Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, imr είπε

Επειδη θα κανω καποιες αγορες γυρω στα 30 ευρω απο ebay, κινα

 

Υπολογιζω να πληρωσω +24% ΦΠΑ μολις φτασει.

Θα πληρωσω και εξοδα εκτελωνισμου? η μονο τον ΦΠΑ?

στο Ebay δεν ξέρεις με ποια μεταφορική θα σου στείλει ο πωλητής,πχ η Yanwen δεν τηρεί την διαδικασία απόδοσης του ΦΠΑ με αποτέλεσμα και να ξαναχρεωθεις ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμου, καλύτερα στο AliExpress standard shipping για συστημένα ή Saver shipping για απλά, δοκιμασμένες μεθόδους με εκτελωνισμο στο εξωτερικό, περίπου σε 35-40 ημέρες φτάνουν στα χέρια σου ή στο Banggood με την μέθοδο Banggood express για ακόμη πιο γρήγορη παράδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεμα απο Αμερικη, περιπου 35 ευρω, ταχυδρομειο ups, τελευταια ενημερωση που δειχνει ειναι πριν απο 1 μηνα! 17 Σεπτεμβρη. Τι γινεται ρε παιδια;

SAN BERNARDINO, CA, US, Shipment Delivered to USPS, Package Acceptance Pending

Ο seller ειναι αξιοπιστος,εχω αγορασει απο αυτον πολλες φορες χωρις προβλημα.
Μου ειπε οτι το δεμα, του ειπαν, εχει φυγει απο Αμερικη, απλα ακομη δεν φαινεται στην Ευρωπη.
Αλλα 1 μηνα;;;;

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεμα απο Αμερικη, περιπου 35 ευρω, ταχυδρομειο ups, τελευταια ενημερωση που δειχνει ειναι πριν απο 1 μηνα! 17 Σεπτεμβρη. Τι γινεται ρε παιδια;

SAN BERNARDINO, CA, US, Shipment Delivered to USPS, Package Acceptance Pending

Ο seller ειναι αξιοπιστος,εχω αγορασει απο αυτον πολλες φορες χωρις προβλημα.
Μου ειπε οτι το δεμα, του ειπαν, εχει φυγει απο Αμερικη, απλα ακομη δεν φαινεται στην Ευρωπη.
Αλλα 1 μηνα;;;;

:(

Το τελευταιο tracking δν δειχνει οτι εφυγε παντως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεμα απο ιταλικο αμαζον. πωλητης αγγλος. το φπα προφανως πληρωμενο. εκανε εναν αιωνα να ερθει, βλεπω επιτελους το τρακινγκ και βλεπω οτι ειναι σε αναμονη να περασε ιτελωνειο. εστειλα εδω και 2 μερες ιμειλ στο γετα με το ινβοις που δειχνει οτι εχω πληρωσει κανονικα. καμια απαντηση. καλα τα τηλεφωνα ουτε για αστειο. τι μπορω να κανω ρε παιδια? να μπω στη διαδικασια να πληρωσω το 12αρι? για να ξανατσεκαρουν οτι δεν πρεπει να πληρωσω και να περιμενω να τα παρω πισω? ποσο μπανανια? προσπαθω να τους προλαβω να μην κανουν βλακειες αλλα τιποτα... καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, burnin είπε

δεμα απο ιταλικο αμαζον. πωλητης αγγλος. το φπα προφανως πληρωμενο. εκανε εναν αιωνα να ερθει, βλεπω επιτελους το τρακινγκ και βλεπω οτι ειναι σε αναμονη να περασε ιτελωνειο. εστειλα εδω και 2 μερες ιμειλ στο γετα με το ινβοις που δειχνει οτι εχω πληρωσει κανονικα. καμια απαντηση. καλα τα τηλεφωνα ουτε για αστειο. τι μπορω να κανω ρε παιδια? να μπω στη διαδικασια να πληρωσω το 12αρι? για να ξανατσεκαρουν οτι δεν πρεπει να πληρωσω και να περιμενω να τα παρω πισω? ποσο μπανανια? προσπαθω να τους προλαβω να μην κανουν βλακειες αλλα τιποτα... καμια ιδεα?

