Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Δεν έκανε ο πωλητής σωστά τη δήλωση... δε ξέρω τι πρέπει να στείλεις, θα σε βοηθήσει κάποιος άλλος συμφορουμήτης.

Με τι μεταφορική εστάλη το δέμα;

Στείλε στο [email protected] screenshot από τα παραστατικα πληρωμης για να σου βγάλουν το κόστος για ΦΠΑ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, mchls είπε

image.png.6c340ab219cbd1a58717d8b9c475073e.png

Δε βγαίνει άκρη μ'αυτό.

Πήγαινε στη παραγγελία, πάτα 'view detail'.

444.jpg.bf382856de57f63d712208571bd553e8.jpg

Tι γράφει στη μέδοδο αποστολής; Κάνε copy paste κι ας είναι κινέζικα.

Εγώ με Ali saver shipping, Αliexpress Standard ή Cainiao worry-free logistics δεν είχα θέμα μέχρι στιγμής... ίσως επειδή το Ali αναλαμβάνει αυτόματα να γίνεται σωστά η δήλωση. Ενώ ο δικός σου πωλητής αν το έστειλε με άλλη μεταφορική έπρεπε να κάνει μόνος του δήλωση... ή δεν την έκανε καθόλου ή την έκανε λάθος.

Το άλλο που σου είπε ο φίλος για τα αποδεικτικά... πήγαινε παρακάτω στη σελίδα, πάτα το "Financial". Τράβα screenshot.

Eπίσης βρες το αποδεικτικό πληρωμής μέσα απ'τη ebanking και στείλτα στο ΓΕΤΑ.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2021 στις 1:35 ΜΜ, mr.angelos είπε

Εμενα περασε σημερα, μετα απο μηνα στο τελωνειο.... ελπιζω να ειναι τουλαχιστον καλα το πακετο..

Screenshot_94.jpg

Παρελαβα σημερα, πραγματικα κλοουν, στο τρακινγκ δεν εγγραφε τιποτα και μου λενε 7.50 δασμο με κοστος 20 ευρω... το παρελαβα αναγκαστικα επειδη ηταν σημαντικο αλλα πραγματικα ξεφτιλες, κανονικα δεν ειναι απο τα 22 και πανω;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε βγαίνει άκρη μ'αυτό.

Πήγαινε στη παραγγελία, πάτα 'view detail'.

444.jpg.bf382856de57f63d712208571bd553e8.jpg

Tι γράφει στη μέθοδο αποστολής; Κάνε copy paste κι ας είναι κινέζικα.

Εγώ με Ali saver shipping, Αliexpress Standard ή Cainiao worry-free logistics δεν είχα θέμα μέχρι στιγμής... ίσως επειδή το Ali αναλαμβάνει αυτόματα να γίνεται σωστά η δήλωση. Ενώ ο δικός σου πωλητής αν το έστειλε με άλλη μεταφορική έπρεπε να κάνει μόνος του δήλωση... ή δεν την έκανε καθόλου ή την έκανε λάθος.

Το άλλο που σου είπε ο φίλος για τα αποδεικτικά... πήγαινε παρακάτω στη σελίδα, πάτα το "Financial". Τράβα screenshot.

Eπίσης βρες το αποδεικτικό πληρωμής μέσα απ'τη ebanking και στείλτα στο ΓΕΤΑ.

Αυτό εννοείς ; 
Επίσης, δε βρίσκω το "Financial" στη σελίδα της παραγγελίας του ebay, εκτός αν εννοείς το 
"View tax invoice"
image.png.f16ee4af5ecd98f5bc4177e872aab54f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mr.angelos είπε

Παρελαβα σημερα, πραγματικα κλοουν, στο τρακινγκ δεν εγγραφε τιποτα και μου λενε 7.50 δασμο με κοστος 20 ευρω... το παρελαβα αναγκαστικα επειδη ηταν σημαντικο αλλα πραγματικα ξεφτιλες, κανονικα δεν ειναι απο τα 22 και πανω;

