Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, radiotv είπε

 

Έχεις πολύ δίκιο.

Πάντα είχα όμως την απορία.Αν εγώ δεν παραλάβω,τα ΕΛΤΑ με δικά τους έξοδα ,τα αποστέλλουν πίσω στην Κίνα ;

Σίγουρα δεν τα πετάνε ,τα κρατάνε ,τα βάζουν στον π@το τους;

Θέλω να ξέρετε επίσης πως στην ομάδα μου στο fb έχουν αρχίσει και αυξάνονται απειλητικά τα μέλη που έχουν πληρώσει τον ΦΠΑ στην Κίνα και τον ξαναπληρώνουν Ελλάδα.

Δεν είμαι σίγουρος για το ποιος φταίει πια...

Όλες οι παραγγελίες έγιναν από την ηλεκτρονική πλατφόρμα του αλιεξπρές.

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Εγώ πάντως θα περιμένω κανά δίμηνο να δω πως θα εξελιχθεί το θέμα πριν παραγγείλω οτιδήποτε.

Και το ίδιο θα κάνω και εγώ από σήμερα και πέρα .

Επεξ/σία από super_ban_bunny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, super_ban_bunny είπε

Έχεις πολύ δίκιο.

Πάντα είχα όμως την απορία.Αν εγώ δεν παραλάβω,τα ΕΛΤΑ με δικά τους έξοδα ,τα αποστέλλουν πίσω στην Κίνα ;

Σίγουρα δεν τα πετάνε ,τα κρατάνε ,τα βάζουν στον π@το τους;

Θέλω να ξέρετε επίσης πως στην ομάδα μου στο fb έχουν αρχίσει και αυξάνονται απειλητικά τα μέλη που έχουν πληρώσει τον ΦΠΑ στην Κίνα και τον ξαναπληρώνουν Ελλάδα.

Δεν είμαι σίγουρος για το ποιος φταίει πια...

Όλες οι παραγγελίες έγιναν από την ηλεκτρονική πλατφόρμα του αλιεξπρές.

Και το ίδιο θα κάνω και εγώ από σήμερα και πέρα .

εάν αρνηθείς την παραλαβή τα ΕΛΤΑ είναι υποχρεωμένα να το στείλουν στον αποστολέα με δικά τους έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση. Αρχές Ιουνίου (2 Ιουνίου) αγόρασα από ALi από διαφορετικούς πωλητές αντικείμενα κόστους 16 και 12 €. Παρακολουθώντας τη πορεία τους είδα ότι και τα 2 μπήκαν στη χώρα 1 Ιουλίου, κάτι που μόνο τυχαίο δεν ήταν τελικά καθώς φαίνεται υπήρξε  μεθοδευμένη ενέργεια από το τελωνείο προκειμένου να επιβαρυνθούν με τέλη και φόρους. ;  Εν πάση περ πτώση σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση απο ΕΛΤΑ για το αντικείμενο LT80005...... που μου κόστισε 16 πε΄ριπου € ($ 19.18) με φόρους και τέλη 99€, θα βρίσκεται για 20 μέρες στα ΕΛΤΑ ΣΥΡΟΥ τηλ... Κατ αρχήν γνωρίζοντας το κόστος του ΦΠΑ και τα έξοδα το ποσό δεν είναι εξωφρενικό ;   Δε σκοπεύω να τα παραλάβω-μελάνια για  εκτυπωτή είναι και τα βρίσκω οικονομικά και στο ebay από Ευρώπη,- αλλά υπάρχει περίπτωση επιπλέον κόστους ή κάτι άλλο  σε περίπτωση μη παραλαβής τους.   Πρέπει να κάνω κάτι πλέον η απλά δε προσέρχομαι στο ταχυδρομείο για παραλαβή τους.

