Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Να σε ρωτήσω; πόσα συμπληρώματα έβαλες και πόσο σου κόστισε;

Εγώ πριν καμιά ώρα παρήγγειλα από iherb 3 συμπληρώματα αξίας 53 ευρώ (στην τιμή και τα Duties & Taxes) μέσω "Delivery by Local Post Plus". Θα χρειαστεί να στείλω βεβαίωση σε ΕΟΦ; Παίζει να πληρώσω πάλι κάτι για εκτελωνισμό;

Ειναι μεχρι ενα συγκεκριμενο ποσο και βαρος, για να σε αφησε να κανεις την παραγγελια δεν εχεις θεμα. Διαβασα οτι μαλλον θα πληρωσουμε το τιμημα στα ΕΛΤΑ, αλλα μετα στελνουμε την αποδειξη μεσω e-mail στο iherb και μας κανουν refund. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Lazostat είπε

Ειναι μεχρι ενα συγκεκριμενο ποσο και βαρος, για να σε αφησε να κανεις την παραγγελια δεν εχεις θεμα. Διαβασα οτι μαλλον θα πληρωσουμε το τιμημα στα ΕΛΤΑ, αλλα μετα στελνουμε την αποδειξη μεσω e-mail στο iherb και μας κανουν refund. 

Δεν έβρισκα πουθενά κάποιον να έχει παραγγείλει πρόσφατα από iherb ένα σεβαστό πόσο (πχ διπλάσιο των 22 ευρώ που ήταν το παλαιότερο όριο) και περισσότερα από 3 σκευάσματα. Έτσι πήρα ως 3 για αρχή, αλλά με σεβαστό κόστος και να δω τι θα παιχτεί. Λογικά εφόσον πλήρωσα "Duties & Taxes" θα πρέπει να παραλάβω το δέμα μου ανενόχλητος (χωρίς να πληρώσω κάτι άλλο). Αν τα 3 σκευάσματα δεν θέλουν και ηλεκτρονική αποστολή υπεύθυνης δήλωσης σε ΕΟΦ, τότε θα πρόκειται για smooth διαδικασία και δεν θα ρισκάρω μελλοντικά να πάρω περισσότερα από 3 σκευάσματα. 

Άλλη απορία μου είναι πότε φτάνει Ελλάδα το δέμα, και πότε απεμπλέκεται από τα ΕΛΤΑ. Θα δείξει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Δεν έβρισκα πουθενά κάποιον να έχει παραγγείλει πρόσφατα από iherb ένα σεβαστό πόσο (πχ διπλάσιο των 22 ευρώ που ήταν το παλαιότερο όριο) και περισσότερα από 3 σκευάσματα. Έτσι πήρα ως 3 για αρχή, αλλά με σεβαστό κόστος και να δω τι θα παιχτεί. Λογικά εφόσον πλήρωσα "Duties & Taxes" θα πρέπει να παραλάβω το δέμα μου ανενόχλητος (χωρίς να πληρώσω κάτι άλλο). Αν τα 3 σκευάσματα δεν θέλουν και ηλεκτρονική αποστολή υπεύθυνης δήλωσης σε ΕΟΦ, τότε θα πρόκειται για smooth διαδικασία και δεν θα ρισκάρω μελλοντικά να πάρω περισσότερα από 3 σκευάσματα. 

Μέχρι 3 σκευάσματα, μπορεί να σου ζητήσουν υπεύθυνη δήλωση, μπορεί και όχι.
Εξαρτάται από τα σκευάσματα.
Π.χ εγώ όσες φορές παρήγγειλα από iHerb σκευάσματα Ωμέγα-3, τα πιο γνωστά και αυτά που παίρνουν οι περισσότεροι, δεν είχα θέμα.
Όσες φορές παρήγγειλα κάτι πιο σπάνιο, γιατί έτυχε να είναι σε καλή προσφορά εκείνη την περίοδο, πάντα μου έστελναν επιστολή όπου μου ζητούσαν Υπευθυνη Δήλωση μου και Τιμολόγιο αγοράς, προκειμένου να μου αποδεσμεύσουν το πακέτο από το Τελωνείο.

Από 4 σκευάσματα και πάνω σίγουρα μπλέκεις με ΕΟΦ.

ΥΓ: Έχω να παραγγείλω από iHerb σχεδόν 2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Δεν έβρισκα πουθενά κάποιον να έχει παραγγείλει πρόσφατα από iherb ένα σεβαστό πόσο (πχ διπλάσιο των 22 ευρώ που ήταν το παλαιότερο όριο) και περισσότερα από 3 σκευάσματα. Έτσι πήρα ως 3 για αρχή, αλλά με σεβαστό κόστος και να δω τι θα παιχτεί. Λογικά εφόσον πλήρωσα "Duties & Taxes" θα πρέπει να παραλάβω το δέμα μου ανενόχλητος (χωρίς να πληρώσω κάτι άλλο). Αν τα 3 σκευάσματα δεν θέλουν και ηλεκτρονική αποστολή υπεύθυνης δήλωσης σε ΕΟΦ, τότε θα πρόκειται για smooth διαδικασία και δεν θα ρισκάρω μελλοντικά να πάρω περισσότερα από 3 σκευάσματα. 

