Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Ginga είπε

Προχθές παρέλαβα δέμα από Αγγλία με "ελλιπή πληροφοριακά στοιχεία", 10 ευρώ χαράτσι.
Ήταν αγορά από σοβαρή εταιρία και μου επέστρεψαν αμέσως το ποσό.Τα τέλη ήταν προπληρωμένα.
Επίσης, αυτό που είχε γραφεί για τα δέματα τα οποία είναι εκτεθειμένα στα στοιχεία..εννοείται πως μπορεί να είναι, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος για τα "ελλιπή πληροφοριακά στοιχεία".

Οι ταμπέλες στο εξωτερικό του κουτιού ήταν άθικτες κι υπήρχε απόδειξη και μέσα στο κουτί.
Από την εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ μου είπαν πως δεν έχει να κάνει με απλήρωτους δασμούς αλλά με κάποια πληροφορία την οποία παρέλειψαν να επισυνάψουν είτε από την Royal Mail, είτε από τον πωλητή (what?) κι άλλα τέτοια κορακίστικα.

Ε, με τα πολλά, έπρεπε να σταματήσει να αυνανίζεται ο εκτελωνιστής και να ασχοληθεί με κάτι άλλο, εκτός από το τσίου τσίου.
Εξού και η χρέωση.Εργάστηκε.
Εν τω μεταξύ, κοιτάτε σύμπτωση ε; ένα άλλο δέμα που περιμένω από Ali, κι αυτό "ελλιπή πληροφοριακά στοιχεία".
Θα φορεθεί πολύ φέτος.
Το mail στο geta σ' εμένα προσωπικά δεν έπαιξε κανένα ρόλο.

Εμένα που γύρισε πίσω από ΚΔ ΑΤΤΙΚΉΣ τι να πω?! Πέρασε από 1 τελωνείο, πέρασε από εδώ ΚΑΤ για να φτάσει ΚΔ πριν πάει για το σπίτι μου και να το γυρίσουν στον αποστολέα δήθεν ανύπαρκτη διεύθυνση η κάτι τέτοιο χωρίς όμως καμία ενημέρωση και καμιά δυνατότητα εκ μέρους μου και με άμεσο μαιλ στα κεντρικά τον ΕΛΤΑ, ακόμα να απαντήσουν και το δέμα έφτασε κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πήρα στο τηλ του Πειραιά εδώ:

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΠΙΝΑΚΑΣ Γ.Ε.Τ.Α..pdf

γιατί δεν το σηκώνουν τα άλλα της Αθήνας. Περιμένω και γω από 27/12 με
ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΤΑ ΕΛΤΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ.
Μου είπαν να περιμένω ακόμα αν και τους είπα ότι φοβάμαι μην επιστρέψει πίσω το πακέτο. 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giwrgosp90 είπε

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό «έλεγχος διανομέα-εισαγωγή στον σταθμό» ; Πρώτη φορά το βλέπω.

E593802A-7023-4C13-9E64-135CF93142CB.png

Το άφησε ο ταχυδρόμος στον ΚΔ τησ περιοχής, μάλλον σας ξέρει είτε φέρνει δέματα για σας συνέχεια,θα σας το φέρει την επόμενη,λογικά κάθε 3 μέρες περνάνε,μην ανησυχείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giwrgosp90 είπε

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό «έλεγχος διανομέα-εισαγωγή στον σταθμό» ; Πρώτη φορά το βλέπω.

E593802A-7023-4C13-9E64-135CF93142CB.png

το είχε βγάλει προς παράδοση και για κάποιο λόγο το ξαναπήγε πίσω στην τοπική μονάδα διανομής,μου έτυχε πρόσφατα να λείπω από το σπίτι και με πήρε τηλέφωνο ο ταχυδρόμος, του ζήτησα να μου το φέρει άλλη μέρα και να μην το πάει στο ταχυδρομείο, έβγαλε ακριβώς το ίδιο μήνυμα, έλεγχος διανομέα - εισαγωγή στον σταθμό.Λογικα θα στο φέρουν τις επόμενες ημέρες, τηλεφώνησε και στην τοπική μονάδα διανομής για διευκρινήσεις.

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες. Είχα κάνει 2 αγορές μέσω ebay αρχές Νοέμβρη σε κάτι ψιλοπράγματα.
Το κόστος του πρώτου προϊόντος ήταν 4 δολάρια (με vat) και το δεύτερο 5,27 δολάρια (με vat).

Η αλήθεια ειναι πως είχα ξεχάσει οτι τα είχα αγοράσει και μου ηρθε sms απο ΕΛΤΑ για παραλαβή. Για το ένα θέλει 3.13 ευρω και το άλλο 2.71.

Δε καταλαβαίνω προς προκύπτουν αυτά τα κόστη. Επίσης όπως είδα και σε άλλους εδω μέσα έλεγε για ελλειπή στοιχεία κτλ. Για να γλυτώσω το φέσι τι κινήσεις πρέπει να κάνω - πρέπει να επικοινωνήσω με το ebay?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα,

Γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να παραγγείλω και να παραλάβω ένα προϊόν από το Γαλλικό Amazon,  για το οποίο μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να αποσταλεί στη διεύθυνσή μου ? (προφανώς δεν το στέλνουν Ελλάδα).

Ευχαριστώ  !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2021 στις 7:20 ΜΜ, SLAYER είπε

Τελικά έβγαλε κανένας άκρη σχετικά με την ενημέρωση «ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ» ? Πρώτη φορά το βλέπω αυτό & είναι διαφορετικό από το «απαιτείται paypal η τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς»

 

Το ερώτημα είναι, πρέπει να κάνουμε κάποια ενέργεια εμείς? Τι είδους πληροφοριακά στοιχεία είναι ελλιπή?