Επεξ/σία από charlymp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, charlymp είπε

Ερώτηση. Αρχές Ιουνίου (2 Ιουνίου) αγόρασα από ALi από διαφορετικούς πωλητές αντικείμενα κόστους 16 και 12 €. Παρακολουθώντας τη πορεία τους είδα ότι και τα 2 μπήκαν στη χώρα 1 Ιουλίου, κάτι που μόνο τυχαίο δεν ήταν τελικά καθώς φαίνεται υπήρξε  μεθοδευμένη ενέργεια από το τελωνείο προκειμένου να επιβαρυνθούν με τέλη και φόρους. ;  Εν πάση περ πτώση σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση απο ΕΛΤΑ για το αντικείμενο LT80005...... που μου κόστισε 16 πε΄ριπου € ($ 19.18) με φόρους και τέλη 99€, θα βρίσκεται για 20 μέρες στα ΕΛΤΑ ΣΥΡΟΥ τηλ... Κατ αρχήν γνωρίζοντας το κόστος του ΦΠΑ και τα έξοδα το ποσό δεν είναι εξωφρενικό ;   Δε σκοπεύω να τα παραλάβω-μελάνια για  εκτυπωτή είναι και τα βρίσκω οικονομικά και στο ebay από Ευρώπη,- αλλά υπάρχει περίπτωση επιπλέον κόστους ή κάτι άλλο  σε περίπτωση μη παραλαβής τους.   Πρέπει να κάνω κάτι πλέον η απλά δε προσέρχομαι στο ταχυδρομείο για παραλαβή τους.

δες μήπως είναι τέλεια (.99€) την έχουν πατήσει και άλλοι λόγω μλκ των ΕΛΤΑ, πάντως αν πας εκεί και είναι 99€ μπορείς να αρνηθείς να το παραλάβεις και τα ΕΛΤΑ έχουν υποχρέωση να το επιστρέψουν στον αποστολέα,το παρακολουθεις με το ίδιο τρακινγκ και όταν επιστρέψει πίσω ζήτα refund,ενημέρωσε και τον πωλητή σχετικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, charlymp είπε

. που μου κόστισε 16 πε΄ριπου € ($ 19.18) με φόρους και τέλη 99€, θα βρίσκεται για 20 μέρες στα ΕΛΤΑ ΣΥΡΟΥ τηλ... Κατ αρχήν γνωρίζοντας το κόστος του ΦΠΑ και τα έξοδα το ποσό δεν είναι εξωφρενικό ;

Είναι, αλλά όπως είπε και ο @radiotv μπορει να είναι λεπτά (0,99). Εάν απαντούν το τηλέφωνο στα δικά σου ελτα, πάρτους να ρωτήσεις. Επισης, εάν το στείλεις  πίσω, καλό πρώτα να ρωτήσεις τον πωλητή εάν θα το δεχτεί ωστε να σου επιστραφεί το ποσό, επειδή δεν είναι υποχρεωμένος σε περίπτωση φόρων κλπ επιβαρύνσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotv είπε

δες μήπως είναι τέλεια (.99€) την έχουν πατήσει και άλλοι λόγω μλκ των ΕΛΤΑ, πάντως αν πας εκεί και είναι 99€ μπορείς να αρνηθείς να το παραλάβεις και τα ΕΛΤΑ έχουν υποχρέωση να το επιστρέψουν στον αποστολέα,το παρακολουθεις με το ίδιο τρακινγκ και όταν επιστρέψει πίσω ζήτα refund,ενημέρωσε και τον πωλητή σχετικά

χα χα πήρα τηλεφωνο και όντως είναι 99 λεπτά και δεν βγήκε στο μύνημα το κόμμα και μου ήρθε σαν 99 €. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, charlymp είπε

χα χα πήρα τηλεφωνο και όντως είναι 99 λεπτά και δεν βγήκε στο μύνημα το κόμμα και μου ήρθε σαν 99 €. Ευχαριστώ.

αφού δεν έπαθες εγκεφαλικό πάλι καλά, έχει τρομάξει πολύς κόσμος με τα μηνύματα των ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, super_ban_bunny είπε

Πάντα είχα όμως την απορία.Αν εγώ δεν παραλάβω,τα ΕΛΤΑ με δικά τους έξοδα ,τα αποστέλλουν πίσω στην Κίνα ;

Δε νομίζω. Μάλλον τα βγάζουν μαζικά σε πλειστηριασμό  (mystery box ;) )

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2021 στις 11:35 ΜΜ, super_ban_bunny είπε

Φίλοι μου καλησπέρα.Έχουμε  κάποιους προβληματισμούς εγώ και μερικοί ακόμα κινεζοχτυπημένοι συνάδελφοι μου.

