Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, katanalwtis είπε

Εχει περασει ενας μηνας και βαλε.. Η παραγγελια ειχε γινει απο αρχες του καλοκαιριου btw

Απο Usa με Usps...δεμα μου...εκανε 43 ημερες που καθοταν στο αεροδρομιο αποθηκη ...μπηκε γετα.εκανε 20 ημερες σχεδον..κ κανα 3.. ημερες για διανομη μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2021 στις 6:51 ΜΜ, Sebu είπε

Ισχυει αυτο που λες.

Ή αλλαξαν και τα όρια και πρέπει να περνανε πλεον ολα απο ΕΟΦ. Ή έπεσες σε στριμμένο υπάλληλο στο τελωνειο.

Δεν σου εστειλαν απο το τελωνειο την κλασσικη επιστολη που εστελναν που αναφεραν και τα ορια σκευασματων? Την καταργησαν? Ξεχαστηκε ο υπαλληλος? Ποιος ξερει. Αν δεν υπαρξει επισημη ενημερωση απο καπου μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε βασει της εμπειριας του ο καθενας.

Καλημέρα και πάλι ..... και πάμε να 'ξύσω' μια πληγή που έχω αναφερθεί και παλιότερα..... Όπως έχω πει πάρα πολλές φορές (και πολλοί μάλλον το ξεχνάνε), ο τρόπος αποστολής παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Πάμε παρακάτω λοιπόν..... Παραγγελία από το Aliexpress 10 συσκευασίες υγρών προβιοτικών (και συνεννόηση με τον πωλητή να χρησιμοποιήσει την Sunyou logistics - για να το πάρει κατευθείαν courier το δέμα και να αποφύγω και έλεγχο στο τελωνείο και εν δυνάμει να μου ζητηθέι καμιά άδεια από τον ΕΟΦ!!!). Παραθέτω και το κομμάτι της συνομιλίας που ζητούσα να χρησιμοποιήσει την Sunyou ο πωλητής. Όπως βλέπετε, μιλάω με πολλούς μέσω wechat, για να κάνω διάφορα 'μαγικά'!!! ;)

Το δέμα χθες, ενημέρωσε η DPD Greece ότι είναι στην Θεσσαλονίκη, και για να είμαι συγκεκριμένος το έχει η ACS courier. Λογικά, αύριο θα το παραλάβω κιόλας.

Βλέπουμε tracking number SYAE008258106 - το οποίο έχει 'next tracking number' 5522847201 από την ACS courier.

Βλέπουμε λοιπόν ότι ξαναεπιβεβαιώνεται αυτά που έχω πει και παλιότερα (ότι η Sunyou logistics, δεν δημιουργεί/δημιουργούσε ποτέ θέμα με το τελωνείο)    ;)

paraggel;ia.png

chat.png

SUNYOU.png

DPD.png

ACS.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε cainiao economy special goods εδωσε tracking LPxxxxxxxxxxx κ συνεχεια Sunyou με tracking αριθμους χχχχχχχχ...μπηκε ελλαδα τελωνειο εδω κ 15 ημερες συμφωνα με Aliexpress και Sunyou...το φερνει κουριερ;;κ που το ψαχνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!  Περιμένω να παραλάβω ένα κινητό (oneplus) αγορασμένο από το επίσημο eshop, με βάση το tracking number βλέπω ότι από την DHL θα παραδοθεί στην ΕΛΤΑ. Γνωρίζετε αν στα μεγάλης αξίας δέματατα τα μετάχειρίζονται ως συστημένα ή κλασικά τα παρατάνε στην πυλωτή όπως με τα δέματα από banggood, κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VaggD είπε

Καλημέρα!  Περιμένω να παραλάβω ένα κινητό (oneplus) αγορασμένο από το επίσημο eshop, με βάση το tracking number βλέπω ότι από την DHL θα παραδοθεί στην ΕΛΤΑ. Γνωρίζετε αν στα μεγάλης αξίας δέματατα τα μετάχειρίζονται ως συστημένα ή κλασικά τα παρατάνε στην πυλωτή όπως με τα δέματα από banggood, κλπ? 

Λογικά τέτοιας αξίας προϊόν είναι συστημένο. Το tracking number δεν έχει ενημέρωση; Τα δέματα του banggood είναι όλα συστημένα και δεν τα παρατάνε στην πυλωτή ή οπουδήποτε αλλού πέραν του παραλήπτη. 

6 ώρες πριν, vasilispas είπε

Mε cainiao economy special goods εδωσε tracking LPxxxxxxxxxxx κ συνεχεια Sunyou με tracking αριθμους χχχχχχχχ...μπηκε ελλαδα τελωνειο εδω κ 15 ημερες συμφωνα με Aliexpress και Sunyou...το φερνει κουριερ;;κ που το ψαχνω;

Πως το βλέπεις ότι είναι στο τελωνείο; Συνήθως έρχονται με ελτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nnoutas said:

Λογικά τέτοιας αξίας προϊόν είναι συστημένο. Το tracking number δεν έχει ενημέρωση; Τα δέματα του banggood είναι όλα συστημένα και δεν τα παρατάνε στην πυλωτή ή οπουδήποτε αλλού πέραν του παραλήπτη. 

Πως το βλέπεις ότι είναι στο τελωνείο; Συνήθως έρχονται με ελτα. 

Το tracking αναφέρει ότι θα παραδοθεί στην ΕΛΤΑ και έχει ένα link από το tracking του ελτα. 

