Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, radiotv είπε
από 16/7 και δεν έχει κουνηθεί
Κωδικός Αντικειμένου: UxxxxxxxxxCN
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
 

Οταν δεις κατι ενημερωσε με φιλε..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγορά αρχές Ιουλίου από ebay Αμερικής έφτασε σήμερα. Να σημειώσω ότι το ΦΠΑ ήταν πληρωμένο και πάνω στο δέμα είχε βάλει ioss ο πωλητής. Πλήρωσα 5 ευρώ έξοδα εκτενωλισμου, ΦΠΑ τίποτα. Είχα στείλει και email στο ΓΕΤΑ όταν είδα ότι είχε πάει προς εκτελωνισμο, αλλά δεν ξέρω αν βοήθησε να μην πληρώσω έστω το ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Lost Keys είπε

Αγορά αρχές Ιουλίου από ebay Αμερικής έφτασε σήμερα. Να σημειώσω ότι το ΦΠΑ ήταν πληρωμένο και πάνω στο δέμα είχε βάλει ioss ο πωλητής. Πλήρωσα 5 ευρώ έξοδα εκτενωλισμου, ΦΠΑ τίποτα. Είχα στείλει και email στο ΓΕΤΑ όταν είδα ότι είχε πάει προς εκτελωνισμο, αλλά δεν ξέρω αν βοήθησε να μην πληρώσω έστω το ΦΠΑ. 

Εχεις το εμαιλ του ΓΕΤΑ? Μετα απο ποσες μερες που ηταν τελωνειο σου περασε;

Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vasilispas είπε

Εχεις το εμαιλ του ΓΕΤΑ? Μετα απο ποσες μερες που ηταν τελωνειο σου περασε;

[email protected]

Όταν έστειλα το email έφυγε απ' το ΓΕΤΑ, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή διάβασαν το email 

Screenshot_20210820-103235_Brave.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lost Keys είπε

[email protected]

Όταν έστειλα το email έφυγε απ' το ΓΕΤΑ, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή διάβασαν το email 

Screenshot_20210820-103235_Brave.jpg

Εμενα κολλησε σε αναμονη τελωνειακης εκκαθαρισης απο 17/8....απο Usa αποστολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Lost Keys είπε

Αγορά αρχές Ιουλίου από ebay Αμερικής έφτασε σήμερα. Να σημειώσω ότι το ΦΠΑ ήταν πληρωμένο και πάνω στο δέμα είχε βάλει ioss ο πωλητής. Πλήρωσα 5 ευρώ έξοδα εκτενωλισμου, ΦΠΑ τίποτα. Είχα στείλει και email στο ΓΕΤΑ όταν είδα ότι είχε πάει προς εκτελωνισμο, αλλά δεν ξέρω αν βοήθησε να μην πληρώσω έστω το ΦΠΑ. 

Γιατι πλήρωσες εξοδα εκτελωνισμου; Αφου δεν υπήρξε εκτελωνισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, vasilispas είπε

Δν λες παλι καλα που το πηρες...εμεις περιμενουμε τελωνειο ακομη ....

Το ξέρω. Έκανε 1 μήνα και κάτι από Αμερική. 

Εδώ και η απόδειξη του τελωνείου. Αξία λέει μηδέν, ΦΠΑ μηδέν, τέλη 5 ευρώ. 

 

20210820_184826.jpg

Επεξ/σία από Lost Keys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως γιατι τα ΕΛΤΑ θεωρουν οτι λειτουργουν ως εκτελωνιστης σου δλδ μεσαζοντας για να παει το εκτος ΕΕ δεμα σου στο τελωνειο. Ανεξαρτητα απο το τι θα αποφανθει το τελωνειο, αν δλδ οφειλονται φοροι (ΦΠΑ) ή/και δασμοι, τα ΕΛΤΑ για το μεσαζοντιλικι τους μαλλον θελουν το νταβατζιλικι τους.