Άλλη απορία μου είναι πότε φτάνει Ελλάδα το δέμα, και πότε απεμπλέκεται από τα ΕΛΤΑ. Θα δείξει! 

Αυτο με τα 3 σκευασματα ισχυε πριν 2,3 χρονια για ενα μικρο χρονικο διαστημα. Οχι πλεον. Εχω κανει αρκετες παραγγελιες με 10+ πραγματα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Αγορά κινητού γύρω στα 180€ από banggood από αποθήκη HK και μέσω eu priority line θα περάσει τελωνείο;

Γύρω στα 9€ είναι τα μεταφορικά

Όχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Αυτο με τα 3 σκευασματα ισχυε πριν 2,3 χρονια για ενα μικρο χρονικο διαστημα. Οχι πλεον. Εχω κανει αρκετες παραγγελιες με 10+ πραγματα. 

Τόσο διάστημα έχω να παραγγείλω (2-3 χρόνια). 

10+ πράγματα;;; Απίστευτο ακούγεται.... Αν τώρα δεν με ενοχλήσει τίποτα και κάνεις, Θα κλιμάκωσω την επόμενη φορά ως προς την ποσότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, managermono είπε

περιμενω 2 untracking απο αγγλια απο 9/9 και 25/9 λετε να χαθηκαν?

Μπα...περιμενε κανα μηνα ακομη...40 ημερες με 2 μηνες κανει να μπει τελωνειο μονο

Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2021 στις 4:46 ΜΜ, Lazostat είπε

Τι χαλι μαυρο ειναι αυτο; Παραγγελια απο Iherb ηρθε σε μια εβδομαδα Ελλαδα και ηδη περιμενω πανω απο 1 μηνα στο τελωνειο. Ληγμενα θα μου ερθουν. Αλλη φορα μου φαινεται DHL και ας πληρωσω και 25 ευρω πσραπανω.

 

Επισης δεν καταλαβαινω ποια η διαφορα με το παρομοιο θεμα <<Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2>>

Αν ειναι εκτος EE και δεν εχουν πληρωθει φοροι/δασμοι θα συμβουλευα μακρυα απο DHL. 120% εγγυημενος εκτελωνισμος και αποθηκευτρα, δεν αξιζει τον κοπο, το χρονο, την ψυχικη ταλαιπωρια και τα παραπανω χρηματα.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sebu είπε

Αν ειναι εκτος EE και δεν εχουν πληρωθει φοροι/δασμοι θα συμβουλευα μακρυα απο DHL. 120% εγγυημενος εκτελωνισμος και αποθηκευτρα, δεν αξιζει τον κοπο, το χρονο, την ψυχικη ταλαιπωρια και τα παραπανω χρηματα.

Δεν ισχυει με το Iherb, για αυτο ειπα οτι δινω περιπου 25 ευρω παραπανω. Ηδη με την απλη του Iherb εισαι στα +10-15, οποτε συνολο το DHL χρεωνει κοντα στα 35-40 ευρω μεταφορικα. Απλα τα προπληρωνω με την παραγγελια στο iherb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει ένα service remote της lg από AliExpress 4 ευρώ με μεταφορικά και από 29/10 έχει φτάσει Ελ.Βενιζελος με την sunyou από Κίνα αλλά από τότε έχει κολλήσει στο αεροδρόμιο.. είναι φυσιολογικό αυτό?? Πρώτη φορά ψωνίζω από εξωτερικό btw..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JohnTheReaper89 είπε

Έχω αγοράσει ένα service remote της lg από AliExpress 4 ευρώ με μεταφορικά και από 29/10 έχει φτάσει Ελ.Βενιζελος με την sunyou από Κίνα αλλά από τότε έχει κολλήσει στο αεροδρόμιο.. είναι φυσιολογικό αυτό?? Πρώτη φορά ψωνίζω από εξωτερικό btw..

Εντάξει δεν είναι και πολλές μέρες. Αν καθυστερήσει πάνω από εβδομάδα όμως είναι πιθανό να είναι στη σειρά για τελωνείο και αυτό μπορεί να πάρει μήνα - μήνες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Εγώ θέλω να αγοράσω ένα προϊόν που με ενδιαφέρει από χώρα εντός της Ε.Ε. της οποίας όμως το εν λόγω site δεν στέλνει Ελλάδα. Και παλιά θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς με λίγα χρήματα να πληρώσεις κάτι sites που λειτουργούν σαν ενοικιαστές αποθηκών στην Ευρώπη ως τρίτοι και κανονίζουν αυτοί να σου φέρουν εις πέρας το προϊόν στην πόρτα σου. Τι έχετε να μου πείτε; Καλοδεχούμενα οποιαδήποτε επίκαιρα posts ή threads πάνω σε αυτό για να κάτσω να τα διαβάσω καθώς δεν είμαι και πολύ καλός στο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...