Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, managermono είπε

23/8 ειχε κολλησει τελωνειο αχχαχα

ΓΤΠ ειναι τα Ελτα....

1 λεπτό πριν, managermono είπε

23/8 ειχε κολλησει τελωνειο αχχαχα

Το δικο μου μπηκε αερολιμενα 17/8 κ εκανε Αφιξη 23/9 Γετα ..να περιμενω κανα μηνα δηλ ακομη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

dhl απο Γερμανια προς Ελλαδα

CU.........DE
CD.........DE

εαν φαίνονται στο DHL.DE τότε όταν φτάσουν εδώ αλλάζει το τρακινγκ και τα παραδίδει η dhl Ελλάδας,εάν τα βλέπει στην σελίδα εντοπισμού των ΕΛΤΑ τότε τα παραδίδουν αυτοί

Επεξ/σία από KostasH3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, KostasH3 είπε

εαν φαίνονται στο DHL.DE τότε όταν φτάσουν εδώ αλλάζει το τρακινγκ και τα παραδίδει η dhl Ελλάδας,εάν τα βλέπει στην σελίδα εντοπισμού των ΕΛΤΑ τότε τα παραδίδουν αυτοί

Εμφανιζονται σε dhl.de, και δεν εμφανιζονται στο tracking των ελτα, οποτε οπως λες, θα τα αναμενω απο dhl Ελλαδας.

Με ποια courier συνεργαζεται η dhl ελλαδας;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Εμφανιζονται σε dhl.de, και δεν εμφανιζονται στο tracking των ελτα, οποτε οπως λες, θα τα αναμενω απο dhl Ελλαδας.

Με ποια courier συνεργαζεται η dhl ελλαδας;

αν είσαι Αθήνα η ίδια τα φέρνει,θα δεις όταν στο tracking του dhl.de θα σου δώσει νέο αριθμό θα το παρακολουθεις στο dhl.gr ή τηλέφωνο στο (2109890000)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, περιμένω δέμα από UK μέσω Royal Mail δηλωμένο σαν CN22, που έχει σταλθεί από τις 23/08. Το περιθώριο που μου έδωσε ο αποστολέας ότι θα κάνει υποθετικά για να φτάσει, ήταν μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου. Επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο, εμένα:

1) Θα με ειδοποιήσει κάποιος να το παραλάβω ή να πάω κάπου για να πληρώσω δασμούς;

2) Θα το φέρουνε στην οικία μου; Ποια Ελληνική Ταχυδρομική Υπηρεσία τα παραδίδει;. 

3) Θα πρέπει να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα για να το βρω; Σε ποιους θα έπρεπε να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2021 στις 11:19 ΠΜ, eleni89 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Μου έστειλε φίλη μου με συστημένο από UK έναν μικρό φάκελο φυσαλλίδας με κάτι αντάπτορες ως gift. Από τις 9/9 είναι κολλημένο στην "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" και πήρα τηλ στα ΕΛΤΑ και μου είπαν περνάει τελωνείο.

Πότε το βλέπετε να το παίρνω? Λέτε να πληρώσω πολλά? δεν έχει αποδείξεις μέσα ή κόστος...Με tracking number RN013747264GB

Update: Τώρα φαίνεται στα ΕΛΤΑ ότι έγινε Άφιξη στη χώρα προορισμού και ότι το "Αντικείμενο προς εκτελωνισμό" με ημερομηνία 3/10/2021, 11:36.

Μπορεί να μου θυμήσει κάποιος τί σημαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eleni89 είπε

Update: Τώρα φαίνεται στα ΕΛΤΑ ότι έγινε Άφιξη στη χώρα προορισμού και ότι το "Αντικείμενο προς εκτελωνισμό" με ημερομηνία 3/10/2021, 11:36.

Μπορεί να μου θυμήσει κάποιος τί σημαίνει αυτό?