Για την "υπηρεσια" δλδ που παρειχαν να παει το δεμα απο τα εισερχομενα, στο τελωνειο προς αξιολογηση και πισω σε αυτους προς προωθηση στο ταχυδρομειο της περιοχης σου, αντι να σου προταθει να βαλεις δικο σου εκτελωνιστη ή να πας ο ιδιος να εκτελωνισεις και να χασεις 1 μερα οπως κανουν συνηθως οι ιδιωτικες κουριερ λ.χ. DHL.

 

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/8/2021 στις 6:52 ΜΜ, Lost Keys είπε

Το ξέρω. Έκανε 1 μήνα και κάτι από Αμερική. 

Εδώ και η απόδειξη του τελωνείου. Αξία λέει μηδέν, ΦΠΑ μηδέν, τέλη 5 ευρώ. 

Μήπως η αξία αυτών που πήρες είναι από 15 εώς 30 ευρώ? Δες παρακάτω, είσαι στη 2η περίπτωση

 

ii. Εισαγωγή νέων κλιμακίων τελών εκτελωνισμού για αντικείμενα αξίας 0€ έως 150€, και συγκεκριμένα ως εξής:

  • Δέματα Ίδιας αξίας από 0 ευρώ έως και 15 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 2,50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 2,02 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 15 ευρώ έως και 30 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 5,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 4,03 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 30 ευρώ έως και 50 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 7,50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 6,05 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 50 ευρώ έως και 100 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 10,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 8,06 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 100 ευρώ έως και 150 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 15,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 12,10 €.
Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Μήπως η αξία αυτών που πήρες είναι από 15 εώς 30 ευρώ? Δες παρακάτω, είσαι στη 2η περίπτωση

 

ii. Εισαγωγή νέων κλιμακίων τελών εκτελωνισμού για αντικείμενα αξίας 0€ έως 150€, και συγκεκριμένα ως εξής:

  • Δέματα Ίδιας αξίας από 0 ευρώ έως και 15 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 2,50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 2,02 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 15 ευρώ έως και 30 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 5,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 4,03 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 30 ευρώ έως και 50 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 7,50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 6,05 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 50 ευρώ έως και 100 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 10,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 8,06 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 100 ευρώ έως και 150 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 15,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 12,10 €.

Τόσο είχε γράψει ο πωλητής πάνω στο πακέτο, 21.96 δολάρια, χωρίς να του το ζητήσω. Φαντάζομαι το έκανε από συνήθεια λόγω του παλιού καθεστώτος. Τα πράγματα έκαναν 40, άρα προφανώς το email που έστειλα δεν έπαιξε κανένα ρόλο αφού εκεί είχε την κανονική τιμή που πλήρωσα και θα έπρεπε να είμαι στην 3η κατηγορία. 

Απ'ότι έχω καταλάβει όμως αν έχει πληρωθεί το ΦΠΑ δεν χρεώνεσαι τέλη εκτελωνισμού. Εμένα μου φαίνεται ότι κάνουν ότι θέλουν και χρεώνουν μέχρι να τους πάρουμε χαμπάρι. Με ioss πάνω και τιμή το πακέτο θα έπρεπε απλά να περάσει και να μην χρεωθώ τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Απ'ότι έχω καταλάβει όμως αν έχει πληρωθεί το ΦΠΑ δεν χρεώνεσαι τέλη εκτελωνισμού. Εμένα μου φαίνεται ότι κάνουν ότι θέλουν και χρεώνουν μέχρι να τους πάρουμε χαμπάρι. Με ioss πάνω και τιμή το πακέτο θα έπρεπε απλά να περάσει και να μην χρεωθώ τίποτα. 

Σωστά!

∆ιευκρινίζεται ότι δεν θα εισπράττονται Τέλη Εκτελωνισμού για τα ταχυδρομικά αντικείμενα, εισαγωγές αγαθών αξίας
<150 € από χώρες εκτός ΕΕ, τα οποία θα απελευθερώνονται άμεσα από το Τελωνείο, βάσει της ∆ιασάφησης προ
άφιξης (τύπου D).

https://www.elta.gr/Portals/0/Files/4_Idika teli ektelonismou_Gr_07_2021 (2)_1.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...