώ να παραλάβω, οπότε τα Ελτα ρισκάρουν να "ζημιωθούν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, theodosisp είπε

Και πότε θα τα πληρώσω αυτα; Έχει ήδη φτάσει στα Ελτα της περιοχής μου το δέμα. Δεν πρέπει να με ρωτήσουν πρώτα αν θέλω να εκτελωνιστεί;

Αν ήταν έτσι, μπορώ απλά να μην δεχτώ να παραλάβω, οπότε τα Ελτα ρισκάρουν να "ζημιωθούν".

τι ζημια να παθουν ???αυτοι ενα λογαριασμο εκαναν ...αν δε το παραλαβεις θα πρεπει να ενημερωσεις και το πωλητη αν δεχεται την επιστροφη για να παρεις και τα χρηματα σου πισω...ο πωλητης δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει   αν εσυ θα πληρωσεις δασμους η εξοδα ,αυτο επρεπε να το ξερεις πριν παραγγειλεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostasbm είπε

τι ζημια να παθουν ???αυτοι ενα λογαριασμο εκαναν ...αν δε το παραλαβεις θα πρεπει να ενημερωσεις και το πωλητη αν δεχεται την επιστροφη για να παρεις και τα χρηματα σου πισω...ο πωλητης δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει   αν εσυ θα πληρωσεις δασμους η εξοδα ,αυτο επρεπε να το ξερεις πριν παραγγειλεις.....

Εννοείται, θεωρητικά το αναρωτιέμαι σαν επιλογή. Το δέμα θα το παραλάβω.

Αλλά για να φύγει το πακέτο από τελωνείο, δεν σημαίνει πως έχει ήδη πληρωθεί ο ΦΠΑ από την εκάστοτε εταιρία; (ΕΛΤΑ, DHL, κλπ). Ίσως έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Επεξ/σία από theodosisp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες γυρνώντας από την δουλειά βρήκα 21 δέματα να με περιμένουν, όλα αγορασμενα από αρχές Απριλίου, όπου είχαν χαθεί τα ίχνη τους μπαίνοντας Ελλάδα,το ένα αγορασμενο από τον Φλεβάρη 🙄, για κανένα δεν πλήρωσα κάτι έξτρα . Τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει με όσα έφτασαν Ελλάδα πριν αλλάξει το καθεστώς με το ΦΠΑ  αλλά παρέμεναν στους σάκους και από το τρακινγκ είδα ότι μπήκαν τελωνείο...θα δούμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, theodosisp είπε

Εννοείται, θεωρητικά το αναρωτιέμαι σαν επιλογή. Το δέμα θα το παραλάβω.

Αλλά για να φύγει το πακέτο από τελωνείο, δεν σημαίνει πως έχει ήδη πληρωθεί ο ΦΠΑ από την εκάστοτε εταιρία; (ΕΛΤΑ, DHL, κλπ). Ίσως έχω καταλάβει κάτι λάθος.

αν η φορτωση ηταν παλια μπορει και να μπηκε με το παλιο καθεστως....με το νεο καθεστως το φπα θα ειναι προπληρωμενο(θα το πληρωνεις με την αγορα)..απο κει και περα αν δεν υπερβαινει τα 150 ευρω συμφωνα με οτι ανακοινωσαν θα ερχεται ελευθερο δασμων.....αν ειναι παραπανω θα σου ερχεται ραβασακι

δε βαζω το χερι μου στο ευαγγελιο ,απλα περιμενουμε να δουμε πως θα γινεται η διαδικασια στη πραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...