Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Ναι, standard αλλα οχι free. Ειχε free επιλογη με Cainiao, στις φθηνες παραγγελιες, αλλα με αυτα που ειχα διαβασει δεν το επελεξα καν…

Δεν παίζει ρόλο η επιλογή αποστολής. Έχω παραλάβει παραγγελίες και με aliexpress standard shipping και aliexpress saver shipping και cainiao. Όλα ήρθαν με ουγγρικό ταχυδρομιο χωρίς επιπλέον χρέωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Aliexpress δεν εχει paypal ε;

Χρονια ψωνιζω απο bangood κτλ αλλα απο αλι λεω να δοκιμασω για πρωτη φορα.

Πρεπει να δωσω καρτα λογικα στους κινεζους;

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikx είπε

Το Aliexpress δεν εχει paypal ε;

Χρονια ψωνιζω απο bangood κτλ αλλα απο αλι λεω να δοκιμασω για πρωτη φορα.

Πρεπει να δωσω καρτα λογικα στους κινεζους;

ακριβώς, βγάλε prepaid να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Δεν παίζει ρόλο η επιλογή αποστολής. Έχω παραλάβει παραγγελίες και με aliexpress standard shipping και aliexpress saver shipping και cainiao. Όλα ήρθαν με ουγγρικό ταχυδρομιο χωρίς επιπλέον χρέωση. 

Ξαναλέω.... φαίνεται ότι οι online τρόποι αποστολής της πλατφόρμας του Aliexpress, δεν έχουν πρόβλημα (αυτοί δηλ. που τα tracking number τυπώνονται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ από την πλατφόρμα του Aliexpress).

Οι τρόποι αυτοί είναι οι ... Aliexpress standard/saver shipping, 'Cainaio super economy' (ΟΧΙ 'Cainaio super economy GLOBAL), 'Cainaio super economy for special goods' & 'Cainaio standard for special goods'. Επίσης, η πλατφόρμα επιτρέπει να τυπωθεί και China post tracking number ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ (αυτό το βάζω σαν εξαίρεση βασικά, καθώς για να κάνει shipping ο Κινέζος θα πρέπει να συνεργάζεται με το τοπικό του China post, πράγμα που είναι σπάνιο)-και πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση. Μετά, όπως έχω ξαναπεί, δεν δημιουργούν πρόβλημα τα tracking number που τυπώνονται από το σύστημα της Sunyou logistics. Αυτά που έχουν βασικά το πρόβλημα, είναι τα tracking number που τυπώνονται το σύστημα της 4PX και Yanwen

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Δεν παίζει ρόλο η επιλογή αποστολής. Έχω παραλάβει παραγγελίες και με aliexpress standard shipping και aliexpress saver shipping και cainiao. Όλα ήρθαν με ουγγρικό ταχυδρομιο χωρίς επιπλέον χρέωση. 

εμένα δύο που επέλεξα με Cainiao πλήρωσα και ΦΠΑ ξανά και τέλη  εκτελωνισμου,δεν θα ξαναπάρω κάτι με αυτήν την μέθοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, radiotv είπε

εμένα δύο που επέλεξα με Cainiao πλήρωσα και ΦΠΑ ξανά και τέλη  εκτελωνισμου,δεν θα ξαναπάρω κάτι με αυτήν την μέθοδο

Το έχω ξαναπεί (και ξαναλέω ότι αυτά που γράφω αφορούν ΜΟΝΟ την πλατφόρμα του Aliexpress).... Ο πωλητής χρησιμοποίησε τον τρόπο αποστολής 'Cainiao super economy GLOBAL'-tracking number S0000......-, και για αυτό είχες πρόβλημα (και όχι την μέθοδο 'Cainiao super economy', που σου δίνει tracking number από το Bpost/Belgium Post - UH.........BE)

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2021 στις 8:12 ΠΜ, nikosgiann78 είπε

Το έχω ξαναπεί (και ξαναλέω ότι αυτά που γράφω αφορούν ΜΟΝΟ την πλατφόρμα του Aliexpress).... Ο πωλητής χρησιμοποίησε τον τρόπο αποστολής 'Cainiao super economy GLOBAL'-tracking number S0000......-, και για αυτό είχες πρόβλημα (και όχι την μέθοδο 'Cainiao super economy', που σου δίνει tracking number από το Bpost/Belgium Post - UH.........BE)

Δεν ισχύει αυτό,δες εδώ την απάντηση 

 

