Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Αν εσύ πληρώσεις φόρο 24% κατά την αγορά και το κατάστημα περάσει στην IOSS εφαρμογή το δέμα σου με όλα τα στοιχεία του φόρου, τότε δεν θα χρεωθείς τίποτα.

Αν δεν το κάνουν θα πληρώσεις τα προβλεπόμενα, σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της κάθε εταιρίας…

Από ότι είδα στο etsy προσθέτει 24% φόρο στην τελική τιμή.

Ποια εταιρία courier είναι ποιο συνεργάσιμη;

ups tnt ή fedex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, atrus74 είπε

Από ότι είδα στο etsy προσθέτει 24% φόρο στην τελική τιμή.

Ποια εταιρία courier είναι ποιο συνεργάσιμη;

ups tnt ή fedex.

Το ίδιο είναι αρκεί ξανά λέω να έχει περαστεί απο το κατάστημα στην IOSS εφαρμογή το δέμα σου…

Αν έρθει το δέμα και δεν εμφανίζεται πουθενά στην IOSS εφαρμογή τότε είσαι να σε κλαίνε οι ρέγκες…

ΥΓ η tnt έχει εξαγοραστεί από την fedex…

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Απο Aliexpress αν παραγγειλω μπαταρια κινητου υπαρχει ελπιδα να ερθει?

Παραβλεπω το ενδεχομενο του ΦΠΑ+2,5Ε.

Για αυτη μιλαω συγκεκριμενα

https://www.aliexpress.com/item/4000176676888.html

ρώτησε τον πωλητή αν την στέλνει με την μεταφορική Meest,είχα πάρει και εγώ μια μπαταρία για κινητό και ήρθε εδώ με Speedex χωρίς άλλη χρέωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Το ίδιο είναι αρκεί ξανά λέω να έχει περαστεί απο το κατάστημα στην IOSS εφαρμογή το δέμα σου…

Αν έρθει το δέμα και δεν εμφανίζεται πουθενά στην IOSS εφαρμογή τότε είσαι να σε κλαίνε οι ρέγκες…

ΥΓ η tnt έχει εξαγοραστεί από την fedex…

Μίλησα με τον τύπο και μου λέει ότι το etsy κάνει την παρακράτηση του 24% ( είδα και εγώ ότι κρατάει +24% σαν taxes ) και ο ίδιος θα ενημερώσει την UPS.

Λες να το προχωρήσω; αν κάτι πάει στραβά θα έχω την επιλογή να ζητήσω από την UPS να το επιστρέψουν στον αποστολέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, atrus74 είπε

Μίλησα με τον τύπο και μου λέει ότι το etsy κάνει την παρακράτηση του 24% ( είδα και εγώ ότι κρατάει +24% σαν taxes ) και ο ίδιος θα ενημερώσει την UPS.

Λες να το προχωρήσω; αν κάτι πάει στραβά θα έχω την επιλογή να ζητήσω από την UPS να το επιστρέψουν στον αποστολέα;

Δεν μπορώ να σου πω κάτι…

Πχ σε αγορές από AliExpress αν και πληρώνεις φόρο, μια μεγάλη μερίδα των δεμάτων που έρχονται με συγκεκριμένες μεταφορικές δεν περνούν τα στοιχεία τους από το IOSS με αποτέλεσμα κατά την είσοδο στην Ελλάδα να εκτελωνίζονται και να δυσανασχετεί ο κόσμος που ξανά πληρώνει τον ΦΠΑ…

Και πάλι θα πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή, να δεις τι εναλλακτικές σου δίνει σε περίπτωση άρνησης παραλαβής…

Θα πάρεις τα χρήματα πίσω; Θα σου κρατήσει κάποια χρήματα για τα έξοδα αποστολής κλπ κλπ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Δεν μπορώ να σου πω κάτι…

Πχ σε αγορές από AliExpress αν και πληρώνεις φόρο, μια μεγάλη μερίδα των δεμάτων που έρχονται με συγκεκριμένες μεταφορικές δεν περνούν τα στοιχεία τους από το IOSS με αποτέλεσμα κατά την είσοδο στην Ελλάδα να εκτελωνίζονται και να δυσανασχετεί ο κόσμος που ξανά πληρώνει τον ΦΠΑ…

Και πάλι θα πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή, να δεις τι εναλλακτικές σου δίνει σε περίπτωση άρνησης παραλαβής…

Θα πάρεις τα χρήματα πίσω; Θα σου κρατήσει κάποια χρήματα για τα έξοδα αποστολής κλπ κλπ;;;

Καταλαβα, μπερδεμα! Οκ, θα τον πιέσω να μιλήσει πρωτα με την UPS εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atrus74 είπε

Καταλαβα, μπερδεμα! Οκ, θα τον πιέσω να μιλήσει πρωτα με την UPS εκει.

To θέμα δεν είναι να μιλήσει με την UPS εκεί…

Αλλά να ξεκαθαρίσει αν η συναλλαγή που θα κάνεις στο κατάστημα, να περαστεί μαζί με τα στοιχεία του δέματος στην εφαρμογή του IOSS.

