Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, lektikos είπε

Καλησπέρα κύριοι και κυρίες. Να ρωτήσω κάτι, αγορά από UK είτε μέσω ebay, είτε από οπουδήποτε αλλού, αν πρόκειται για ιδιώτη, περνάει πλέον το αφήγημα με ένδειξη "gift"  ώστε να μην χρεωθούν επιπλέον δασμοί ή ΦΠΑ, αν η αξία του δέματος είναι μέχρι 45 ευρώ?

Το gift έχει ξεπεραστεί πλέον όλα υπόκεινται σε δασμούς και σε UK που κανανε τη μ@λακια και βγήκαν από την ΕΕ επίσης τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alfas είπε

Αντιμετώπισα, όπως εχω αναφέρει και πιο πάνω, παρόμοιο πρόβλημα όπως περισσότεροι εδώ που ενώ έχουμε πληρώσει το VAT καλούμε να πληρώσουμε και άλλα έξτρα χρήματα κτλ. Μίλησα με το ebay και μου είπε ο τύπος που με εξυπηρέτησε πως να τυπώσω τις αποδείξεις που εχω πληρώσει το VAT και να παω στα ΕΛΤΑ. Μου εξήγησε πως το όλο θέμα έγινε εξαιτίας του πωλητή άλλα να δοκιμάσω στα ΕΛΤΑ(που να ήξερε) και αν πληρώσω κάτι παραπάνω να του στείλω την απόδειξη για να μου επιστρέψουν τα λεφτά. Μου άρεσε που και αυτός μου είπε πως είναι αισιόδοξος!

Τέλοσπάντων, παω τη Παρασκευή να μιλήσω στη διευθύντρια(ΕΛΤΑ) για να μου εξηγήσει τι συνέβη για να μη χρειαστεί να ξαναπληρώσω. Αγενέστατη και με  ύφος μου λέει αν θέλετε να σας εξηγήσω ελάτε τον άλλο μήνα. Την κοιτάζω και ρωτάω πάλι το ίδιο γιατί ενώ πλήρωσα το ΦΠΑ μου ζητάτε να το ξαναπληρώσω; Δε με κοίταζε καν και απαντούσε δεν εχω να σας πω κάτι άλλο σωστά τα έχουμε κάνει και να μη ξαναπληρώσετε ΦΠΑ αν σας ζητάνε από το εξωτερικό.  Εκέίνη τη στιγμή ανέβηκε ενα "μαξιλαράκι" αλλά λέω συγκρατήσου...  Και της αναφέρω πως δηλαδή όταν ξαναχρειαστεί να αγοράσω από το εξωτερικό θα τους πω πως αρνούμαι να πληρώσω ΦΠΑ και μου λέει ακριβώς και πως εχει δουλειά τώρα και κάτι τέτοια! Ήρεμος της είπα πως εγώ θα ερθω Δευτέρα για να μου δώσετε εγγράφως ακριβώς ότι μου είπατε... και  έφυγα.

Η αγένεια μου τη σπάει περισσότερο από τα κερατιάτικα...!!!

Λίγες πιθανότητες να βγάλεις άκρη μέσω ΕΛΤΑ για οποιοδήποτε θέμα και ακόμα λιγότερες να βγείς από κατάστημα χωρίς να βρίσεις.

Αυτό που θα πρότεινα εγώ, επειδή το βλέπω πολύ εδώ μέσα, είναι να αφήνετε αρνητικές κριτικές στον πωλητή και να κάνετε παράπονα στο ebay ώστε να πληρώνει και το τέλος εκτελωνισμού. Δηλαδή σου λέει το ebay φταίει ο πωλητής. Τι περιμένετε ακριβώς διαφορετικό να ακούσετε από ΕΛΤΑ; Από τη στιγμή που πράγματι ήταν από λάθος του πωλητή και δεν έχει περάσει στο σύστημα IOSS το δέμα, τα ΕΛΤΑ θα προχωρήσουν σε εκτελωνισμό και θα τον χρεώσουν. Εάν ο πωλητής τα είχε συμπληρώσει σωστά όλα, τότε το ερώτημα είναι εύλογο. Ζητείστε να μάθετε τι ακριβώς γίνεται λάθος ώστε να ενημερώνετε τους πωλητές -μιας και δυσκολεύονται και οι ίδιοι- για να κάνουν σωστά τη διαδικασία.

btw, διαβάζοντας το αρχικό μήνυμά σου, εδώ έχει το τιμολόγιο εκτελωνισμού. Αναλυτική χρέωση κάθε δέματος βρίσκεται στην κίτρινη ετικέτα εκτελωνισμού που είναι κολλημένη πάνω του και στην απόδειξη όταν πας να πληρώσεις.

