Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Έχω στείλει παλιότερα 10άδες μηνύματα στην Yanwen για να μου έδινε 'next tracking number'. Ποτέ δεν μου απάντησαν!!! Πάντως, ήδη έστειλα ξανά μήνυμα τώρα στην Yanwen, και περιμένω να μου απαντήσουν ......

Κατάλαβα.Αλλη μια σοβαρή εταιρεία.

Σήμερα έστειλα emal στο τελωνείο ,με όλα τα invoice ,για τα πακέτα μου που έχουν μπει Ελλάδα και αναμένουν να εκτελωνιστούν.

Είμαι 99% σίγουρος πως θα πάρω αρνητική απάντηση , τουλάχιστον θα έχω πέσει μαχόμενος.

Επίσης σήμερα έκανα despute για δύο αντικείμενα που  πλήρωσα τον ειδικό φόρο 2 φορές.Κατάθεσα ως αποδεικτικό την απόδειξη των ΕΛΤΑ ,λες και ο Κινέζος γνωρίζει ελληνικά για να το μεταφράσει.Μικρό καλάθι κρατώ και εδώ.

Όλα μια απογοήτευση ,όλα όμως .Πως καταντήσαμε έτσι ;

Επεξ/σία από super_ban_bunny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, ξέρουμε αν παραγγελία από sportsshoes περνάει τελωνείο πλέον ή αν έχουν κάποιο τρόπο και την προωθούν από ευρωπαϊκή αποθήκη;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ανεκδιήγητες χρεώσεις για πακέτα του ενός ευρώ  συνεχίζονται , οι χωρίς ηθικούς φραγμούς καθυστερήσεις πάνω από 2 μήνες χωρίς λόγο και αιτία στο τελωνείο επιμένουν και εμείς δεν κάνουμε τίποτα...

Καθόμαστε που λέτε άπραγοι και πιέζουμε τους εαυτούς μας να αποδεχτούμε το γεγονός,πως όλη αυτή η κωμικοτραγική κατάσταση είναι πέρα , για πέρα φυσιολογική και πως καλά μας κάνουν.

 

 

 

Επεξ/σία από super_ban_bunny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, super_ban_bunny είπε

Καθόμαστε που λέτε άπραγοι και πιέζουμε τους εαυτούς μας να αποδεχτούμε το γεγονός,πως όλη αυτή η κωμικοτραγική κατάσταση είναι πέρα , για πέρα φυσιολογική και πως καλά μας κάνουν.

 

...σας έχει χτυπήσει λίγο η ζέστη ε;

 

 

να ρωτήσω εάν κάποιος περιμένει δέμα που χρειάζεται να περάσει τελωνειο(αγορασμένο μετά απο 1/7); θέλω να δω περίπου τι χρονικό διάστημα μιλάμε, έχω ένα και πάει μια βδομάδα τώρα για εκτελωνισμό.  Αναρωτιέμαι τι αναμένω περίπου χρονικά με το νέο καθεστώς (παλιότερα το είχαν ήδη σπρώξει προς αποστολή).

Επεξ/σία από whosethere
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, whosethere είπε

...σας έχει χτυπήσει λίγο η ζέστη ε;

 

 

να ρωτήσω εάν κάποιος περιμένει δέμα που χρειάζεται να περάσει τελωνειο(αγορασμένο μετά απο 1/7); θέλω να δω περίπου τι χρονικό διάστημα μιλάμε, έχω ένα και πάει μια βδομάδα τώρα για εκτελωνισμό.  Αναρωτιέμαι τι αναμένω περίπου χρονικά με το νέο καθεστώς (παλιότερα το είχαν ήδη σπρώξει προς αποστολή).

Λες στον απο πανω οτι τον χτύπησε η ζεστη, και μετά αγανακτείς ρωτώντας πόσο κρατάνε τα δεματα στο τελωνείο.

Εδω και ενα-δυο χρόνια (και οχι μόνο τώρα) τον τρως άνετα τον μηνα στο τελωνείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια ενημερωση απο ελτα που ειχα σχετικα με δεματα που περιμενα.

