Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, whosethere είπε

...σας έχει χτυπήσει λίγο η ζέστη ε;

 

 

να ρωτήσω εάν κάποιος περιμένει δέμα που χρειάζεται να περάσει τελωνειο(αγορασμένο μετά απο 1/7); θέλω να δω περίπου τι χρονικό διάστημα μιλάμε, έχω ένα και πάει μια βδομάδα τώρα για εκτελωνισμό.  Αναρωτιέμαι τι αναμένω περίπου χρονικά με το νέο καθεστώς (παλιότερα το είχαν ήδη σπρώξει προς αποστολή).

Περιμένε μέσο όρο κανά δυο μήνες για να παραλάβεις.Ελπίζω μέχρι τότε να μην σε χτυπήσει και εσένα η ζέστη και στραβωσεις σαν και εμένα με τις ελληνικές υπηρεσίες που σου παρέχονται και που σε υποχρεώνουν να τους ξαναπληρώσεις μετά για τις άριστες αυτές υπηρεσίες τους.

 

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Λες στον απο πανω οτι τον χτύπησε η ζεστη, και μετά αγανακτείς ρωτώντας πόσο κρατάνε τα δεματα στο τελωνείο.

Εδω και ενα-δυο χρόνια (και οχι μόνο τώρα) τον τρως άνετα τον μηνα στο τελωνείο.

Σε ευχαριστώ φίλε ,έξω από τον χορό όμως πολλά τραγούδια λένε μερικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, merit123 είπε

οταν λες chat εννοειες να ανοιξω dispute ?

Όχι,chat στο help center διαλέγεις online service και γράφεις vat change, μετά ακολούθησε τις επιλογές που βγάζει

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, merit123 είπε

Αγορά από aliexpress 05-07-21. 'Οπως φαίνεται και στις φωτογραφίες πλήρωσα 12,26 (αξια αντικειμενου) + 2,84 (shipping) + 3,62 (tax) = Σύνολο  18,73 

Νόμιζα οτι δεν θα πληρώσω κάτι επιπλέον αλλά 

WTF??? από το τελωνείο χρέωσαν και πάλι 24% φπα στην αξία του αντικειμένου

12,26 * 0,24 = 2,94 😕

τα ελτα χρεωσαν και αυτα 2.5 ευρω για τις φοβερες υπηρεσιες τους (που ειναι φυσικα οι ιδιες με την εποχη που δεν χρεωναν τπτ)

Ποιος μας κοροιδευει τελικα ο ali ή το τελωνειο??? 

1.jpg

2.png

Ίσως κάτι να μην είχε κάνει καλά ο πωλητής. Πάρε despute όπως σου προτάθηκε,έχω ήδη πάρει ένα με αυτόν το τρόπο.

Επεξ/σία από super_ban_bunny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, super_ban_bunny είπε

Καθόμαστε που λέτε άπραγοι και πιέζουμε τους εαυτούς μας να αποδεχτούμε το γεγονός,πως όλη αυτή η κωμικοτραγική κατάσταση είναι πέρα , για πέρα φυσιολογική και πως καλά μας κάνουν.

Για άλλους ανθρώπους να μη μιλάς, κανένας δε θα σου πρότεινε λύσεις ούτε θα σε βοηθούσε εάν αυτά που λες ίσχυαν.  Δε σε ψήφισε κανένας πρόεδρο χωριού, συμμαζευτείτε λίγο. Επίσης χτυπιέσαι τόσες μέρες εδώ μέσα, καταγγελία έκανες που έλεγες; Ή περιμένεις κάποιον άλλον να κάνει την αρχή;

2 ώρες πριν, super_ban_bunny είπε

Περιμένε μέσο όρο κανά δυο μήνες για να παραλάβεις. Ελπίζω μέχρι τότε να μην σε χτυπήσει και εσένα η ζέστη και στραβωσεις σαν και εμένα με τις ελληνικές υπηρεσίες που σου παρέχονται και που σε υποχρεώνουν να τους ξαναπληρώσεις μετά για τις άριστες αυτές υπηρεσίες τους.

Σε ευχαριστώ φίλε ,έξω από τον χορό όμως πολλά τραγούδια λένε μερικοί.

