Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, nikx είπε

Παραγγελια 29/7 απο ρουμανια ΕΕ (ebay) 24.50 ευρω ηρθε σημερα χωρις κανενα επιπλεον κοστος.

Λογικό… από χώρες της ΕΕ, ΔΕΝ υπάρχει κανένα τελωνείο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/8/2021 στις 5:39 ΠΜ, Tulipbaek είπε

Καλημέρα!

Έκανα λογαριασμό στην ιστοσελίδα μόνο και μόνο για να συμμετάσχω στη συγκεκριμένη συζήτηση γιατί έχω φτάσει κι εγώ -όπως και πολλοί άλλοι εδώ απ’ ότι διαβάζω- στα όριά μου με την κατάσταση.

Η απορία μου είναι η εξής: Εκανα κάποιες μικροπαραγγελίες από αλί μετά την 1η Ιουλίου θεωρώντας ότι εφόσον έχει πληρωθεί το φπα δε θα υπάρξει πρόβλημα. Βλέπω, ωστόσο, ότι σε πολλές χώρες της εε και κατά κόρον στην ελλάδα οι αγοραστές έχουν υποχρεωθεί να ξαναπληρώσουν τον φορο συν τους δασμους.

Προσωπικά δεν έχω λάβει ακόμη κάποιο από τα δέματα αυτά, αλλά παρατηρώ ότι πολλά από αυτά βρίσκονται σύμφωνα με το τράκινγκ στο τελωνείο. Είδα ότι κάποιοι επιχείρησαν να στείλουν άμεσα μέιλ στη γετα με το ioss, το invoice και τα tracking numbers τους. Είχε κανένα αποτέλεσμα αυτό; Πήρατε ποτέ κάποια απάντηση; Αν είναι, να φροντίσω να στείλω κι εγώ άμεσα ένα τέτοιο μέιλ μπας και γλιτώσω το εξτρά αδικαιολόγητο χαράτσι.

Επίσης, όσοι καταφέρατε να πείσετε το αλί να σας κάνει refund το φπα ΚΑΙ τους τελωνειακους δασμους, είδατε τελικά το refund στον λογαριασμό σας ή υπάρχει περίπτωση να ήταν τελικά λόγια του αέρα;

Συγγνώμη για το κατεβατό και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αρχικά επικοινώνησα μέσω chat με AliExpress για διπλοχρεωση φόρου. Μου συνέστησαν να κάνω dispute. Το AliExpress μετά από 3-4 μέρες μου απέρριψε το dispute για refund και μου σύστησε μέσω email από το customer service να επικοινωνήσω μαζί τους στο chat (wtf???) και να τους στείλω αποδείξεις για τη διπλοχρεωση στο vat (απόδειξη πληρωμής του vat + φωτογραφίες του αυτοκόλλητου από το τελωνείο) ώστε να μου κάνουν το refund. Στη συνέχεια σε επικοινωνία μου μαζί τους μέσω chat μου έγραψαν πως η αίτηση για vat refund γίνεται αποδεκτή μόνο αφού περάσουν 15 μέρες από τη στιγμή που κάνω confirm ότι παρέλαβα το αντικείμενο και λήξει το buyer protection period!!!! WTF??????? Ευτυχώς το ποσό είναι μικρό... 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ειχα αγορασει κατι γυαλια απο το eyebuydirect τον απριλη τα εστειλαν απο κινα με ups και fedex χωρις να χρειαστει εκτελωνισμος το ερωτημα ειναι εαν τωρα με τις αλλαγες που εχουν γινει χρειαστει να πληρωσω?

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MySql είπε

Καλησπερα παιδια ειχα αγορασει κατι γυαλια απο το eyebuydirect τον απριλη τα εστειλαν απο κινα με ups και fedex χωρις να χρειαστει εκτελωνισμος το ερωτημα ειναι εαν τωρα με τις αλλαγες που εχουν γινει χρειαστει να πληρωσω?