Τις τελευταιες δυο βδομαδες εφτασαν τρια απο τα 4 δεματα που περιμενα με ημερομηνια αποστολης Μαρτιο, Απριλιο και Μαϊο.

Φαινεται πως λογω των αλλαγων στοιβαχτηκαν πολλα δεματα για τα οποια δεν πηγε καμια ειδοποιηση και θα πηγαιναν προς επιστροφη στον αποστολεα. Υπαλληλος του τοπικου ελτα με καλεσε στο τηλεφωνο που αναγραφοταν στο δεμα και μου ειπε οτι το δεμα μου παει για επιστροφη και να παω να το παραλαβω. ΕΙναι παρα πολλα τα δεματα που βρισκονται σε αυτη την κατασταση και απο μερα σε μερα μπορει να με καλεσουν για το τελευταιο που περιμενω.

Υποψη, δεν πληρωσα τιποτα για αυτα τα δεματα καθως λογικα ειχαν φτασει στα τοπικα ελτα πριν την 1η Ιουλιου αλλα τοποθετηθηκαν με τα υπολοιπο βουνο πακετων.

Αν λοιπον στο πακετο που περιμενετε αναγραφεται τηλεφωνο ισως να σκασει κληση απο τα ελτα για να παραλαβετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Λες στον απο πανω οτι τον χτύπησε η ζεστη, και μετά αγανακτείς ρωτώντας πόσο κρατάνε τα δεματα στο τελωνείο.

Εδω και ενα-δυο χρόνια (και οχι μόνο τώρα) τον τρως άνετα τον μηνα στο τελωνείο.

Να σας ρωτήσω, πάτε καλά; Επικοινωνείτε με το περιβάλλον; Λέει ο @super_ban_bunny πως "Καθόμαστε που λέτε άπραγοι και πιέζουμε τους εαυτούς μας να αποδεχτούμε το γεγονός,πως όλη αυτή η κωμικοτραγική κατάσταση είναι πέρα , για πέρα φυσιολογική και πως καλά μας κάνουν." ενώ βλέπεις πως σε αυτό το θέμα και σε άλλα ενημερωνόμαστε, επικοινωνούν άτομα με μεταφορικές, προσπαθούμε να βρούμε άκρη, που το βρήκε ο άλλος πως λέμε οτι καλά μας κάνουν, δεν ξέρω κατηγορώ τη ζέστη.

Αναφορά σε κείμενο

Λες στον απο πανω οτι τον χτύπησε η ζεστη, και μετά αγανακτείς ρωτώντας πόσο κρατάνε τα δεματα στο τελωνείο.

Αναφορά σε κείμενο

να ρωτήσω εάν κάποιος περιμένει δέμα που χρειάζεται να περάσει τελωνειο(αγορασμένο μετά απο 1/7); θέλω να δω περίπου τι χρονικό διάστημα μιλάμε, έχω ένα και πάει μια βδομάδα τώρα για εκτελωνισμό.  Αναρωτιέμαι τι αναμένω περίπου χρονικά με το νέο καθεστώς (παλιότερα το είχαν ήδη σπρώξει προς αποστολή).

Ελληνικά να διαβάζετε ξέρετε; Την αγανάκτηση που την είδες; Επίσης δεν έτρωγαν όλα τα δέματα στο τελωνείο 1-2 μήνες, από Ρωσία που έπαιρνα σε μια βδομάδα το είχαν προωθήσει, ενώ ναι, τα περισσότερα κινέζικα καθόντουσαν εκεί.