Επεξ/σία από whosethere
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Θέλω να αγοράσω κάτι από Ρωσία μέσω EBAY συνολική αξία 1400 ευρώ. Το eBay δεν μου βγάζει πόσο για τελωνείο για Ελλάδα. Έχω έναν φίλο Γαλλία που μπορώ να το στείλω εκεί και εμφανίζει επιπλέον 300 ευρώ. Θεωρητικά λοιπόν θα πάει Γαλλία κομπλέ. Όταν αυτός μου το στείλει Ελλάδα θα πληρώσει πάλι τελωνείο επειδή αρχικά ήταν από Ρωσία; Παίζει κάτι τέτοιο; Επίσης Παίζει στην Γαλλία να μπλέξουμε και να έχει κ εκεί θέμα;

Επεξ/σία από apoc85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, johnmadgr είπε

μπορει να χαθηκε? 

Μάλλον όχι, το δικό μου πακέτο όμως φαίνεται πως χάθηκε.

 

Ο πωλητής μου λέει ότι το έστειλε και από το tracking number φαίνεται ότι όχι μόνο έχει φτάσει Ελλάδα, αλλά μπήκε και στο τελωνείο. Από την USPS (από Αμερική το πακέτο) μου λένε (μέσω του πωλητή που ρώτησε) ότι εφόσον έχει φτάσει το πακέτο στην Ελλάδα να απευθυνθώ εκεί για να το βρούν.

 

Από τα ΕΛΤΑ (εξυπηρέτηση πελατών) μου λένε ότι (και καλά) το μήνυμα «ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΕΙ» σημαίνει ότι στο τελωνείο άνοιξαν τον σάκο, και το πακέτο δεν ήταν μέσα (ενώ θα έπρεπε να είναι). Στην ερώτησή μου πώς είναι δυνατόν να μπήκε στο τελωνείο και μετα να μην αφίχθει, μου απάντησαν ότι μέχρι τότε σκανάρεται ο σάκος και όχι το δέμα (δηλαδή τα ΕΛΤΑ έκανα χειρωνακτική καταχώρηση του δέματος, απλά κοιτώντας τον σάκο με τα δέματα? 😆 )

 

Άντε βγάλε άκρη τώρα…. Κλασικά στο τελωνείο δεν απαντάνε στα τηλέφωνα, στην εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ δεν ξέρουν τίποτα (απλά κάνουν υποθέσεις τι μπορεί να σημαίνει το «ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΕΙ»)

 

Είναι να μην μπλέξεις… και το πιο τραγικό είναι ότι δεν υποθέτουμε ότι ίσως χάθηκε κάπου στην διαδρομή (πχ. να στάλθηκε από USA και να μην ανανεώθηκε πότε το tracking number για μήνες….). Στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει επίσημη ένδειξη ότι «ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΕΙ». Δηλαδή (σύμφωνα με ότι μου είπαν από τα ΕΛΤΑ) ενώ ήταν καταχωρημένο ότι βρίσκεται μέσα στον σάκο, τελικά δεν βρέθηκε.

 

Αντιμετώπισε ποτέ κάποιος αντίστοιχο θέμα? Θα ήμουν ευγνώμων εάν θα μπορούσε να με ενημερώσει πώς το αντιμετώπισε και σε ποιον απευθύνθηκε…

 

liv3hEQ.jpg

Επεξ/σία από SLAYER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ελαφρυνουμε το κλιμα λιγο....

ναι μεν ανταλλασουμε πολυ χρησιμες πληροφοριες εδω,
βοηθαμε ο ενας τον αλλον,
αλλα σε μεγαλο βαθμο εχει καταντησει (μας εχουν καταντησει...),
το νημα της ψυχολογικης παρηγοριας....
κανε κουραγιο, κανε λιγακι υπομονη, σωπα και θα ερθει, αντε με το καλο να παραλαβεις κλπ...

Α ρε Ελλαδαρα, Βασιλακης Καίλας και Μαρθα Βουρτση η ολη φαση....

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, whosethere είπε

Λίγες πιθανότητες να βγάλεις άκρη μέσω ΕΛΤΑ για οποιοδήποτε θέμα και ακόμα λιγότερες να βγείς από κατάστημα χωρίς να βρίσεις.