Πχ.

Δεν έχει δηλώσει σωστά ο αποστολέας την διεύθυνση αποστολής και δεν μπορεί να παραδοθεί το αντικείμενο?

Δεν έχει δηλωθεί σωστά το HS code των περιεχομένων?

Είναι όλα τα στοιχεία σωστά αλλά δεν αναγράφεται ο κωδικός IOSS ?

Και στην τελική… από ποιόν απαιτείται η καταχώρηση και τι είδους καταχώρηση απαιτείται? LOL 😄

Εάν σε κάποιον έχει εμφανιστεί το συγκεκριμένο μήνυμα και έχει (ή δεν έχει ) κάνει κάποια ενέργεια και άλλαξε η ένδειξη του tracking number σε κάποια άλλη ενημέρωση μετέπειτα, θα βοηθούσε πολύ εάν μας έλεγε τι συμβαίνει….

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα ,σου έχει έρθει το δέμα σου; Έχω στείλει 10 mail και έχω πάρει τηλέφωνα αλλά δεν απαντούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, burnin είπε

καλησπερα παιδια. εχει καποιος μηπως προχειρο το λινκ που ζηταμε απο το ιμπει πισω το φπα? ευχαριστωωω

Ζητάς το ΦΠΑ που σου έχουν χρεώσει τα ΕΛΤΑ? η σου δίνει μόνο το ΦΠΑ που πλήρωσες στον πωλητή κατα την αγορά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alfas είπε

Ζητάς το ΦΠΑ που σου έχουν χρεώσει τα ΕΛΤΑ? η σου δίνει μόνο το ΦΠΑ που πλήρωσες στον πωλητή κατα την αγορά σου?

δεν το εχω ξανακανει φιλε. προφανως το φπα που χρεωσαν τα ελτα θα ζητησω. δε βρισκω ομως το λινκ γαμωτο. ειχε ποσταριστει καπου στο ινσομνια αλλα αντε βρες το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 9:33 ΜΜ, mparaxir είπε

Ολα τα εστηλα φίλε μου στα [email protected] και αποδείξεις και τους ειπα για το ioss και ελλειπή στοιχεία μου έβγαλε στο τρακινγκ τα πάντα δεν καταλαβαίνουν. 

Δεν νομιζω να στηλω στο iherb τι φταινε και αυτοι για το δικο μας μπάχαλο 

Έχω δέμα κολλημένο με "ελλιπή πληροφοριακά στοιχεία" και έστειλα iherb να τους ρωτήσω τι να κάνω σε περίπτωση επιπλέον χρεώσεων και η απάντηση ήταν η παρακάτω:

"We are very sorry to hear about your duties and taxes concern. We deeply apologize for the inconvenience. We understand your frustration and we will make sure to help you with this issue.
 Please note that this is a known issue for EU countries and our logistics team is already coordinating this with the carrier to avoid the same in future orders.
 To solve this issue we suggest to please kindly go ahead and pay the duties & taxes again, please send us the receipt showing the amount you had to pay to your post office and we will process a refund for you."

Εφόσον μιλάνε για γνωστό θέμα και προσπαθούν να το λύσουν, μάλλον έχουν μερίδιο ευθύνης και οι ίδιοι. Επιστροφή πάντως θα σου κάνουν σίγουρα με απόδειξη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/01/2022 at 10:25, alfas said:

Καλημέρα παίδες. Είχα κάνει 2 αγορές μέσω ebay αρχές Νοέμβρη σε κάτι ψιλοπράγματα.
Το κόστος του πρώτου προϊόντος ήταν 4 δολάρια (με vat) και το δεύτερο 5,27 δολάρια (με vat).

Η αλήθεια ειναι πως είχα ξεχάσει οτι τα είχα αγοράσει και μου ηρθε sms απο ΕΛΤΑ για παραλαβή. Για το ένα θέλει 3.13 ευρω και το άλλο 2.71.

Δε καταλαβαίνω προς προκύπτουν αυτά τα κόστη. Επίσης όπως είδα και σε άλλους εδω μέσα έλεγε για ελλειπή στοιχεία κτλ. Για να γλυτώσω το φέσι τι κινήσεις πρέπει να κάνω - πρέπει να επικοινωνήσω με το ebay?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Μάλλον ξέχασε να γράψει ο πωλητής πως τον κωδικό για το IOSS και πληρώνεις και ΦΠΑ αλλά και 2,5 Ευρώ για τα ΕΛΤΑ για την διαδικασία. Σε παρόμοια περίπτωση το Ebay το μόνο που μου είπε είναι πως μπορεί να πληρώσει το ΦΠΑ μόνο και τα άλλα έξοδα δεν το απασχολεί. Ο πωλητής ήταν ναι, ναι θα στα καλύψω αλλά αδιαφορία (έχουν περάσει και οι μέρες για αξιολόγηση οπότε το παίζει κυρία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .

 

Θέλω να κάνω παραγγελία από aliexpress με πράγματα γύρω στα 210 δολάρια (συμπεριλαμβανομένου 40$ VAT) . Ένα αντικείμενο ξεπερνά τα 150 ευρώ όποτε δεν μπορώ να το σπάσω σε 2 μικρότερες .
Το Ali γράφει ότι επειδή ξεπερνάνε τα 150 ευρώ θα παρουσιαστεί έτσι και αλλιώς στο τελωνείο εδώ , όποτε θα πληρώσω χωρίς ΦΠΑ αλλά δεν το αφαιρεί στο τέλος .

Καταλαβαινω κάτι λάθος ;! Αν το πληρώσω θα ζητήσουν έξτρα λεφτά στο τελωνείο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...