Αρα ναι, ρωτάω, σας χτύπησε η ζέστη ή έχει πάει ο γιατρός διακοπές και θέλετε να ξεδώσετε στο φορουμ;

Επεξ/σία από whosethere
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, whosethere είπε

...σας έχει χτυπήσει λίγο η ζέστη ε;

 

 

να ρωτήσω εάν κάποιος περιμένει δέμα που χρειάζεται να περάσει τελωνειο(αγορασμένο μετά απο 1/7); θέλω να δω περίπου τι χρονικό διάστημα μιλάμε, έχω ένα και πάει μια βδομάδα τώρα για εκτελωνισμό.  Αναρωτιέμαι τι αναμένω περίπου χρονικά με το νέο καθεστώς (παλιότερα το είχαν ήδη σπρώξει προς αποστολή).

από 16/7 ένα δικό μου κολλημένο εκεί προς τελωνειακή εκκαθάριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, radiotv είπε

από 16/7 ένα δικό μου κολλημένο εκεί προς τελωνειακή εκκαθάριση

well, shit. κρίμα. εάν θες, μπορείς να μου πεις χώρα αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, whosethere είπε

well, shit. κρίμα. εάν θες, μπορείς να μου πεις χώρα αποστολής;

Κίνα, από AliExpress αξίας 3€ με ΦΠΑ σε φάκελο μικρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από aliexpress 05-07-21. 'Οπως φαίνεται και στις φωτογραφίες πλήρωσα 12,26 (αξια αντικειμενου) + 2,84 (shipping) + 3,62 (tax) = Σύνολο  18,73 

Νόμιζα οτι δεν θα πληρώσω κάτι επιπλέον αλλά 

WTF??? από το τελωνείο χρέωσαν και πάλι 24% φπα στην αξία του αντικειμένου

12,26 * 0,24 = 2,94 😕

τα ελτα χρεωσαν και αυτα 2.5 ευρω για τις φοβερες υπηρεσιες τους (που ειναι φυσικα οι ιδιες με την εποχη που δεν χρεωναν τπτ)

Ποιος μας κοροιδευει τελικα ο ali ή το τελωνειο??? 

1.jpg

2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, merit123 είπε

Αγορά από aliexpress 05-07-21. 'Οπως φαίνεται και στις φωτογραφίες πλήρωσα 12,26 (αξια αντικειμενου) + 2,84 (shipping) + 3,62 (tax) = Σύνολο  18,73 

Νόμιζα οτι δεν θα πληρώσω κάτι επιπλέον αλλά 

WTF??? από το τελωνείο χρέωσαν και πάλι 24% φπα στην αξία του αντικειμένου

12,26 * 0,24 = 2,94 😕

τα ελτα χρεωσαν και αυτα 2.5 ευρω για τις φοβερες υπηρεσιες τους (που ειναι φυσικα οι ιδιες με την εποχη που δεν χρεωναν τπτ)

Ποιος μας κοροιδευει τελικα ο ali ή το τελωνειο??? 

1.jpg

2.png

στο chat του Ali ζήτα το ΦΠΑ 3,62€ που έδωσες σ'αυτούς αρχικά και τα τέλη 2,50€ πες τους ότι φταίει ο πωλητής που δεν έγραψε το IOSS number στο αυτοκόλλητο,στείλε τους την απόδειξη και το κίτρινο αυτοκόλλητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα από Βέλγιο, δε πλήρωσα καν ΦΠΑ.  Ηταν μεσω parcel forwarding (για όσους δε γνωρίζετε, εταιρεία που σου στέλνουν πακέτα, όταν ένα κατάστημα δε στέλνει Ελλάδα ή άλλες χώρες). Ωστόσο, έγραφε πάνω στο πακέτο DDP αλλά εγω πλήρωσα μόνο ΦΠΑ Βελγιου.
Δε ξέρω τι φάση αλλά οκ, όλα καλά. Παρέλαβα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, radiotv είπε

στο chat του Ali ζήτα το ΦΠΑ 3,62€ που έδωσες σ'αυτούς αρχικά και τα τέλη 2,50€ πες τους ότι φταίει ο πωλητής που δεν έγραψε το IOSS number στο αυτοκόλλητο,στείλε τους την απόδειξη και το κίτρινο αυτοκόλλητο

οταν λες chat εννοειες να ανοιξω dispute ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...