Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει από όλο τον πλανήτη, αλλά από Αμερική ποτέ! :P θέλει μια φίλη μου ένα βιβλίο που το βρίσκω μόνο στο Αμερικάνικο Amazon, η τιμή του είναι στα 14€ +6€ μεταφορικά, είμαι καλυμμένος για τελωνείο σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αγορές από την αμερικάνικη αμαζόνα είναι μεν εύκολες και σχετικά φτηνές, αλλά θέλουν προσοχή γιατί ένα βήμα πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας υπολογίζει και τα έξοδα εκτελωνισμού (import fees) που τα προπληρώνεις.

Θεωρητικά, δεν θα σε χρεώσει για την αξία  αυτή, αλλά καλό είναι να γνωρίζεις  πως λειτουργεί.

Και ένα ακόμη θέμα είναι το νόμισμα που πληρώνεις. Εάν έχεις πιστωτική της ΕΤΕ δεν χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, ενώ όλες οι άλλες κάρτες και οι τράπεζες χρεώνουν, εκτός από την ισοτιμία. Εάν δεν έχεις αυτή την κάρτα, τότε είναι προτιμότερο να πληρώσεις σε €, έστω και με την ασύμφορη ισοτιμία της αμαζόνας.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, makfil είπε

Οι αγορές από την αμερικάνικη αμαζόνα είναι μεν εύκολες και σχετικά φτηνές, αλλά θέλουν προσοχή γιατί ένα βήμα πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας υπολογίζει και τα έξοδα εκτελωνισμού (import fees) που τα προπληρώνεις.

Θεωρητικά, δεν θα σε χρεώσει για την αξία  αυτή, αλλά καλό είναι να γνωρίζεις  πως λειτουργεί.

Και ένα ακόμη θέμα είναι το νόμισμα που πληρώνεις. Εάν έχεις πιστωτική της ΕΤΕ δεν χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, ενώ όλες οι άλλες κάρτες και οι τράπεζες χρεώνουν, εκτός από την ισοτιμία. Εάν δεν έχεις αυτή την κάρτα, τότε είναι προτιμότερο να πληρώσεις σε €, έστω και με την ασύμφορη ισοτιμία της αμαζόνας.

Δηλαδη ειναι στανταρντ, σιγουρο, οτι προπληρωνεις οτι ειναι να πληρωθει απο τελωνειακα εξοδα, και τελος;

Ή μπορει να πληρωσεις αυτα που υπολογιζει το αμερικανικο αμαζον για τελωνειο, κι οταν ερθει ελλαδα το δεμα, να φας κι αλλο καπελο απο το ελληνικο τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε πει πάρα πολλές φορές ότι στις αγορές από την Αμαζόνα Αμερικής υπολογίζονται και τα έξοδα εκτελωνισμού (όπου θεωρεί ότι πρέπει να υπολογιστούν) και τα προπληρώνεις.Δεν έχει αναφερθεί περίπτωση που να ζητήσει πρόσθετα έξοδα το ελληνικό τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11 είχα κάνει μια παραγγελία από banggood και έγινε shipped στις 15/11. 

Παράδοση δίνανε στις 5/1/2020 αλλά η τελευταία ενημέρωση στο tracking είναι 29/12/2019.

Να τους ενοχλήσω ή λόγω εορτών υπάρχουν γενικά καθυστερήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Στις 13/11 είχα κάνει μια παραγγελία από banggood και έγινε shipped στις 15/11. 

Παράδοση δίνανε στις 5/1/2020 αλλά η τελευταία ενημέρωση στο tracking είναι 29/12/2019.

Να τους ενοχλήσω ή λόγω εορτών υπάρχουν γενικά καθυστερήσεις;

με ποια μεθοδο αποστολης ηταν φιλε και τι μορφης ειναι το tracking σου; Σε ποιο σημειο εχει κολλησει; Φαινεται να ειναι Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος ξερει απο ποιο χωριο της Κινας ξεκινηαε για να φτασει στο κεντρο εξερχομενων δεματων πανω απο ενα μηνα μετα ΧΔ

Καααποτε θα φτασει και εδω.