Προέρχομαι από μια ομάδα του fb που αγοράζουμε αλιευτικό εξοπλισμό  και σχετικά προϊόντα  από το αλιεξπρές και λοιπές ηλ. πλατφόρμες 

Από την 1η μέρα του καινούργιου καθεστώτος φορολογίας των αγορών μας από το εξωτερικό (01-07) το αλιεξπρές προσάρμοσε την πλατφόρμα του και πρόσθεσε τον επίμαχο φόρο στο check out  του κατά την πληρωμή και όλα καλά ως εδώ.

Πριν από 2 βδομάδες παρέλαβα πακέτο από την  Κίνα που ενώ το είχα παραλάβει πριν την αλλαγή ,μπήκε Ελλάδα στις 01-07 και κλήθηκα από τα ΕΛΤΑ να πάω να πληρώσω .90 λεπτά για να το παραλάβω .

Κάποιοι στην ομάδα ,ίδια χρονική  περιόδο με έμενα παραλαβής &  αποστολής κτλ δεν πλήρωσαν τίποτα και κάποιο άλλοι με το καινούργιο -καινούργιο καθεστώς των ΕΛΤΑ που μάλλον σας διαφευγει  κλήθηκαν να πληρώσουν για αγορές έως 22 ευρώ 2.5 ευρώ ,για αγορές έως 50 κάτι άλλο και πάει λέγοντας έως τα 150ευρω.

Αυτός είναι ο καινούργιος τιμοκατάλογος/τέλη εκτελωνισμού  σε περίπτωση που σας έχει ξεφύγει:

 

https://gr.gizchina.com/2021/07/20/elta-analytika-ta-nea-teli-ektelonismoy-gia-mikra-demata/

 

Και τώρα αφού το διαβάσατε και είμαι σίγουρος πως μπερδευτήκατε ,σας ερωτώ :

-Εμείς που έχουμε καταβάλει τον φόρο στην κινεζική πλατφόρμα aliexpress κτλ θα πληρώσουμε ξανά φόρο στην Ελλάδα για να παραλάβουμε;Θα μου πείτε όχι ,είστε σίγουροι όμως 100% για αυτό;Δεν είναι ξεκάθαρος το παραπάνω νομίζω και είναι κάπως αινιγματικό ξανά όπως πέρσυ τον Φεβρουάριο!!!

-Αν ναι ,πόσο νόμιμο είναι και αν είναι παράνομο μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε τις ομαδικές καταγγελίες όπως πέρσυ τον Φεβρουάριο ;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,συγνώμη για το σεντόνι .

 

Screenshot_2021-07-26-15-01-03-036_com.facebook.katana.jpg

Φίλε, ένα θα σου πω (για να είσαι σίγουρος): ζήτα από τον Κινέζο να σου στέλνει τα πράγματα με Sunyou logistics. Φαίνεται μάλλον ότι υπάρχει πρόβλημα (από ότι βλέπω εδώ) με το Aliexpress, ως προς το εξής: όταν χρησιμοποιούν την offline method να τυπώνουν τα tracking number (και χρησιμοποιούν εξωτερικά συστήματα να το κάνουν αυτό), προφανώς το σύστημα δεν μπορεί να αναγνωρίσει αν έχει πληρωθεί το ΦΠΑ, για αυτό βλέπω κάτι ευτράπελα εδώ!!! Είναι προφανής η επίμονη του Aliexpress, να σπρώξει όλους τους πωλητές να χρησιμοποιούν μόνο το 'Aliexpress standard shipping' ή 'Aliexpress saver shipping'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σταματήσω για κάποιο διάστημα τις παραγγελίες μέχρι να ρολάρει καλύτερα η φάση τους.

Ενημερωτικά θα ήθελα να ξέρετε πως οι παράλογες χρεώσεις και ενώ έχουνε πληρώσει τον ΦΠΑ στους Κινέζους τα μέλη της ομάδας μου στο fb ,συνεχίζονται.

Θα κάτσουμε έτσι αμέτοχοι;

Μήπως πρέπει να αντιδράσουμε με καταγγελίες όπως πέρσυ ώρε παιδιά;;;

 

 

Screenshot_2021-07-28-20-16-23-848_com.facebook.katana.jpg

Επεξ/σία από super_ban_bunny
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, super_ban_bunny είπε

Θα σταματήσω για κάποιο διάστημα τις παραγγελίες μέχρι να ρολάρει καλύτερα η φάση τους.