Απομοτι.εχω ακουσει απομΑμαζον δν πληρωνεις κατι αλλο.....τωρα εαν το στειλει απο Αγγλια θα πληρωσεις σιγουρα εκτελωνισμο αναλογα με τν αξια του δεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

third παρτυ πωλητης ειναι. προφανως θα ξεχασε να κολλησει τα χαρτια του ioss υποθετω. αλλιως δεν πρεπει να πληρωσω τελωνειο. το θεμα ειναι πως εχω το ινβοις, τους εστειλα ιμειλ, τους παιρνω τηλεφωνα, καμια απαντηση. εινα ινα τρελαινεσαι

παντως σημερασ ελαβα μηνυμα πως η καταγγελια μου για το τελωνειο και ταα ελτα πηρε αριθμο πρωτοκολλου και προχωραει κανονικα. για να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, burnin είπε

third παρτυ πωλητης ειναι. προφανως θα ξεχασε να κολλησει τα χαρτια του ioss υποθετω. αλλιως δεν πρεπει να πληρωσω τελωνειο. το θεμα ειναι πως εχω το ινβοις, τους εστειλα ιμειλ, τους παιρνω τηλεφωνα, καμια απαντηση. εινα ινα τρελαινεσαι

παντως σημερασ ελαβα μηνυμα πως η καταγγελια μου για το τελωνειο και ταα ελτα πηρε αριθμο πρωτοκολλου και προχωραει κανονικα. για να δουμε

 Φπα δν θα πληρωσεις...τελωνειο εαν ειναι απο χωρα εκττος ΕΕ θα πληρωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilispas είπε

 Φπα δν θα πληρωσεις...τελωνειο εαν ειναι απο χωρα εκττος ΕΕ θα πληρωσεις

φιλε μηπως κατι αλλο ηθελες να πεις? οταν λεμε πληρρωνουμε τελωνειο, τι πληρωνουμε? μεχρι 150 ευρω, το φπα συν εξοδα τελωνισμου. αν δουν αυτοι οτι πληρωσα το φπα, δεν θα πληρωσω τιποτα. αν μου πουν να πληρωσω, θα πληρωσω το φπα σιγουρα και για τα υπολοιπα εξοδα παιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, burnin είπε

φιλε μηπως κατι αλλο ηθελες να πεις? οταν λεμε πληρρωνουμε τελωνειο, τι πληρωνουμε? μεχρι 150 ευρω, το φπα συν εξοδα τελωνισμου. αν δουν αυτοι οτι πληρωσα το φπα, δεν θα πληρωσω τιποτα. αν μου πουν να πληρωσω, θα πληρωσω το φπα σιγουρα και για τα υπολοιπα εξοδα παιζεται.

Απο Αμερικη με. usps πληρωσα μονο εξοδα εκτελωνισμου ..7.5 ευρω ..οχι φπα..το δεμα ηταν αξιας 70 ευρω

Μόλις τώρα, vasilispas είπε

Απο Αμερικη με. usps πληρωσα μονο εξοδα εκτελωνισμου ..7.5 ευρω ..οχι φπα..το δεμα ηταν αξιας 70 ευρω

Το χαρτι στο δεμα απο τελωνειο εγραφε φπα μηδεν....στο τςλος μονο εξοδα εκτελωνισμου 7.5 ευρω

Απο 3ς χωρες ανεξαρτητα φπα πληρωνεις τελωνειο αναλογα με τν αξια του δεματος

2 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Απο Αμερικη με. usps πληρωσα μονο εξοδα εκτελωνισμου ..7.5 ευρω ..οχι φπα..το δεμα ηταν αξιας 70 ευρω