 

Εδιτ. Βασικα λεει απο που ξεκινησε αλλα μαλλον με γαϊδουρι το στειλανε

Επεξ/σία από kosutasu22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωδικός σου δείχνει τη διαδρομή μέσα στην Κίνα και ότι την 30/12/19 έφτασε στο Πεκίνο για αναχώρηση,

Τα τελευταία βήματα φαίνονται και στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε εμένα ακόμη πολλά λένε εδώ και πολύ καιρό ότι έφυγαν από Κίνα ίσως να έχουν έρθει κάποια και απλά να μην τα έχουν ανοίξει να τα σκαναρουν. 

Το ποιο παράξενο σε εμένα ήταν πριν 3 μερες περίπου περιμένω ένα δέμα από Κίνα στο 17 track λέει ότι βρίσκεται Αθήνα αναμονή για τελωνείο και στο AliExpress χωρίς να κάνω κάτι γράφει ότι το έχω καταλάβει σαφώς κι άνοιξα case και ενημέρωσα και το AliExpress και τον πωλητή. 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dinos234 είπε

Το ποιο παράξενο σε εμένα ήταν πριν 3 μερες περίπου περιμένω ένα δέμα από Κίνα στο 17 track λέει ότι βρίσκεται Αθήνα αναμονή για τελωνείο και στο AliExpress χωρίς να κάνω κάτι γράφει ότι το έχω καταλάβει σαφώς κι άνοιξα case και ενημέρωσα και το AliExpress και τον πωλητή. 

Στο παρακάτω προϊόν που ακόμα δεν έχει φύγει από Καζακστάν… το αρχικό δίμηνο λήγει σε 8 ημέρες…

Πρέπει να παρέλθει αυτή η ημερομηνία και μετά να κάνω Dispute όπως κάνουμε στο eBay ή όχι;

image.png.f2307d995470398c0fa89f93723c0bd9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, bromiaris είπε

Στο παρακάτω προϊόν που ακόμα δεν έχει φύγει από Καζακστάν… το αρχικό δίμηνο λήγει σε 8 ημέρες…

Πρέπει να παρέλθει αυτή η ημερομηνία και μετά να κάνω Dispute όπως κάνουμε στο eBay ή όχι;

image.png.f2307d995470398c0fa89f93723c0bd9.png

To ali απο μονο του αν δει οτι δεν παραδωθηκε κανει επιστροφη χρημματων στο λογαριασμο σου, Παρομοιο περιστατικο  μου συνεβει οταν ενα στικακι δεν εφτασε ποτε,  και το αλι επεστρεψε το ποσο τις συναλαγης 2 μερες προτου ληξει.

 

Επεξ/σία από Loinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Στο παρακάτω προϊόν που ακόμα δεν έχει φύγει από Καζακστάν… το αρχικό δίμηνο λήγει σε 8 ημέρες…

Πρέπει να παρέλθει αυτή η ημερομηνία και μετά να κάνω Dispute όπως κάνουμε στο eBay ή όχι;

image.png.f2307d995470398c0fa89f93723c0bd9.png

Μίλησε πρώτα με τον πωλητή και πες του ότι δεν έχει φτάσει και αν δεις ότι δεν βγάζεις άκρη η δεν απαντάει άνοιξε dispute και μίλησε με το AliExpress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Μίλησε πρώτα με τον πωλητή και πες του ότι δεν έχει φτάσει και αν δεις ότι δεν βγάζεις άκρη η δεν απαντάει άνοιξε dispute και μίλησε με το AliExpress

Ωραία.

Dispute ανοίγεις αφού περάσει το παραπάνω χρονικό όριο ή όχι;

Πχ στο eBay πρέπει να περάσει πρώτα η ημερομηνία και μετά να κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...