Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Τελωνειο ηταν η απαντηση τν Ελτα στις μαλακιεςπου γραφουν....εκλεισε απο Κατ κ μετα ξαναμπηκε;;;;

Εντάξει, είναι γνωστό ότι οι υπάλληλοι των ελτά δεν γνωρίζουν τίποτα. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Καπου νιωθω κοροϊδια και αρχιζει και με κουραζει η ολη διαδικασια. Φυσικα, λογω του οτι καποια πραγματα απλα δεν τα βρισκεις Ελλαδα, δεν θα παψω τις αγορες απο εξωτερικο. Αλλα δεν ξερω τι να κανω.

Πλεον σε καθε αγορα μου απο ebay, αφηνω μηνυμα στον seller, να μην ξεχασει να δηλωσει στο IOSS. Επισης, φπα πλεον, παντα πληρωνεται σε οτι υπολογιζει στο checkout. Λοιπον, λιγοι ειναι τυπικοι sellers. Τις πιο πολλες φορες, καλουμαι στα Ελτα να πληρωσω τον 'και καλα απληρωτο φπα'. Κι επειδη προφανως εγω τον πληρωσα μεσω ebay, αλλα ο @^*^%% ο seller δεν φροντισε να κανει την καταχωρηση που επρεπε, ουτε το ebay μπορω να κατηγορησω, ουτε τα ελτα/τελωνειο. Οι κανονες ειναι ξεκαθαροι. Κι ετσι, καταληγω να διπλοπληρωνω φπα.

Το μονο που σκεφτομαι, ειναι να αρχιζω αλληλογραφια με τον καθε ebay seller, ΠΡΙΝ αγορασω, και να μου επιβεβαιωνει οτι οντως κανει καταχωρησεις στο IOSS.

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Κι οταν γινεται η εν λογω μλκια, δεν μπορεις να κανεις κατι, γιατι ποιος θα σου δωσει τον φπα πισω, το ebay ή ο seller;

:(

Φιλε μου....οτι ερχεται εκτος ευρωπης περναει τελωνειο απο ebay ..αρα πληρωνεις εξοδα εκτελωνισμου...δν εχει σχεση με το φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι στιγμες που αναρωτιεμε αν αξιζει το ioss. αν ειναι να το διπλοπληρωνουμε ή να ειμαστε στην τσιτα ας λεμε οτι δεν πληρωνουμε ουτε φπα ουτε ioss στον κινεζο και ας τα πληρωσουμε απευθειας εδω ελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Φιλε μου....οτι ερχεται εκτος ευρωπης περναει τελωνειο απο ebay ..αρα πληρωνεις εξοδα εκτελωνισμου...δν εχει σχεση με το φπα

Όχι, δεν θα έπρεπε να πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμου ενώ έχεις πληρώσει τον ΦΠΑ κατά την αγορά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vasilispas είπε

Φιλε μου....οτι ερχεται εκτος ευρωπης περναει τελωνειο απο ebay ..αρα πληρωνεις εξοδα εκτελωνισμου...δν εχει σχεση με το φπα

Παραπληροφορείς και εδώ και στο δίπλα νήμα.
Δεν ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ekkli είπε

Παραπληροφορείς και εδώ και στο δίπλα νήμα.
Δεν ισχύει αυτό.

Aπο Usa με Usps αξιας 70 ευρω δν πληρωσα φπα παρα μονο 6.5 ευρω τελωνειο...στν πραξη φιλε...οχι θεωρια...περιμενα κοντα στο διμηνο ..45 ημςρες αποθηκη ελτα αεροδρομιο κ μετα απο καταγγελια Υπουργειο εκτελωνιστηκς σε 3 ημερες ..παραπληροφορω;;γραφω οτι εχω σαν εμπειρια...

Screenshot_20211117-184137_Chrome.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Aπο Usa με Usps αξιας 70 ευρω δν πληρωσα φπα παρα μονο 6.5 ευρω τελωνειο...στν πραξη φιλε...οχι θεωρια...περιμενα κοντα στο διμηνο ..45 ημςρες αποθηκη ελτα αεροδρομιο κ μετα απο καταγγελια Υπουργειο εκτελωνιστηκς σε 3 ημερες ..παραπληροφορω;;γραφω οτι εχω σαν εμπειρια...