πλεον απαξ και δεν εχει δηλωθει σωστα ο ioss η δεν φαινετε (πχ εχει μπει αλλο αυτοκολητο απο επανω) και μπει τελωνειο χρεωνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.angelos είπε

Παρελαβα σημερα, πραγματικα κλοουν, στο τρακινγκ δεν εγγραφε τιποτα και μου λενε 7.50 δασμο με κοστος 20 ευρω... το παρελαβα αναγκαστικα επειδη ηταν σημαντικο αλλα πραγματικα ξεφτιλες, κανονικα δεν ειναι απο τα 22 και πανω;

που είσαι τους τελευταίους έξι μήνες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα δέμα από aliexpress. Το οποίο ενώ έβαλα την διευθυνσή που μένω ( στο εξωτερικό ) μπερδεύτηκα και έβαλα σαν χώρα Ελλάδα. Ο κινέζος δεν το πήρε πρέφα και τώρα το δέμα είναι στην Αθήνα και έχει πάνω Πορτογαλλική διεύθυνση. 

Από τα ΕΛΤΑ δεν με πήραν ακόμα( δεν ξέρω αν θα το κάνουν γενικά ). Πήγε ο πατέρας μου στο τοπικό ΕΛΤΑ(επαρχεία) και ρώτησε αν μπορεί να γίνει αλλαγή της διεύθυνσης παράδοσης και του είπαν ότι τέτοια αλλαγή μπορεί να κάνει μόνο ο αποστολέας. Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Ουσιαστικά θέλω να ανακατευθύνω το δέμα, από την αρχική διεύθυνση( μη υπαρκτή στην Ελλάδα) στην διεύθυνση του πατρικού μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Μου έχει στειλει απο τις 4 Οκτωβριου ο αδερφός μου ένα κινητο μεταχειρισμένο απο Αυστραλία, δηλωμένη αξία 100 ευρω. Βρίσκεται στο ΓΕΤΑ Ελ Βενιζελου απο 29 Οκτωβρίου. Δεν μπορώ με τίποτα να επικοινωνήσω να μάθω σε τι φάση βρίσκεται...Καποιος μου ειπε να το περιμένω Ιανουάριο-Φεβρουάριο και τι δασμούς να περιμένω? Ο αδερφός μου πλώρωσε 100 δολλάρια να το στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mchls είπε

Αυτό εννοείς ; 
Επίσης, δε βρίσκω το "Financial" στη σελίδα της παραγγελίας του ebay, εκτός αν εννοείς το 
"View tax invoice"
image.png.f16ee4af5ecd98f5bc4177e872aab54f.png

Δε ξέρω από ebay... πάτα αυτό που λες. Βασικά χρειάζεσαι ένα αποδεικτικό από το site για το ποσό πλήρωσες και ένα αποδεικτικό από το ebanking. Υπόψιν θα πληρώσεις τελωνείο όπως ο φίλος παραπάνω, εφόσον ο πωλητής δεν είχε κάνει δήλωση. Μη ξαναπαραγγείλεις από ebay ή οπουδήποτε από 3η χώρα με shipping method που δεν είναι προπληρωμένος ο ΦΠΑ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mikemart είπε

Καλησπέρα, έχω ένα δέμα από aliexpress. Το οποίο ενώ έβαλα την διευθυνσή που μένω ( στο εξωτερικό ) μπερδεύτηκα και έβαλα σαν χώρα Ελλάδα. Ο κινέζος δεν το πήρε πρέφα και τώρα το δέμα είναι στην Αθήνα και έχει πάνω Πορτογαλλική διεύθυνση. 