Αυτό που θα πρότεινα εγώ, επειδή το βλέπω πολύ εδώ μέσα, είναι να αφήνετε αρνητικές κριτικές στον πωλητή και να κάνετε παράπονα στο ebay ώστε να πληρώνει και το τέλος εκτελωνισμού. Δηλαδή σου λέει το ebay φταίει ο πωλητής. Τι περιμένετε ακριβώς διαφορετικό να ακούσετε από ΕΛΤΑ; Από τη στιγμή που πράγματι ήταν από λάθος του πωλητή και δεν έχει περάσει στο σύστημα IOSS το δέμα, τα ΕΛΤΑ θα προχωρήσουν σε εκτελωνισμό και θα τον χρεώσουν. Εάν ο πωλητής τα είχε συμπληρώσει σωστά όλα, τότε το ερώτημα είναι εύλογο. Ζητείστε να μάθετε τι ακριβώς γίνεται λάθος ώστε να ενημερώνετε τους πωλητές -μιας και δυσκολεύονται και οι ίδιοι- για να κάνουν σωστά τη διαδικασία.

btw, διαβάζοντας το αρχικό μήνυμά σου, εδώ έχει το τιμολόγιο εκτελωνισμού. Αναλυτική χρέωση κάθε δέματος βρίσκεται στην κίτρινη ετικέτα εκτελωνισμού που είναι κολλημένη πάνω του και στην απόδειξη όταν πας να πληρώσεις.

 

Σήμερα ξαναπήγα. Η συγκεκριμένη κυρία που αναφέρω στο αρχικό μήνυμα έλειπε. Βρήκα κάποιον άλλον που ευγενικά ρωτάω να μάθω γιατί υπάρχει χρέωση. Συγκεκριμένα του λέω πείτε μου τι λάθος έκανα για να μη το ξανακάνω. Και απαντάει, οποιοδήποτε δέμα περνάει πλέον και χρεώνεται! Και το ΦΠΑ και το IOSS και απαντάει πως υπαρχει κοινοτική οδηγία πως το ΦΠΑ θα πληρώνεται στη χώρα κτλ. Του λεω το IOSS είναι αυτό και αυτό και πως η εταιρεία,πωλητής κτλ το αποδίδει στη χώρα κτλ. Μου λέει αυτά δεν ισχύουν....

Λέω καλά από μέσα μου!

Ξεκινάω να φύγω και του κανω και την τελευταια ερώτηση τα ελλειπή στοιχεία που έγραφε η καρτελα του δέματος ποια είναι; γιατί εδώ βλέπω αναφέρονται όλα... Τι ακριβώς δεν έχω δώσει από τα στοιχεία μου; σε αυτό δεν μου απάντησε κάτι.


Οπότε όταν αναφέρει ελλειπή στοιχεία...αλήθεια σε τι αναφέρεται ο ποιητής;
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alfas είπε

 

Σήμερα ξαναπήγα. Η συγκεκριμένη κυρία που αναφέρω στο αρχικό μήνυμα έλειπε. Βρήκα κάποιον άλλον που ευγενικά ρωτάω να μάθω γιατί υπάρχει χρέωση. Συγκεκριμένα του λέω πείτε μου τι λάθος έκανα για να μη το ξανακάνω. Και απαντάει, οποιοδήποτε δέμα περνάει πλέον και χρεώνεται! Και το ΦΠΑ και το IOSS και απαντάει πως υπαρχει κοινοτική οδηγία πως το ΦΠΑ θα πληρώνεται στη χώρα κτλ. Του λεω το IOSS είναι αυτό και αυτό και πως η εταιρεία,πωλητής κτλ το αποδίδει στη χώρα κτλ. Μου λέει αυτά δεν ισχύουν....

Λέω καλά από μέσα μου!

Ξεκινάω να φύγω και του κανω και την τελευταια ερώτηση τα ελλειπή στοιχεία που έγραφε η καρτελα του δέματος ποια είναι; γιατί εδώ βλέπω αναφέρονται όλα... Τι ακριβώς δεν έχω δώσει από τα στοιχεία μου; σε αυτό δεν μου απάντησε κάτι.


Οπότε όταν αναφέρει ελλειπή στοιχεία...αλήθεια σε τι αναφέρεται ο ποιητής;
 

Το ότι εμείς ως απλοί πολίτες/χρήστες των δημοσίων υπηρεσιών γνωρίζουμε περισσότερα για τους ισχύοντες νόμους και τη σχετική ορολογία (βλ. IOSS), απ' ότι αυτοί που εργάζονται στις συγκεκριμένες δημόσιες υπηρεσίες και είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για να γνωρίζουν και να μας εξυπηρετούν, με ξεπερνά (αλλά δε με εκπλήσσει). Ατομική ευθύνη και εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Το ότι εμείς ως απλοί πολίτες/χρήστες των δημοσίων υπηρεσιών γνωρίζουμε περισσότερα για τους ισχύοντες νόμους και τη σχετική ορολογία (βλ. IOSS), απ' ότι αυτοί που εργάζονται στις συγκεκριμένες δημόσιες υπηρεσίες και είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για να γνωρίζουν και να μας εξυπηρετούν, με ξεπερνά (αλλά δε με εκπλήσσει). Ατομική ευθύνη και εδώ.