Οι συνθήκες της αγοράς που έχω κάνει είναι διαφορετικές από τις δικές σου άρα πετάς ό,τι κοτσάνα θέλεις (επίσης αμφιβάλλω εάν στα πραγματα που έπαιρνες από aliexpresse πλήρωσες ποτέ μεταφορικά 8-10 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορία! Παραγγέλνουμε κάτι από ali και πληρώνουμε κανονικά τον ΦΠΑ αλλά ο πωλητής έχει ξεχάσει να βάλει το IOSS number στο αυτοκόλλητο. Τον ΦΠΑ τον έχει αποδώσει στο ελληνικό κράτος, έτσι δεν είναι; Όταν λοιπόν φτάσει το δέμα εδώ στο τελωνείο θα σε χρεώσουν ξανά τον ΦΠΑ και τελικά το κράτος θα τον εισπράξει διπλό. Έτσι ζητώντας εμείς refund το ποσό αυτό από το ali το μόνο που κάνουμε είναι να χάνει χρήματα ο πωλητής. Άν κάτι δεν κατάλαβα καλά διορθώστε με. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω προς τι η έκπληξη για τις διπλό χρεώσεις στον ΦΠΑ ,λες και δεν έχουν δώσει εδώ δείγματα πλιάτσικου στο παρελθόν . Με την κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική επικράτεια γενικά, τα πράγματα με τον ΦΠΑ είναι στον φυσιολογικό δρόμο δηλαδή στο μπαχαλο!!!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α(θ)λι-οτητες...

Το ali δεν φτανει την 'ολοκληρωση' της πλατφορμας του ebay...

Ειπαμε, προχωρησαν οι κινεζοι, αλλα μεχρι να φτασουν τους αμερικανους σε θεματα 'ωριμοτητας' μιας πλατφορμας αγορων, εχουν ακομη πολυ δρομο...

Κατα τα λοιπα, καποιοι επιμενουν να τζογαρουν με τον αλι μπαμπα και τους 40 κλεφτες(και ελλαδα πρωτοι σε αδικες χρεωσεις....αλλα και και οι ξεχασιαρηδες πωλητες του ali,  δινουν λαβες στους δικους μας....)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Α(θ)λι-οτητες...

Το ali δεν φτανει την 'ολοκληρωση' της πλατφορμας του ebay...

Ειπαμε, προχωρησαν οι κινεζοι, αλλα μεχρι να φτασουν τους αμερικανους σε θεματα 'ωριμοτητας' μιας πλατφορμας αγορων, εχουν ακομη πολυ δρομο...

Κατα τα λοιπα, καποιοι επιμενουν να τζογαρουν με τον αλι μπαμπα και τους 40 κλεφτες(και ελλαδα πρωτοι σε αδικες χρεωσεις....αλλα και και οι ξεχασιαρηδες πωλητες του ali,  δινουν λαβες στους δικους μας....)

Αυτό ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα απο οτι εχω καταλαβει τα δεματα του εξωτερικου ειτε εχουν πληρωσει φπα ειτε οχι κατα την αγορα χωριζονται σε δυο κατηγοριες Α τα κατω απο 150Ε και Β τα ανω των 150Ε.... με την διαφορα οτι στα πρωτα αν δεν εχεις πληρωσει φπα τον πληρωνεις  οταν ερθει αλλιως δεν πληρωνεις τιποτα και στα ανω των 150 πληρωνεις δασμους εκτελωνισμο ασχετα ανα εχεις πληρωσει η οχι φπα συν το φπα αν δεν το εχεις πληρωσει εξ αρχης σωστα????

δηλαδη για αγορες ali bangood ebay κτλ

1) αμα αγορασω ενα προιον 70 ευρω και εχω πληρωσει το φπα κατα την αγορα δεν πληρωνω κατι αλλο

2) αμα αγορασω ενα προιον 70 ευρω και ΔΕΝ εχω πληρωσει το φπα κατα την αγορα πληρωνω το φπα οταν φτασει

3) αμα αγορασω ενα προιον 300 ευρω και εχω πληρωσει το φπα κατα την αγορα πληρωνω δασμους και ετελωνισμο

4) αμα αγορασω ενα προιον 300 ευρω και ΔΕΝ εχω πληρωσει το φπα κατα την αγορα πληρωνω δασμους και ετελωνισμο και φπα

σωστα????

