Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έκανα παραγγελία από το ebay από Αμερική και ο πωλητής μου έδωσε ένα tracking που ξεκινάει με ESUS...... Και στο parcels μου λέει ότι οι υπηρεσίες ειναι η easyship και η DHL ecommerce. Υπάρχει περίπτωση να φάω τελωνείο ; Πλήρωσα και στο τέλος ένα VAT. Θα εκτιμούσα όποιον με διαφωτίσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περιμενω ενα δεμα απο DPD απο Ε.Ε και μου γραφει (οπως συνηθως εγραφε "Your parcel was sorted for transport to our next premises")  :

(AT/Austria) We are processing your parcel on a special lane as it does not conform to our standards, κωδικος [009]

Τι σημαινει αυτο, ακομα σε transit ειναι ομως, χαλασε/πειραχτηκε το δεμα ? Αν αλλαξω γλωσσα απο την χωρα αποστολης στο DPD tracking τοτε με μεταφραση μου το γραφει διαφορετικα :

Package deviates from the standards and is further processed in an appropriate manner

Και στα Ελληνικα :

Η συσκευασία αποκλίνει από τα πρότυπα και επεξεργάζεται περαιτέρω με τον κατάλληλο τρόπο

Στο greek DPD δεν γραφει κατι, απλα σε transit.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2022 στις 12:21 ΠΜ, stefa_1 είπε

Περιμενω ενα δεμα απο DPD απο Ε.Ε και μου γραφει (οπως συνηθως εγραφε "Your parcel was sorted for transport to our next premises")  :

(AT/Austria) We are processing your parcel on a special lane as it does not conform to our standards, κωδικος [009]

Τι σημαινει αυτο, ακομα σε transit ειναι ομως, χαλασε/πειραχτηκε το δεμα ? Αν αλλαξω γλωσσα απο την χωρα αποστολης στο DPD tracking τοτε με μεταφραση μου το γραφει διαφορετικα :

Package deviates from the standards and is further processed in an appropriate manner

Και στα Ελληνικα :

Η συσκευασία αποκλίνει από τα πρότυπα και επεξεργάζεται περαιτέρω με τον κατάλληλο τρόπο

Στο greek DPD δεν γραφει κατι, απλα σε transit.

 

Κάτι δεν είναι σωστά με το δέμα.

Από ότι καταλαβαίνω μάλλον αυτό που περιέχει το δέμα θέλει κάποια διαφορετική μεταχείριση από το κανονικό η δεν είναι πακεταρισμένο κατάλληλα , ίσως να αλλάζουν τρόπο αποστολής από αεροπλάνο σε οδικός.

Στείλε μήνυμα στον πωλητή και ρώτα γιατί γράφει αυτό και τι γίνετε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Περιμένω ένα δέμα από Ρωσία με EMS το οποίο έχει κολλήσει στο τελωνείο εδώ και δύο μήνες και δεν έχω καμία ενημέρωση. Το πακέτο είναι κομμάτι μεγαλύτερης παραγγελίας που έχω ήδη λάβει τα υπόλοιπα δέματα τα οποία πέρασαν κανονικά, πλήρωσα τους απαραίτητους δασμούς και τα παρέλαβα. Είναι δηλωμένο με την πραγματική αξία όχι με χαμηλότερη τιμή.

 

5/7/22 07:15 - Άφιξη σε ΚΔΑ (EMS), ΚΔΑ (EMS)

5/13/22 07:23 - Άφιξη σε Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

 

Έχω στείλει τρία mail στο [email protected] χωρίς να λάβω απάντηση και δεν σηκώνει κανείς το τηλέφωνο στο 2103538103-4. Δοκίμασα σήμερα να στείλω το ίδιο mail στο [email protected]

 

Υπάρχει άλλος τρόπος να έρθω σε επικοινωνία μαζί τους; Με έχουν φτάσει στο αμήν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2022 στις 10:00 ΜΜ, sakisgri είπε

Κάτι δεν είναι σωστά με το δέμα.

Από ότι καταλαβαίνω μάλλον αυτό που περιέχει το δέμα θέλει κάποια διαφορετική μεταχείριση από το κανονικό η δεν είναι πακεταρισμένο κατάλληλα , ίσως να αλλάζουν τρόπο αποστολής από αεροπλάνο σε οδικός.

Στείλε μήνυμα στον πωλητή και ρώτα γιατί γράφει αυτό και τι γίνετε τώρα.

Επικοινωνησα με τον πωλητη και λεει ολα καλα, ισως απλα να καθυστερησει λιγακι. Μαλλον εφυγε με αλλο μεταφορικο μεσο αργοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, stefa_1 είπε

Επικοινωνησα με τον πωλητη και λεει ολα καλα, ισως απλα να καθυστερησει λιγακι. Μαλλον εφυγε με αλλο μεταφορικο μεσο αργοτερα.

Τελικα συνεχιζει κανονικα την πορεια του, εφτασε Σόφια. Ο μονος νορμαλ ευρωπαικος courier μεχρι τωρα που δεν με εχει απογοητευσει ειναι η UPS, και συγκεκριμενα η UPS Express Saver (μονο μια φορα εφυγε σε .. λαθος χωρα και καθυστερησε 2 μερες γιαυτο). Με 13€ σε 3 εργασιμες το εχεις επαρχια. Ακομα πιο γρηγορο ειναι το DHL Express αλλα το κοστος ειναι εξωφρενικο (+20€ επαρχια/remote location). Εκει βεβαια σε 2 εργασιμες το παιρνεις απο το γραφειο, στην 3η μερα σπιτι σου. (Για εντος Ευρωπης μιλαω προφανως)

Επεξ/σία από stefa_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα κάτι από eBay και λίγο μετά αφού πλήρωσα, το status άλλαξε σε dispatched. Ο πωλητής όμως μου έστειλε μήνυμα ότι θα το πακεταρει όταν γυρίσει από δουλειά και αν προλάβει, θα το στείλει σήμερα. Δεν ανησυχώ ότι δεν θα το στείλει, αλλά είναι κλασική τακτική για να φαίνονται οι πωλητές ότι είναι γρήγοροι στην αποστολή των πακέτων? Κερδίζουν κάτι από το ebay (όχι χρηματικό, αλλά στο profile)? 