Θεωρώ πως σε αρκετά πράγματα το παίζουν άσχετοι. Γνωρίζουν από πριν τι αντιδράσεις θα επιφέρει το όλο θέμα και το κάθε θέμα και πιστεύω πως βασίζονται στο "σιγά μην ασχοληθεί παραπάνω". Τους ενδιαφέρει να αδειάζει η μουρμούρα από το παραθυράκι τους...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tracking number τύπου RExxxxxxxxxXX πάντα τελειώνει σε "CN";

Μου ήρθε ένα ειδοποιητήριο που αρχίζει από "RE" αλλά όπως το έγραψε το tracking number πάνω στο χαρτάκι ο υπάλληλος, δεν μπορώ να καταλάβω τα 2 γράμματα στο τέλος.

Δεν περιμένω κάτι που να αρχίζει με "RE" και επειδή δεν βγάζω ποιο ακριβώς είναι το tracking δεν μπορώ και να το ψάξω στις εφαρμογές.

Ένα αντικείμενο μόνο περιμένω αυτή την περίοδο και αυτό είναι ακόμα Γερμανία με άλλο tracking number.
Και αποκλείται να είναι το ίδιο και να άλλαξε πάλι το tracking, γιατί το πακέτο έφυγε από Κίνα πριν 10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2021 στις 9:45 ΜΜ, Damned7 είπε

2021-12-23_220007.jpg.4a4068a8ebd57a54a8ac6ab520c110e8.jpg

@Damned7 Τι εκανες και συνεχισε το πακετο σου?

Στις 28/1/2022 στις 6:02 ΜΜ, greekandrew1953 είπε

Τελικά τι έγινε ; Έβγαλες άκρη και εγώ το ίδιο μου γράφει από Αγγλία το δεμα.

Τελικά πήραμε απάντηση ; Βγάλαμε άκρη;όλοι ακριβώς την ίδια ενημέρωση έχουμε.και ψαχνόμαστε σαν τους ηλίθιους με τους καραγκιοζιδες.Και δεν απάνταει κανείς στα τηλέφωνα τους.τραγικό 

@greekandrew1953 εβγαλες ακρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Doped είπε

@Damned7 Τι εκανες και συνεχισε το πακετο σου?

@greekandrew1953 εβγαλες ακρη?

Σε κάνα μήνα μας βλέπω.είναι ΓΤΠ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, apoc85 είπε

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Θέλω να αγοράσω κάτι από Ρωσία μέσω EBAY συνολική αξία 1400 ευρώ. Το eBay δεν μου βγάζει πόσο για τελωνείο για Ελλάδα. Έχω έναν φίλο Γαλλία που μπορώ να το στείλω εκεί και εμφανίζει επιπλέον 300 ευρώ. Θεωρητικά λοιπόν θα πάει Γαλλία κομπλέ. Όταν αυτός μου το στείλει Ελλάδα θα πληρώσει πάλι τελωνείο επειδή αρχικά ήταν από Ρωσία; Παίζει κάτι τέτοιο; Επίσης Παίζει στην Γαλλία να μπλέξουμε και να έχει κ εκεί θέμα;

Αν το παραλάβει ο φίλος σου από Γαλλία και μετά το ξαναστείλει σε εσένα (με νέα αποστολή, άρα πρόσθετα έξοδα) δεν θα έχεις πρόβλημα, είναι ενδοκοινοτικό.

Αλλά μπορεί να βγάλουν στον φίλο σου έξτρα χρεώσεις όταν το παραλάβει από Ρωσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για φορητό υπολογιστή και κοιτάζω στο ebay. Είδα κάποια που τα χαρακτηρίζω ενδιαφέροντα από United Kingdom π.χ  αυτό (εληξε) :

https://www.ebay.com/itm/194764537753?hash=item2d58deff99:g:VW4AAOSwEqlh7WQG

Τί γίνεται με τελωνεία κτλ. Τι δασμούς πληρώνω από Ηνωμένο Βασίλειο πλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...