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα μερικές παραγγελίες από τα το aliexpress με την μέθοδο aliexpress saver shipping το οποίο έχει tracking number. Μένω σε πολυκατοικία με πολλά διαμερίσματα, σήμερα λοιπόν το πρωί που κατέβηκα βρήκα το δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας ανοιγμένο, πεταμένο κάτω και το περιεχόμενο να λείπει από μέσα, λογικά κάποιος το είδε και το έκλεψε. Παλαιότερα τα ελτα μου αφήνανε ειδοποιητήριο για παραλαβή από το τοπικό κατάστημά τους. Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ ; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Happy. είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα μερικές παραγγελίες από τα το aliexpress με την μέθοδο aliexpress saver shipping το οποίο έχει tracking number. Μένω σε πολυκατοικία με πολλά διαμερίσματα, σήμερα λοιπόν το πρωί που κατέβηκα βρήκα το δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας ανοιγμένο, πεταμένο κάτω και το περιεχόμενο να λείπει από μέσα, λογικά κάποιος το είδε και το έκλεψε. Παλαιότερα τα ελτα μου αφήνανε ειδοποιητήριο για παραλαβή από το τοπικό κατάστημά τους. Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ ; Ευχαριστώ.

Αναφορά σε κείμενο

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Postal/FAQ/index.html

15. Σε ποιες περιπτώσεις δικαιούμαι αποζημίωση;

Σύμφωνα με την Απόφαση της ΕΕΤΤ ΑΠ. 688/52-2013, οι ταχυδρομικές επιχειρήσεις ταχυμεταφορών οφείλουν αποζημίωση για αποδεδειγμένη

  • απώλεια
  • ολική/μερική κλοπή
  • ολική/μερική καταστροφή
  • καθυστέρηση επίδοσης

του περιεχομένου φακέλου με μονοσήμαντα ορισμένο αριθμό αποστολής ή δέματος.

Η απώλεια ή καθυστερημένη επίδοση απλών ταχυδρομικών αντικειμένων δεν γεννά δικαίωμα αποζημίωσης.

Ως απλά ορίζονται τα ταχυδρομικά αντικείμενα, για τα οποία δεν τηρούνται στοιχεία διαχείρισής τους.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης τα στοιχεία των εν λόγω αντικειμένων δεν καταγράφονται στα διάφορα στάδια διαχείρισής τους (κατάθεση, περισυλλογή, διαλογή, διανομή) τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Επειδή ακριβώς δεν υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικής παρακολούθησης αυτών, η απώλεια ή η κλοπή ή η καθυστερημένη επίδοση αυτών δε γεννά δικαίωμα αποζημίωσης.

Διευκρινίζεται ότι:

  • τα ταχυδρομικά αντικείμενα, που φέρουν μονοσήμαντα ορισμένο αριθμό αποστολής και παρακολουθούνται στα διάφορα στάδια διαχείρισής ιδίως κατά την επίδοση, με την έκδοση αποδεικτικού επίδοσης στον παραλήπτη, εμπίπτουν στις διατάξεις περί καταβολής αποζημίωσης
  • τα ταχυδρομικά αντικείμενα που ενδεχομένως φέρουν μονοσήμαντα ορισμένο αριθμό αποστολής χωρίς να παρακολουθούνται στα διάφορα στάδια διαχείρισής τους, ιδίως όταν δεν βεβαιώνεται η επίδοση και δεν εκδίδεται αποδεικτικό επίδοσης στον παραλήπτη, χαρακτηρίζονται ως απλά και δεν εμπίπτουν στις διατάξεις περί καταβολής αποζημίωσης. Η ταχυδρομική επιχείρηση οφείλει σε τέτοιες περιπτώσεις να ενημερώσει σχετικά τον καταναλωτή κατά την πώληση της σχετικής υπηρεσίας.

Τα ΕΛΤΑ, ως Φορέας Παροχής Καθολικής Υπηρεσία, παρέχουν αποζημιώσεις, όπως αυτές ορίζονται στο Χάρτη Υποχρεώσεων Καταναλωτή (ΧΥΚ) τους.

 

Λογικά το saver shipping εμπίπτει ,ή τα ΕΛΤΑ θα ισχυριστούν ότι εμπίπτει ,  στην περίπτωση που σου έχω σημειώσει με bold όπου δεν εκδίδεται αποδεικτικό επίδοσης οπότε δεν υπάρχει αποζημίωση από τα ΕΛΤΑ. Μόνο να καταγγείλεις την κλοπή στην αστυνομία μπορείς. 