σημαίνει αναμονή για να περάσει τελωνείο, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που φτάνουν και τους δύο μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αντιμετωπίσει κανείς θέμα με GLS τελευταία; έχω παραγγείλει από Banggood κάτι, και αφού στάλθηκε 26/8, στην αποθήκη της GLS στο εξωτερικό δεν έχει φτάσει ακόμα, πέρασαν και οι 20 εργάσιμες ημέρες που μου είπε ο Κινέζος να περιμένω. Επειδή άρχισε τα κουφά να περιμένω άλλες 20 δήθεν ότι έτσι είναι, του έκανα νύξη ότι θα αρχίσω την διαδικασία μέσω PayPal.

Έχει τέτοια καθυστέρηση όντως ή να μιλήσω με PayPal κατευθείαν για refund; Ο κινέζος θα κάνει ότι μπορεί για να με καθυστερήσει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, radiotv είπε

σημαίνει αναμονή για να περάσει τελωνείο, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που φτάνουν και τους δύο μήνες

ΑΛΛΟΥΣ 2 μήνες? Έκλεισε έναν. Ugh έλεος... Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τόσο καιρό τον χαμό που γίνεται με τα ΕΛΤΑ κ το τελωνείο και σκεφτόμουν τι με περιμένει. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή άρχισαν να στρώνουν τα πράγματα, αλλά όλες οι παραγγελίες που έκανα από Aliexpress στις 13/09 & 14/09 ήρθαν κανονικότατα και μπορώ να πω πολύ γρήγορα. Συνολικά 10 παραγγελίες, από διαφορετικούς πωλητές, με την ακριβότερη στα 58€, έγιναν όλα repackaged σε δυό πακέτα, τα οποία έλαβα την Παρασκευή και σήμερα, Δευτέρα. Προπληρωμένο Φ.Π.Α. και τίποτα έξτρα κατά την παραλαβή. Αρχικά είχαν κάτι περίεργα Tracking Numbers και αργότερα πήρανε αυτά από Ολλανδία...

Το μόνο που έχω ως απορία, αφού συσκευάζουν πολλαπλές παραγγελίες σε ένα πακέτο, παίζει κανά Refund από τα μεταφορικά ή όχι?? Μήπως βγάζουν "χαρτζιλίκι" αφού είχα πληρώσει ξεχωριστά μεταφορικά σε κάθε παραγγελία??

1.jpg.40f0a38f91650db4b4970feab18a931d.jpg

2.jpg.f7876c8715a07bb333f823930d225714.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SaFiS είπε

Διαβάζω τόσο καιρό τον χαμό που γίνεται με τα ΕΛΤΑ κ το τελωνείο και σκεφτόμουν τι με περιμένει. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή άρχισαν να στρώνουν τα πράγματα, αλλά όλες οι παραγγελίες που έκανα από Aliexpress στις 13/09 & 14/09 ήρθαν κανονικότατα και μπορώ να πω πολύ γρήγορα. Συνολικά 10 παραγγελίες, από διαφορετικούς πωλητές, με την ακριβότερη στα 58€, έγιναν όλα repackaged σε δυό πακέτα, τα οποία έλαβα την Παρασκευή και σήμερα, Δευτέρα. Προπληρωμένο Φ.Π.Α. και τίποτα έξτρα κατά την παραλαβή. Αρχικά είχαν κάτι περίεργα Tracking Numbers και αργότερα πήρανε αυτά από Ολλανδία...

Το μόνο που έχω ως απορία, αφού συσκευάζουν πολλαπλές παραγγελίες σε ένα πακέτο, παίζει κανά Refund από τα μεταφορικά ή όχι?? Μήπως βγάζουν "χαρτζιλίκι" αφού είχα πληρώσει ξεχωριστά μεταφορικά σε κάθε παραγγελία??

1.jpg.40f0a38f91650db4b4970feab18a931d.jpg

2.jpg.f7876c8715a07bb333f823930d225714.jpg

σαν τρόπο αποστολής είχαν AliExpress standard shipping; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, radiotv said:

σαν τρόπο αποστολής είχαν AliExpress standard shipping; 

Ναι, standard αλλα οχι free. Ειχε free επιλογη με Cainiao, στις φθηνες παραγγελιες, αλλα με αυτα που ειχα διαβασει δεν το επελεξα καν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...