 

ευχαριστω πολυ

οχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ...περιμενω ενα δεματακι απο usps το οποιο μπηκε σημερα πρωι ελλαδα...το tracking στα ελτα γταψει τα παρακατω....περασα τελωνειο;;περιμενω να περασω;;;η αποστολη ηταν unregistered first class mail usps

17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα το πρώτο 'Aliexpress standard shipping' δέμα μου, που η αποθήκη όμως του Aliexpress χρησιμοποίησε το Hungarian Post σαν 'destination country post'. Είχα προπληρώσει το ΦΠΑ, και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το τελωνείο. Όπως είπα και άλλες φορές, βλέπουμε στο δέμα 'ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.'.

237116344_134632215500362_4490645853738545900_n.jpg

Χωρίς τίτλο.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2021 στις 5:39 ΠΜ, Tulipbaek είπε

Καλημέρα!

Έκανα λογαριασμό στην ιστοσελίδα μόνο και μόνο για να συμμετάσχω στη συγκεκριμένη συζήτηση γιατί έχω φτάσει κι εγώ -όπως και πολλοί άλλοι εδώ απ’ ότι διαβάζω- στα όριά μου με την κατάσταση.

Η απορία μου είναι η εξής: Εκανα κάποιες μικροπαραγγελίες από αλί μετά την 1η Ιουλίου θεωρώντας ότι εφόσον έχει πληρωθεί το φπα δε θα υπάρξει πρόβλημα. Βλέπω, ωστόσο, ότι σε πολλές χώρες της εε και κατά κόρον στην ελλάδα οι αγοραστές έχουν υποχρεωθεί να ξαναπληρώσουν τον φορο συν τους δασμους.

Προσωπικά δεν έχω λάβει ακόμη κάποιο από τα δέματα αυτά, αλλά παρατηρώ ότι πολλά από αυτά βρίσκονται σύμφωνα με το τράκινγκ στο τελωνείο. Είδα ότι κάποιοι επιχείρησαν να στείλουν άμεσα μέιλ στη γετα με το ioss, το invoice και τα tracking numbers τους. Είχε κανένα αποτέλεσμα αυτό; Πήρατε ποτέ κάποια απάντηση; Αν είναι, να φροντίσω να στείλω κι εγώ άμεσα ένα τέτοιο μέιλ μπας και γλιτώσω το εξτρά αδικαιολόγητο χαράτσι.

Επίσης, όσοι καταφέρατε να πείσετε το αλί να σας κάνει refund το φπα ΚΑΙ τους τελωνειακους δασμους, είδατε τελικά το refund στον λογαριασμό σας ή υπάρχει περίπτωση να ήταν τελικά λόγια του αέρα;

Συγγνώμη για το κατεβατό και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

αν περιμενεις θα μαθεις καποια στιγμη ....το να λεμε ακουσα το ενα και ακουσα το αλλο δε λεει τιποτα...απλα περμενουμε και βλεπουμε και αν εχεις κανει μικροπαραγγελιες τι φπα να πληρωσεις εκτος και αν εννοεις μικρες παραγγελιες 100 ευρω και πανω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν περιμενεις θα μαθεις καποια στιγμη ....το να λεμε ακουσα το ενα και ακουσα το αλλο δε λεει τιποτα...απλα περμενουμε και βλεπουμε και αν εχεις κανει μικροπαραγγελιες τι φπα να πληρωσεις εκτος και αν εννοεις μικρες παραγγελιες 100 ευρω και πανω 

Ο λόγος που ρώτησα αντί να περιμένω είναι ακριβώς επειδή, όπως έγραψα πιο πάνω, βλέπω ότι πολλά από τα δέματά μου είναι στο τελωνείο ενώ δε θα έπρεπε, και ήθελα να μάθω αν στέλνοντας κάποια μέιλ στην υπηρεσία άμεσα θα μπορούσα να αποφύγω το διπλό φπα. Αν περιμένω μάχρι να μου έρθουν και έχουν επιβάλει ήδη φόρο και δασμούς, θα είναι πια πολύ αργά και θα πρέπει να πληρώσω 12 ευρώ ανά πακέτο για να το επανεξετάσουν. Ήθελα να μάθω, λοιπόν, αν κάποιος βρήκε τρόπο να επικοινωνήσει αποτελεσματικά με το τελωνείο και να αποφύγει τη διπλή χρέωση προτού επιβληθεί.