Όταν το δέμα φτάσει στην χώρα μας θα το σκαναρουν και πρέπει να το δουν στην παραπάνω εφαρμογή… δηλαδή ότι πλήρωσε τον φόρο στο Ελληνικό κράτος…

Αν δεν το δουν κατά την άφιξη στην Ελλάδα, θα πρέπει το δέμα να εκτελωνιστεί.

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

To θέμα δεν είναι να μιλήσει με την UPS εκεί…

Αλλά να ξεκαθαρίσει αν η συναλλαγή που θα κάνεις στο κατάστημα, να περαστεί μαζί με τα στοιχεία του δέματος στην εφαρμογή του IOSS.

Όταν το δέμα φτάσει στην χώρα μας θα το σκαναρουν και πρέπει να το δουν στην παραπάνω εφαρμογή… δηλαδή ότι πληρούσε τον φόρο στο Ελληνικό κράτος…

Αν δεν το δουν κατά την άφιξη στην Ελλάδα, θα πρέπει το δέμα να εκτελωνιστεί.

Οκ, ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, radiotv είπε

ρώτησε τον πωλητή αν την στέλνει με την μεταφορική Meest,είχα πάρει και εγώ μια μπαταρία για κινητό και ήρθε εδώ με Speedex χωρίς άλλη χρέωση

Το θεμα ειναι αν θα ερθει.Γιατι ξερω οτι εχουν περιορισμους οι μπαταριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Το θεμα ειναι αν θα ερθει.Γιατι ξερω οτι εχουν περιορισμους οι μπαταριες.

αν το στέλνει με την Meest θα έρθει,έχω κάνει δύο παραγγελίες  μπαταρίες λιθίου από δύο διαφορετικους πωλητές,το τελευταίο τρίμηνο και ήρθαν κανονικά στο σπίτι μου με Speedex

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas1gr είπε

To θέμα δεν είναι να μιλήσει με την UPS εκεί…

Αλλά να ξεκαθαρίσει αν η συναλλαγή που θα κάνεις στο κατάστημα, να περαστεί μαζί με τα στοιχεία του δέματος στην εφαρμογή του IOSS.

Όταν το δέμα φτάσει στην χώρα μας θα το σκαναρουν και πρέπει να το δουν στην παραπάνω εφαρμογή… δηλαδή ότι πλήρωσε τον φόρο στο Ελληνικό κράτος…

Αν δεν το δουν κατά την άφιξη στην Ελλάδα, θα πρέπει το δέμα να εκτελωνιστεί.

Οκ, τελικά έκανα την παραγγελία. Μου είπε ότι πάντα ενημερώνουν για το IOSS και γενικά δεν έχουν κανένα πρόβλημα με πελάτες στην Ε.Ε.

Για να δούμε, μέχρι τέλους του μήνα θα έχει έρθει και θα ενημερώσω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atrus74 είπε

Οκ, τελικά έκανα την παραγγελία. Μου είπε ότι πάντα ενημερώνουν για το IOSS και γενικά δεν έχουν κανένα πρόβλημα με πελάτες στην Ε.Ε.

Για να δούμε, μέχρι τέλους του μήνα θα έχει έρθει και θα ενημερώσω!

 

Άντε με το καλό!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2021 στις 1:21 ΜΜ, Greg7vas είπε

Επειδη εχω χαθει μεσα στις σελιδες και εχω να αγορασω απο iherb 2 χρονια

Αγορα γυρω στα 100 ευρω με dpd+μεταφορικα 30e θα εχω προβλημα Eλλαδα?

Τι παιζει πλεον με iherb?

Κι εγώ έχω 2 χρόνια να παραγγείλω από iherb. Έκανες τελικά την παραγγελία; ψάχνω κι εγώ να δω τι παίζει με χρόνους παράδοσης και αν έχουν μάθει όλες οι πλευρές τον ενδεδειγμένο τρόπο για να μην πληρώσω κάτι έξτρα. Επίσης το έχω σαν απορία αν μπορώ να πάρω πάνω από 3 σκευάσματα για να είμαι οκ από ΕΟΦ (γτ παλιότερα είχαμε και τέτοιους περιορισμούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα μερικές παραγγελίες από AliExpress, με αριθμούς αποστολής  S0000022...  Στα δύο που παρέλαβα πλήρωσα ξανά το ΦΠΑ σύν 2,5 ευρώ. Προϊόντα αξίας κάτω των πέντε ευρώ.

Χθές παρέλαβα ακόμα ένα χωρίς να πληρώσω τίποτα επιπλέον.

Αλλά με αυτό το αυτοκόλλητο.

IMG_20211014_131315_compress10.jpg

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, User000100 είπε

Είχα μερικές παραγγελίες από AliExpress, με αριθμούς αποστολής  S0000022...  Στα δύο που παρέλαβα πλήρωσα ξανά το ΦΠΑ σύν 2,5 ευρώ. Προϊόντα αξίας κάτω των πέντε ευρώ.

Χθές παρέλαβα ακόμα ένα χωρίς να πληρώσω τίποτα επιπλέον.

Αλλά με αυτό το αυτοκόλλητο.

IMG_20211014_131315_compress10.jpg

περίεργο,ένα με ίδιο αυτοκόλλητο την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στο ταχυδρομείο και πλήρωσα 0,47€ για να το πάρω, είχε σταλεί από AliExpress με Cainiao

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...