Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Μάλλον ξέχασε να γράψει ο πωλητής πως τον κωδικό για το IOSS και πληρώνεις και ΦΠΑ αλλά και 2,5 Ευρώ για τα ΕΛΤΑ για την διαδικασία. Σε παρόμοια περίπτωση το Ebay το μόνο που μου είπε είναι πως μπορεί να πληρώσει το ΦΠΑ μόνο και τα άλλα έξοδα δεν το απασχολεί. Ο πωλητής ήταν ναι, ναι θα στα καλύψω αλλά αδιαφορία (έχουν περάσει και οι μέρες για αξιολόγηση οπότε το παίζει κυρία).

φιλε πως εστειλες στο ιμπει την αποδειξη? εχεις καποιο λινκ με το οποιο τους μιλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα φιλοι, γνωριζει καποιος το κοστος εκτελωνισμου που χρεωνει η aramex; Για δεμα απο Αμερικα που φερνω με προωθητη πακετου, οχι αμαζον. Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, burnin said:

φιλε πως εστειλες στο ιμπει την αποδειξη? εχεις καποιο λινκ με το οποιο τους μιλας?

I can understand you had to pay additional cost to collect the item. Let me share that eBay will issue a refund of VAT amount charged on eBay, if you send us a copy of your receipt from the carrier which confirms the order details and the VAT amount paid a second time. Please upload the receipt in the following link: https://ocsnext.ebay.com/ocs/mudcwf?deptName=CollectRemitRefund

 

Αυτή την απάντηση είχα απο το Ebay και την προτροπή του να στείλω την απόδειξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

I can understand you had to pay additional cost to collect the item. Let me share that eBay will issue a refund of VAT amount charged on eBay, if you send us a copy of your receipt from the carrier which confirms the order details and the VAT amount paid a second time. Please upload the receipt in the following link: https://ocsnext.ebay.com/ocs/mudcwf?deptName=CollectRemitRefund

 

Αυτή την απάντηση είχα απο το Ebay και την προτροπή του να στείλω την απόδειξη.

χιλια ευχαριστω φιλε. μονο την αποδειξη εστειλες? γιατι λενε "send us a copy of your receipt from the carrier which confirms the order details and the VAT amount paid a second time"

τα ελτα χρεωνουν οτι θελουν σαν αρχικη αξια. εκει δεν θα υπαρχει θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, burnin said:

χιλια ευχαριστω φιλε. μονο την αποδειξη εστειλες? γιατι λενε "send us a copy of your receipt from the carrier which confirms the order details and the VAT amount paid a second time"

τα ελτα χρεωνουν οτι θελουν σαν αρχικη αξια. εκει δεν θα υπαρχει θεμα?

Στον φάκελο είχε την τιμη του προιοντος σε δολλάρια και έκαναν την μετατροπή(και ήταν σωστή η τιμή). Δεν έστειλα τίποτα γιατί είναι κοροιδία από το ebay να κάνει λάθος ο πωλητής με αποτέλεσμα να χρεώνεται έξτρα ο παραλήπτης ενώ τα έχει πληρώσει όλα κανονικά και να σου λέει σου πληρώνω μόνο τον ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2021 στις 11:10 ΜΜ, argonaytis είπε

Κάνουμε κάτι εμείς τώρα η απλά περιμένουμε να μας καλέσουν?

Screenshot 2021-12-21 at 23-05-58 ALL-IN-ONE PACKAGE TRACKING 17TRACK.png

Τελικά τι έγινε ; Έβγαλες άκρη και εγώ το ίδιο μου γράφει από Αγγλία το δεμα.

Στις 21/12/2021 στις 5:08 ΜΜ, TheStinger είπε

Παιδια βοηθεια! αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω παρει τηλεφωνα σε 6 διαφορετικους αριθμους δεν το σηκωνουν σε κανεναν, εχω στειλει δυο emails με την υποδειξη ΕΠΕΙΓΟΝ ακομη δεν εχω λαβει απαντηση. Αν καποιος ξερει, τι πρεπει να γινει, αν πρεπει εγω να κανω κατι ή απλα περιμενω οπως σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση παρακαλω ενημερωστε.

Τελικά πήραμε απάντηση ; Βγάλαμε άκρη;όλοι ακριβώς την ίδια ενημέρωση έχουμε.και ψαχνόμαστε σαν τους ηλίθιους με τους καραγκιοζιδες.Και δεν απάνταει κανείς στα τηλέφωνα τους.τραγικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μονο με καταγγελια γινεται δουλεια σε αυτους. Ψαξτε καταγγελια στα ελτα στο google και θα σας βγαλει μια ιστοσελιδα απο το gov dot gr. Το ειχανε το δεμα απο 2 του μηνα δλδ 2/1/2022 και εφοσον εκανα καταγγελια ξεκόλλησε ξαφνικα μεσα σε μια μερα.

Αυτη ειναι η σελιδα. https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Dimikou94 είπε

Παιδια μονο με καταγγελια γινεται δουλεια σε αυτους. Ψαξτε καταγγελια στα ελτα στο google και θα σας βγαλει μια ιστοσελιδα απο το gov dot gr. Το ειχανε το δεμα απο 2 του μηνα δλδ 2/1/2022 και εφοσον εκανα καταγγελια ξεκόλλησε ξαφνικα μεσα σε μια μερα.

Αυτη ειναι η σελιδα. https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

Καλά τα λες και μπράβο για το λινκ

Αλλα αν πρέπει για κάθε τι που περιμένουμε να κάνουμε και καταγγελία ζήτω που καηκαμε.