 

Επεξ/σία από dexterios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο 23/9 ακομη ΓΕΤΑ περιμενουμε...εκανε 2 μηνες αποθηκη ...τωρα θα κανει αλλους 2 μηνες Γετα να εκτελωνιστει;;ΓτΠ τα παλικαρια εκει

Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vasilispas είπε

Απο 23/9 ακομη ΓΕΤΑ περιμενουμε...εκανε 2 μηνες αποθηκη ...τωρα θα κανει αλλους 2 μηνες Γετα να εκτελωνιστει;;ΓτΠ τα παλικαρια εκει

δύο δικά μου (διαφορετικές παραγγελίες) που στάλθηκαν με Cainiao έμειναν αναμονή για έλεγχο τελωνείου γύρω στο δίμηνο το καθένα, κάποια άλλα με AliExpress standard shipping και saver shipping τα οποία εκτελωνιστηκαν στην Ουγγαρία έκαναν να φτάσουν στα χέρια μου από 35-40 ημέρες,για εμένα πλέον αυτές οι δύο μέθοδοι είναι η ενδεδειγμένη επιλογή.

Στις 6/10/2021 στις 8:12 ΠΜ, nikosgiann78 είπε

Το έχω ξαναπεί (και ξαναλέω ότι αυτά που γράφω αφορούν ΜΟΝΟ την πλατφόρμα του Aliexpress).... Ο πωλητής χρησιμοποίησε τον τρόπο αποστολής 'Cainiao super economy GLOBAL'-tracking number S0000......-, και για αυτό είχες πρόβλημα (και όχι την μέθοδο 'Cainiao super economy', που σου δίνει tracking number από το Bpost/Belgium Post - UH.........BE)

Έχω νεότερα για το θέμα, παραγγελία που στάλθηκε με Cainiao super economy και μετά το S0..... έγινε U.....AE μου ήρθε σήμερα μήνυμα για πληρωμή 0,47€ προφανώς ΦΠΑ.   

Άλλη παραγγελία με Cainiao super economy Global μετά το S0..... έγινε U.....CN και μπήκε χρέωση 2,50€ τέλη εκτελωνισμου συν 0,80€ ΦΠΑ.   

Οπότε για εμένα δεν αξίζει να ασχοληθώ ξανά με Cainiao, γιατί το καθένα έκανε από ένα δίμηνο αναμονή για τελωνείο εδώ 

Παραγγελίες πλέον μόνο με AliExpress standard και saver shipping που εκτελωνιζονται στο εξωτερικό και σε 35-40 ημέρες φτάνουν στα χέρια μου.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_20211007-093429.png

Screenshot_20211007-094252.png

Στις 6/10/2021 στις 8:12 ΠΜ, nikosgiann78 είπε

Το έχω ξαναπεί (και ξαναλέω ότι αυτά που γράφω αφορούν ΜΟΝΟ την πλατφόρμα του Aliexpress).... Ο πωλητής χρησιμοποίησε τον τρόπο αποστολής 'Cainiao super economy GLOBAL'-tracking number S0000......-, και για αυτό είχες πρόβλημα (και όχι την μέθοδο 'Cainiao super economy', που σου δίνει tracking number από το Bpost/Belgium Post - UH.........BE)

Δεν ισχύει, δες παραπάνω την απάντηση μου

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Happy. είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα μερικές παραγγελίες από τα το aliexpress με την μέθοδο aliexpress saver shipping το οποίο έχει tracking number. Μένω σε πολυκατοικία με πολλά διαμερίσματα, σήμερα λοιπόν το πρωί που κατέβηκα βρήκα το δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας ανοιγμένο, πεταμένο κάτω και το περιεχόμενο να λείπει από μέσα, λογικά κάποιος το είδε και το έκλεψε. Παλαιότερα τα ελτα μου αφήνανε ειδοποιητήριο για παραλαβή από το τοπικό κατάστημά τους. Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ ; Ευχαριστώ.

εφόσον είναι κλοπή αλληλογραφίας μπορείς να πας στην Αστυνομία αλλά μην περιμένεις πολλά, αν υπάρχει κάμερα στην είσοδο ή σε διπλανό κτίριο ίσως να βγει άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Τελικά έχει βρεθεί λύση με το aliexpress ? σίγουρη λύση ....
ίσως κάποιο άλλο site  ?
γιατί το bangood (που έχει λύσει το πρόβλημα ) δεν έχει ότι θέλω, πέραν κάποιον συγκεκριμένων κατηγοριών. 
γιατι με το ali .... ειχα κάνει παραγγελιά πριν την αλλαγή , είχε έρθει πριν την αλλαγή Ευρώπη ,
αλλά μου χρεωσανε κανονικά 3 ευρώ για κάτι αυτοκόλλητα που είχα πληρώσει ~0,8 ευρώ , αν το ήξερα πριν ανοίξω το δεματάκι , δεν θα τα παραλαμβανα.

Επεξ/σία από manos_ir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...