Το χαρτι στο δεμα απο τελωνειο εγραφε φπα μηδεν....στο τςλος μονο εξοδα εκτελωνισμου 7.5 ευρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2021 στις 3:43 ΜΜ, 1926_fans είπε

καλησπερα  εχει παραλαβει κανεις δεμα απο αγγλια  στα μεσα οκτωμβριου

 

7/10/2021, 10:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
7/10/2021, 10:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
19/9/2021, 04:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
18/9/2021, 11:42 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
18/9/2021, 08:53 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
17/9/2021, 18:17 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Μια από τα ίδια κι εγώ, αγορά από Αγγλία (ebay), από τις 29/9 είναι στο ΓΕΤΑ και ακόμη δε λέει να ξεκολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vasilispas είπε

Απο Αμερικη με. usps πληρωσα μονο εξοδα εκτελωνισμου ..7.5 ευρω ..οχι φπα..το δεμα ηταν αξιας 70 ευρω

Το χαρτι στο δεμα απο τελωνειο εγραφε φπα μηδεν....στο τςλος μονο εξοδα εκτελωνισμου 7.5 ευρω

Απο 3ς χωρες ανεξαρτητα φπα πληρωνεις τελωνειο αναλογα με τν αξια του δεματος

 

δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω, αλλα ειναι λιγο κουλο. κα ιεσυ δεχθηκες να πληρωσεις εξοδα εκτελωνισμου για ποιον ακριβως λογο αφου δεν πληρωσες φπα? μηπως καναν καπου λαθος? απο τριτες χωρες μου εχει τυχει να πληρωσω φπα χωρις εξοδα εκτελωνισμου2-3 φορες. το αναποδο ποτε.

ξανα να πω πως δεν σε αμφισβητω. δεν νομιζω πωςειναι ομως το συνηθες φιλε. τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, burnin είπε

δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω, αλλα ειναι λιγο κουλο. κα ιεσυ δεχθηκες να πληρωσεις εξοδα εκτελωνισμου για ποιον ακριβως λογο αφου δεν πληρωσες φπα? μηπως καναν καπου λαθος? απο τριτες χωρες μου εχει τυχει να πληρωσω φπα χωρις εξοδα εκτελωνισμου2-3 φορες. το αναποδο ποτε.

ξανα να πω πως δεν σε αμφισβητω. δεν νομιζω πωςειναι ομως το συνηθες φιλε. τι να πω...

Το ηθελα το δεμα κ το πηρα...για 7.5 ευρω τι να κανω;;να δωσω 12 για αμφισβητηση; Να χασω1 μηνα ακομη + τα 5 ευρω επιπλεον διαφορα;;αμφισβητηση πας για μεγαλα ποσα..για 5..10 ευρω εαν χρειαζεσαι αυτο που παρηγγειλες το παιρνεις κ δν μιλας ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2021 στις 8:11 ΜΜ, Stathis5341 είπε

Πριν λιγο το tracking ξεκολησε και δειχνει κινητηκοτητα,οποτε βλεπουμε...Επισης το tracking Ld*********Be τωρα φαίνεται και στο συστημα των Ελτα.

Ευχαριστω!

Τελικα σε τι φαση ειναι το δεμα σου?

Εμενα σημερα μετα απο 16 μερες εμφανιστηκε στο Βελγιο και φαινεται και το tracking number στα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από βρετανικό άμαζον αξίας λίγο κάτω από 50 λίρες έφτασε σε 6 ημέρες με UPS (παρέδωσε η Γενική) χωρίς να πληρώσω κάτι παραπάνω. Στο checkout γράφει ότι περιλαμβάνεται ΦΠΑ και διάλεξα standard delivery (τη πιο φθηνή)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στο φορουμ ,μου στελνουν ενα τζαμι απο Σινγκαπουρη  για αντικατασταση (ειχε εγγυηση το κουτι του pc)με fedex international priority, παιζει να πληρωσω τελωνειο?η  LIAN LI δεν μου εχει τιποτα για χρηματα,ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...