Από τα ΕΛΤΑ δεν με πήραν ακόμα( δεν ξέρω αν θα το κάνουν γενικά ). Πήγε ο πατέρας μου στο τοπικό ΕΛΤΑ(επαρχεία) και ρώτησε αν μπορεί να γίνει αλλαγή της διεύθυνσης παράδοσης και του είπαν ότι τέτοια αλλαγή μπορεί να κάνει μόνο ο αποστολέας. Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Ουσιαστικά θέλω να ανακατευθύνω το δέμα, από την αρχική διεύθυνση( μη υπαρκτή στην Ελλάδα) στην διεύθυνση του πατρικού μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Πάρε εσύ τηλέφωνο τα ελτα να σε καθοδηγήσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω από ebay... πάτα αυτό που λες. Βασικά χρειάζεσαι ένα αποδεικτικό από το site για το ποσό πλήρωσες και ένα αποδεικτικό από το ebanking. Υπόψιν θα πληρώσεις τελωνείο όπως ο φίλος παραπάνω, εφόσον ο πωλητής δεν είχε κάνει δήλωση. Μη ξαναπαραγγείλεις από ebay ή οπουδήποτε από 3η χώρα με shipping method που δεν είναι προπληρωμένος ο ΦΠΑ.

Ευχαριστώ, τους τα έστειλα και τα δύο από το μεσημέρι στο mail τους.
Να ρωτήσω, αναγκαστικά πληρώνω τελωνείο ή μπορώ να μη δεχθώ να παραλάβω το δέμα ; Διότι αν είναι για μια αγορά των 5 ευρώ, να πληρώσω κάνα 20ευρω έξτρα, να μου λείπει το βύσσινο...

Επεξ/σία από mchls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2021 στις 2:02 ΜΜ, soterman είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Αγοράζω από έναν άγγλο (ναι, πλήρωσα και ΦΠΑ 24%, νορμάλ αυτό) μέσω ebay ένα εξάρτημα ποδηλάτου αξίας 80 ευρώ το Νοέμβρη, τελοσπάντων με τα πολλά βγήκε χτες από το τελωνείο και έρχεται.... Είχα στείλει φυσικά το pdf που κατεβάζεις από το ebay για το ioss και το είχα στείλει στα email των ΕΛΤΑ και του τελωνείου. Παίρνω σήμερα τηλέφωνο να μάθω αν έχει επιβάρυνση και μου λένε 14.07 ευρώ.

Το 14.07 που μπορεί να κολλάει;

Εκτελωνισμος..οτι ερχεται απο 3η χωρα πληρωνει τελη εκτελωνισμου βαση αποδειξης ποσου χρεωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Εκτελωνισμος..οτι ερχεται απο 3η χωρα πληρωνει τελη εκτελωνισμου βαση αποδειξης ποσου χρεωσης

δεν βγάζει νόημα εφόσον πράγματι είχε πληρώσει ΦΠΑ, εκτός και εάν δεν είχε δηλωθεί σε ioss και κάτι έγινε με ebay/πωλητή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν εχει αχεση ο φπα....οτι ερχεται εκτος ευρωπης εχει χρεος εκτελωνισμου βαση αποδειξης-τιμολογιου...δηλ περναει ελεγχο στο τελωνειο κ εκτελωνιζεται οπωσδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2021 στις 5:15 ΜΜ, ghostrider είπε

οι φωτο ειναι απο παλιοτερα ποστ του νηματος ..
αν παραλαβεις και πληρωσεις το 14.07 προφανως και δεν μπορεις να κανεις ενσταση.
αν κανεις ενσταση θα δωσεις 12ευρω για την ενσταση θα παει πισω τελωνειο (πιθανον ελ.βενιζελο) και αν σου μειωσουν τα τελη τοτε θα παρεις (?) πισω το 12 ευρω. Φυσικα το πηγαινε ελα θα παρει χρόνο.

1631875590800.jpg

243220599_2106368306168904_7064902595358

ΥΓ το τοπικο καταστημα ελτα δεν εχει δικαιωμα να "σβησει" το ΦΠΑ. μόνο το τελωνειο (εξου και η ενσταση)

Δικό μου είναι το 2ο.😁

Και μάλιστα είχα ρωτήσει ενα γνωστο μου στα εμπορευματα και μου ειπε για φπα επι της αξιας αλλά τα έξοδα ελτα τα ειχα ξεχάσει. Αύτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι διαφέρουν τα έξοδα αυτα απο δεμα σε δέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...