επισης στο ebay μετο global shiping program στην περιπτωση 3 παλι πληρωνω δασμους και εκτελωνισμο???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dextergsxr είπε

παιδια καλησπερα απο οτι εχω καταλαβει τα δεματα του εξωτερικου ειτε εχουν πληρωσει φπα ειτε οχι κατα την αγορα χωριζονται σε δυο κατηγοριες Α τα κατω απο 150Ε και Β τα ανω των 150Ε.... με την διαφορα οτι στα πρωτα αν δεν εχεις πληρωσει φπα τον πληρωνεις  οταν ερθει αλλιως δεν πληρωνεις τιποτα και στα ανω των 150 πληρωνεις δασμους εκτελωνισμο ασχετα ανα εχεις πληρωσει η οχι φπα συν το φπα αν δεν το εχεις πληρωσει εξ αρχης σωστα????

δηλαδη για αγορες ali bangood ebay κτλ

1) αμα αγορασω ενα προιον 70 ευρω και εχω πληρωσει το φπα κατα την αγορα δεν πληρωνω κατι αλλο

2) αμα αγορασω ενα προιον 70 ευρω και ΔΕΝ εχω πληρωσει το φπα κατα την αγορα πληρωνω το φπα οταν φτασει

3) αμα αγορασω ενα προιον 300 ευρω και εχω πληρωσει το φπα κατα την αγορα πληρωνω δασμους και ετελωνισμο

4) αμα αγορασω ενα προιον 300 ευρω και ΔΕΝ εχω πληρωσει το φπα κατα την αγορα πληρωνω δασμους και ετελωνισμο και φπα

σωστα????

επισης στο ebay μετο global shiping program στην περιπτωση 3 παλι πληρωνω δασμους και εκτελωνισμο???

 

Μην μπερδεύεις το banggood με ebay και ali. Το πρώτο έχει δικές του μεθοδους αποστολής χωρίς έξτρα χρεώσεις εδώ, ανεξάρτητα το ποσό της αγοράς. Αναφέρομαι στα bangood express και EU Priority Line. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dextergsxr είπε

επισης στο ebay μετο global shiping program στην περιπτωση 3 παλι πληρωνω δασμους και εκτελωνισμο???

 

Καλημέρα, μέσω GSP δεν πληρώνεις τίποτε επιπλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Έκανα λογαριασμό στην ιστοσελίδα μόνο και μόνο για να συμμετάσχω στη συγκεκριμένη συζήτηση γιατί έχω φτάσει κι εγώ -όπως και πολλοί άλλοι εδώ απ’ ότι διαβάζω- στα όριά μου με την κατάσταση.

Η απορία μου είναι η εξής: Εκανα κάποιες μικροπαραγγελίες από αλί μετά την 1η Ιουλίου θεωρώντας ότι εφόσον έχει πληρωθεί το φπα δε θα υπάρξει πρόβλημα. Βλέπω, ωστόσο, ότι σε πολλές χώρες της εε και κατά κόρον στην ελλάδα οι αγοραστές έχουν υποχρεωθεί να ξαναπληρώσουν τον φορο συν τους δασμους.

Προσωπικά δεν έχω λάβει ακόμη κάποιο από τα δέματα αυτά, αλλά παρατηρώ ότι πολλά από αυτά βρίσκονται σύμφωνα με το τράκινγκ στο τελωνείο. Είδα ότι κάποιοι επιχείρησαν να στείλουν άμεσα μέιλ στη γετα με το ioss, το invoice και τα tracking numbers τους. Είχε κανένα αποτέλεσμα αυτό; Πήρατε ποτέ κάποια απάντηση; Αν είναι, να φροντίσω να στείλω κι εγώ άμεσα ένα τέτοιο μέιλ μπας και γλιτώσω το εξτρά αδικαιολόγητο χαράτσι.

Επίσης, όσοι καταφέρατε να πείσετε το αλί να σας κάνει refund το φπα ΚΑΙ τους τελωνειακους δασμους, είδατε τελικά το refund στον λογαριασμό σας ή υπάρχει περίπτωση να ήταν τελικά λόγια του αέρα;

Συγγνώμη για το κατεβατό και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...