Screenshot_20211117-184137_Chrome.png

Αυτή είναι η δική σου εμπειρία και σε καμία περίπτωση ο κανόνας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Αυτή είναι η δική σου εμπειρία και σε καμία περίπτωση ο κανόνας

Κανονας;;;Οποιος αγορασε απο 3η χωρα κ δν πληρωσε ας το γραψει...υπαρχει κανενας;κ δν μιλαω για κινα κ πυραμιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasilispas είπε

Κανονας;;;Οποιος αγορασε απο 3η χωρα κ δν πληρωσε ας το γραψει...υπαρχει κανενας;κ δν μιλαω για κινα κ πυραμιδες.

Εγώ, άπειρες φορές από Ali. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

iHerb αγορά, μεγάλος χρόνος αναμονής στο τελωνείο από την στιγμή που έφθασε Ελλάδα, απαίτηση αποστολής υπεύθυνης δήλωσης σε ΓΕΤΑ ΕΛΤΑ με γνήσιο υπογραφής, επιπλέον απαίτηση φόρων και τελών 23,80€, αλλά το "κερασάκι στην τούρτα", ήταν η - για μία ακόμη φορά - απαράδεκτη συμπεριφορά των συνδικάλ-ελτατζήδων και στο τοπικό υποκατάστημα!

Επεξ/σία από gousias
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2021 στις 7:16 ΜΜ, Nnoutas είπε

Εγώ, άπειρες φορές από Ali. 

Ξαναδιαβασε τι γραφω ...το Αλι κανει πυραμιδα..αγορασε απο ebay και Usa κ μετα μιλαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας 🙋🏼‍♀️

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας γιατί παραγγέλνω από το εξωτερικό πρώτη φορά κι με έχει μπερδέψει πολύ το όλο θέμα με τα τελωνεία κλπ.

Λοιπόν θα παραγγείλω ένα δέμα από εξωτερικο που η συνολική του αξία θα είναι κάπου 100-120€( και τα μεταφορικά από την χώρα εκείνη μέχρι να έρθουν εδώ είναι δωρεάν)!

Ωραία ως εδώ αλλά δεν ξέρω τι θα πληρώσω όταν έρθουν στην Ελλάδα.Την μια διάβασα ότι για αγορές κάτω των 150€ δεν πληρώνουμε δασμούς την άλλη ότι πάει με το βάρος την άλλη ότι αν γίνει ο κατάλληλος υπολογισμό φόρου από το μαγαζί δεν θα πληρώσω κάτι εδώ χαμός.

Γενικά μου στείλανε το παρακάτω μήνυμα από το μαγαζί κι αποτι καταλαβαίνω έχουν ήδη υπολογίσει την φορολογία κι κάτι άλλο που δεν ξέρω τι είναι

 

 

IMG_20211122_021605.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Valley είπε

Γεια σας 🙋🏼‍♀️

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας γιατί παραγγέλνω από το εξωτερικό πρώτη φορά κι με έχει μπερδέψει πολύ το όλο θέμα με τα τελωνεία κλπ.

Λοιπόν θα παραγγείλω ένα δέμα από εξωτερικο που η συνολική του αξία θα είναι κάπου 100-120€( και τα μεταφορικά από την χώρα εκείνη μέχρι να έρθουν εδώ είναι δωρεάν)!

Ωραία ως εδώ αλλά δεν ξέρω τι θα πληρώσω όταν έρθουν στην Ελλάδα.Την μια διάβασα ότι για αγορές κάτω των 150€ δεν πληρώνουμε δασμούς την άλλη ότι πάει με το βάρος την άλλη ότι αν γίνει ο κατάλληλος υπολογισμό φόρου από το μαγαζί δεν θα πληρώσω κάτι εδώ χαμός.

Γενικά μου στείλανε το παρακάτω μήνυμα από το μαγαζί κι αποτι καταλαβαίνω έχουν ήδη υπολογίσει την φορολογία κι κάτι άλλο που δεν ξέρω τι είναι

 

 

IMG_20211122_021605.jpg

Αυτό που σου λέει είναι αυτό που ισχύει τον τελευταίο καιρό. Ότι δηλαδή ο φόρος που θα πληρώσεις έχει υπολογιστεί στην τιμή του προϊόντος και δεν θα χρειαστεί να πληρωσεις τίποτα εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Να κάνω μια ερώτηση, να απαντήσει οποίος γνωρίζει και έχει όρεξη να ασχοληθεί. Έχω αγοράσει από usa ένα προϊόν αξίας 275 ευρώ.Προπληρωσα στον πωλητή δασμούς και τέλη 83 ευρώ. Δικαιούται η fedex να ζητάει έξοδα εκτελωνισμου? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...