Πιστεύω κάτι πρέπει να γίνει , έχει κουράσει η κατάσταση

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimikou94 είπε

Παιδια μονο με καταγγελια γινεται δουλεια σε αυτους. Ψαξτε καταγγελια στα ελτα στο google και θα σας βγαλει μια ιστοσελιδα απο το gov dot gr. Το ειχανε το δεμα απο 2 του μηνα δλδ 2/1/2022 και εφοσον εκανα καταγγελια ξεκόλλησε ξαφνικα μεσα σε μια μερα.

Αυτη ειναι η σελιδα. https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

Μπορεί να έτυχε και να ξεκόλλησε δεν πιστευω ότι σε μια μερα σε εισαγωγικά χεστηκαν και το προώθησαν.όμως είναι καλή φάση το λινκ θα το δοκιμάσω.είχα δέμα 2 μήνες και περίμενα από Αγγλία πέρυσι.

απλα ξενέρωσα μην ανοίξουν κάνα πακέτο γιατί έλεγε χειροκίνητος εκτελωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dimikou94 είπε

Παιδια μονο με καταγγελια γινεται δουλεια σε αυτους. Ψαξτε καταγγελια στα ελτα στο google και θα σας βγαλει μια ιστοσελιδα απο το gov dot gr. Το ειχανε το δεμα απο 2 του μηνα δλδ 2/1/2022 και εφοσον εκανα καταγγελια ξεκόλλησε ξαφνικα μεσα σε μια μερα.

Αυτη ειναι η σελιδα. https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

Εσένα ευτυχώς κινείται.Εμένα ακόμα να ξεκολλήσει εδώ και 20 μέρες στο ίδιο σημείο.Από την προηγούμενη εβδομάδα όχι αυτή με τα χιόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη μαζι τους παιρνω τηλεφωνο στα ελτα και μου λενε υπομονη γιατι ειναι πολλα δεματα περιμενω να ξεκολλησει δεν ξερω τι αλλο να κανω...

30/12/2021, 08:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
5/12/2021, 08:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
20/11/2021, 17:14 ΧΙΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
20/11/2021, 17:04 ΧΙΛΗ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη μαζι τους παιρνω τηλεφωνο στα ελτα και μου λενε υπομονη γιατι ειναι πολλα δεματα περιμενω να ξεκολλησει δεν ξερω τι αλλο να κανω...

30/12/2021, 08:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
5/12/2021, 08:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
20/11/2021, 17:14 ΧΙΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
20/11/2021, 17:04 ΧΙΛΗ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Μόνο υπομονή. Η διαδικασία του εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ μπορεί να πάρει και δύο μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Μόνο υπομονή. Η διαδικασία του εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ μπορεί να πάρει και δύο μήνες.

μπορει να χαθηκε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπισα, όπως εχω αναφέρει και πιο πάνω, παρόμοιο πρόβλημα όπως περισσότεροι εδώ που ενώ έχουμε πληρώσει το VAT καλούμε να πληρώσουμε και άλλα έξτρα χρήματα κτλ. Μίλησα με το ebay και μου είπε ο τύπος που με εξυπηρέτησε πως να τυπώσω τις αποδείξεις που εχω πληρώσει το VAT και να παω στα ΕΛΤΑ. Μου εξήγησε πως το όλο θέμα έγινε εξαιτίας του πωλητή άλλα να δοκιμάσω στα ΕΛΤΑ(που να ήξερε) και αν πληρώσω κάτι παραπάνω να του στείλω την απόδειξη για να μου επιστρέψουν τα λεφτά. Μου άρεσε που και αυτός μου είπε πως είναι αισιόδοξος!

Τέλοσπάντων, παω τη Παρασκευή να μιλήσω στη διευθύντρια(ΕΛΤΑ) για να μου εξηγήσει τι συνέβη για να μη χρειαστεί να ξαναπληρώσω. Αγενέστατη και με  ύφος μου λέει αν θέλετε να σας εξηγήσω ελάτε τον άλλο μήνα. Την κοιτάζω και ρωτάω πάλι το ίδιο γιατί ενώ πλήρωσα το ΦΠΑ μου ζητάτε να το ξαναπληρώσω; Δε με κοίταζε καν και απαντούσε δεν εχω να σας πω κάτι άλλο σωστά τα έχουμε κάνει και να μη ξαναπληρώσετε ΦΠΑ αν σας ζητάνε από το εξωτερικό.  Εκέίνη τη στιγμή ανέβηκε ενα "μαξιλαράκι" αλλά λέω συγκρατήσου...  Και της αναφέρω πως δηλαδή όταν ξαναχρειαστεί να αγοράσω από το εξωτερικό θα τους πω πως αρνούμαι να πληρώσω ΦΠΑ και μου λέει ακριβώς και πως εχει δουλειά τώρα και κάτι τέτοια! Ήρεμος της είπα πως εγώ θα ερθω Δευτέρα για να μου δώσετε εγγράφως ακριβώς ότι μου είπατε... και  έφυγα.

Η αγένεια μου τη σπάει περισσότερο από τα κερατιάτικα...!!!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι και κυρίες. Να ρωτήσω κάτι, αγορά από UK είτε μέσω ebay, είτε από οπουδήποτε αλλού, αν πρόκειται για ιδιώτη, περνάει πλέον το αφήγημα με ένδειξη "gift"  ώστε να μην χρεωθούν επιπλέον δασμοί ή ΦΠΑ, αν η αξία του δέματος είναι μέχρι 45 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...