 

Screenshot_20220706-165704_eBay.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Πήρα κάτι από eBay και λίγο μετά αφού πλήρωσα, το status άλλαξε σε dispatched. Ο πωλητής όμως μου έστειλε μήνυμα ότι θα το πακεταρει όταν γυρίσει από δουλειά και αν προλάβει, θα το στείλει σήμερα. Δεν ανησυχώ ότι δεν θα το στείλει, αλλά είναι κλασική τακτική για να φαίνονται οι πωλητές ότι είναι γρήγοροι στην αποστολή των πακέτων? Κερδίζουν κάτι από το ebay (όχι χρηματικό, αλλά στο profile)? 

 

Screenshot_20220706-165704_eBay.jpg

Ετσι και αλλιώς θα περιμένεις κανένα τρίμηνο οποτε καποιες μερες δεν κανουν καμία διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ετσι και αλλιώς θα περιμένεις κανένα τρίμηνο οποτε καποιες μερες δεν κανουν καμία διαφορά 

Απο Γερμανια στελνει με dhl. Πρόσφατα πακέτο με dhl έκανε 7 εργάσιμες. Estimated το έχει 21-28 Ιουλίου. 

@NikosKallithea Τελικα το εστειλε σημερα, αλλα με CYχχχχχχχχDE αριθμο. Οποτε το περιμενω με ΕΛΤΑ, ε? 😕

Καλα, για να μην υπερβαλλω, για εντος ΕΕ, εχω μεινει ευχαριστημενος με τα ταχυδρομεια πιο παλια, οποτε οκ.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ετσι και αλλιώς θα περιμένεις κανένα τρίμηνο οποτε καποιες μερες δεν κανουν καμία διαφορά 

Γιατί να περιμένει κανα τρίμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2022 στις 5:09 ΜΜ, SabotazNic είπε

Πήρα κάτι από eBay και λίγο μετά αφού πλήρωσα, το status άλλαξε σε dispatched. Ο πωλητής όμως μου έστειλε μήνυμα ότι θα το πακεταρει όταν γυρίσει από δουλειά και αν προλάβει, θα το στείλει σήμερα. Δεν ανησυχώ ότι δεν θα το στείλει, αλλά είναι κλασική τακτική για να φαίνονται οι πωλητές ότι είναι γρήγοροι στην αποστολή των πακέτων? Κερδίζουν κάτι από το ebay (όχι χρηματικό, αλλά στο profile)? 

 

Screenshot_20220706-165704_eBay.jpg

Πιστευω το κάνουν για να μην ακυρώσεις την παραγγελία , και καλά ότι δεν γίνετε να το ακυρώσεις γιατί έχει φύγει το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Πιστευω το κάνουν για να μην ακυρώσεις την παραγγελία , και καλά ότι δεν γίνετε να το ακυρώσεις γιατί έχει φύγει το δέμα.

Οχι, τελικά λάθος μετέφρασα την εικόνα. Με μπλε τικαρισμενο κύκλο είναι το ολοκληρωμένο στάδιο ενώ με απλά μπλε κύκλο το στάδιο σε εξέλιξη. Με το που τικαριστηκε, ήρθε και λίγο αργότερα και το τρακινγκ 

 

Screenshot_20220706-185737_eBay.jpg

Το μπλε στο dispatched από ότι μου είπαν reddit, είναι ότι εκτύπωσε την ετικέτα αποστολής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και πλεον εφυγε, για πειτε τι να περιμενω απο αναμονες. Λογικα πρεπει να εφυγε ηδη απο Γερμανια αν καταλαβαινω σωστα το τελευταιο update. Απλα επειδη ειναι 10 κιλα, οριακα με αεροπλανο, πιο σιγουρα οδικως

image.png.e6d82c8a6d9ff10469395516f5d15bd3.png

Spoiler

Friday

08. July 2022

01:16 Local time

The international shipment has been processed in the export parcel center

Feucht, Germany

Thursday

07. July 2022

14:26 Local time

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Rüdersdorf, Germany

Wednesday

06. July 2022

17:35 Local time

The shipment has been posted by the sender at the retail outlet

Germany

17:18 Local time

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, με βάση τις παραγγελίες που είχα κάνει το 2021 με dhl από Γερμανία και από την στιγμή που έφευγε από Feucht, δεν είχα κανένα update (ούτε πορεία δέματος, ούτε άφιξη Ελλάδα κτλ) μέχρι που ξαφνικά εμφανιζόταν ενημέρωση "out for delivery".

Πάντα παραλάμβανα. Δεν γνωρίζω τον λόγο που δεν είχα ενδιάμεσα route updates. Πάντα ξαφνικά τελευταία στιγμή notification για παραλαβή την ίδια ημέρα.

Από Feucht μέχρι την παραλαβή μου περίπου 8-11 ημέρες, τόσο έπαιρνε, τουλάχιστον για τις 4-5 παραγγελίες που είχα κάνει πέρυσι με αυτόν τον τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...