Ενα powerbank και ακόμη δύο παραγγελίες μικρής αξίας (<20) τα άφησαν στο παραθυράκι της εισόδου της πολυκατοικίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, VaggD είπε

Το tracking αναφέρει ότι θα παραδοθεί στην ΕΛΤΑ και έχει ένα link από το tracking του ελτα. 

Ενα powerbank και ακόμη δύο παραγγελίες μικρής αξίας (<20) τα άφησαν στο παραθυράκι της εισόδου της πολυκατοικίας. 

Λογικά θα σου παραδοθεί ως συστημένο. Ίσως κάποιας μικρής αξίας προϊόντα να τα στέλνει με απλό ταχυδρομείο το banggood αν και έχω πολύ καιρό να το δω αυτό. Τους τελευταίους μήνες έχει την επιλογή banggood express για φτηνά προϊόντα κυρίως που έρχονται με comet hellas και παραδίδονται με κούριερ εδώ. 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2021 στις 9:08 ΠΜ, vasilispas είπε

Mε cainiao economy special goods εδωσε tracking LPxxxxxxxxxxx κ συνεχεια Sunyou με tracking αριθμους χχχχχχχχ...μπηκε ελλαδα τελωνειο εδω κ 15 ημερες συμφωνα με Aliexpress και Sunyou...το φερνει κουριερ;;κ που το ψαχνω;

Αυτό το διάστημα, ο τρόπος αποστολής 'Cainiao super economy for special goods', έρχεται εδώ Ελλάδα με DEUTSCHE Post. Και λογικά, πρέπει να βλέπεις σκέτους αριθμούς σαν next tracking number. Όπως έχω ξαναγράψει, αυτό το 'arrive at destination country' που βλέπεις, είναι απλά ότι να'ναι report από την Sunyou

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αγοράσω από τις ΗΠΑ ένα αντικείμενο αξίας περίπου 30€ μαζί με τα μεταφορικά. στο σάιτ γράφει πως στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και ο ΦΠΑ. ξέρετε αν και πόσα θα χρειαστεί να πληρώσω στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μας τρελανουν τα ΕΛΤΑ ...κλεισιμο απο Κατ κ μετα μπηκε τελωνειο....αχαχαχα..αποστολη LAxxxxxxxHU

 

16/11/2021, 16:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
16/11/2021, 15:05 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.
16/11/2021, 07:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
12/11/2021, 21:55 ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
12/11/2021, 19:36 ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ
Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lazkalai είπε

θέλω να αγοράσω από τις ΗΠΑ ένα αντικείμενο αξίας περίπου 30€ μαζί με τα μεταφορικά. στο σάιτ γράφει πως στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και ο ΦΠΑ. ξέρετε αν και πόσα θα χρειαστεί να πληρώσω στην Ελλάδα;

ΑΝ ακολουθηθεί σωστή διαδικασία από το κατάστημα, τίποτα.
Στείλε τους μήνυμα να το επιβεβαιώσεις όσο μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekkli είπε

ΑΝ ακολουθηθεί σωστή διαδικασία από το κατάστημα, τίποτα.
Στείλε τους μήνυμα να το επιβεβαιώσεις όσο μπορείς.

Θα πληρωσεις εξοδα εκτελωνισμου....γιατι θα μπει τελωνειο το δεμα...νομιζω ομως ειναι κατω απο 5 ευρω..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vasilispas είπε

Θα μας τρελανουν τα ΕΛΤΑ ...κλεισιμο απο Κατ κ μετα μπηκε τελωνειο....αχαχαχα..αποστολη LAxxxxxxxHU

 

16/11/2021, 16:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
16/11/2021, 15:05 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.
16/11/2021, 07:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
12/11/2021, 21:55 ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
12/11/2021, 19:36 ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ

Δεν λέει πουθενά για τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Δεν λέει πουθενά για τελωνείο. 

Τελωνειο ηταν η απαντηση τν Ελτα στις μαλακιεςπου γραφουν....εκλεισε απο Κατ κ μετα ξαναμπηκε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου νιωθω κοροϊδια και αρχιζει και με κουραζει η ολη διαδικασια. Φυσικα, λογω του οτι καποια πραγματα απλα δεν τα βρισκεις Ελλαδα, δεν θα παψω τις αγορες απο εξωτερικο. Αλλα δεν ξερω τι να κανω.

Πλεον σε καθε αγορα μου απο ebay, αφηνω μηνυμα στον seller, να μην ξεχασει να δηλωσει στο IOSS. Επισης, φπα πλεον, παντα πληρωνεται σε οτι υπολογιζει στο checkout. Λοιπον, λιγοι ειναι τυπικοι sellers. Τις πιο πολλες φορες, καλουμαι στα Ελτα να πληρωσω τον 'και καλα απληρωτο φπα'. Κι επειδη προφανως εγω τον πληρωσα μεσω ebay, αλλα ο @^*^%% ο seller δεν φροντισε να κανει την καταχωρηση που επρεπε, ουτε το ebay μπορω να κατηγορησω, ουτε τα ελτα/τελωνειο. Οι κανονες ειναι ξεκαθαροι. Κι ετσι, καταληγω να διπλοπληρωνω φπα.

Το μονο που σκεφτομαι, ειναι να αρχιζω αλληλογραφια με τον καθε ebay seller, ΠΡΙΝ αγορασω, και να μου επιβεβαιωνει οτι οντως κανει καταχωρησεις στο IOSS.

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Κι οταν γινεται η εν λογω μλκια, δεν μπορεις να κανεις κατι, γιατι ποιος θα σου δωσει τον φπα πισω, το ebay ή ο seller;

:(

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...