Ενημερωτικά θα ήθελα να ξέρετε πως οι παράλογες χρεώσεις και ενώ έχουνε πληρώσει τον ΦΠΑ στους Κινέζους τα μέλη της ομάδας μου στο fb ,συνεχίζονται.

Θα κάτσουμε έτσι αμέτοχοι;

Μήπως πρέπει να αντιδράσουμε με καταγγελίες όπως πέρσυ ώρε παιδιά;;;

 

 

Screenshot_2021-07-28-20-16-23-848_com.facebook.katana.jpg

Πιο πιθανο μου φαινεται να κανει βλακεια ο Κινεζος παντως...

Μη κατηγορουμε και για τα παντα τα ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζουν τα παράπονα στην ομάδα .

Μέλος που παράγγειλε κάτι απο την  Κίνα  μετά την 01-07 και ενώ πλήρωσε τον φόρο στους Κινέζους κανονικά κλήθηκε από τα ΕΛΤΑ να πληρώσει φόρο 0.60 λεπτά επιπλέον για να παραλάβει το αντικείμενο του .

Από πού προκύπτει τώρα αυτός ο φόρος;Βάση ποιας τιμολόγησης;

Και όπως είπα και πιο πάνω ,μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσουμε όπως και πέρυσι τις καταγγελίες για όλα αυτά τα αυθαίρετα χαράτσια πριν να είναι  πολύ αργά ;

Σας παραθέτω τα κείμενα και τις φωτογραφίες για να τα δείτε και μόνοι σας.

Η ομάδα μου είναι αυτή για να το διαπιστώσετε κ' εξ ιδίων :

https://www.facebook.com/groups/1064317117341691/

Screenshot_2021-07-29-10-41-38-708_com.facebook.katana.jpg

Screenshot_2021-07-29-10-41-28-939_com.facebook.katana.jpg

Screenshot_2021-07-29-10-41-33-178_com.facebook.katana.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, super_ban_bunny είπε

Συνεχίζουν τα παράπονα στην ομάδα .

Μέλος που παράγγειλε κάτι απο την  Κίνα  μετά την 01-07 και ενώ πλήρωσε τον φόρο στους Κινέζους κανονικά κλήθηκε από τα ΕΛΤΑ να πληρώσει φόρο 0.60 λεπτά επιπλέον για να παραλάβει το αντικείμενο του .

Από πού προκύπτει τώρα αυτός ο φόρος;Βάση ποιας τιμολόγησης;

Και όπως είπα και πιο πάνω ,μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσουμε όπως και πέρυσι τις καταγγελίες για όλα αυτά τα αυθαίρετα χαράτσια πριν να είναι  πολύ αργά ;

Σας παραθέτω τα κείμενα και τις φωτογραφίες για να τα δείτε και μόνοι σας.

Η ομάδα μου είναι αυτή για να το διαπιστώσετε κ' εξ ιδίων :

https://www.facebook.com/groups/1064317117341691/

Screenshot_2021-07-29-10-41-38-708_com.facebook.katana.jpg

Screenshot_2021-07-29-10-41-28-939_com.facebook.katana.jpg

Screenshot_2021-07-29-10-41-33-178_com.facebook.katana.jpg

dispute στο Ali και ζήτα τον ΦΠΑ πισω, μάλλον έχει κάνει μλκ ο πωλητής και δεν έχει βάλει τον αριθμό συναλλαγής με το IOSS γι'αυτό και τα ΕΛΤΑ σωστά ζητάνε το. ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους, εχω ενα παρομοιο θεμα με t-shirt απο USA που σταλθηκαν με το Global Shipping Program. Πληρωσα 34 ευρω για shipping και τωρα μετα απο 1 μηνα στο τελωνειο, μου ηρθε το γνωστο sms να πληρωσω επιπλεον 28€. Ρωτησα ΕΛΤΑ και μου ειπαν πως ο αποστολεας δνε ειχε βαλει το Customs Free sticker πανω στο δεμα. Τι κανω τωρα; Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.

Επεξ/σία από triplezombie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...