Επίσης, όταν λέω μικροπαραγγελίες εννοώ των 5-20 ευρώ. Προφανώς και το ΦΠΑ δε θα είναι πολύ. Δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ήδη πληρώσει ΦΠΑ για να δέματα αυτά και ότι αν παρ’ όλα αυτά εκτελωνιστούν, όπως έχει συμβεί σε πολύ κόσμο ήδη, θα υποχρεωθώ να τον ξαναπληρώσω συν τα €2,5 ευρώ δασμούς ανά πακέτο, πράγμα που για τόσο μικρές αγορές θα ήταν ασύμφορο.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Ο λόγος που ρώτησα αντί να περιμένω είναι ακριβώς επειδή, όπως έγραψα πιο πάνω, βλέπω ότι πολλά από τα δέματά μου είναι στο τελωνείο ενώ δε θα έπρεπε, και ήθελα να μάθω αν στέλνοντας κάποια μέιλ στην υπηρεσία άμεσα θα μπορούσα να αποφύγω το διπλό φπα. Αν περιμένω μάχρι να μου έρθουν και έχουν επιβάλει ήδη φόρο και δασμούς, θα είναι πια πολύ αργά και θα πρέπει να πληρώσω 12 ευρώ ανά πακέτο για να το επανεξετάσουν. Ήθελα να μάθω, λοιπόν, αν κάποιος βρήκε τρόπο να επικοινωνήσει αποτελεσματικά με το τελωνείο και να αποφύγει τη διπλή χρέωση προτού επιβληθεί.

Επίσης, όταν λέω μικροπαραγγελίες εννοώ των 5-20 ευρώ. Προφανώς και το ΦΠΑ δε θα είναι πολύ. Δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ήδη πληρώσει ΦΠΑ για να δέματα αυτά και ότι αν παρ’ όλα αυτά εκτελωνιστούν, όπως έχει συμβεί σε πολύ κόσμο ήδη, θα υποχρεωθώ να τον ξαναπληρώσω συν τα €2,5 ευρώ δασμούς ανά πακέτο, πράγμα που για τόσο μικρές αγορές θα ήταν ασύμφορο.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

απο τριτη χωρα ειναι θα πανε τελωνειο ανεξαρτητα αν θα πληρωσεις η οχι γιαυτο και αλλοι περιμενουν να στρωσει το συστημα και αλλοι παραγγελνουν

με το καιρο θα καταλαβουμε αν ειναι ασυμφορο η οχι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostasbm είπε

απο τριτη χωρα ειναι θα πανε τελωνειο ανεξαρτητα αν θα πληρωσεις η οχι γιαυτο και αλλοι περιμενουν να στρωσει το συστημα και αλλοι παραγγελνουν

με το καιρο θα καταλαβουμε αν ειναι ασυμφορο η οχι ...

Οταν ο πωλητης/πλατφορμα ειναι στο IOSS φυσικα και συμφέρει. Είναι τιμή εξωτερικού +24% το οποίο στις 90% των περιπτώσεων ειναι σημαντικά μικρότερο της καλύτερης εγχώριας τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, narta είπε

Οταν ο πωλητης/πλατφορμα ειναι στο IOSS φυσικα και συμφέρει. Είναι τιμή εξωτερικού +24% το οποίο στις 90% των περιπτώσεων ειναι σημαντικά μικρότερο της καλύτερης εγχώριας τιμής.

τα μαγαζιά δεν είναι μόνο αλί eBay amazon....ειναι και αλλα εκτος αυτων των αλυσιδων

εγώ προσωπικά έχω 4-5 μικρά μαγαζιά που παίρνω διάφορες παπαριες και δεν είχα θέματα...αν

δεν προσαρμοστούν απλά δεν παραγγέλνω

το ποσό συμφερει τώρα με το 24% είναι άλλο θέμα.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσες μερες θα ειναι κολλημενο ετσι;; Ειναι unregistered

17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Ποσες μερες θα ειναι κολλημενο ετσι;; Ειναι unregistered

17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
από 16/7 και δεν έχει κουνηθεί
Κωδικός Αντικειμένου: UxxxxxxxxxCN
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...